کد خبر: ۲۴۶۳۴۳
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
نظرسنجی‌ها در آمریکا به شکل علمی انجام می‌شوند و معتبر هستند، ولی قابل اتکا نیستند. چون اول نمونه آماری است بعد آن را به جامعه تعمیم می‌دهند. همیشه هم ۳ تا ۴ درصد ضریب خطا برای آن قایل هستند.نکته بعدی این است نظام انتخاباتی ایالات متحده آمریکا به این گونه است که رئیس جمهور در آمریکا تنها توسط آرای مردمی انتخاب نمی‌شود، ولی نظرسنجی‌ها فقط دیدگاه مردم را بازتاب می‌دهند.
به گزارش اعتدال، به نقل از فرارو دو هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نظرسنجی‌ها نشان از برتری جو بایدن نسبت به دونالد ترامپ دارند. اما دو حزب دموکرات و جمهوریخوه هنوز هم تمایلی به پیش بینی نتیجه انتخابات ندارند.

تجربه انتخابات ۲۰۱۶ که برخلاف نظرسنجی‌ها که پیروزی هیلاری کلینتون را نشان می‌دادند؛ دونالد ترامپ پیروز میدان شد موجب شده تا به خصوص دموکرات‌ها همچنان نسبت به تغییر وضعیت موجود به سود ترامپ نگران باشند. حتی با اینکه مشارکت دموکرات‌ها در رای گیری زودهنگام در آمریکا افزایش یافته است، اما از نظر آن‌ها هنوز مشخص نیست که آیا این میزان برای شکست جمهوری خواهان در روز انتخابات کفایت می‌کند یا خیر.
 
 
همچنین در صحت نظرسنجی‌ها در برخی ایالت‌های پر نوسان شک و تردید‌های جدی وجود دارد. در این وضعیت پرسش‌های چندی درباره اعتبار نظرسنجی‌های انتخاباتی به وجود می‌آید. این‌که آیا چنانچه نظرسنجی‌ها می‌گویند کار ترامپ تمام است؟ اصلا این نظرسنجی‌ها تا چه حد اعتبار دارند؟
 
بر اساس یک نظرسنجی فوری که از سوی سی‌ان‌ان بلافاصله پس از مناظره آخر کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد، جو بایدن عملکرد بهتری نسبت به دونالد ترامپ داشته است
 

امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسایل آمریکا در گفتگو با فرارو درباره اعتبار نظرسنجی‌ها گفت: نظرسنجی‌ها در آمریکا به شکل علمی انجام می‌شوند و معتبر هستند، ولی قابل اتکا نیستند. چون اول نمونه آماری است بعد آن را به جامعه تعمیم می‌دهند. همیشه هم ۳ تا ۴ درصد ضریب خطا برای آن قایل هستند. در برخی حوزه‌ها فاصله جو بایدن و دونالد ترامپ ۳ درصد یا کمتر از ۳ درصد است. این حوزه‌ها را می‌توان به این گونه مطرح کرد که نظرسنجی در آن‌ها قابل اتکا نیست. چون که این نتیجه می‌تواند تحت ضریب خطای چهار درصد قرار بگیرد.

وی افزود: نکته بعدی این است نظام انتخاباتی ایالات متحده آمریکا به این گونه است که رئیس جمهور در آمریکا تنها توسط آرای مردمی انتخاب نمی‌شود، ولی نظرسنجی‌ها فقط دیدگاه مردم را بازتاب می‌دهند و آرای مردمی را نشان می‌دهند در حالی که ممکن است آرای الکترال یک نفر بیشتر باشد. مثل سال ۲۰۱۶ که همه نظرسنجی‌ها می‌گفتند هیلاری کلینتون برنده است در واقع هم برنده شد و سه میلیون رای از نظر آرای مردمی بیشتر آورد، اما چون الکترال کالج بود ترامپ رئیس جمهور شد. سال ۲۰۲۰ از این هم اوضاع وخیم‌تر خواهد شد. اگر دعوای انتخاباتی به وجود بیاید و کار به دیوان عالی بکشد و در آنجا فیصله پیدا نکند کار به مجلس نمایندگان کشیده می‌شود. دیگر در آن صورت بر اساس نظرسنجی‌ها نمی‌توان قضاوت کرد. می‌ماند مسایل حقوقی، دادگاه‌ها و وکلا ومناسبات پشت پرده که چه کسی رئیس جمهور بشود.

کارشناس مسایل آمریکا اظهار کرد: من به هیچ عنوان نمی‌توانم بگویم کار کسی در این انتخابات تمام است، چون هم بایدن شانس پیروزی دارد و هم ترامپ شانس دارد. من معتقدم اگر کار به دعوا بکشد که به احتمال قریب به یقین به دعوا بکشد، شانس پیروزی دونالد ترامپ بیشتر است، اما به این اندازه نیست که ما بتوانیم پیش بینی کنیم. باید منتظر بنشینیم تا ۱۵ روز دیگر ببینیم چه پیش می‌آید.

ابوالفتح درباره امکان دعوای انتخاباتی در آمریکا گفت: اگر بایدن با اختلاف قابل توجهی در انتخابات پیروز شود که ترامپ نتواند به عنوان تقلب از آن یاد کند مجبور است به پیروزی بایدن تن بدهد، ولی اگر فاصله آرای شان کم باشد و در برخی ایالت‌ها فاصله بر سر ۵۰۰۰ یا ۱۰ هزار رای باشد که الکترال کالج را بالا و پایین کند ترامپ از همین حالا گفته نتیجه انتخابات را نمی‌پذیرد. ترامپ معتقد است یا در انتخابات پیروز می‌شود یا تقلب شده است؛ بنابراین به دادگاه شکایت می‌کندف درخواست بازشماری برگه‌های رای را می‌کند. این ماجرا مثل سال ۲۰۰۰ به دیوان عالی فدرال می‌کشد. اگر در نهایت دیوان عالی نتواند به جمع بندی برسد کار به مجلس نمایندگان می‌رسد که فرمول خاص خود را دارد و خیلی پیچیده است. در این صورت ترامپ شانس پبروزی دارد.

وی بیان کرد: تاکنون معمولا این طوری بوده وقتی درباره نتیجه انتخابات، اختلاف نظر به وجود می‌آمده نهاد‌های بالای دستی بودند که تصمیم گیری می‌کردند یا می‌رفته دیوان عالی فدرال و قضات نظر می‌دادند یا مثل سال‌های ۱۸۰۰ و ۱۸۲۴ ماجرای رای گیری به مجلس نمایندگان می‌کشید که در آن صورت مجلس نمایندگان تصمیم می‌گرفت و فرد شکست خورده باخت خود را می‌پذیرفت و بر روند انتخابات صحه می‌گذارد.

او افزود: اما الان این بحث مطرح است که اگر همه این اتفاق‌ها بیفتد و بایدن به عنوان پیروز انتخابات معرفی شود آیا دونالد ترامپ این پیروزی و شکست خودش را به رسمیت خواهد شناخت یا نه؟ این سوال بسیار بزرگی است که پاسخی هم نمی‌توان به آن داد. باید منتظر ماند و دید که چگونه خواهد شد. آیا این طور که ترامپ گفته زیر بار انتقال مسالمت آمیز قدرت خواهد رفت یا نخواهد رفت. نمی‌شود از الان در این باره ارزیابی کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری