کد خبر: ۲۴۴۰۹۱
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵
پس از هفته‌ها، انتظار به پایان رسید و پرتاب کاوشگر امل (امید) امارات متحده عربی تحت اشراف مهندس ساره امیری با موفقیت از جزیره‌ای در ژاپن به مقصد کره مریخ پرتاب شد.
پس از هفته‌ها، انتظار به پایان رسید و پرتاب کاوشگر امل (امید) امارات متحده عربی تحت اشراف مهندس ساره امیری با موفقیت از جزیره‌ای در ژاپن به مقصد کره مریخ پرتاب شد.

این کاوشگر قرار است، پس از ۷ ماه و سفری ۵۰۰ میلیون کیلومتری با سرعتی معادل ۴۰ هزار کیلومتر در ساعت به سیاره مریخ برسد. ماه فوریه سالگرد تاسیس کشور امارات متحده عربی در ۵۰ سال پیش است؛ بنابراین، برنامه پرتاب این کاوشگر به گونه‌ای تنظیم شده است تا در پنجاهمین سالگرد تاسیس امارات، به مریخ برسد.

مدیریت این پرتاب را یک مهندس ایرانی‌تبار از بلوچستان، خانم ساره امیری ۳۳ ساله بر عهده دارد. او که یکی از ۵۰ دانشمند برتر جوان دنیا در سال ۲۰۱۵ است، تحصیل‌کرده دانشگاه آمریکایی در شارجه (یکی از امارت‌های کشوره امارات متحده عربی) می‌باشد و ریاست شورای نخبگان علمی کشور امارات را نیز بر عهده دارد.

ساره امیری، مدیر پروژه‌ای است که کاوشگر امید را به مریخ می‌فرستد و ۳۴درصد همکاران آن زنان هستند. ساره از خانواده بزرگ امیری و اصالتا بلوچ است و تبارش به منطقه نیک‌شهر در بلوچستان ایران باز می‌گردد؛ منطقه‌ای که در دوره پهلوی اول شاهد کوچ گسترده بلوچ ها به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس بود. بلوچ های ساکن امارات یکی از قدیمی ترین گروه های قومی مهاجر این کشور به شمار می آیند.

طبق آمار جمعیت بلوچ های ساکن امارات متشکل از بلوچ های ایران و پاکستان در سال ۲۰۰۶ حدود ۱۰۰٬۰۰۰ نفر برآورد می شد اما تا سال ۲۰۱۴ جمعیت بلوچ های امارات رشد چشمگیری داشته است و هم اکنون طبق آخرین آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۴ جمعیت آنها حدود ۵/۰۸٪ از کل جمعیت امارات  و بالغ بر ۴۶۸٬۰۰۰ نفر برآورد می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری