کد خبر: ۲۴۲۶۳۵
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گزارشی از عملکرد این سازمان در سال گذشته را ارائه داد.
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گزارشی از عملکرد این سازمان در سال گذشته را ارائه داد.

به گزارش اعتدال، عباس مسجدی آرانی، در نشست خبری با خبرنگاران ضمن تبریک هفته قوه قضائیه با اشاره به آمار مربوط به سقط درمانی گفت: ۱۲ هزار و ۴۲۱ مجوز سقط صادر شده که بیانگر کاهش ۲ درصدی هست. البته مقرر شده تا موضوع رشد سقط‌های جنایی بررسی شود.

 رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح کرد: ۵۸۰ پرونده در حوزه اخلال جنسی داشتیم که ۱۸۰ پرونده مربوط به مردان و ۴۰۰ پرونده مربوط به زنان بوده است که از این تعداد ۱۰۰ مورد از سوی پزشکی قانونی تایید شده است. ۱۱ درصد رشد مربوط به آمار مردان هم گزارش شده است. وی افزود: ۸۵ هزار و ۴۲۰ مورد همسر آزاری در سال گذشته گزارش داشتیم، داد زدن، فحش دادن، انداختن بار زندگی روی دوش همسر، حصار کشیدن دور همسر، تحقیر، بداخلاقی؛ انعطاف ناپذیری و علل فرهنگی و فقر فرهنگی از جمله مصادیق همسر آزاری است. در حوزه کودک آزاری ۲۴۸۸پرونده با رشد ۱۲/۵ درصدی داشتیم. از عوامل مهم کودک آزاری ناشی از وضعیت خود کودک، بیش فعالی، نامشروع بودن کودک، مشکلات اقتصادی، عدم دسترسی به بهداشت و آموزش، عریان پوشی است. عریان پوشی زمینه کودک آزاری را افزایش می‌دهد. مشکلات محیط‌های آموزشی و انتظارات بیش از حد از کودک و همچنین اشتغال مادر در این مسائل تاثیرگذار است. شایع‌ترین نوع کودک آزاری غفلت است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی به تصادفات اشاره کرد و گفت: رشد منفی ۵/۶ درصدی داشتیم که امیدواریم ادامه داشته باشد. مسجدی تصریح کرد: ۲۸ هزار و ۲۰۸ مورد حادثه کار در سال گذشته داشتیم. رئیس سازمان پزشکی قانونی از افزایش ۲۸ درصدی تشکیل پرونده‌های شخصیت خبر داد و گفت: این موضوع به دستور رئیس قوه قضائیه پر رنگ‌تر از گذشته است. مسجدی ادامه داد: ۱۸۵۴ مورد سوختگی و ۱۲۷۵ مورد فوتی ناشی از غرق‫شدگی را داشتیم. وی به ۱۶ هزار و ۹۴۶ مورد فوت ناشی از تصادفات اشاره کرد و گفت: ۱۱ هزار و ۸۵ مورد فوتی برون شهری داشتیم. مسجدی تصریح کرد :۶۲۷ مورد مرگ ناشی از مصرف الکل داشتیم که ۱۴۲ درصد رشد را شاهد بودیم. رئیس سازمان پزشکی قانونی افزود: در حوزه قصور پزشکی ۹۸۸۴ پرونده داشتیم که تعداد ۴۰۰۱ محکوم و ۵۲۸۳ تبرئه شدند.

مسجدی آرانی در خصوص آماری از حوادث آبان ۹۸ و عملکرد پزشکی قانونی گفت: دستگاه قضا طبق قانون عمل می‌کند با این حال برخی از دشمنان به دنبال سوءاستفاده هستند در همین رابطه هم در همان زمان نامه جعلی با عنوان پزشکی قانونی منتشر شد که صحت نداشت. بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی مسئول اعلام آمار وزیر کشور بود. وی افزود: کدام کشور را داریم که در حوادث داخلی آمار می‌گوید اما وزیر ما آماری در این رابطه اعلام کرد.

مسجدی آرانی در پاسخ به سوالی در خصوص علت نهایی مرگ آسیه پناهی گفت: ظرف دو روز آینده این گزارش نهایی به دستگاه قضا ارسال می‌شود. وی در پاسخ به سوالی درباره اهدای جسد گفت: اهدای پیکر کار خداپسندانه است زیرا تعداد دانشجویان پزشکی که می‌توانند از یک پیکر استفاده کنند زیاد هست و یک پیکر را در اختیار یک دانشگاه قرار می‌دهیم و تعداد افراد زیادی از جسد می‌توانند استفاده کنند.

مسجدی تصریح کرد: اهدای جسد کار ارزشمند و فرهنگی است و ما ریالی دریافت نمی‌کنیم و در سال گذشته ۱۵۰۰ مورد اهدای جسد را داشتیم ولی باید باز هم فرهنگ سازی شود. وی در پاسخ به سوالی درباره آمار خودکشی اعم از استفاده از قرص و گازگرفتگی نسبت به سال ۹۷ و ۹۸ گفت: خودکشی در سال ۹۸، ۵۱۴۳ بوده که نسبت به سال ۹۷، ۸ دهم درصد رشد داشته است. ۱۵۱۷ زن و ۳۶۲۳ مورد مرد بوده است و استان کهگیلویه و ایلام و کرمانشاه بیشترین آمار و کمترین آمار مربوط به خراسان رضوی و جنوبی و سیستان و بلوچستان بوده است. بیشترین روش خودکشی حلق آویز بوده است و استفاده از سموم ۲۱ و ۸ درصد بوده است. بیشترین سن خودکشی ۳۰ تا ۳۹ سال بوده و بعد از آن سن ۱۸ تا ۲۴ سال بوده است. میزان تحصیلات راهنمایی و دیپلم و دانشگاه و بعد ابتدایی است. وی افزود: خودکشی گناه کبیره است. ما در مقایسه با سایر کشورهای دیگر دارای آمار کمتر هستیم اما روند صعودی طی ۱۰ سال گذشته برای مراکز دانشگاهی و فرهنگی زنگ خطر جدی است و نظام سلامت باید اقدامات عاجلی را انجام دهد. مسجدی همچنین درباره مرگ قاضی منصوری گفت: در این رابطه چنانچه دستور قضایی برای بررسی علت فوت صادر شود سازمان پزشکی قانونی ورود می‌کند، در حال حاضر نمی‌توان در این رابطه نظر قطعی اعلام کرد.

منبع: مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری