کد خبر: ۲۴۹۴۷۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۲
درپی تصمیم ایران در توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی؛
پس از این که ایران اعلام کرد در صورت عدم اجرای برجام توسط کشورهای عضو و لغو کامل تحریم ها، پروتکل الحاقی را کنار خواهد گذاشت، مدیر کل آژانس بین المللی اعلام کرده در سفری به تهران با جمهوری اسلامی د راین خصوص مذاکره خواهد کرد.
پس از این که ایران اعلام کرد در صورت عدم اجرای برجام توسط کشورهای عضو و لغو کامل تحریم ها، پروتکل الحاقی را کنار خواهد گذاشت، مدیر کل آژانس بین المللی اعلام کرده در سفری به تهران با جمهوری اسلامی د راین خصوص مذاکره  خواهد کرد.
به گزارش اعتدال، ایران از ابتدا اجرای پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجرا کرده است و هیچ الزامی بین المللی بر اجرای آن نداشته است فقط برای اعتماد سازی بین ایران و آژانس و برخی کشورها که مدعی پنهان سازی ایران بودند به اجرای داوطلبانه آن پرداخت.
از سو دیگر آمریکا از برجام خارج شد و ایران با خوشتن داری تا بیش از یک سال بدان متعهد ماند و خواستار عمل سایر کشورهای امضا کننده برجام به مفاد آن شد اما هیچ یک از این کشور بر عهد و امضای خود باقی نماندند تا اینکه ایران تصمیم گرت برخی محدودیت های برجامی را کاهش دهد و بر غنی سازی خود ادامه دهد. این کاهش محدودیت ها در چند مرحله صورت گرفت تا پیامی به اروا باشد تا شاید آنها تصمیم به اجرای تعهدات خود در برجام بگیرند. ایران همواره تصریخو تاکید کرده درصورتی که برجام اجرا شود و تحریم های ایران به طور کامل برداشته شود ایران نیز بر اجرای برجان متعهد بوده و خواهد بود.
اکنون ایران بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی و به دلیل بد عهدی آمریکا اروپاییان در اجرای برجام تصمیم گرفته تا اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند. این پروتکل به آژآنس بین المللی انرژی اتمی اجازه می دهد بارزسی های مستمری را از سایت های هسته ای کشور داشته باشد.

یکی از خبرنگاران برجسته روزنامه وال استریت ژورنال در توئیتی نوشت : رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشنهاد کرد برای ادامه رایزانی ها با ایران، استمرار نظارت های آژانس و نیز یافتن راه حل قابل قبول بین ایران و آژانس به تهران سفر کند.

لارنس نورمن خبرنگار نشریه آمریکایی وال‌استریت ژورنال در اروپا سه شنبه شب از احتمال سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران برای رسیدن به «یک راه حل قابل قبول برای طرفین» خبر داد.

به گزارش ایرنا، نورمن خبرنگار این روزنامه پرشمارگان در رشته توئیتی نوشت : مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز چهارشنبه کشورهای عضو آژانس را در مورد تحولات اخیر مربوط به فعالیت های تأیید و نظارت آژانس در ایران بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مطلع می کند.

رافائل گروسی اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران دوشنبه هفته جاری پانزدهم فوریه به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که این کشور از 23 فوریه (پنجم اسفندماه سال جاری) اجرای اقدامات داوطلبانه تحت برجام از جمله پروتکل الحاقی را متوقف می کند.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بلبل
|
-
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
0
0
مدیر کل ماس مالی
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری