کد خبر: ۲۴۲۵۳۷
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷
قاضی منصوری پس از اطلاع از تحت تعقیب بودن خود، برای دریافت اطلاعاتی به منظور بازگشت به ایران، به سفارت ایران در بخارست مراجعه کرد و توضیحاتی به وی ارائه شد.
به گزارش اعتدال، قاضی غلامرضا منصوری، متهم ردیف نهم پرونده اکبر طبری که روز گذشته (جمعه) در رومانی درگذشت، پس از آنکه دریافت که از سوی پلیس، تحت تعقیب است به میل خود و برای دریافت اطلاعاتی به منظور بازگشت به ایران، به سفارتخانه ایران در بخارست مراجعه کرده و در این خصوص نیز توضیحاتی به وی ارائه شد.

وی با توجه به اینکه تحت تعقیب اینترپل ایران با حکم مرجع قضایی بوده در مکاتبات بین اینترپل ایران و رومانی، در زمان مراجعه به بیمارستان به دلیل بیماری، تحت حفظ قرار گرفته و از سوی اینترپل رومانی بازداشت می‌شود.
 
اینترپل رومانی به وی اعلام می‌کند که تا زمانی که درخواست رسمی و مدارک، از قوه قضاییه ایران دریافت شود، تحت‌الحفظ خواهد بود و بازداشت را برای یک ماه دیگر تمدید می‌کند.

این در حالی است که برخی فعالان فضای مجازی مدعی شده‌اند که سفارتخانه‌های ایران، محل نگهداری و بازداشت اتباع ایرانی هستند که این ادعا نه به لحاظ قانون داخلی و نه به لحاظ حقوق بین‌الملل، صحت ندارد و چنین مجوزی به سفارتخانه‌ها داده نشده، چرا که سفارتخانه‌ها و دفاتر نمایندگی، محل رجوع افراد و دریافت مشاوره و راهنمایی است نه بازداشت افراد.

سفارتخانه‌ها فقط در این مواقع، انتقال‌دهنده پیام هستند و هیچ امکان و مجوزی برای بازداشت افراد در خارج از کشور ندارند.

بر همین اساس سفارتخانه ایران در بخارست، هیچ دخالتی در این قضیه نداشته جز ارائه مشاوره به منصوری برای بازگشتش به ایران.

ضمناً هیچ توافقنامه استرداد و یا معاضدت قضایی بین ایران و رومانی وجود ندارد که بتوان در این زمینه به آن استناد کرد و اینترپل رومانی در این خصوص و به رغم فقدان موافقتنامه استرداد، با اینترپل ایران همکاری کرده است.

در همین خصوص نیز علی باقری معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضاییه در اظهاراتی عنوان کرد: در مورد رومانی ما با وجود آنکه توافق دوجانبه با طرف رومانیایی نداشتیم، اما همکاری خوبی داشتند و او را بر اساس دستور قاضی تحت نظر قرار دادند و قرار بود مراحل عادی قضایی و حقوقی بین ایران و طرف رومانیایی برای استرداد انجام شود به همین دلیل قاضی رومانیایی دستور تحت نظر بودن یک ماهه وی را صادر کرد.

وی امروز نیز در اظهاراتی دیگر بیان کرد: پیرو پیگیری پلیس اینترپل ایران، پلیس رومانی وی را تحت تعقیب قرار داد و بر اساس دستور قاضی رومانیایی متهم را به مدت یک ماه تحت نظر قرار دادند تا اقدامات و تشریفات حقوقی و قضایی برای استرداد صورت بپذیرد. قرار بود این مسیر استرداد انجام شود که روز گذشته خبر فوت وی منتشر شد.

اکنون، دولت رومانی باید پاسخگو باشد که چرا در زمانی که منصوری تحت‌الحفظ بوده، نسبت به حفاظت از او اقدامات لازم را به عمل نیاورده است.
 
منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری