کد خبر: ۲۴۹۷۸۷
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳
ارتش ایالات متحده در حال ساخت یک سلاح لیزری قدرتمند است که این لیزرها قادر به شلیک پالس‌های نوری گلوله مانندی هستند که هدف را از بین می‌برند.
به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، به نظر می‌رسد ارتش ایالات متحده در حال تولید و ساخت یک سلاح لیزری قدرتمند است که قادر خواهد بود اهداف خود را نابود کرده و به لطف پالس‌ها و سیگنال‌های آن،  سیگنال‌های فناوری دشمن را مختل کند. این سلاح شاید قدرتمندترین لیزر جهان تا به امروز باشد.

طبق گفته پایگاه خبری "نیوساینتیست" که اولین بار این خبر را منتشر کرده، این پلتفرم موسوم به "لیزر تاکتیکال پالس فوق کوتاه"(Tactical Ultrashort Pulsed Laser) یک میلیون برابر از هر لیزر حال حاضر قدرتمندتر خواهد بود.

این پلتفرم با سیستم‌های لیزری فعلی متفاوت خواهد بود، زیرا پالس‌های کوتاه را که به انرژی کم متکی هستند، منتشر می‌کند. در مقابل، لیزرهای فعلی معمولاً پرتوهای مداومی از خود ساطع می‌کنند.

این سیستم جدید در حال طراحی است تا در مدت زمان کوتاهی به اندازه ۲۰۰ فمتوثانیه به یک تراوات قدرت برسد. در آن زمان، این سلاح می‌تواند با نیروی خود یک پهپاد را نابود(vaporize) کند. علاوه بر این، سازندگان این سلاح امیدوارند که بتواند سیستم‌های الکترونیکی را در مجاورت خود مختل کرده و آن را به یک پالس الکترومغناطیسی عملکردی(EMP) نیز تبدیل کند.

تا آنجا که در گزارش‌ها آمده است، ایالات متحده قصد دارد نمونه اولیه این سیستم را تا سال ۲۰۲۲ آزمایش کند.

این نوع سلاح‌های لیزری هنگام مبارزه با پهپادهای کوچک یا موشک‌ها بسیار مفید هستند. وقتی نوبت به استفاده از آنها در برابر دشمنان انسانی می‌رسد نیز می‌توانند واکنش‌های مختلفی از جمله وارد آوردن آسیب‌های پوستی تا کوری داشته باشند.

در خلاصه‌ای از خبر ساخت این سیستم لیزری آمده که سازندگان امیدارند این سلاح به اندازه کافی بزرگ، دارای قدرت کافی و استحکام لازم برای استفاده در سیستم‌های ارتش باشد.

علاوه بر این، این نوع لیزر می‌تواند تنها پوسته خارجی یک پهپاد را نابود(vaporize) کند، نه اینکه آن را مانند سیستم‌های لیزری فعلی کاملا ذوب کند.

این اولین باری نیست که از سیستم‌های لیزری در ارتش آمریکا نام برده می‌شود یا حتی از آنها استفاده می‌شود. این نوع سلاح‌ها با گذشت زمان توجه و تمرکز بیشتری را به خود جلب می‌کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری