کد خبر: ۲۴۲۸۷۲
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
هر ۳۳ ثانیه در کشور ما یک نفر به کرونا مبتلا می‌شود و هر ۱۳ دقیقه یک نفر در کشور به دلیل کرونا فوت می‌کند/ رعایت فاصله فیزیکی یک متری ۸۵ درصد و استفاده از ماسک ۸۰ درصد و پوشش محافظ چشمی ۷۸ درصد انتقال ویروس را کاهش می دهد
معاون کل وزارت بهداشت گفت: هر 33 ثانیه در کشور یک نفر به کرونا مبتلا می‌شود و هر 13 دقیقه یک نفر هم به دلیل کرونا فوت می‌کند.

به گزارش اعتدال، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در نشست خبری اینترنتی که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد گفت:  هم اکنون در اکثر کشورهای دنیا برای تامین معیشت مردم و دلایل اقتصادی بازگشایی ها انجام شده است در شرایط فعلی فعالیت اقتصادی و اجتماعی مهمترین مواردی که باعث کاهش شیوع کرونا می‌شوند و رعایت فاصله یک متری با دیگران و استفاده از پوشش محافظ چشمی استفاده از ماسک باید مد نظر قرار گیرد.

حریرچی گفت: رعایت فاصله فیزیکی یک متری ۸۵ درصد و استفاده از ماسک ۸۰ درصد و پوشش محافظ چشمی ۷۸ درصد انتقال ویروس را کاهش می دهد که ارقام بسیار مهم و قابل تاثیری هستند. از امروز پویش استفاده همگانی از ماسک در کشور آغاز می‌شود که انتظار ما از همگان این است که با هر دیدگاه و نظری در این کار بزرگ همکاری و داشته باشند. یکی از مهمترین موارد مصداقی امر به معروف و یکی از مهم‌ترین مصادیق نوع دوستی و علاقه‌مندی به ایران عزیز استفاده از ماسک توسط خودمان و توصیه استفاده از ماسک برای دیگران است.

معاون کل وزیر بهداشت افزود: جوانان و نوجوانان و حتی کودکان سالم یا دارای علائم خفیف بیماری کرونا عامل مهم انتقال بیماری به دیگران خصوصا پدر و مادرها هستند بنابر اعلام مرکز کنترل بیماریهای ایالات متحده به ازای هر نفر بیمار تشخیص داده شده کرونا ده نفر مبتلای دیگر در سطح جامعه وجود دارد که تشخیص داده نمی شوند.

وی گفت: در افراد زیر ۵۰ سال و خصوصاً در افراد جوان و با سن کم احتمال ابتلا به بیماری بدون علامت و کم علامت بسیار زیاد است جوانان مبتلا ناخواسته و نادانسته اطرافیان خود را به بیماری مبتلا می کنند که گاهی منجر به مرگ و میر و بستری طولانی‌مدت این افراد می‌شود.

حریرچی خاطرنشان کرد: در این مقطع حساس زمانی از لحاظ ابتلا به کرونا با رعایت دستورالعمل های ساده و بهداشتی مانند استفاده همگانی از ماسک در خارج از منزل و شستشوی مرتب به دست و ترویج این اقدامات، جوانان می‌توانند نقش بسیار مهمی در کاهش شیوع بیماری ایفا کنند. فراموش نکنیم هر نفر مبتلا بدون فاصله گزارش اجتماعی ۴۰۶ نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به کرونا مبتلا میکند.

وی افزود: افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شدند و افرادی که آنتی بادی آنها مثبت شده و تصور می‌کنند ایمن هستند باید فاصله‌گذاری را رعایت کنند و هنوز نمی‌توان اعلام کرد این افراد در برابر کرونا ایمن هستند، رسیدن تعداد مبنلایان در جهان به حدود ه ملیوین نفر و مرگ و میر نیم میلیون نفری زنگ خطر جدی است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: هر ۳۳ ثانیه در کشور ما یک نفر به کرونا مبتلا می‌شود و هر ۱۳ دقیقه یک نفر در کشور به دلیل کرونا فوت می‌کند، این موضوع  زنگ خطری است که باید تلاش کنیم فاصله‌گذاری را بیشتر رعایت کنیم. حریرچی افزود: اقداماتی که مردم انجام دادند توانسته بیماری را کنترل کند اما هنوز این اقدامات کافی نیست در بریخ استان‌ها با شدت بیماری درگیر هستنیم که اقدامات استانی باید به حداکثر ممکن برسد، عاجزانه خواهش می‌کنیم برای سلامت خودتان و کاهش مشکلات کادر درمان حداکثر دستورالعمل‌های بهداشتی را انجام دهند.

وی با بیان اینکه ایران از نظر تعداد خالص مبتلا و مرگ ناشی از کووید-۱۹ به ترتیب رتبه ۱۰ و نه جهانی را دارد و معمولا این قسمت مورد توجه قرار می‌گیرد افزود: ‌اما از نظر تعداد موارد ابتلا و تعداد خالص مرگ به یک میلیون نفر جمعیت به ترتیب رتبه ۴۷ و سی‌ام دنیا را با ۲۵۶۱ مورد ابتلا به ازای یک میلیون نفر جمعیت و ۱۲۱ مرگ در یک میلیون جمعیت را داریم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری