کد خبر: ۲۴۳۸۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
معاون کل وزارت بهداشت گفت: دلیل 92 درصد ابتلای به کرونا ازطریق دورهمی‌ها، عروسی‌ها و داخل خانواده بوده است و 8 درصد موارد ابتلا نیز ناشی از مواجهه شغلی است.
به گزارش اعتدال به نقل از فارس، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در حاشیه ستاد کرونای استان همدان اظهار کرد: استان همدان یکی از موفق‌ترین استان‌ها در پیشگیری از ابتلا به کرونا بود و میزان ابتلا در این استان یک‌سوم مجموع کشوری است. نگرانی‌های ما در این استان، استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر و همچنین مناطقی که کمتر مبتلا شده‌اند این است که اگر گروه‌های سنی و کودکان که کمتر از خانه خارج شده‌اند و مقاومت کرده‌اند و قاعدتا خسته شده‌اند، اگر مقاومت را درهم بشکنند، کرونا با شدت بیشتری نفوذ می‌کند.

وی ادامه داد: رسانه‌ها در خصوص مراکز شغلی، تجاری، دانشگاه‌ها و ... مبنی بر تعطیلی آنها فشار وارد می‌کنند، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که در استان‌هایی که ابتلا ایجاد شده است، 40 درصد ابتلای موارد از دورهمی‌ها و ارتباطات دسته‌جمعی و 51 درصد نیز از انتشار ویروس داخل خانواده بوده است. به عبارت دیگر 92 درصد از ابتلای به کرونا از دورهمی‌ها و عروسی‌ها و داخل خانواده بوده است و 8 درصد موارد ابتلا ناشی از مواجهه شغلی است.

حریرچی در خصوص استفاده از ماسک و غیربهداشتی بودن برخی ماسک ها گفت:‌اینکه ماسک‌هایی که از طریق دستفروش‌ها به فروش می‌رسد غیربهداشتی باشد در موارد بسیار نادر است، اما اصل، پوشیدن ماسک است؛ حتی در صورتی که واکسن کرونا کشف شود، اگر 95 درصد مردم از ماسک استفاده کنند، تأثیر آن از واکسن مؤثرتر است، ضمن اینکه حداقل یک‌سال دیگر باید ادامه دهیم تا واکسن پیشگیری از کرونا کشف شود.

وی تصریح کرد: مداخلات محدود و جزئی در ویروس کرونا تأثیر چندانی ندارد و مداخلات باید متوسط و شدید باشد. همچنین همدلی در استان‌ها تحت‌تأثیر یک فرمانده واحد بسیار مؤثر است.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه درحال حاضر وقت سفر دسته‌جمعی نیست، اظهار کرد: شاهد هستیم که استان‌هایی وضعیت سفید و زرد دارند و توانسته‌اند بیماری کرونا را کنترل کنند، اما بیش از 10 درصد جمعیت این استان از استان‌های دیگر وارد شده است؛ یعنی از استان‌های قرمز به این استان‌ها سفر کرده‌اند و همچنین 21 درصد بیمارانی که در این استان‌ها بستری هستند، از استان‌های قرمز هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری