کد خبر: ۲۴۴۸۸۴
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
نگاهی به تحولات بازار سهام در سه ماه ابتدای امسال، از رشد چشمگیر ارقام سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بورس حکایت می‌کند.
بانک ها همواره به طور سنتی به بازی در زمین بورس متهم بوده اند؛ حالا محاسبات آماری نشان می دهد: مجموع سرمایه گذاری ۱۸ بانک ایرانی در بورس، تا پایان خرداد امسال به ۹۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

این آمارها نشان می دهد در پایان خرداد ۳۷ درصد از کل ارزش دارایی های واقعی این ۱۸ بانک را اوراق سهام تشکیل می دهد، به بیان دیگر کل ارزش دارایی های واقعی این بانک ها که در ترازنامه شامل ردیف های «دارایی های مشهود»، «دارایی نامشهود»، «سرمایه گذاری در سهام و اوراق بهادار» و «سایر دارایی ها» می شود، ۲۵۹/۱ هزار میلیارد تومان است که مجموع بخش «سرمایه گذاری در سهام» آنها به ۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده است. جذابیت این بازار برای برخی بانک ها به حدی بوده که تنها در بهار امسال حجم سرمایه گذاری خود را در این بازار تا ۵۷۰ درصد افزایش داده اند؛ امری که از رغبت شدید مدیران بانک ها به سود بردن از تنور گرم بازار سهام حکایت دارد.

میل شدید بانک ها به بازار سرمایه
ترکیب اصلی بخش دارایی ها در ترازنامه بانک ها شامل دو نوع دارایی اسمی و واقعی است. دارایی های اسمی دارایی هایی هستند که ارزش آنها در یک ارزش اولیه ثابت مانده باشد. این نوع دارایی در بانک ها بیشتر تسهیلات پرداختی بانک ها به اشخاص حقیقی و حقوقی و دیگر مطالبات پولی مانند ذخیره قانونی در بانک مرکزی را شامل می شود که در مقابل آن در سمت چپ ترازنامه بدهی های پولی یا اسمی که با سپرده های مختلف در بانک مرتبط می شود، قرار دارد. بنابراین همان اندازه که بخش پولی دارایی ها در شرایط تورمی به زیان بانک ها است، در مقابل بخش بدهی ها به نفع آنهاست و به گونه ای جبران مافات می کند. تقریبا در ترازنامه بانک ها دارایی های اسمی و بدهی ها به یک اندازه هستند و از همین رو برای مقایسه وضعیت مالی آنها باید به دارایی های واقعی آنها رجوع کرد. اهمیت این دارایی ها برخلاف دارایی ها و بدهی های پولی که به دلیل ارزش اسمی آنها تاثیر تورم در آنها منظور نمی شود و در معرض خطر تورم قرار دارند، قیمت دارایی های واقعی مانند مستغلات غیرمنقول، سهام شرکت ها و اوراق بهادار یا سهم الشرکه یک شرکت دست کم به همان سرعت شاخص قیمت مصرف کننده افزایش می یابند.

بنابراین در یک مقایسه، میزان دارایی های واقعی شامل سهام، دارایی مشهود و نامشهود و سایر دارایی ها معیار ارزشیابی ۱۸ بانک قرار گرفته است. از این نظر بانک صادرات وضعیت بهتری از دیگر بانک ها دارد. در ترازنامه بانک صادرات در پایان خرداد حدود ۵۳ هزار میلیارد تومان در ردیف های مربوط به دارایی واقعی ثبت شده که از این مقدار ۱۷/۷ هزار میلیارد تومان مربوط به اوراق بهادار و سهام است. جالب اینکه در این سه ماه سرمایه گذاری بانک ها در بازار سهام رشد شدیدی داشته؛ به عنوان مثال برای بانک صادرات رقم رشد خرید سهام نسبت به پایان سال گذشته ۱۲ درصد بوده است.

خالص دارایی منفی پنج بانک
این گزارش حاکی است: وضعیت ۱۸ بانک در بازار سهام از نظر سه شاخص «ارزش خالص دارایی ها»، «خالص دارایی های ارزی» و «دارایی های واقعی» حکایت از پراکندگی شدید آنها روی این مقیاس دارد. طبق ضوابط باید نظارت یکپارچه بر اساس مقررات استاندارد به گونه ای اعمال شود که دامنه خالص دارایی بنگاه های یک صنعت به ۳۶ تا منفی ۲۸ هزار میلیارد تومان نرسد.  از نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی در حال حاضر یکی از گویاترین شاخص ها برای بررسی ارزش بنیادین بانک ها «ارزش خالص دارایی ها» آنها است. خالص دارایی ها یا در اصطلاح حسابداری حقوق صاحبان سرمایه شاخصی است که بیش از هرچیز توانایی بانک ها را در پوشش ریسک های ناشی از نوسان قیمت دارایی ها نشان می دهد. تا زمانی که سرمایه صاحبان سهام بیشتر از صفر باشد می توانند ریسک بانک ها را برعهده گیرند، به عبارت دیگر تا زمانی که دارایی از دیون بیشتر باشد هرگونه تغییر در ارزش دارایی به صورت کامل از سوی صاحبان سهام جذب خواهد شد. از همین رو وقتی ارزش دارایی بانک ها به زیر ارزش دیون آنها نزول کند، حقوق صاحبان سهام به صفر می رسد و بانک بیشتر از آنچه دارد بدهکار می شود. در این گزارش ۱۸ موسسه مالی و بانکی حاضر در بورس تهران از نظر خالص دارایی های آنها مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار گرفته است.  از آنجا که بانک های مختلف معمولا در انواع مشابهی از دارایی های بلندمدت سرمایه گذاری می کنند، بخت آنها با هم افول و صعود می کند. حتی درصد کوچکی نوسان در ارزش دارایی های درازمدت یک بانک می تواند تمام حقوق صاحبان سهام آن بانک را تحت تاثیر قرار دهد.  تحولات بزرگ در ارزش دارایی در تاریخ اقتصاد امری رایج بوده است، مثلا در اواخر دهه ۱۹۲۰ قیمت های سهام و زمین به صورت سرسام آوری رشد کرد تا اینکه در خلال بحران بزرگ دچار افول شد. همین طور بحران موسسات پس انداز و وام در اواخر دهه ۱۹۸۰ ناشی از کاهش در ارزش دارایی ها بود.

بحران مالی سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ نیز با کاهش قیمت دارایی ها همراه بود، ارزش واقعی قیمت سهام در آمریکا نصف شد و ارزش واقعی مستغلات به یک سوم رسید.
منبع نوسان در قیمت دارایی ها هرچه باشد، اغلب اقتصاددانان بر این امر توافق دارند که مقررات بانکی نقش مفیدی در کمک به حفظ بقای بخش بانک در دوره های نوسانی ایفا می کند.

سیاست گذاران در دنیا همواره قواعدی را تدوین کرده اند که در آن بانک ها را ملزم به داشتن سرمایه بیشتر کرده اند. یعنی دارایی بیشتر در مقایسه با بدهی آنها تا قدرت آنها برای حفظ بقا در هنگام سقوط های شدید ارزش دارایی در ترازنامه هایشان افزایش یابد.  یکی از نقش های کلیدی بانک ها در اقتصاد علاوه بر تجهیز و تخصیص کارآی منابع، انتقال ریسک از سپرده گذاران به صاحبان سرمایه است. این امر از طریق ذخیره سرمایه برای سهامداران صورت می گیرد. در واقع منبع نهایی قدرت بانک ها داشتن مقدار زیادی سرمایه متعلق به صاحبان سهام است یعنی دارایی هایی داشته باشد که ارزش آنها بیشتر از دیون آن باشد.

از میان ۲۰ بانک حاضر در بازار سهام تهران دو بانک هنوز صورت های مالی خود را به روز نکرده اند و آخرین آمارهای آنها مربوط به سال ۱۳۹۷ است. در حالی که یکی از مولفه های مهم در قیمت سهام شرکت ها به خوشنامی برند آنها مربوط می شود که خود معلول معیارهایی مانند جریان منظم آماردهی و اطلاع رسانی است.  در میان ۱۸ بانک و موسسه اعتباری دیگر شاهد هستیم که خالص ارزش دارایی های پنج بانک منفی است، یعنی بدهی های آنها کمتر از دارایی های آنهاست و معلوم نیست با چه توجیه و منطقی به فعالیت خود ادامه می دهند. در میان اینها یک بانک وجود دارد که ارزش دارایی آن منفی ۲۸/۴ هزار میلیارد تومان است. ارزیابی صورت های مالی این بانک نشان می دهد، کل ارزش دارایی های واقعی این بانک به ۴ هزار میلیارد تومان هم نمی رسد و اگر تمام زمین، ساختمان و مستغلات و دیگر دارایی های خود را هم بفروشد تنها می تواند یک هفتم این رقم را پوشش دهد.  اما در مقابل بالاترین خالص دارایی از میان این ۱۸ بانک مربوط به بانک ملت است که از این نظر رتبه اول را در بین کل بانک های کشور دارد. خالص دارایی این بانک در پایان خرداد امسال به ۳۶/۷ هزار میلیارد تومان رسیده است.

اما یکی دیگر از دارایی های مالی مهم در دوران تورمی که به مثابه همان دارایی های واقعی عمل می کند، دارایی های ارزی است. طبق این ارزیابی خالص دارایی های ارزی بانک ملت ۶۱/۳ هزار میلیارد تومان است که بیشتر آنها شامل ارزهایی مانند دلار، یورو، وون و ین می شوند.
در رتبه بعدی بانک صادرات نیز ۲۲/۷ هزار میلیارد تومان دارایی ارزی دارد که با توجه به رشد قیمت ارز می تواند پشتوانه مهمی برای ارزش رشدیافته سهام این بانک ها باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری