کد خبر: ۲۴۶۴۸۱
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰
جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز دوشنبه ۵ آبان‌ 99
امروز از مجموع ۲۹۸ نماد بورسی معامله شده در ساعات اولیه، ۲۷۷ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند و تنها ۱۹ نماد با قیمت بالاتر از روز گذشته معامله می‌شوند. همچنین در فرابورس، شاهد کاهش قیمت سهام ۱۷۱ نماد در برابر افزایش قیمت ۳۸ نماد هستیم. با این حساب می‌توان گفت از مجموع ۵۰۷ نماد بازار سرمایه، ۴۴۸ نماد و حدود ۹۰ درصد آن‌ها با روند نزولی مواجه شده‌اند. از این تعداد حدود ۷۰ درصد صف فروش دارند.
«اعتدال» شاخص کل بورس امروز کار خود را با ریزش ۲۶ هزار واحدی آغاز کرد و در ادامه با ریزش ۳۷ هزار واحدی در نیمه کانال ۱.۳ میلیون واحد قرار گرفت. امروز حدود ۹۰ درصد نماد‌های نزولی بودند و ۷۰ درصد آن‌ها صف فروش داشتند. هرچند در نیمه دوم بازار شاهد جمع‌آوری صف فروش در چند نماد بودیم، اما این موضوع تاثیر چندانی روی روند بازار نگذاشت


تکرار ریزش بورس با نقشه سراسر قرمزرنگ + نقشه بازار


شاخص کل بورس امروز کار خود را با ریزش ۲۶ هزار واحدی آغاز کرد و در نیمه کانال ۱.۳ میلیون واحدی قرار گرفت. کاهش ۱.۸۹ درصدی شاخص کل در کنار عقب‌نشینی ۶۷ صدم درصدی شاخص هم‌وزن نشان می‌دهد امروز نماد‌های شاخص‌ساز با پر کردن حجم مبنا وضعیت بدتری نسبت به شرکت‌های کوچک دارند. در ابتدای معاملات نماد‌های فملی، فولاد، شپنا، تاپیکو، وبملت، شتران و کگل بیشترین تاثیر را در ریزش بازار دارند.

تکرار ریزش بورس با نقشه سراسر قرمزرنگ

به گزارش فرارو، امروز از مجموع ۲۹۸ نماد بورسی معامله شده در ساعات اولیه، ۲۷۷ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند و تنها ۱۹ نماد با قیمت بالاتر از روز گذشته معامله می‌شوند. همچنین در فرابورس، شاهد کاهش قیمت سهام ۱۷۱ نماد در برابر افزایش قیمت ۳۸ نماد هستیم. با این حساب می‌توان گفت از مجموع ۵۰۷ نماد بازار سرمایه، ۴۴۸ نماد و حدود ۹۰ درصد آن‌ها با روند نزولی مواجه شده‌اند. از این تعداد حدود ۷۰ درصد صف فروش دارند.

 
بررسی نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز نشان از تکرار ریزش‌های روز گذشته دارد. بیشترین حجم معاملات امروز در ساعات اولیه مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF است. در بین آن‌ها اغلب صندوق‌های سهامی نزدیک به پنج درصد ارزش خود را از دست داده‌اند، اما دارا یکم صرفا یک درصد کاهش قیمت داشته. سرمایه‌گذاری‌ها در رتبه دوم برترین گروه صنعت از نظر حجم معاملات قرار دارند. در بین آن‌ها وسپهر و ومهان با صف فروش به استقبال سهامدارانشان آمده‌اند. محصولات شیمیایی به جز چند نماد شاروم، پاکشو و شسینا اغلب صف فروش دارند. فلزات اساسی عموما قرمزرنگ هستند و شاهد تشکیل صف فروش سنگین در فولاد و فملی هستیم. خودرویی‌ها مثل روز‌های گذشته ظاهر شده‌اند. ختور و خرینگ با صف خریدشان به رنگ سبز درآمده، اما دیگر نماد‌ها از جمله خودرو و خگستر صف فروش دارند. در گروه کانه‌های فلزی کدما با رشد پنج درصد و اوراق حق تقدم آن با کاهش پنج درصدی روبرو شده است. بانک‌ها، بورس‌ها، پالایشگاه‌ها، دارویی‌ها، سیمانی‌ها، عرضه برق و گاز، دیگر گروه‌های سراسر قرمزرنگ در بازار خونین امروز هستند.
 
نماد‌های شاخص‌ساز در صدر سنگین‌ترین صف‌های فروش

فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش در بازار امروز به طور کلی دست نماد‌های شاخص‌ساز است. در صدر آن‌ها شپنا قرار دارد که در ساعات اولیه معاملات شاهد تشکیل صف قدرتمند با ارزش ۴۶۵ میلیارد تومان در این نماد هستیم. فولاد با صف ۳۲۱ میلیارد تومانی در مقام دوم ایستاده و شبندر با صف فروش ۲۹۴ میلیارد تومانی در رتبه سوم قرار دارد. پشت سر آن‌ها نماد‌های فملی با صف ۲۶۸ میلیارد تومانی، حکشتی با صف ۲۵۴ میلیارد تومانی، وملی با صف ۲۳۷ میلیارد تومانی و خودرو با صف ۲۲۳ میلیارد تومان تومانی به چشم می‌خورند. در ابتدای معاملات امروز حدود ۳۸۸ نماد یعنی ۷۰ درصد کل بازار سرمایه صف فروش دارند و مجموع ارزش صف‌های فروش در ساعات اولیه رقمی حدود هشت هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

در آن سوی بازار شاهد تشکیل صف خرید در ۳۰ نماد هستیم که اغلب آن‌ها به تازگی عرضه اولیه شده‌اند. شاروم با صف خرید ۵۵ میلیارد تومانی در رتبه اول قرار دارد و ولپارس با صف ۴۱ میلیارد تومانی پشت سر آن ایستاده است. ارزش کل صف‌های خرید بازار امروز در ساعات اولیه معاملات حدود ۳۲۰ میلیارد تومان است که قابل مقایسه با ارزش صف‌های فروش نیست.
 
سیتا و امین در نزدیکی قیمت عرضه اولیه

دو نماد سیتا متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین اجتماعی و امین متعلق به شرکت تامین سرمایه امین که تابستان امسال عرضه اولیه شده بودند، این روز‌ها در کمترین فاصله تا قیمت عرضه اولیه قرار دارند و بازدهی آن‌ها برای سهامدارانی که هنوز سهام خود را نفروخته و نگه داشته‌اند، در حال نزدیک شدن به صفر است. با این حساب می‌توان گفت در روز‌های آینده عرضه اولیه سیتا و امین تکرار خواهد شد، با این تفاوت که این بار محدودیتی در حجم سفارش وجود ندارد و فروشنده به جای شرکت، دیگر سهامداران هستند.
 
تکرار ریزش بورس؛ این بار ۳۷ هزار واحد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه پنجم آبان‌ماه با ریزش ۳۷ هزار و ۴۷۰ واحدی به رقم یک میلیون و ۳۳۶ هزار و ۵۸۶ واحد رسید. در این روز شاص کل ۲.۷۳ درصد و شاخص هم‌وزن ۱.۲۳ درصد کاهش پیدا کردند و مقایسه آن‌ها نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک با حجم معاملات پایین از کاهش قیمت پایانی فرار کرده‌اند. امروز به ترتیب نماد‌های فولاد، فملی، تاپیکو، شپنا، کگل، شتران و وبملت بیشترین تاثیر را در ادامه‌دار بودن ریزش بورس داشتند.
 

 
بررسی نقشه بازار در پایان معاملات امروز نشان می‌دهد فلزات اساسی بیشترین حجم معاملات را در بازار قرمزرنگ امروز شاهد بودند. فولاد و فملی تا پایان ساعات معاملات در صف فروش باقی ماندند و فخوز و کاوه در محدوده‌ای بالاتر از قیمت پایانی روز گذشته به کار خود پایان دادند. امروز با اینکه اغلب صندوق‌های ETF سهامی با بازدهی منفی روبرو بودند و با رنگ قرمز روی تابلو ظاهر شدند، شاهد افزایش قیمت واحدهای صندوق دارا یکم بودیم. گروه بانک‌ها امروز قرمزرنگ باقی ماندند، اما صف فروش در چند نماد از جمله وبملت جمع‌آوری شد. گروه خودرویی‌ها به حز ختور و خرینگ اغلب صف فروش داشتند. خودرو در نیمه دوم بازار به قیمت روز گذشته خود بازگشت اما قیمت پایانی این نماد همچنان نزولی باقی ماند. محصولات شیمیایی امروز مخلوطی از نمادهای سبز و قرمز بود. در بین آنها پترول، آریا، نوری، شپدیس و پارس با کاهش قیمت و نمادهای زاگرس، شاروم، پاکشو شسینا با افزایش قیمت به کار خود پایان دادند. دیگر نمادهای این گروه اغلب قرمزرنگ و دارای صف فروش بودند. سرمایه‌گذاری‌ها، بورس‌ها، کانه‌های فلزی به جز کدما، سیمانی‌ها، هولدینگ‌ها، بیمه‌ها و پالایشگاه‌ها دیگر گروه‌های قرمزرنگ بازار امروز بودند.
 
ارزش معاملات نه چندان چشمگیر در روز قرمز بورس

معامله‌گران بورس امروز شش میلیارد و ۸۷۲ میلیون سهام، حق تقدم و اوراق مالی را در قالب ۶۵۴ هزار معامله به ارزش شش هزار و ۳۷ میلیارد تومان دادوستد کردند. اگر معاملات دو هزار و ۵۹۸ میلیارد تومانی فرابورس را هم در نظر بگیریم ارزش کل معاملات بازار سرمایه به رقمی حدود هشت هزار و ۶۳۵ میلیارد تومان می‌رسد که چندان رقم قابل توجهی نیست، اما نسبت به روز‌های گذشته کمی افزایش داشته است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری