کد خبر: ۲۴۲۸۶۲
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰
رئیس‌جمهوری آمریکا با لغو برنامه اقامتش در تفرجگاه گلف بدمینستر نیوجرسی گفت، در واشنگتن مانده است تا اطمینان حاصل کند "نظم و قانون" اجرا می‌شود.
رئیس‌جمهوری آمریکا با لغو برنامه اقامتش در تفرجگاه گلف بدمینستر نیوجرسی گفت، در واشنگتن مانده است تا اطمینان حاصل کند "نظم و قانون" اجرا می‌شود.

به گزارش اعتدال، به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی توییتری نوشت: «به طور کلی جلوی آتش‌افروزان، هرج و مرج طلبان، غارتگران و آشوبگران گرفته شده است. من آنچه را که برای امن نگاه داشتن جوامعمان لازم است، انجام می‌دهم و این افراد مقابل عدالت پاسخگو خواهند شد.»

ترامپ متعهد شد تا با هر آنکس که به تخریب بناهای یادبود آمریکا اقدام کند، برخورد سختی شود و به استفاده از قوه قهریه علیه برخی از معترضان تهدید کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در پیام توییتری خود نوشت، یک دستور اجرایی "بسیار قدرتمند" برای حفاظت از بناها به امضا رسانده است. متن دستور تاکید دارد که دولت فدرال هر آن که به تخریب یا ویرانی بناها، یادمان‌ها و مجسمه‌ها اقدام کند "تا بیشترین حد" مجازات کند.

"قانون حفاظت از یادبود کهنه‌سربازان" به سال ۲۰۰۳ مجازات حبس تا ۱۰ سال برای تخریب یا تلاش برای تخریب بناهای یادبود مرتبط با کسانی که در نیروهای مسلح آمریکا خدمت کرده‌اند، در نظر می‌گیرد. دستور ترامپ همچنین به کاهش حمایت فدرال از ایالات و آژانس‌های محلی اجرای قانون که نتوانند از این بناها حفاظت کنند، تهدید می‌کند.

اعتراضات در آمریکا با مرگ جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی بر اثر خشونت پلیس آغاز شده است. در همین راستا، مجلس نمایندگان کنگره آمریکا طرحی را به تصویب رساند که شامل تغییرات بنیادی در ساختار نیروی پلیس این کشور می‌شود؛ هرچند در حال حاضر تایید آن در سنا چندان محتمل نیست.

حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا اکثریت دارد و این طرح با اکثریت ۲۳۶ رای موافق در برابر ۱۸۱ رای مخالف به تصویب رسید. موافقان طرح، عضو حزب دموکرات و مخالفان عضو حزب جمهوری‌خواه بودند.

این طرح به نام جورج فلوید نامگذاری شده است که هنگام بازداشت به دست پلیس بر اثر خشونت یکی از ماموران کشته و مرگ او تظاهرات گسترده‌ای را در آمریکا و دیگر کشورها به راه انداخت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که در صورت تصویب این طرح در کنگره، آن را وتو خواهد کرد. تبدیل آن به قانون مستلزم تصویب در مجلس سنا و امضای رئیس جمهوری است.

به گزارش بی‌بی‌سی، نمایندگان حزب جمهوری‌خواه در سنای آمریکا نیز طرح دیگری را برای اصلاح ساختار و تشکیلات پلیس ارائه داده‌اند که دامنه تغییرات مورد نظر آن به مراتب کمتر است اما با مخالفت دموکرات‌ها مواجه شده است.

طرح قانون جورج فلوید برای عدالت در نحوه عملیات پلیس دقیقا یک ماه پس از مرگ او در مینیاپولیس، ایالت مینه‌سوتا تصویب شده که نشانه سرعت بیش از اندازه در مجلس نمایندگان یعنی نهادی است که معمولا به بررسی جزئیات و تفکر در طرح‌ها شهرت دارد.

این طرح ماموران پلیس را شخصا برای خسارت در جریان عملیات پلیسی قابل پیگرد می‌داند و استفاده از مجوز تفتیش افراد و اماکن بدون اجازه قبلی را که در عملیات کشف مواد مخدر به کار می‌رود، ممنوع می‌کند. همچنین از انتقال مازاد تجهیزات نظامی به نیروهای پلیس جلوگیری به عمل می‌آورد.

سه نماینده عضو حزب جمهوری‌خواه با نادیده گرفتن گرایش افراد هم حزب خود به این طرح رای مثبت دادند.

مجلس سنای آمریکا پیش‌نویس طرح پیشنهادی در مجلس نمایندگان را برای بررسی قبول نکرده و گفته است که در محتوای آن زیاده‌روی شده و تصویب چنین قانونی روند برقراری نظم و قانون را تضعیف می‌کند.

طرح پیشنهادی جمهوری‌خواهان هم مانند طرح دموکرات‌ها ماموران پلیس را از گرفتن یا فشردن گلوی افراد تحت تعقیب هنگام بازداشت آن‌ها منع می‌کند، خواستار آموزش بهتر ماموران می‌شود و با نصب دوربین روی کلاه و خودرو پلیس، امکان ثبت ماموران پلیس متهم به تخلفات در یک مرکز ملی را فراهم می‌آورد.

دموکرات‌ها می‌گویند که طرح پیشنهادی جمهوری‌خواهان مشخصا درصدد حفاظت از سیاه‌پوستان نیست و به گردآوری اطلاعات و مشوق‌های مالی جهت قبولاندن این اصلاحات به تشکیلات ایالتی متکی است.

در روزهای گذشته، سناتورهای حزب دموکرات از حمایت از جمهوری‌خواهان برای قرار دادن این طرح در دستور کار سنا خودداری کردند.

هیچ یک از این دو طرح شامل کاهش بودجه پلیس و انتقال آن به نهادهای خدماتی دیگر نیست. فعالان جنبش "زندگی سیاهان مهم است" خواسته‌اند که بودجه پلیس کاهش یابد و به جای آن، این پول به سازمان‌های فعال در زمینه پیشبرد حقوق سیاه‌پوستان پرداخت شود.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه در جمع نمایندگان سیاه‌پوست کنگره گفت: "دقیقا یک ماه پیش جورج فلوید آخرین جمله را گفت - نمی‌توانم نفس بکشم - و مسیر تاریخ را تغییر داد."

حکیم جفریز، نماینده دموکرات نیویورک گفت: "در آمریکا هر مادر سیاه‌پوست و هر پدر سیاه‌پوست باید با فرزندانشان صحبت کنند و به آن‌ها بگویند که در صورت نزدیک شدن پلیس چه باید بکنند."

دبی لسکو، نماینده سیاه‌پوست جمهوری‌خواه از آریزونا گفت: "زندگی همه نژادها اهمیت دارد."

به گزارش واشنگتن پست، گلن گروثمن، نماینده حزب دموکرات از ویسکانسین، گفت که "وقتی سفیدپوست ها کشته می‌شوند کسی علاقه‌ای ندارد در مورد آن صحبت کند."

تیم اسکات، تنها سناتور سیاه‌پوست جمهوری‌خواه و تدوین‌کننده طرح سنا برای اصلاح تشکیلات پلیس، حزب دموکرات را "به سیاست بازی نژادی" متهم کرده و گفته است که انگیزه آن‌ها فقط تبلیغات در آستانه انتخابات ماه نوامبر است. در این انتخابات علاوه بر رئیس جمهوری، تمامی اعضای مجلس نمایندگان و نیمی از نمایندگان مجلس سنا هم انتخاب می‌شوند.

به گزارش ایسنا، اسکات با انتقاد از تصمیم سناتورهای دموکرات برای جلوگیری از مذاکره در مورد طرح پیشنهادی او برای اصلاح تشکیلات پلیس، به خبرگزاری فاکس نیوز گفت: "اگر سیاه‌پوستان بیشتری کشته شوند، خونشان به گردن دموکرات‌هاست."

اوایل این هفته نانسی پلوسی نمایندگان جمهوری‌خواه را متهم کرد که "می‌کوشند قتل را نادیده بگیرند، قتل جورج فلوید را." این اظهارات باعث خشم نمایندگان جمهوری‌خواه شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری