کد خبر: ۲۴۷۳۵۷
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۰
سخنگوی وزارت خارجه ایران خطاب به کانادا: سیاست نظام مند در نسل کشی بومیان کانادا را متوقف کنید.
قطعنامه نقض حقوق بشر در ایران با اکثریت آرا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد.

این قطعنامه از سوی کانادا تهیه شده و می گوید در برخی موارد در ایران، حقوق بشر رعایت نشده است. همزمان در این قطعنامه به برخی موارد مثبت در زمینه رعایت قوانین حقوق بشر در ایران اشاره شده است. 

سخنگوی وزارت خارجه با رد این قطعنامه، محتوای آن را غیرقابل قبول دانست.

این قطعنامه با 79 رای موافق، 32 رای مخالف و 64 رای ممتنع تصویب شد.

صویب قطعنامه حقوق بشری علیه ایران در سازمان ملل

در این قطعنامه ادعا شده است وضعیت حقوق بشر در ایران با "نقض شدید و فاحش" روبه رو است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این موضوع به شدت محتوای این قطعنامه را رد کرد.

ایران در اعتراض غیرمستقیم به این اقدام کانادا در طرح پیش نویس قطعنامه حقوق بشری برای محکومیت ایران، وزارت خارجه ایران دو روز قبل سفیر ایتالیا در تهران را به عنوان حافظ منافع کانادا احضار کرده بود.
اعتراض ایران در این احضار "رفتارهای ضد حقوق بشری دولت کانادا و ریاکاری کانادا در ارتباط با رعایت حقوق شهروندی و کنسولی اتباع ایرانی مقیم این کشور" اعلام شده بود.

در این رای‌گیری کشورهای افغانستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، بولیوی، برونئی، بروندی، کامبوج، چین، کوبا، کره‌شمالی، اریتره، گینه، هند، اندونزی، عراق، قزاقستان، قرقیزستان، لبنان، نیکاراگوئه، عمان، پاکستان، فیلیپین، روسیه، سریلانکا، سوریه، ترکمنستان، ازبکستان، ونزوئلا، ویتنام ، زیمباوه به همراه خود ایران به قطعنامه رای منفی دادند.

در این قطعنامه به موارد مختلفی اشاره شده است. از جمله می توان به حوادث آبان 98، سرنگونی هواپیمای اوکراین، اعدام ها، بازداشت ها و حصر اشاره کرد.

یورونیوز درباره بخش های مثبت این قطعنامه هم نوشت: با این حال در این گزارش برخی موارد مثبت نیز برشمرده شده است به‌طوریکه سازمان ملل متحد به کاهش مداوم تعداد اعدام‌ها اشاره کرده است و همچنین تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت نیز مورد استقبال قرار گرفته اما گفته شده که هنوز اجرایی نشده است.

در بخش دیگر نیز از تلاش‌های مستمر جمهوری اسلامی برای میزبانی از مهاجران افغان شامل یک میلیون پناهنده ثبت شده قدردانی شده است.

این گزارش تاکید کرده است که از تعامل جمهوری اسلامی با نهادهای حقوق بشری استقبال می‌کند.

واکنش وزارت خارجه ایران

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن رد طرح قطعنامه حقوق بشری در سازمان ملل متحد توسط دولت کانادا گفت که این قطعنامه شامل "تکرار ادعاهای بی‌اساس مبتنی بر گزارش‌های غیرواقعی و ساختگی" است و آن را فاقد وجاهت قانونی و غیر قابل قبول دانست.

تصویب قطعنامه حقوق بشری علیه ایران در سازمان ملل / استقبال از کاهش اعدام و میزبانی پناهجویان افغانستانی

وی افزود: "جای تاسف است که بعضی از کشورها از جمله کانادا، حقوق بشر و سازوکارهای بین المللی آن را ابزار پیشبرد مطامع و اغراض سیاسی خود می کنند".

او ادامه داد: "چنین اقدامات غیر سازنده ای نه تنها کمکی به ارتقای وضعیت حقوق بشر و احترام به آن در سطح جهانی نمی کند بلکه صرفا موجب دامن زدن به کلیشه سازی های منفی و برچسب زنی سیاسی علیه کشورهای مستقل می گردد".

خطیب زاده افزود: "اقدام دولت کانادا و دیگر بانیان این قطعنامه که مصداق بارز سو استفاده از مفاهیم و ارزش های متعالی حقوق بشری برای پیشبرد اغراض کوته بینانه سیاسی است، محکوم و فاقد هرگونه وجاهت و اثر قانونی می دانیم".


سخنگوی وزارت خارجه افزود: "از بین ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد، ۱۱۴ کشور با رای منفی یا ممتنع خود نارصایتی خود را از رویکرد ریاکارانه بانیان قطعنامه ابراز نموده اند".

او همچنین خطاب به دولتی کانادا گفت: " به جای دلسوزی منافقانه برای حقوق بشر مردم ایران از همراهی با تروریسم اقتصادی دولت آمریکا علیه ملت ایران دست برداشته و میزبانی مفسدان و سارقان ثروتهای مردم ایران که کانادا را خانه امنی برای انتقال و سرمایه گذاری اموال به یغمابرده یافته اند، متوقف نماید".

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود: "قطعنامه پیشنهادی کانادا که چندین سال است در راستای سیاست های خصمانه این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح می شود با رای کمتر از نیمی از کشورهای عضو سازمان ملل از جمله رژیم صهیونیستی، آمریکا، عربستان سعودی، بحرین، امارات، آلبانی، انگلیس، کانادا به تصویب رسید. ۱۱۴ کشور به این قطعنامه رای منفی یا ممتنع دادند و یا در جلسه رای گیری شرکت نکردند".

  خطیب زاده همچنین گفت: تبانی و استفاده ابزاری حامیان قطعنامه ضد ایرانی از مقوله حقوق بشر "شرم‌آور" است. اقدام کانادا در گردهم آوردن "جمعی از حکومتهای بدسابقه در عرصه حقوق بشر" شامل رژیم های امریکا، رژیم صهیونیستی، بحرین و عربستان برای آموزش حقوق بشر به مردم ایران مایه شرمساری است.  مقامات کانادا بهتر است در جهت اصلاح عملکرد ضد بشری خود در داخل و خارج از این کشور برآیند و ضمن توقف سیاست نظام مند این رژیم در نسل کشی بومیان کانادا، پاسخگوی همدستی در ارتکاب جنایات ضد بشری رژیم های عربستان و اسراییل علیه مردم یمن و فلسطین باشند.
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محرم عبداله زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
تا وقتی دولت ودولتمردای فشل و منافق شماها رو کاره آش همین آشه ... یه دولت انقلابی میخوتد که جلو اینا در بیاد و بزنه تودهنشون ...شما تعطیلی برادر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
اسرائیل که نیم تُن اسناد اتمی را با کامیون از ایران خارج کرده و رهبر القاعده را در تهران ترور می‌کند برای «جاسوسی» به پژوهشگر دعوت شده از سوی دانشگاه تهران نیاز دارد؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
شما مثل اینکه شکمت پره ؟؟؟
dav
|
-
|
۰۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
0
0
شرم آور اینه که یمن رای مثبت داده
پاسخ ها
جهان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
دوست عزیز اون دولت سابق یمنه (مورد حمایت عربستان )نه دولت فعلی
ناشناس
|
Kazakhstan
|
۰۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
0
0
تصویب قطعنامه حقوق بشری علیه ایران در سازمان ملل ":
خیلی خوشحال شدید این اتفاق در سازمان ملل افتاد
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری