کد خبر: ۲۴۲۶۵۷
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۴
یک نماینده مجلس گفت: باندهای مافیایی کنکور با درآمد سالانه ۱۰ هزار میلیاردی درون آموزش و پرورش نفوذ کرده اند
یک نماینده مجلس گفت: باندهای مافیایی کنکور با درآمد سالانه ۱۰ هزار میلیاردی درون آموزش و پرورش نفوذ کرده اند

به گزارش اعتدال، یک: قانون به صراحت بر حذف کنکور تاکید کرده است، اما از زمان تصویب این قانون از سال ۸۶ کنکور همچنان ادامه دارد.

دو: در حاشیه ماجرای «کنکور» مدت هاست از مافیای کنکور سخن گفته می شود. این که برگزاری کنکور مجالی برای چپاول میلیاردها پول توسط این سودجویان شده است.

سه: روز گذشته محمدمهدی زاهدی، نماینده مجلس از نفوذ این چپاولگران در سیستم آموزش و پرورش سخن گفته است: «باندهای مافیایی با درآمد بالای ۱۰ هزار میلیارد در سال درون آموزش و پرورش نفوذ می‌کنند.»

چهار: یک معادله ساده در این ماجرا می گوید، این مافیا آن قدر قدرت دارد که برای جیب خود می تواند اجرای قانون را سال ها معطل نگه دارد.

پنج: طبق قانون، آموزش و پرورش باید سال های قبل آزمون های مقاطع تحصیلی قبل از کنکور را به سطحی از استاندارد می رسانده که بشود کنکور را از میان برداشت.

شش: همه این موارد در کنار حرف این نماینده مجلس، ما را با چه واقعیتی مواجه می کند؟!

قانون ۱۳ ساله

در ماده ۲ قانون‎‎‎‎ پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۹/۸/۱۳۸۶ مجلس و تایید شورای نگهبان، آمده است: «پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی، کارشناسی ارشد پیوسته، دکترای حرفه‌ای و دکترای پیوسته براساس سوابق تحصیلی داوطلب و آزمون‌های سراسری خواهد بود. تأثیر سوابق تحصیلی در هر سال نسبت به سال قبل افزایش‌ می‌یابد به‌نحوی که حداکثر تا پایان سال اول (حدود سال ۱۳۹۱) برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادی.

اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران آزمون‌های سراسری ورودی دانشگاه‌ها و مراکز
آموزش عالی به‌طور کامل حذف شود. دولت موظف است بستر‌های لازم را جهت تحقق این
ماده فراهم نماید.»

این غول کیست؟

طبق صراحت این قانون، دولت باید زمینه حذف کنکور را با طراحی آزمون‌های استاندارد در مقاطع تحصیلی متوسطه اول و دوم، فراهم کند که این کار تاکنون انجام نشده است. عبدالرسول عمادی، مشاور وزیر آموزش و پرورش، که قبلا سرپرست معاونت متوسطه وزارت بود، پیش از این در اظهارنظری گفته است: «مافیای کنکور جریان اقتصادی اجتماعی فراگیر است که به این راحتی نمی‌توان با آن مقابله کرد.» البته شبیه این اظهارنظر آقای عمادی تا دل تان بخواهد وجود دارد، از نمایندگان مجلس، کارشناسان آموزشی و شخص وزیر سابق آموزش و پرورش که بار‌ها از مافیای کنکور سخن گفته و درباره اش هشدار داده اند. به این فهرست حتی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی را هم می‌توان اضافه کرد که وی به شدت از کنکور انتقاد کرد و البته رئیس جمهور آقای روحانی نیز بر کیفی سازی آموزش بار‌ها تاکید کرده است. پس مشکل کجاست؟ چرا یک وزارتخانه و چند وزیر آموزش و پرورش نمی‌توانند این موضوع را سامان ببخشند و شر این غول و این مافیارا از سر خانواده‌ها کم کنند؟

نفوذ؟

با این تفاسیر باید به حرف‌های روزگذشته زاهدی نماینده مجلس که بهانه نگارش این گزارش شد برگردیم و بگردیم دنبال پرتقال فروش نفوذی و کسانی که این سو و آن سو، از کنکور جیب شان هر روز پر و پرتر می‌شود: «باند‌های مافیایی با درآمد بالای ۱۰ هزار میلیارد در سال درون آموزش و پرورش نفوذ می‌کنند. مشکلی با مجلس ندارند و در مجلس قانون حذف کنکور تصویب شده است و مجلس محکم است. مشکل ما این است که مثلا گفته‌ایم آزمون استاندارد در سه سال آخر دبیرستان برگزار شود. اما آموزش و پرورش در ۱۲ سال گذشته فقط آزمون‌های یک مقطع تحصیلی را استاندارد کرده است که همان پایه دوازدهم است. آیا آموزش و پرورش نمی‌توانست در طول ۱۲ سال گذشته آزمون استاندارد برگزار کند؟ بار‌ها وزیر را خواسته‌ایم که پاسخ گو باشد. مرتب می‌گویند «چشم» و «نه» نگفته اند، اما نتیجه اش همین است که می‌بینید. آیاهر روز می‌توانیم وزیر را استیضاح کنیم؟ آیا به مصلحت است هر روز یک وزیر را استیضاح کنیم؟ باید یک تعاملی میان آموزش و پرورش و نهاد‌های بیرونی که شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش مجلس در راس آن هستند برقرار شود. اما باز هم کافی نیست. وزارت ارتباطات باید پای کار بیاید یا قوه قضاییه هم این مافیا‌ها را شناسایی و با آن‌ها برخورد کند.»

عضو هیئت رئیسه مجلس: دستگاه قضا در برابر مافیای کنکور بایستد

حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس با تایید وجود مافیای کنکور در آموزش و پرورش گفت: این مافیا شکل گرفته است و به طرق مختلف جیب مردم را خالی می‌کنند. جدای از کلاس‌ها و کتاب‌های کنکور روش‌های مختلفی از جمله تطمیع و تبلیغ را با اقداماتی فریبکارانه و چهره‌ای انسان دوستانه حتی با عنوان کار خیر به کار می‌بندند. وی با بیان این که آموزش و پرورش به همراه وزارت علوم باید این باند را شناسایی کنند و به دستگاه قضایی تحویل دهند تصریح کرد: در سال‌های گذشته شاهد بودیم بعضی از سوالات آزمون‌ها لو رفته و سرنخ آن به برخی از این موسسات رسیده است.

سلیمی خاطرنشان کرد: حال سوال این است که چطور می‌شود این نمونه سوالات به دست آن‌ها برسد. نکته دیگر این است که چرا برخورد پشیمان کننده با آن‌ها نشد و تا آن جایی که دیده می‌شود این اقدام متوقف نشد و گاه مجدد هم دیده شد.

نماینده محلات و دلیجان در مجلس گفت: باید با مافیا برخورد جدی بشود. کافی است هرچقدر جیب مردم را خالی کردند، این انتظار را داریم که دستگاه قضایی در صحنه حضور یابد. مجلس هم درصورت کوتاهی در اقدامات با ابزار تحقیق و تفحص با مافیا مقابله می‌کند.

منبع: خراسان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری