کد خبر: ۲۴۱۸۷۱
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۶
پرترددترین و کم رونق ترین کمیسیونهای مجلس؛
در کمیسیون فرهنگی ۱۲ نماینده، در کمیسیون عمران ۳۸ نماینده،در کمیسیون‌صنایع ۶۹ نماینده، در کمیسیون بهداشت ۲۲ نماینده،در کمیسیون انرژی ۴۲ نماینده ،در کمیسیون امورداخلی و شوراها ۲۵ نماینده، در کمیسیون‌امنیت ملی و سیاست خارجی ۷۰ نماینده و در کمیسیون اقتصاد ۴۴ نماینده متقاضی حضور هستند چه به عنوان‌ اولویت نخست یا دوم؛
اعتدال، حمیده صفامنش-بر اساس آیین نامه داخلی مجلس هر نماینده دو اولویت اول و دوم برای حضور در کمیسیونهای تخصصی را انتخاب می کند.

از مجموعه سوابق اجرایی، پستهای مدیریتی و تحصیلات مرتبط با کمیسیون انتخابی برای هر نماینده امتیازی را حاصل می نماید که می تواند در اولویت اول بماند یا به اولویت دوم برود و یا حتی آنرا  نیز تغییر دهد.

بر اساس جمع بندی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اولین نسخه گزارش امتیازات نمایندگان و احتمال حضورشان در کمیسیونها استخراج شده است.

در این گزارش نکات جالب توجهی دیده می شود که در نخستین‌گزارش به بخشی از آن پرداخته خواهد شد.

مهمترین نکته تمایل نمایندگان به حضور در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات است به گونه ای که این‌کمیسیون ۶۵ متقاضی اولویت اول یا دوم حضور دارد.

کم رونق ترین کمیسیون مجلس یازدهم نیز کمیسیون حقوقی و قضایی است که تنها ۳ نماینده متقاضی حضور در انجا هستند.

در کمیسیون فرهنگی ۱۲ نماینده، در کمیسیون عمران ۳۸ نماینده،در کمیسیون صنایع ۶۹ نماینده، در کمیسیون بهداشت ۲۲ نماینده، در کمیسیون انرژی ۴۲ نماینده ،در کمیسیون امورداخلی و شوراها ۲۵ نماینده، در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ۷۰ نماینده و در کمیسیون اقتصاد ۴۴ نماینده متقاضی حضور هستند چه به عنوان‌ اولویت نخست یا دوم؛

اما در هر کمیسیون چه کسانی بالاترین امتیاز را کسب نموده اند؟

* در کمیسیون آموزش ،تحقیقات و فن آوری اختیاری نماینده زرتشتیان و زاهدی هردو ۱۴/۳۹۰ امتیاز کسب نموده اند.

*در کمیسیون اجتماعی عنابستانی با ۱۲/۵۰۰ امتیاز و بابایی کانامی با ۱۲/۱۵۰امتیاز بیشترین رتبه را کسب نموده اند.

*در کمیسیون اقتصادی سید شمس الدین حسینی با ۱۶/۳۰۰امتیاز رتبه اول و پورابراهیمی و بحرینی هرکدام با ۱۴/۳۹۰ امتیاز در رتبه دوم قراردارند.

* در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز جلال زاده با کسب ۱۶/۰۰۰امتیاز در رتبه نخست قراردارد.

* در کمیسیون‌امورداخلی و شوراها محمدباقر قالیباف با کسب ۱۶/۶۰۰امتیاز در رتبه نخست و رضابیگی با ۱۳/۸۷۰امتیاز درجایگاه دوم حضور دارد.

* در کمیسیون انرژی فریدون  عباسی با کسب رتبه ۱۶/۳۰۰امتیاز، در جایگاه اول است.

* در کمیسیون‌بهداشت نیز مسعود پزشکیان با کسب ۱۴/۳۹۹امتیاز رتبه نخست را دارد.

*در کمیسیون‌صنایع تقی پور ۱۴/۵۵۰امتیاز و میرسلیم ۱۳/۱۰۰امتیاز به دست اورده اند.

*در کمیسیون عمران علی نیکزاد با کسب ۱۶/۳۰۰امتیاز در رتبه نخست و احمد دنیامالی با کسب ۱۵/۶۵۰امتیاز در ردیف دوم قراردارد.

* در کمیسیون فرهنگی نیز رضا تقوی و پژمان فر هر دو ۱۴/۳۹۰ امتیاز به دست اوردند.

* در کمیسیون قضایی نیز غضنفرآبادی ۱۴/۳۹۰امتیاز حاصل کرده است.

* در کمیسیون کشاورزی نیز عسگری ۱۴/۶۰۰و محموزاده ۱۴/۳۹۰امتیاز به دست اورده است.

با تغییر آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نحوه عضویت نمایندگان در کمیسیون های تخصصی نسبت به ادوار گذشته تغییر کرده است. نمایندگان دو اولویت پیشنهادی خود به همراه فرم های امتیازبندی به هیأت رئیسه می‌دهند، امتیازبندی بر اساس شاخص‌های تحصیلات، سوابق اجرائی مرتبط و نمایندگی مجلس و سابقه عضویت در کمیسیون است.

پس از اعلام اسامی اعضای کمیسیون‌های تخصصی، در صورتی‌که هر یک از نمایندگان به کمیسیون انتخاب شده اعتراض داشته باشد، می‌تواند ظرف مدت ۲۴ ساعت اعتراض خود را مکتوب به هیأت رئیسه مجلس تقدیم کند تا هیأت مشترک فوق‌الذکر با استماع نظرات معترضان و بررسی اعتراض‌های واصله نسبت به تعیین نهائی اعضای کمیسیون‌های تخصصی تا چهل و هشت ساعت پس از انقضای مهلت اعتراض، اقدام کند. بین افرادی که رأی مساوی آورده و احتساب آنان به عنوان عضو یک کمیسیون باعث افزایش سقف آن کمیسیون می‏‌شود قرعه‏‌کشی انجام می‏‌گیرد.

همچنین امتیازبندی و تعیین اعضای هر کمیسیون به ترتیب از کمیسیون‌هایی که بیشترین متقاضی دارد، انجام می‌شود و پس از تکمیل اعضای کمیسیون‌های مذکور، نمایندگان بازمانده از اولویت اول انتخابی خود، با متقاضیان اولویت اول کمیسیون بعدی امتیازبندی و تعیین کمیسیون می‌شوند، نمایندگانی که در هیچ‌یک از اولویت‌های خود انتخاب نشده‌اند موظفند از دیگر کمیسیون‌های تکمیل نشده دو اولویت دیگر را تعیین نمایند.

تعداد اعضای کمیسیون‌های تخصصی، حداقل ۱۹ و حداکثر ۲۳ نفر است.

لیست عضویت نمایندگان مجلس در کمیسیون‌های تخصصی مجلس اولیه بوده و امکان تغییر و جابجایی در آن وجود دارد.
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
0
0
اینکه دکتر پزشکیان اصلاح طلب در کمیسیون بهداشت بیشترین امتیاز رو در یک مجلس کاملا غیر اصلاحطلب به دست آورده نشون از رفتار معقول در تصمیمات مجلس هست چون ایشون سابقه و تجربه خوبی در این زمینه داره به هر حال.
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
پزشگیان بدترین ضربه رادرمصوبه قانونی سختی کارودوسال آموزش بهورزی که مثل معلمان حق قانونی آنهابودبربهورزان زحمتکش وسخت گوش کشورواردکرد.
ناشناس
| - |
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
کاملا موافقم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
خب طرح تحول سلامت هم علاغرم برخی خوبی ها خیلی ایرادات داشت و عملا وزارت بهداشت را زمین زد و خسارات اون تا دهه ها قابل جبران نیست.
ناشناس
|
-
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
0
0
من که فکر میکنم پزشگیان هیچ سنخیتی بابهداشت ودرمان ندارد.چون ایشان درموردعدم مصوب سختی کاربهورزان ودوسال آموزش آنهابی تقصیرنبودند.درحالیکه خودبااین قشرزحمت کش کارکرده بودندوزحمات آنهاراازنزدیک لمس کرده بودند.ومگرمی شوددریک کشوردوقانون باشد.وچه فرقی دوره دوساله مابامعلمینی است که درتربیت معلم گذرانده اندوآنهاحق انتقالی و...هم دارندولی بهورزان بایدسی سال خدمت خودرابایددرروستاباشند.واین دوره دوساله غیرازبهورزی درجایی نیزبه دردنمی خورد.کلیه بهورزان درانتظاراقدام عاجل مجلس جدیدهستیم.
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
شدیدا موافقم...
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری