کد خبر: ۲۴۱۷۵۲
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۷
رسانه های مختلف جهان مدعی "نگرانی جدی آژانس درباره عدم همکاری ایران" شده اند، با این حال غریب آبادی نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در وین گفت: گزارش جدید آژانس درخصوص برجام، حاکی از تداوم فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت آژانس در شرایط ویژه ناشی از کرونا و همکاری مناسب ایران در این زمینه بوده است.
رویترز از وین گزارش داد: نهاد ناظر هسته ای سازمان ملل روز جمعه ابراز نگرانی جدی کرد که ایران به مدت ماهها از ارائه دسترسی به سایتهای مورد علاقه این نهاد خودداری کرده و فعالیتهای مظنون گذشته که ممکن است بخشی از برنامه تسلیحاتی هسته ای باشد را توصیف کرد.

به گزارش اعتدال، گزارش آژانس که روز جمعه در اختیار اعضای آن قرار گرفت به توصیف جزئیات فعالیتها و مواد مظنون از جمله "وجود احتمالی اورانیوم طبیعی به شکل دیسک فلزی" در یک سایت که در سالهای 2003 و 2004 کارهای گسترده "بهداشتی کردن" روی آنها انجام شده بود، پرداخته است. بهداشتی کردن اصطلاحی کلی است که برای فعالیتهای با هدف از بین بردن آثار مواد هسته ای به کار می رود.

نگرانی آژانس انرژی اتمی از روند هسته ای ایران و توضیحات نماینده ایران

این گزارش همچنین استفاده و ذخیره سازی احتمالی مواد هسته ای در یک مکان دیگر را توصیف می کند.

در این گزارش تاکید شده که مدیر کل آژانس از ایران می خواهد که فورا بطور کامل با آژانس همکاری کند از جمله اجازه دسترسی فوری به مکان های مشخص شده را بدهد. این گزارش علاوه بر گزارش فصلی منظم آژانس است که نشان داد جمهوری اسلامی بسیاری از محدودیتهای توافق هسته ای برجام را نقض کرده است.

به گزارش الجزیره، آژانس اتمی می گوید ذخیره اورانیوم غنی شده ایران تقریبا هشت برابر حد مجاز در توافق سال 2015 است. آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین درباره قصور ایران در ارائه دسترسی به سایتها هم ابزار "نگرانی جدی" کرده است.

نگرانی آژانس انرژی اتمی از روند هسته ای ایران و توضیحات نماینده ایران

خبرنگار روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» به نقل از گزارش‌هایی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران حدود ۵۰ درصد افزایش یافته و به هزار و ۵۷۲ کیلوگرم افزایش یافته است.

وی در ادامه گفت که قابل ذکر است که ۴۸۳ کیلوگرم از این حجم، تا ۲ درصد تا کمتر غنی شده که اساسا مواد مفیدی به شمار نمی‌آیند؛ بنابراین مواد مفید حدود ۱۰۸۵ کیلوگرم می‌باشد.

توضیحات غریب‌آبادی درباره آخرین گزارش آژانس در مورد اجرای برجام

علیرغم ادعای رویترز، کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: گزارش جدید آژانس درخصوص برجام، حاکی از تداوم فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس بوده و نیز اقدامات ایران در اجرای تصمیمات خود مبنی بر تعلیق تعهدات برجامی را به تصویر می‌کشد. وی افزود: در رابطه با تحولات فنی هسته‌ای، این گزارش به پیشرفت‌های زیر اشاره می‌کند:

•  عبور تولید آب سنگین ایران از مرز ۱۳۰ تن و رسیدن به ۱۳۲.۶ تن؛
•  استفاده از ماشین های جدید از جمله غنی سازی با ماشین های آی.آر۴، آی.آر ۵، آی.آر ۶، آی.آر.اس، آی.آر.اس ۶، و آی.آر.۲.ام در خطوط تحقیق و توسعه؛
•  غنی سازی اورانیوم تا سطح ۴.۵ درصد و فراتر از حد تعیین شده در برجام؛
•  تولید ۱۵۷۱.۶ کیلوگرم اورانیوم غنی شده که ۵۵۰.۷ کیلوگرم بیشتر از گزارش ماه مارس بوده و ۱۳۵۶.۵ کیلوگرم آن نیز اورانیوم با غنای ۴.۵ درصد می باشد.
سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین با اشاره به اجرای فعالیت های راستی آزمایی برجام در ایران توسط آژانس، گفت، از جمله محورهایی که در این رابطه در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته اند:
•  تداوم اجرای فعالیت های راستی آزمایی و نظارت در شرایط ویژه ناشی از کرونا و همکاری مناسب ایران در این زمینه؛
•  تداوم اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران و ادامه راستی زمایی اظهارنامه های پروتکل توسط آژانس؛
•  تداوم راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای اظهار شده در ایران از سوی آژانس؛ و
•  این که آژانس از روز اجرای برجام، به راستی‌آزمایی و نظارت در خصوص تعهدات هسته ای در ایران تحت برجام پرداخته است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری