کد خبر: ۲۴۲۵۵۹
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷
آخرین خورشیدگرفتگی قرن در ایران، در روستای پسابندر واقع در استان سیستان و بلوچستان با ۹۸/۲ درصد پوشیدگی، قابل مشاهده است.
آخرین خورشیدگرفتگی قرن در ایران، در روستای پسابندر واقع در استان سیستان و بلوچستان با ۹۸/۲ درصد پوشیدگی، قابل مشاهده است.

به گزارش اعتدال به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، امسال، تابستان با یک پدیده نجومی زیبا آغاز می‌شود. اول تیرماه ۹۹ سایه ماه بخشی از خورشید در آسمان را می‌پوشاند. زمین، در بامداد نخستین روز تیر با خورشید گرفتگی حلقه آتش در انقلاب تابستانی رو به رو می‌شود.

این نوع گرفتگی با حلقه آتشین خیره کننده آن کامل نبوده، بلکه لبه‌های خورشید در اطراف ماه دیده می‌شود. پدیده نجومی خوشید گرفتگی صبح امروز، آخرین خورشید گرفتگی قرن حاضر هجری خورشیدی است که در کشور ما هم قابل رویت است.

زمان دقیق خورشید گرفتگی در اول تیرماه
خورشید گرفتگی زمانی رخ می‌دهد که زمین، ماه و خورشید دقیقا در یک راستا قرار بگیرند و سایه ماه بر زمین بیفتد. خورشید گرفتگی صبح امروز حدود ساعت ۸:۵۰ به ساعت ایران آغاز می‌شود و در ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ صبح به اوج خود می‌رسد و حدود ساعت ۱۱:۳۰ به پایان خواهد رسید.

احمد دالکی پدر نجوم آماتوری ایران اظهار کرد: خورشید گرفتگی در سال حتما بین ۲ تا ۵ بار اتفاق می‌افتد. اول و پانزدهم هر ماه امکان گرفتگی خورشید یا ماه وجود دارد، اما هر ماه این اتفاق نمی‌افتد؛ چرا که دایره‌ای که ماه به دور زمین می‌گردد با دایره‌ای که زمین به دور خورشید می‌گردد یک انحراف زاویه‌ای در حدود ۵ درجه دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری