کد خبر: ۲۴۳۶۲۱
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
هشدار جدی به سهامداران شرکت های فولادی
شاید با آمارسازی بشود سر مردم را تا مدتی کلاه گذاشت اما باید دانست که خورشید برای همیشه زیر ابر باقی نمی ماند و خطرات این رسوایی بزرگ بیش از هر زمانی سهامداران بورسی شرکت های فولادی را تهدید می کند و سازمان بورس موظف است جهت صیانت از حقوق سرمایه گذاران موضوع را به صورت جدی در دستور کار قرار دهد. از سویی با توجه مخاطراتی که ریزش سهام شرکت های فولادی در ایجاد نارضایتی گسترده در جامعه به دنبال خواهد داشت باید بی درنگ دستگاه های نظارتی برای کشف حقیقت و جلوگیری از تعمیق این فاجعه وارد عمل شوند.
اعتدال، ابوالفضل میرزایی- از ماه های پایانی سال گذشته وزارت صمت به دلایل بعضا واهی بود معاملات مقاطع فولادی و شمش و بیلت را ابطال می کرد. در این بین برخی عرضه کنندگان فولادی هرچند در ظاهر ناراحت بودند اما مساله این بود که اگر این ناراحتی عمیق است چرا در 5 ماه گذشته هیچ واکنش جدی برای رفع مشکل اندیشیده نمی شود. جوابی که مانند بقیه ابهامات این ایام باید در گزارش خارجی ها به دنبال آن گشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی اعتدال، نرخ هر کیلو میلگرد در بورس فلزات به رقم افسانه ای ده هزار تومان رسیده است. عددی که باید آن را برای صنایعی همچون ساختمان و راه سازی فاجعه اعلام کرد و در ماه های آینده سبب افزایش هر چه بیشتر بهای مسکن و رکود در بخش های عمرانی خواهد شد.

این افزایش قیمت هر چند تا حد زیادی متاثر افزایش قیمت ارز یا به عبارت بهتر ناشی از کاهش ارزش پول ملی است اما نباید مبانی اولیه بازار را فراموش کرد. «عرضه و تقاضا» سنگ بنای قیمت گذاری بازار است. هر جا قیمت‌ها به صورت جهشی به سمت بالا یا پایین حرکت می کند باید بازگشتی به این دست نامرئی داشت.

بسیاری از فولادسازان در ماه های ابتدایی سال با توجه به نامگذاری شعار سال به عنوان «سال رونق تولید ملی» آمارهای عجیب و غریبی درباره رکوردشکنی مجموعه های فولادی در تولید شمش و مقاطع فولادی منتشر کردند تا به نوعی خود را پیرو خط ولایت معرفی کنند. اما گزارشی که اخیرا مجمع جهانی فولاد منتشر کرده است نشان می دهد افزایش این شرکت ها دروغی بزرگ است. طبق معمول مدیران دولتی در یک تبانی کثیف آمارسازی و انتشار گزارش های غیر واقعی جهت فریب افکار عمومی را به جای تلاش و کوشش به کار بسته اند.

بنابر گزارش مجمع جهانی فولاد،  تولید فولاد خام ایران در چهارمین ماه ۲۰۲۰ نسبت به ابتدای سال، بیش از ۳۷ درصد کاهش داشته است. بر اساس این گزارش، ایران در ماه ژانویه، حدود ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تن فولاد تولید کرده است. در ماه‌های بعد اما، به تدریج از این رقم کاسته شده و در ماه آوریل به یک میلیون و ۷۹۰ هزار تن رسیده است.

حال فولادسازان که شیپور رکودشکنی هایشان برای فریب بازار گوش همه را کر کرده بود در حالی به این بازی ناخوشایند دست زده است که به دلیل بروکراسی پیچیده و سندسازی ها اصولا بازکردن مچ این بزرگواران بسیار سخت است. تخلفاتی که بعضا باعث انحراف بورس و سهامداران شده اند، علاوه بر ایجاد تنش در بازار آهن آلات سبب شده اند تا سرمایه بسیاری از سهامداران بورس نیز در معرض نابودی قرار گیرد.دروغ های شاخ دار فولادسازان و افشاگری یک نهاد بین المللی 
شاید با آمارسازی بشود سر مردم را تا مدتی کلاه گذاشت اما باید دانست که خورشید برای همیشه زیر ابر باقی نمی ماند و خطرات این رسوایی بزرگ بیش از هر زمانی سهامداران بورسی شرکت های فولادی را تهدید می کند و  سازمان بورس موظف است جهت صیانت از حقوق سرمایه گذاران موضوع را به صورت جدی در دستور کار قرار دهد. از سویی با توجه مخاطراتی که ریزش سهام شرکت های فولادی در ایجاد نارضایتی گسترده در جامعه به دنبال خواهد داشت باید بی درنگ دستگاه های نظارتی برای کشف حقیقت و جلوگیری از تعمیق این فاجعه وارد عمل شوند.

البته آمار و ارقام دیگری از تخلفات شرکت های فولادی به دست اعتدال رسیده است که همگی گواه از کاهش تولید و کاهش عرضه در بخش فولاد و پنهان کاری گسترده برخی شرکت های فولادسازی است. از جمله کاهش خرید مواد اولیه از تامین کنندگان داخلی و کاهش چشمگیر مصرف مواد اولیه وارداتی و... که همگی نشان دارد که اوضاع صنعت فولاد ایران وخیم تر از آن است که مقامات ارشد کشور در جریان هستند.

نکته جالب دیگر این است که فولاد سازهای خصوصی و فولاد سازی های که وابسته به دولت نیستند صداقت بیشتری به خرج داده اند و حداقل از انتشار آمار دروغین افزایش تولید و رکورد شکنی های تخیلی خودداری کرده‌اند که همین خود بهترین شاخص برای کارشناسان و اهالی صنعت فولاد است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری