کد خبر: ۲۴۴۱۷۱
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۸
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی اعلام کرد: تمدید توافق ۲۰ ساله میان ایران و روسیه در دستور کار دستگاه دیپلماسی ایران قرار دارد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی اعلام کرد: تمدید توافق ۲۰ ساله میان ایران و روسیه در دستور کار دستگاه دیپلماسی ایران قرار دارد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در بدو ورود به مسکو در پاسخ به پرسش ایرنا در خصوص پایان یافتن توافق جامع همکاری ۲۰ ساله ایران و روسیه در مارس سال آینده میلادی این مطلب را بیان کرد.

ظریف در واکنش به این سوال که با توجه به اینکه ماه مارس سال آینده بیستمین سال توافقنامه بین ایران و روسیه است آیا دو کشور برنامه ای برای تمدید این قرارداد یا توافق جدید دارند، گفت: حتما تمدید قرارداد در دستور کار است.

وی افزود: اگر دوستان روسی آمادگی داشته باشند قرارداد بلندمدت دیگری هم داشته باشیم، آن هم قابل بررسی است.

وزیر خارجه تصریح کرد: حتما تمدید قرارداد بین ایران و روسیه در دستورکار است.

معاهده اساس روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در مسکو در تاریخ بیست و دوم اسفند ماه سال ۱۳۷۹ هجری شمسی برابر با دوازدهم مارس ۲۰۰۱ میلادی در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی و در جریان سفر وی به روسیه امضا شد.

این معاهده دارای ۲۱ ماده است و برای ۱۰ سال عقد شده بود و در آن تاکید شده است در صورتی که طرفین حداقل یک سال قبل از پایان اعتبار آن به صورت کتبی طرف دیگر رااز قصد خود پیرامون قطع اعتبار معاهده مطلع نسازد، خود به خود برای دوره‌های پنج ساله بعدی تمدید می‌شود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز در راس هیاتی وارد مسکو شد و عباس عراقچی معاون وزیر خارجه نیز وی را همراهی می کند.   

«کاظم جلالی» سفیر ایران در مسکو شب گذشته در حساب توییتری خود اعلام کرد: «محمد جواد ظریف؛ وزیر امور خارجه در سی‌امین سفر خود به روسیه به عنوان رییس دستگاه دیپلماسی و در سومین سفر در ۶ ماه گذشته روز سه ‌شنبه در مسکو خواهد بود.»

وی افزود: «وزیر امور خارجه ایران علاوه بر تقدیم پیام رییس جمهوری به ولادیمیر پوتین، با سرگئی لاوروف همتای روس خود پنج سال بعد از انعقاد توافق هسته‌ای حول برجام،  تحولات منطقه‌ای و دوجانبه مذاکره خواهد کرد.»

رئیساداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: وضعیت پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) موضوع اصلی مذاکرات وزیران امور خارجه ایران و روسیه است.

ضمیر کابولوف رئیس اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه به ریانووستی گفت: موضوع اصلی مذاکرات سرگئی لاوروف و محمد جواد ظریف برجام است، سپس موضوعات روابط دوجانبه و سوریه مورد بحث و مذاکره قرار خواهد گرفت.   

 وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: محمد جواد ظریف برای رایزنی در خصوص تازه ترین موضوعات منطقه ای و بین المللی فردا با سرگئی لاوروف در ساختمان ضیافت های وزارت خارجه روسیه گفت وگو و تبادل نظر می‌کند.

این برای سی مین بار در طی هفت سال گذشته است که ظریف به عنوان رییس دستگاه دیپلماسی ایران وارد روسیه می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری