کد خبر: ۲۴۱۷۲۵
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
ترامپ: «توافق» ممکن است+ پاسخ ظریف؛
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در توئیتی با تائید آزادی مجید طاهری از زندان آمریکا تایید کرد که این روند می‌تواند برای همه زندانیان رخ بدهد.
مایکل وایت، تبعه آمریکایی که در ایران زندانی بود عصر روز پنجشنبه آزاد و با همکاری سفارت سوئیس با یک فروند هواپیمای متعلق به این کشور به سوی ایالات متحده پرواز کرد.

به گزارش اعتدال؛ مقامات ایران و آمریکا این خبر را تایید و اعلام کرده‌اند که مایکل وایت، کهنه سرباز نیروی دریایی آمریکا خاک ایران را به مقصد سوئیس ترک کرده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه پنجشنبه شب در توئیتی نوشت: خوشحالم که دکتر مجید طاهری و آقای وایت به زودی به خانواده هایشان می پیوندند. پروفسور سیروس عسگری نیز در روز چهارشنبه با خوشحالی به خانواده خود پیوست. این می تواند برای همه زندانیان اتفاق بیفتد. نیازی به دست‌چین کردن، نیست.  تمام گروگان های ایرانی‌ که به درخواست آمریکا در سایر کشورها یا در این کشور گروگان گرفته شده‌اند باید به خانه بازگردانده شوند.

تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا؛ مذاکره در راه است؟

دادگاه آمریکا، پرونده پزشک ایرانی مقیم این کشور را که به دور زدن تحریم‌های یکجانبه آمریکا متهم شده بود، مختومه اعلام کرد و وی می‌تواند به ایران بازگردد.

همچنین مهدی عاطفت سرپرست دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن روز پنج‌شنبه با اعلام این خبر افزود: پرونده مجید طاهری در جلسه امروز دادگاه مختومه شد و احتمالا فردا به ایران بازمی‌گردد.

طاهری پزشک ایرانی است که ۳۳ سال در آمریکا اقامت دارد و در فلوریدا مشغول به کار بوده است. دولت آمریکا او را به دور زدن تحریم‌ها علیه ایران متهم کرد و نزدیک به ۱۶ ماه در بازداشت قرار داشت.

سرانجام با پیگیری‌های انجام شده، مدت بازداشتی وی به عنوان مجازات در نظر گرفته شد و این پرونده مختومه گردید. برخی از رسانه‌ها از تبادل وی با مایکل وایت افسر نیروی دریایی آمریکا که در بازداشت ایران بود، خبر دادند.

وکیل مجید طاهری: آمریکا اجازه خروج موکلم را صادر می‌کند

وکیل دکتر مجید طاهری روز پنجشنبه به رویترز گفت: آمریکا اجازه خروج دکتر طاهری را صادر می‌کند.

به گزارش اختصاصی رویترز، ایالات متحده به عنوان بخشی از توافق بین ایران و ایالات متحده که شامل آزادی مایکل وایت شهروند آمریکایی است، به مجید طاهری پزشک ایرانی و آمریکایی اجازه می‌دهد تا برای بازدید به ایران سفر کند.

تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا؛ مذاکره در راه است؟

ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بارها موضوع تبادل زندانیان دو کشور را مطرح کرده بود اما دولت آمریکا زیر بار تبادل نمی‌رفت. با پیگیری‌های به عمل آمده از طریق سفارت سوئیس که حفاظت منافع آمریکا در ایران را هم بر عهده دارد، وایت به زوریخ منتقل و منتظر آزادی طاهری هستند.

به نوشته یورونیوز، مایکل شهروند آمریکایی بر اساس تخمین برخی تحلیل‌گران و رسانه‌ها از محتمل‌ترین گزینه‌ها برای تبادل زندانی میان دو تهران و واشنگتن نام برده شده بود.

توضیحات موسوی درباره آزادی مایکل وایت

همچنین سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اعلام خبر آزادی «مایکل ری وایت» تبعه آمریکا، که به دلیل جرایم امنیتی و نیز شکایت شاکیان خصوصی به زندان محکوم شده بود، گفت: با جلب رضایت مادی و معنوی شاکیان خصوصی توسط آقای وایت، نامبرده در مورد سایر جرایم خود مشمول رأفت اسلامی شده و با توجه به گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود و با در نظر داشت ملاحظات حقوق بشری، امروز پنج‌شنبه ۱۵ خرداد با حکم قاضی پرونده آزاد و از کشور خارج شد. آقای وایت بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور، بر طبق بخشنامه عمومی رئیس محترم قوه قضاییه مشمول مرخصی شده و به دلیل عدم برخورداری از خویشاوند در ایران، به درخواست سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع دولت ایالات متحده، در اختیار آن سفارت قرار گرفت. در این مدت به دلیل بروز برخی علائم مشکوک به کرونا، نامبرده تحت درمان و نظارت کامل پزشکی قرار داشته و پس از کسب اطمینان از منفی بودن آزمایش کرونا حکم آزادی او اجرا شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: همزمان با آزادی آقای وایت، دکتر مجید طاهری دانشمند ایرانی که به دلایل واهی در آمریکا زندانی شده بود، حکم آزادی خود را از دادگاه دریافت کرده و از زندان آزاد شد.

موسوی در پایان از همکاری نزدیک قوه قضاییه، وزارت اطلاعات و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، و نیز سفارت سوئیس در تهران، در ترتیبات منجر به آزادی وایت و دکتر طاهری تشکر و قدردانی کرد.

شبکه خبری فاکس‌نیوز نیز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی مدعی شده بود که تهران و واشنگتن بر سر آزادی یک پزشک ایرانی-آمریکایی به نام «مجید طاهری» در قبال صدور مجوز بازگشت مایکل وایت به کشورش به توافق رسیده‌اند.

به گفته منبع آمریکایی که نامی از وی به میان نیامده آقای طاهری از ۳۳ سال پیش مقیم ایالت فلوریدا در آمریکا بوده و پیش‌تر به دلیل نقض تحریم های ایالات متحده علیه ایران به تحمل ۱۶ ماه حبس محکوم شده بود.

گفته می‌شود برایان هوک،‌ مسئول میز ایران در وزارت امور خارجه آمریکا برای استقبال از این شهروند آمریکایی به همراه بک پزشک به ژنو سفر کرد.

رسانه‌های غربی پیش از این اعلام کرده بودند که مایکل وایت قرار است به زودی در ازای توافق تهران و واشنگتن برای تبادل زندانی آزاد و راهی کشورش شود.

تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا؛ مذاکره در راه است؟

از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه در گزارشی مدعی شده که مایکل وایت یک روز پس از بازگشت یک دانشمند ایرانی که به مدت سه سال در آمریکا زندانی بود به کشور خود باز می‌گردد.

گفتنی است که مقام‌های سیاسی و دیپلماتیک در هر دو کشور ایران و آمریکا اعلام کرده بودند که سیروس عسگری تنها به دلیل تبرئه از اتهامات آزاد شده و بازگشت وی به ایران در قالب معامله‌ای برای تبادل زندانی صورت نگرفته است.

تشکر ترامپ از ایران و دعوت برای مذاکره 'پیش از انتخابات آمریکا'

همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از ایران برای آزادی مایکل وایت، نظامی سابق آمریکایی، تشکر کرده است.

ترامپ همچنین مقام‌های ایرانی را به مذاکره با آمریکا فراخوانده و گفته لازم نیست تا انتخابات آمریکا صبر کنند.

پیش از این مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم از "اقدام سازنده" ایران ابراز خشنودی کرد.

دونالد ترامپ پس از آزادی مایکل وایت در چند توییت از ایران تشکر کرد و از جمله ویدئویی از او را همرسانی کرد که در آن آقای وایت می‌گوید از آقای ترامپ برای "بازگرداندن عظمت به آمریکا" متشکر است.

ترامپ در حساب توییترش گفت: "تشکر از ایران، این نشان می‌هد که توافق ممکن است!"

تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا؛ مذاکره در راه است؟

او در توییت دیگری با ابراز شادی از بازگشت مایکل وایت به آمریکا نوشت: "تشکر از ایران. تا انتخابات آمریکا صبر نکنید تا بخواهید یک ماجرای بزرگ درست کنید. من برنده می‌شوم. شما الان به توافق بهتری می‌رسید!"

تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا؛ مذاکره در راه است؟
ترامپ همزمان توییتی از مالک اوباما، برادر ناتنی رئیس جمهور سابق آمریکا را بازنشر کرد که در آن به جو بایدن، نامزد احتمالی دموکرات‌ها حمله شده است. مالک اوباما طرفدار ترامپ است. ترامپ در توییت دیگری به "جوی خوابالود" حمله کرده است.

فرماندار سابق آمریکا مدعی دیدار با مقامات ایرانی برای آزادی «وایت» شد
بیل ریچاردسون فرماندار پیشین ایالات متحده، روز گذشته در توییتی نوشت: خوشحالم که مایکل وایت در حال بازگشت از ایران به آمریکا است. من یک سال از طرف مادر مایکل و جاناتان فرانکز برای اطمینان از آزادی وی تلاش کردم. من با مقامات ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف و مجیدتخت روانچی دیدارهایی داشتم.

سخنگوی وزاررت خارجه ایران: تایید ملاقات فرماندار سابق آمریکایی با ظریف
 
سخنگوی وزارت خارجه ایران خبر ملاقات بیل ریچاردسون، فرماندار سابق آمریکا با وزیر خارجه ایران را تایید کرد.
به دنبال تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی، سید عباس موسوی اعلام کرد که  «بیل ریچاردسون» چند ماه پیش درباره آزادی «مایکل وایت» تبعه آمریکایی زندانی در ایران با محمد جواد ظریف دیدار و گفت وگو کرده است.
موسوی ضمن اشاره به این خبر تاکید کرد که«ما همواره به تلاش های انسان دوستانه که منجر به " آزادی گروگان های ایرانی در #آمریکا و خارج از آن" شود همواره پاسخ مثبت داده و استقبال کرده ایم»

سوئیس در تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا نقش داشته است
به گزارش نیویورک تایمز، وزارت خارجه سوئیس در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر کرده، نوشت است: سوئیس نقش خود در ژست بشردوستانه که منجر به آزادی مایکل وایت و مجید طاهری شده را تایید می‌کند.

در ادامه بیانیه آمده است که سوئیس آماده است تبادلات بیشتری میان دو کشور را تسهیل کند.

پاسخ ظریف به درخواست مذاکره ترامپ

ما، برخلاف اقدامات زیردستان شما، به تبادل انسان‌دوستانه دست یافتیم.
ما زمانی که شما وارد دفتر [ریاست‌جمهوری] شدید، توافقی داشتیم. ایران و دیگر اعضای برجام هرگز میز را ترک نکردند.
مشاوران شما - که اکثراً تا الان اخراج شده‌اند - قمار احمقانه‌ای انجام دادند.
اینکه چه زمانی بخواهید آن [اشتباه] را اصلاح کنید، به شما بستگی دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری