کد خبر: ۲۴۴۰۰۷
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵
نباید به بازار ماسک سر و سامان داد و علاوه بر اقدامات ایجابی با بی‌وجدان‌هایی که قیمت ماسک را بالا می‌برند، برخورد عبرت‌آموز داشت؟
نباید به بازار ماسک سر و سامان داد و علاوه بر اقدامات ایجابی با بی‌وجدان‌هایی که قیمت ماسک را بالا می‌برند، برخورد عبرت‌آموز داشت؟

به گزارش اعتدال، «عجالتاً «ماسک» مهم‌ترین وسیله دفاعی ماست در برابر سلاح کشتار جمعی کرونا. مطالعات نشان می‌دهند اگر دو فرد ناقل و سالم در کنار هم ماسک داشته باشند، احتمال ابتلای فرد سالم زیر ۵ درصد است ولی بدون ماسک این رقم به بالای ۹۰ درصد می‌رسد. بنابراین، ماسک هرچند وسیله‌ای ساده ولی به‌شدت اثرگذار و مفید است. نزدن ماسک در چنین وضعیتی قطعاً جنایت است؛ چرا که ممکن است بی آن که بدانیم ناقل کووید ۱۹ باشیم و افرادی را مبتلا کنیم و به کام مرگ بفرستیم.

در این میان اما، جنایتکاران بزرگ‌تری نیز وجود دارند که از جان مردم، نان درمی‌آورند و قانع هم نیستند: گرانفروشان ماسک.

من هنوز نمی‌دانم این افراد به حدی رسیده‌اند که بشود بدان‌ها «مافیای ماسک» اطلاق کرد یا خیر ولی بررسی‌هایم نشان می‌دهند ماسک‌های سه لایه که امروزه در تیراژ بالایی در کشور تولید می‌شوند، در برخی مناطق حتی تا ۵ برابر قیمت تمام‌شده نیز فروخته می‌شوند.

روز گذشته دوستی از یکی از شهرهای غربی کشور تماس گرفته بود و می‌گفت در اینجا سپاه کارگاه بزرگی را به تولید ماسک اختصاص داده و ماسک‌های سه لایه با کیفیتی را به قیمت مناسب و تمام شده در اختیار مردم قرار می‌دهد اما برخی افراد سودجو، همین ماسک‌ها را در بسته‌بندی‌های دیگری قرار می‌دهند و به چند برابر قیمت می‌فروشند.

شاید برای خیلی افراد خرید ماسک به قیمت حتی ۵ هزار تومان نیز سخت نباشد ولی هستند خانواده‌های زیادی که اگر ماسک ۱۲۰۰ تومانی به ۱۵۰۰ برسد، واقعاً به مشکل برمی‌خورند و ای‌بسا ماسک نزنند یا از ماسک‌ها در زمانی طولانی‌تر از حد استاندارد استفاده کنند. نتیجه چنین وضعیتی، شیوع بیشتر کرونا در جامعه است و مرگ‌ومیرهای وسیع‌تر.

گرانفروشی ماسک، قطعاً مشارکت در قتل است. هیچ مبالغه‌ای هم در کار نیست. برخی برآوردها نشان می‌دهند اگر با وضعیت کنونی پیش برویم و زدن ماسک فراگیر نشود، اواسط پاییز به ۱۲۰۰ مرگ در روز خواهیم رسید و این یعنی فاجعه بزرگ انسانی. آیا برای جلوگیری از این قتل عام، نباید به بازار ماسک سر و سامان داد و علاوه بر اقدامات ایجابی با بی‌وجدان‌هایی که قیمت ماسک را بالا می‌برند، برخورد عبرت‌آموز داشت؟

از سازمان غذا و دارو و وزارت صمت انتظار می‌رود ورودی مجدد به این عرصه داشته باشند و مدیریت و نظارت‌شان را بر فرآیند تولید و توزیع ماسک تقویت کنند.

سازمان تعزیرات حکومتی باید برخورد با گرانفروشی ماسک را در اولویت حیاتی خود قرار دهد.

به قوه قضائیه پیشنهاد می‌شود پرونده‌های مرتبط با گرانفروشی ماسک را بدون نوبت و با قاطعیت مورد رسیدگی قرار دهد و نتیجه را رسانه‌ای کند.

در جامعه‌ای که برای کنترل قیمت پرتقال عید، حکومت وارد عمل می‌شود و در بازارچه‌های متعدد، به عرضه مستقیم و غیر مستقیم میوه می‌پردازد، انتظار این است که برای کاهش قیمت حیاتی‌ترین کالای حال حاضر که زندگی همه‌مان بدان بسته است، اقدامات جدی‌تر و فوری‌تری صورت گیرد.

بعد از تحریر:

ماسک بزنید؛ ولو ماسکی که در خانه درست کرده‌اید!»

منبع: عصرایران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری