کد خبر: ۲۴۳۷۴۳
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۰
سخنگوی سپاه درباره وضعیت فعلی دستگاه کرونایاب "مستعان 110" گفت: فعلا این دستگاه دارد تست‌های راستی‌آزمایی‌اش را می‌گذراند.
سردار رمضان شریف در مصاحبه با "رویداد24" درباره وضعیت این دستگاه 4 ماه بعد از رونمایی ادامه داد: فعلا این دستگاه دارد تست‌های راستی‌آزمایی‌اش را می‌گذراند. الان همچنان در دست تحقیقات علمی بیمارستان‌ها و مراکز علمی است. این دستگاه بخش عمده‌ای از تست‌های راستی آزمایی اش را با موفقیت از سر گذرانده، اما هنوز به مرحله تولید نرسیده است.

دستگاه کرونایاب که همه آن غیرممکن دانستند

فروردین ماه 99 سپاه پاسداران در یک مراسم رسمی با حضور فرمانده سپاه از یک اختراع جنجالی رونمایی کرد. بعد از گذشت چهار ماه با اوج گرفتن دوباره ویروس کرونا مردم می‌خواهند بدانند سرنوشت این اختراع شده به کجاکشیده است.

این اختراع که نامش مستعان ۱۱۰ بود در واقع دستگاهی برای کشف و ردیابی کرونا توصیف شد. با این حال از زمان رونمایی این دستگاه تا کنون خبری از این اختراع نشده است. برخی کاربران شبکه اجتماعی توییتر به طور مداوم آخرین وضعیت این دستگاه را مورد سوال قرار می‌دهند، اما نهاد‌هایی که با خوشحالی خبر را منتشر کرده بودند، در مدت اخیر اطلاعی درباره این دستگاه نداده‌اند. این در حالی است که در حال حاضر ایران درگیر بیشترین تعداد تلفات و مبتلایان به ویروس کرونا از زمان آغاز آن در کشور است. در این شرایط مردم حق دارند بدانند دستگاه کرونایاب به کجا انجامیده است.

آنگونه که فرماندهان سپاه اعلام کرده بودند دانشمندان سپاه دستگاهی را اختراع کرده‌ بودند که می‌تواند در تنها مدت ۵ ثانیه، فرد مبتلا به ویروس جدید کرونا را ازفاصله ۱۰۰ متری، شناسایی کند. شیوه کار آن نیز به این صورت بود که «ویروس را داخل خشاب دستگاه می‌گذارند و میدان مغناطیسی که این ویروس ایجاد می‌کند باعث می‌شود که این آنتن هرکجا که ویروس مشابهی را پیدا کند، در شعاع صد متری به سمت آن حرکت می‌کند و ویروس در آن نقطه شناسایی می‌شود.»

دستگاه «تشخیص از راه دور کرونا» به سرعت انتقاد و واکنش مسئولان و سازمان‌های علمی کشور رابه همراه داشت. وزارت بهداشت ایران چنین اختراعی را تایید نکرد و همان زمان انجمن فیزیک ایران نیز در بیانیه‌ای دستگاه مزبور را «ادعایی دور از علم دور» خواند که آن را باید «در مجموعه ادعا‌های شبه علم» دسته بندی کرد.

سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران در واکنش به این انتقادات اعلام کرده بود که به زودی فرآیند تولید انبوه و قابلیت‌های فنی این سامانۀ تشخیصی غربالگر با حضور اصحاب رسانه توسط متخصصین مرجع تشریح خواهد شد. همچنین به متخصصان هشدار داد که «از شتاب زدگی در قضاوت نسبت به این سامانه پرهیز کنند.»

مخترع دستگاه کیست؟

گفته شده کامبیز گلشنی مخترع دستگاه کرونایاب سپاه است. پیش از این نیز نام گلشنی با احتراعات عجیب دیگری در رسانه‌ها مطرح شده بود. از جمله اینکه با یک دستگاه می‌تواند آب دریاچه ارومیه را پر کند یا با یک دستگاه می‌تواند قاچاق سوخت را مشخص کند. گلشنی بعد از هر اختراع، مدتی کم پیدا می‌شد تا آب‌ها از آسیاب بیفتد، اما این بار گویا حساسیت ویروس کرونا باعث شده مردم اخبار را بیشتر پیگیری کنند و منتظرند برای اولین بار صحت ادعا‌های او بررسی شود.

شبکه افق مستندی با عنوان «مخترع آهنی»؛ به کارگردانی محمدجواد رئیسی ساخته که روایت سه مخترع ایرانی است که سعی دارند تولیدات خود را در کشور صنعتی کنند. یکی از این سه مخترع فردی به نام کامبیز گلشنی است.

در این مستند گلشنی از این که اختراعات او را تحویل نمی‌گیرند ابراز ناراحتی کرده است. کامبیز گلشنی تعریف می‌کند در سال ۹۲ روی یک دستگاه اختراع کرده که با دو قیمت قطعات چینی و ژاپنی با دو قیمت مختلف ارائه کرده است. اما توضیح نمی‌دهد چرا دستگاهی که او اختراع کرده، قطعاتش در ژاپن و چین بوده است.

کامبیز گلشنی قبلا هم اختراعات عجیب داشته است. او ۲۰ اردیبهشت ۹۷ در مراسم رونمایی از ردیاب پیشرفته ایرانی که با حضور مدیران ارشد استانداری آذربایجان غربی، نمایندگان مردم ارومیه در مجلس و ... فرماندهان نظامی و انتظامی برگزار شد، گفته بود «دستگاه پیشرفته ردیاب جامدات و مایعات بنام ایران ثبت بین‌المللی شده و قادر است هر نوع مایع یا جامد را در عمق ۲۰ کیلومتری زمین و یا زیر آب شناسایی کند... دستگاه پیشرفته ردیاب ایرانی در شناسایی میادین نفتی و معدنی کاربرد فراوانی دارد و همزمان به دلیل دارا بودن تکنولوژی بالا امکان ایجاد اشتغال پایدار برای بسیاری از جوانان را نیز می‌تواند فراهم کند.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار داغ
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری
پربازدید ها