کد خبر: ۲۴۲۲۳۲
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
شهروند نوشت:ظاهرا قرار نیست ماجرای امهال اقساط وام‌های قرض‌الحسنه در سه ماه اسفند تا اردیبهشت‌ حل‌وفصل شود؛ زیرا از سویی بانک مرکزی به دفعات دستورالعمل داده و اطلاعیه صادر کرده دارندگان وام‌های قرض‌الحسنه در زمان تعیین‌شده نه‌ تنها قسطی پرداخت نکنند بلکه بابت این اقساط مشمول جریمه هم نمی‌شوند و از سوی دیگر بانک‌ها با سرپیچی از این موضوع دارندگان این وام‌ها را وادار به پرداخت اقساط و جریمه کرده‌اند.

  اسفند ماه  بانک مرکزی برای کمک به مشتریان شبکه بانکی به‌خصوص دارندگان وام که مجبور به پرداخت اقساط بودند، تصمیم گرفت تا اقساط وام‌ها را در چند بخش به مدت سه ماه به تعویق بیندازد. بر این اساس طبق اعلام همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی، قرار شد اقساط تسهیلات صاحبان کسب‌وکار که به‌ویژه فعالیت‌های خرد داشته و به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا دچار آسیب شده‌اند ازجمله هتل‌ها، رستوران‌ها و بخشی از حمل‌ونقل طی ماه‌های اسفند تا اردیبهشت به تعویق افتاده و به پایان دوره منتقل شود، در عین حال که تأکید شد اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه کلیه اشخاص نیز در دوره مشخص‌شده معوق شود و مشمول جریمه دیرکرد نیز نشود.

مردم نیز با توجه به اعلام بانک مرکزی و به دنبال آن اطلاعیه درج‌شده در سایت بانک‌ها، با اعتماد به این موضوع درخواست تعویق را ارایه و قسطی پرداخت نکردند یا اینکه حساب‌هایشان را برای برداشت خودکار پر نکردند. اما در این فاصله رفتار برخی بانک‌ها خلاف دستورالعمل بانک مرکزی بود؛ به ‌طوری که از حساب‌ها اقساط را کسر کردند، این در حالی است که در همان ماه ابتدایی که بانک‌ها نسبت به پرداخت قسط از حساب اشخاص برداشت کردند، رئیس‌کل بانک مرکزی دستور برگرداندن اقساط را به حساب مشتری صادر کرد اما تا امروز آنچه از برخی مشتریان بانک‌ها مورد پیگیری قرار گرفته، نشان می‌دهد که مبلغ کسرشده به حساب‌شان بازنگشته است.

از سوی دیگر در شرایطی باید مشتری پرداخت اقساط را از خرداد شروع می‌کرد که در برخی بانک‌ها با این واکنش مواجه شده که نه‌تنها باید قسط خردادماه بلکه سه ماه معوق را یک‌جا پرداخت کند و علاوه بر آن جریمه دیرکرد هم بپردازد.

بعد از گزارش‌های مطرح‌شده در این‌باره و اعتراضات مشتریان بانک‌ها، حدود دو هفته پیش بود که بانک مرکزی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی نباید بیش از یک قسط از مشمولان طرح امهال اقساط وام‌های قرض‌الحسنه ماه‌های اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ را دریافت کنند.»  اما در حالی به نظر می‌رسید که با اولتیماتوم بانک مرکزی شرایط طبق دستورالعمل پیش رفته و قسطی کسر نشود یا اینکه مشمول پرداخت جریمه نباشد که تازه‌ترین گزارش‌های دریافتی ایسنا از این حکایت دارد که برخی بانک‌ها برای دریافت اقساط معوق و جریمه آن با مشتری تماس گرفته‌اند و حتی اعلام کردند که «امهال اقساط را اعمال نخواهند کرد».

در این شرایط مشتری بانک نمی‌داند به دستورالعمل بانک مرکزی و اطلاعیه آن اعتماد و اکتفا کرده و برای پرداخت اقساط معوق و جریمه اقدام نکند یا اینکه به تهدید بانک برای افزایش جریمه در صورت پرداخت‌نکردن اقساط توجه داشته باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری