کد خبر: ۲۴۱۲۰۸
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۵
ویروس کرونا در حالی که از محدودیت‌ها و مقررات قرنطینه به تدریج در برخی نقاط جهان کاسته می‌شود، همچنان در قلمرو‌های جدیدی شیوع می‌یابد و قربانی می‌گیرد. شمار مبتلایان به کووید-19 در سراسر جهان از پنج میلیون و 559 هزار نفر عبور کرد.
ویروس کرونا در حالی که از محدودیت‌ها و مقررات قرنطینه به تدریج در برخی نقاط جهان کاسته می‌شود، همچنان در قلمرو‌های جدیدی شیوع می‌یابد و قربانی می‌گیرد. شمار مبتلایان به کووید-19 در سراسر جهان از پنج میلیون و 559 هزار نفر عبور کرد.

به گزارش اعتدال، روند افزایش مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در 215 کشور مختلف جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان قربانی می‌گیرد.

تازه‌ترین آمارها حاکی از آن است که شمار قربانیان کروناویروس جدید، عامل بیماری کووید-۱۹ به 348 هزار و 804 نفر رسیده است.

همچنین بنابر تازه‌ترین آمارها بیش از دو میلیون و 333 هزار و 436 نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ تاکنون بهبود یافته‌اند.

تاکنون در چندین کشور درگیر با بیماری کووید-۱۹ محدودیت‌های اعمال شده برای کنترل شیوع این بیماری برداشته شده و علاوه بر بازگشایی کسب و کارها، امکان سفر و تردد برای افراد فراهم شده است.

آمریکا همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است. هم‌چنین روسیه و برزیل به لحاظ تعداد مبتلایان در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفته‌ و انگلیس نیز پس از آمریکا بیشترین شمار قربانیان ناشی از کروناویروس را به خود اختصاص داده است. ویروس کرونا هم اکنون در کشورهای آمریکای جنوبی به خصوص برزیل،‌ پرو و شیلی در حال پیش‌روی است.

ایالات متحده آمریکا با بیش از 1 میلیون و 698 هزار مبتلا و بیش از 99 هزار قربانی در صدر جدول رده بندی کشورهایی قرار دارد که در سراسر جهان با شیوع این ویروس دست و پنجه نرم می‌کنند.

برزیل نیز با پشت سر گذاشتن کشورهای اروپایی که زمانی کانون این بحران بودند، اکنون با بیش از 367 هزار مبتلا و بیش از 22 هزار قربانی در جایگاه دوم جدول است.

کشورهای قدرتمند قاره اروپا یعنی روسیه، اسپانیا، بریتانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان به ترتیب جایگاههای سوم تا هشتم این جدول را به خود اختصاص داده‌اند و اگرچه تحت فشار مردم مجبور به کاهش مقررات قرنطینه شدند، اما هر روز نیز شاهد ابتلا و مرگ شمار قابل توجهی از شهروندانشان هستند.

آخرین آمار و اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان در روز دوشنبه 5 خرداد 1399 (25 مه 2020 میلادی) را در اینجا دنبال کنید.

آخرین آمار، اخبار و اطلاعات شیوع جهانی کرونا

آخرین آمار، اخبار و اطلاعات شیوع جهانی کرونا


کرونا در امریکا
در آمریکا شمار ثبت‌شده مبتلایان به ویروس کرونا به یک میلیون و 698 هزار نفر نزدیک می‌شود و شمار جان‌باختگان از 99 هزار و 600 نفر گذشته است.

هفته پیش در ۱۱ ایالت آمریکا آمار مبتلایان تازه‌ثبت‌شده افزایش پیدا کرد اما مشخص نیست این افزایش ناشی از گسترش بیشتر ویروس است یا بابت تست‌های بیشتر که تصویر کامل‌تری از میزان شیوع به دست می‌دهند.

امروز در تقویم سالانه آمریکا روز یادبود کشته‌شدگان نیروهای نظامی آمریکا ست ولی امسال این تعطیلات سرتاسری هم‌زمان شده با نزدیک ‌شدن آمار کشته‌شدگان کرونا در آمریکا به یک‌صد هزار نفر. دیروز (یک‌شنبه چهارم خرداد) روزنامه نیویورک ‌تایمز نام یک‌هزار نفر از کشته‌شدگان کرونا، یعنی حدود یک درصد از کل آنان را چاپ کرد با شرح کوتاهی درباره هر یک از آنان.

محدودیت‌ها در همه ۵۰ ایالت آمریکا کاهش پیدا کرده ولی میزان محدودیت‌ها متفاوت است. در برخی ایالت‌ها مثل نیویورک و ایلینوی رستوران‌ها هم‌چنان بسته‌اند ولی در خیلی از ایالت‌های جنوبی، اغلب کسب‌وکارها باز شده‌اند اما باید محدودیت‌هایی در تعداد افراد حاضر در محل رعایت کنند.

کوین هَسِت، مشاور اقتصادی کاخ سفید، گفته است که شاید تا موقع انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه نوامبر هم‌چنان نرخ بیکاری در آمریکا دو رقمی باشد. او گفته که احتمالا نرخ بیکاری ماه آینده به بالای ۲۰ درصد برسد. این نرخ در ماه آوریل به حدود ۱۵ درصد رسید. ولی به گفته این مشاور دولت آمریکا، ماه ژوئن یک نقطه عطف خواهد بود و بعد از آن آمار بیکاری در آمریکا رو به کاهش می‌رود.

برزیل دومین کشور آلوده به ویروس
بر اساس آمار مقامات رسمی برزیل تاکنون 367 هزار و 906 شهروند این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

تنها در 24 ساعت گذشته 553 نفر در این کشور به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان باخته و شمار قربانیان به 22 هزار و 965 نفر رسیده است.

با توجه به افزایش پر شتاب شمار مبتلایان به ویروس در برزیل این کشور هم اکنون از حیث ثبت موارد ابتلا به کرونا پس از ایالات متحده آمریکا در مکان دوم جای دارد.

وزارت بهداشت روسیه: 92 تن بر اثر کرونا جان باختند
وزارت بهداشت روسیه از افزایش شمار جان باختگان کرونا به 3 هزار و 633 تن در این کشور خبر داده است. در 24 ساعت گذشته 92 تن بر اثر کرونا جان داده‌اند.

همچنین بیش از 8900 تن هم به کرونا مبتلا شده‌ و مجموع کل مبتلایان در روسیه به 353 هزار و 427 تن است. روسیه پس از آمریکا و برزیل سومین کشوی است که بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا را دارد.

کرونا؛ اسپانیا محدودیت‌هایش را کاهش می‌دهد
آمار شیوع کرونا در اسپانیا نشان می‌هد تعداد فوتی‌های کرونا به 28 هزار و 752 تن رسیده است. این آمار همچنین از ابتلای 282 هزار و 852 تن به ویروس کووید-۱۹ حکایت دارد.

اسپانیا از روز دوشنبه محدودیت‌های قرنطینه در مادرید و بارسلونا را کاهش می‌دهد.

بنابر قواعد جدید مردم تا جمعیت‌های حداکثر ۱۰ نفره می‌توانند گرد هم آیند.

بر این اساس، برخی مکان‌ها همچون موزه‌ها نیز می‌توانند تعداد محدودی بازدیدکننده داشته باشند. پارک‌ها اما به طور کامل بازگشایی می‌شوند.

محدودیت‌ها در اسپانیا یکی از شدیدترین قرنطینه‌ها در سراسر جهان به شمار می‌آمد. این کشور چهارمین آمار مرگ را در جهان دارد.

اسپانیا از اول ژوئیه قرنطینه مسافران ورودی را حذف می‌کند
دولت اسپانیا اعلام کرده از اول ماه ژوئیه (حدود یک ماه دیگر) قرنطینه دو هفته‌ای برای مسافران ورودی به این کشور را حذف می‌کند.

وزیر خارجه این کشور گفته "بدترین قسمت از سر گذرانده شده است."

بر همین اساس قرار است از یک ماه دیگر به تدریج درهای اسپانیا با رعایت "استانداردهای بالای بهداشتی" به روی گردشگران باز شود.

پیشتر وزیر گردشگری از مسافران خواسته بود مقدمات سفر خود را به اسپانیا برای ماه ژوئیه آماده کنند.

کاهش یک مرحله از محدودیت‌ها در مادرید و بارسلون
دو شهر بزرگ اسپانیا، بارسلون و مادرید وارد مرحله اول کاهش محدودیت‌ها شدند؛ این محدودیتها سه مرحله‌ایست.

در این دو شهر شهروندان حالا می‌توانند در گروه‌های کوچک و بارها جمع شوند ولی ارئه غذا فقط در محوطه‌های بیرون رستوران‌ها مجاز اعلام شده است.

در سایر مناطق اسپانیا، مرحله دوم کاهش محدودیت‌ها آغاز شده و بسیاری از کسب و کارها و اماکن عمومی به روی مردم گشوده شده است.

فوتبال باشگاههای اسپانیا از یازدهم ژوئن از سرگرفته می‌شود
با بازی تیمهای رئال بتیس و سویل، لالیگا در یازدهم ژوئیه بدون تماشاگر و پشت درهای بسته آغاز خواهد شد.

مدیر مسابقات باشگاهی در اسپانیا این مسابقه را قدردانی از کشته شدگان بیماری کووید دانسته است.

اسپانیا با اینکه محدودیتها را کاهش داده اما اجتماع بیش از ده نفر در این کشور هنوز ممنوع است.

کرونا در آلمان: 360 مورد جدید ابتلا و مرگ 42 نفر در یک روز
آلمان از 360 مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا و فوت 42 بیمار کووید-۱۹ خبر داده است. آمار روز دوشنبه معمولا به دلیل تأخیر در جمع‌آوری گزارش آخر هفته، تا حدودی کمتر از روزهای وسط هفته است.

به موازات کاهش برخی محدودیت ها در آلمان اقدامات دیگری مانند استفاده از ماسک صورت اجباری شده است.

کرونا در ایتالیا
شمار کل جان‌باختگان ویروس کرونا در ایتالیا به 32 هزار و 877 تن رسیده است که در رتبه‌ی سوم جهان پس از آمریکا و انگلیس از لحاظ تعداد قربانیان قرار گرفته است.

تعداد کل موارد قطعی ابتلا به کرونا در ایتالیا نیز به بیش از 230 هزار و 158 نفر رسیده است که پس از ایالات متحده، روسیه، اسپانیا، انگلیس و برزیل دارای بیشترین تعداد مبتلایان در جهان است. طی 24 ساعت گذشته 92 نفر بر اثر کرونا در این کشور جان خود را از دست داده اند.

کرونا در فرانسه
شمار قربانیان در فرانسه به 28 هزار و 432 نفر و تعداد افراد مبتلا به 182 هزار و 942 نفر رسیده است. طی 24 ساعت گذشته 65 نفر بر اثر کرونا در این کشور جان خود را از دست داده اند.

121 تن بر اثر کرونا در بریتانیا جان باختند
در ۲۴ ساعت گذشته 121 تن از مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ در بریتانیا جان خود را از دست دادند. مجموع شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به کرونا در بریتانیا به 36 هزار و 914 تن افزایش یافته است.

برنامه دولت بریتانیا برای کمک به کسب و کارهای کلیدی
دولت بریتانیا طرح‌هایی را برای کمک به شرکتهای بزرگ و کلیدی که از شیوع ویروس کرونا ضربه‌ خورده‌اند، معرفی کرده است.

این کمکها که قرار است به عنوان "چاره نهایی" به اجرا درآیند، در صورتی ارائه خواهند شد که ناکامی این شرکتها به اقتصاد بریتانیا ضربه بزند.

از جمله این اقدامات خرید سهام این شرکتها توسط دولت و تعمیم وامهای دولتی است.

این اقدام در حالی معرفی شده که بعضی از شرکتهای بزرگ برای بقا از دولت این کشور درخواست کمک کرده‌اند.

دیروز گزارش شده بود شرکت خودروسازی جگوار- لندرور به دلیل شیوع کووید-۱۹، از دولت بریتانیا درخواست وامی بیش از یک میلیارد و ۲۲۰ میلیون دلار کرده است.

فروش این شرکت در سه ماهه اول سال جاری میلادی که همزمان با اوج بیماری کووید بود بیش از ۳۰ درصد کاهش یافت.

تازه‌ترین آمارها در بریتانیا نشان می‌دهد که اقتصاد بریتانیا طی سه ماهه اول سال جاری ۲ درصد رشد منفی داشته است؛ عامل اصلی کاهش فعالیت اقتصادی در سه ماهه اول سقوط تولیدات در ماه مارس بود.

بانک مرکزی بریتانیا گفته است که انتظار می رود اقتصاد این کشور تا ماه سپتامبر سال جاری شاهد بیشترین نرخ رشد اقتصادی منفی تا به امروز باشد.

به گفته این بانک، ممکن است نرخ رشد منفی اقتصاد بریتانیا در سال ۲۰۲۰ حتی به ۱۴ درصد هم برسد اما این کاهش موقتی است و در سال ۲۰۲۱، اقتصاد این کشور از رشدی معادل ۱۵ درصد برخوردار خواهد بود.

رئیس جمهوری شیلی: سیستم درمانی به محدودیت خیلی نزدیک شده است
سباستین پینرا، رئیس جمهوری شیلی هشدار داده که سیستم بهداشتی و درمانی این کشور به محدودیت‌ها "بسیار نزدیک شده است."

او به تحت فشار بودن این سیستم اشاره کرده است.

تا کنون، بر اساس آمار رسمی این کشور بیش از هفتاد و سه هزار مورد ابتلا در این کشور به ثبت رسیده و هفتصد و شصت و یک نفر هم جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

بیشترین موارد ابتلا به این بیماری در سانتیاگو، پایتخت ثبت شده است.

در عربستان شمار مبتلایان از 74 هزار نفر گذشت، تعداد درگذشتگان 390 نفر
شمار مبتلایان به ویروس کرونا در عربستان سعودی از 74 هزار نفر گذشت.

وزارت بهداشت این کشور اعلام کرد که 2235 مورد جدید ابتلا در شبانه روز گذشته ثبت شده است.

تعداد افرادی هم که جان خود را از دست داده اند به 399 نفر رسیده است.

کرونا در هند
هند از ابتلای بیش از 6405 هزار مورد جدید در شبانه روز گذشته خبر داده است. تعداد جان باختگان نیز به 4172 نفر رسیده است. طی 24 ساعت گذشته 148 نفر بر اثر کرونا در این کشور جان خود را از دست داده اند.

پروازهای داخلی در هند با صفهای طولانی از سرگرفته شد
در فرودگاه‌ها مسافران در صفهای طولانی خود را آماده پرواز کردند؛ هند بعضی از محدودیتهای پروازهای داخلی را بعد از دو ماه قرنطینه لغو کرده است.

البته با برقرارهای مجدد سفرهای هوای، بعضی از پروازها لغو شده‌اند که این به سردرگمی دامن زده است.

این کشور پیش از لغو این محدودیتهای مسافرتی، اقداماتی را برای جلوگیری از شیوع مجدد بیماری معرفی کرد؛ از جمله سنجش درجه حرارت بدن مسافران در فرودگاه‌ها و همچنین الزام داشتن اپلیکیشن ردیابی مسافران در تلفن همراه.

ضدعفونی کردن کفشها و بار مسافران هم از دیگر اقدامات است.

11 مورد جدید ابتلا به کرونا در چین
چین که نخستین کشوری بود که کرونا در آن شیوع پیدا کرد و بیشترین آمار قربانی و ابتلا را به خود اختصاص داده بود، اکنون پس از گذشت چند ماه در جایگاه چهاردهم در جدول جهانی و پس از کانادا قرار گرفته است. وزارت بهداشت چین اعلام کرده است طی یک شبانه‌روز 11 مورد جدید از ابتلا به کرونا در سراسر چین ثبت شده است.

کرونا در تاجیکستان؛ تعداد مبتلایان از مرز سه هزار نفر گذشت
وزارت بهداشت و تأمین اجتماعی تاجیکستان از ثبت ۱۷۱ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در شبانه‌روز گذشته در این کشور خبر داده است. بر این اساس در بیست و چهار ساعت اخیر کسی در اثر بیماری کووید-۱۹ در تاجیکستان جان خود را از دست نداده است. مقامات بهداشتی تاجیکستان می‌گویند که در شبانه‌روز اخیر ۹۴ بیمار کرونا در این کشور بهبود یافته‌ و تعداد کل بهبودیافته‌ها ۱۳۹۵ نفر را تشکیل می‌دهد. بر اساس آمار رسمی، از آغاز شیوع این بیماری تا امروز (دوشنبه، ۲۵ مه) ۳۱۰۰ نفر در تاجیکستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. تعداد جانباخته‌ها مثل دیروز بی‌تغییر باقی مانده و به گفته مقامهای تاجیکستان این ویروس در چهار هفته اخیر جان ۴۶ نفر را گرفته است. مقامات بهداشتی تاجیکستان می‌گویند هم اکنون ۲۷۷۳ نفر به ظن ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستانهای این کشور بستری هستند.

آمار رسمی کرونا در ایران: تعداد کل مبتلایان به ۱۳۷ هزار و ۷۲۴ نفر رسیده
کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز به وقت محلی بر اساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاه های علوم پزشکی دو هزار و ۲۳ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند.

به گفته جهانپور با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ در ایران به ۱۳۷ هزار و ۷۲۴ نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفته: "از بین مبتلایان جدید، ۳۳۸ مورد بستری و هزار و ۶۸۵ مورد از موارد سرپایی و افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند."

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران از فوت ۳۴ ایرانی در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر داده است.

بر اساس این گزارش رسمی، تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۷ هزار و ۴۵۱ رسیده است.

دولت ایران روز اول اسفند سال گذشته رسما از شیوع ویروس کرونا در این کشور خبر داد.

درهای حرم امام رضا پس از ۷۰ روز گشوده شد
از صبح امروز دوشنبه ۵ خرداد پس از حدود ۷۰ روز تعطیلی، درهای حرم امام رضا امام هشتم شیعیان در مشهد بر روی زائران بازگشایی شده است.

طبق پروتکل‌های اعلامی زائران می‌توانند از یک ساعت بعد از طلوع آفتاب تا یک ساعت پیش از غروب با رعایت نکات بهداشتی وارد مجموعه صحن‌های حرم بشوند.

ژاپن پایان وضعیت اضطراری را در این کشور اعلام کرد
شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن با اعلام پایان "وضعیت اضطراری" در این کشور به محدودیتها در بعضی مناطق این کشور که هنوز این اقدامات در جریان بود، خاتمه داد.

آبه گفته است علت برداشتن وضعیت اظطراری رسیدن به معیارهای مورد نظر بوده.

ژلپن اوایل آوریل در بعضی مناطق وضعیت اضطراری اعلام کرد که بعدا آن را به کل کشور تعمیم داد.

این کشور در نیمه ماه مه محدودیتها را کاهش داد ولی در بعضی از مناطق آلوده‌تر نظیر توکیواین محدودیتها اجرا می‌شد.

این کشور در مقایسه با بعضی از اقتصادهای بزرگ جهان موارد کمتری از ابتلا و مرگ به دلیل کرونا را ثبت رده است؛ تا کنون حدود ۸۲۰ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کووید از دست داده‌اند و تعداد کل مبتلایان در ژاپن ۱۶۵۵۰ نفر اعلام شده است.

شمار مبتلایان کرونا در افغانستان از مرز یازده هزار گذشت
وزارت صحت/بهداشت افغانستان می‌گوید با شناسایی ۵۹۱ مورد تازه بیماری کووید ۱۹ در شبانه‌روز گذشته در این کشور شمار مبتلایان به این بیماری به ۱۱۱۷۳ نفر رسیده است.

این نهاد اعلام کرده که در این مدت با ثبت یک مورد مرگ در نتیجه این بیماری، شمار جان باختگان نیز به ۲۱۹ نفر رسیده است.

شمار بهبود یافتگان نیز با ۲۲ مورد تازه امروز به ۱۰۹۷ نفر افزایش یافته است.

موارد تازه این بیماری در یک شبانه روز گذشته شامل ۳۹۰ مورد در کابل، ۶۲ مورد در هرات، ۳۶ مورد در بلخ، در پکتیا و بغلان هر کدام ۵ مورد، ۱۸ مورد در ننگرهار، ۲۱ مورد در بادغیس، در کنر و تخار هر کدام ۱۴ مورد، ۷ مورد در وردک، یک مورد در بامیان، در غور و پنجشیر هر کدام دو مورد، ۱۱ مورد در جوزجان و ۳ مورد در خوست می‌شود.

کرونا در کشور‌های آفریقایی
آمار‌ها نشان می‌دهند که 57 کشور در قاره آفریقا با ویروس کرونا درگیر هستند و 116 هزار 153  نفر مبتلا و 3 هزار و 432 مورد فوتی در این کشور‌ها به ثبت رسیده است.

قرنطینه در کرانه باختری 'پایان می‌یابد'
دولت فلسطین از برنامه خود برای اعلام پایان قرنطینه دو ماهه در کرانه باختری خبر داده است.

این محدودیتها برای مقابله با کرونا به اجرا درآمده بود.

بنابر اعلام دولت فلسطین، مغازه‌ها و کسب و کارها از سه‌شنبه می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند؛ همچنین قرار شده کارمندان دولت دو روز دیگر (چهارشنبه) بعد از تعطیلان عید فر به سر کار خود بازگردند.

بر همین اساس کافه‌ها و رستوران‌ها در روزهای آینده باز خواهند شد؛ البته محدودیتهایی بر آنها اعمال می‌شود.

در کرانه باختری سه مورد فوتی و چهار صد مورد ابتلا تا کنون ثبت شده است.

کره جنوبی برای شهروندان خود در خارج کشور ماسک می‌فرستد
کره جنوبی از امروز برای شهروندان خود در خارج این کشور ماسک می‌فرستد.

وزارت خارجه کره جنوبی گفته در این مرحله ۳۷۰ هزار ماسک ارسال خواهد شد که ۶۰ درصد آن به آمریکا می‌رود.

کرونا در جنوب آسیا
در حالیکه در پاکستان دیروز یکشنبه (پنجم خرداد) عید فطر اعلام شده بود، عمران خان، نخست وزیر این کشور از مردم خواسته بود "فاصله گذاری اجتماعی" را رعایت کنند. به گزارش رسانه‌های پاکستان، برگزاری این مراسم که در اماکن باز و مساجد شهرهای بزرگ برگزار شد، با رعایت این فاصله همراه بوده است. در پاکستان تا کنون حدود ۵۴ هزار نفر به کرونا مبتلا شده و ۱۱۶۷ نفر هم جان خود را از دست داده‌اند.
بنگلادش بیشترین موارد فوتی روزانه ناشی از کرونا را گزارش کرده است؛ دیروز ۲۸ نفر در این کشور جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست دادند؛ ۴۸۰ نفر در این کشور تا کنون به دلیل ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند.
در سریلانکا، کاهش محدودیتهای مرتبط با شیوع کرونا از روز سه‌شنبه برداشته خواهد شد؛ از جمله این محدودیتها منع تردد در روز است که تا کنون به اجرا در‌آمده است.
و در نپال با ابتلای نوزده نفر به کرونا مجموع مبتلایان به به بیش از ۶۰۰ نفر رسیه است.

ممنوعیت سفر به جزایر یونان برداشته شد
ممنوعیت سفر به جزایر یونان از امروز با هدف رونق مجدد صنعت گردشگری این کشور برداشته شده است.

کشتی ها از زمانی که دولت یونان محدودیت هایی برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا را از دو‌ماه پیش به اجرا گذاشت، دوباره به جزایر بازگشتند.

یونان به دلیل برخورد موثر با این بیماری همه گیر و ثبت صرفا ۱۷۱ مرگ ناشی از ویروس و ابتلای فقط ۲هزار ۸۷۸ نفر به کووید-۱۹ ستوده شده است.

نرخ رشد موارد جدید ابتلا در استرالیا کمتر از ۵ درصد مانده
استرالیا یکی از کشورهای پیشرو در جهان در زمینه مهار ویروس کرونا اعلام کرده است که می گوید که نرخ رشد موارد جدید برای پنج هفته متوالی کمتر از ۵ درصد بوده است.

وزیر بهداشت گفته است: این یک دستاورد خارق العاده ملی است و می‌خواهم به استرالیایی ها بگویم متشکرم.

اروپا از لاک قرنطینه بیرون می‌آید نظرها
با وجود آن که ویروس کرونا همچنان در اروپا قربانی می‌گیرد، کشورهای مختلف این قاره رفته رفته دوران قرنطینه را پشت سر می‌گذارند و برخی مکان‌های همگانی در آنها هم اکنون بازگشایی شده است.

آخرین تحولات در روند بازگشایی پساکرونا در کشورهای مختلف اروپایی از امروز دوشنبه به قرار زیر است:

اسپانیا

برخی ساحل‌های تفریحی از روز دوشنبه اجازه بازگشایی یافته‌اند. در مادرید و بارسلون کافه‌ها اجازه یافته‌اند تا میز و صندلی خود را بیرون بچینند و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، از مشتریان پذیرایی کنند.

ایتالیا

در ادامه لغو گام‌به‌گام قرنطینه در ایتالیا، سالن‌های ورزشی و استخرها دوباره باز شدند و مردم از روز دوشنبه اجازه یافتند تا در این مکان‌ها ورزش کنند.
یونان

یک سوم بارها و رستوران‌های یونان که امکان پذیرایی از مشتریان در فضای بیرونی را دارند اکنون پس از گذشت بیش از دو هفته از آغاز قرنطینه، مجاز به بازگشایی هستند.

همچنین بنا تصمیم دولت یونان، مدارس ابتدایی این کشور نیز قرار است از ابتدای ماه ژوئن کار خود را از سر بگیرند.

بریتانیا

دولت بریتانیا روز یکشنبه از برنامه خود برای لغو تدریجی قرنطینه کرونا رونمایی کرد. در این طرح بازگشایی مدارس ابتدایی برای نخستین روز از ماه ژوئن (۱۲ خرداد) پیش‌بینی شده است.

ایسلند

دیسکوها، بارها و سالن‌های ورزشی در ایسلند از امروز دوشنبه دوباره باز خواهند شد. در ایسلند دبیرستان‌ها، دانشگاه‌ها، موزه‌ها و آرایشگاه‌ها از روز ۴ مه (۱۵ اردیبهشت) باز شده و استخرها نیز از روز ۱۸ مه (۲۹ اردیبهشت) فعالیت خود را از سر گرفته بودند.

جمهوری چک

رستوران‌ها، بارها، هتل‌ها، باغ‌وحش‌ها، استخرها و مراکز تاتو در جمهوری چک بازگشایی شده و دانش‌آموزان مدارس مقطع ابتدایی درصورت تمایل و به شکل داوطلبانه می‌توانند به مدرسه بروند.

همچنین در این کشور ماسک زدن از این پس تنها در وسایل حمل و نقل عمومی و مغازه‌ها اجباری است.

آلمان

بیشتر رستوران‌های آلمان و نیز برخی هتل‌های این کشور که در مناطق توریستی هستند، از روز دوشنبه اجازه بازگشایی دارند. با این حال با نظر دولت برلین، تمامی بارها در این کشور همچنان بسته مانده است.

تایلند با آزمایش واکسن کرونا روی میمون‌ها وارد رقابت واکسن‌سازی شد
تایلند به‌تازگی شروع به آزمایش واکسن جدید کرونا روی میمون‌ها کرده با این امید که بتواند این واکسن جدید را در سال ۲۰۲۱ وارد بازار کند.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت بیش از یکصد پروژهٔ تحقیقاتی برای تولید واکسن کرونا در سراسر جهان جریان دارد که از این میان هشت پروژه به مرحلهٔ آزمایش واکسن روی آدمی رسیده‌اند.

رئيس مرکز تحقیقاتی تایلند که مسئول آزمایش این واکسن روی میمون‌هاست می‌گوید:‌ «امیدواریم واکسنی تولید کنیم که قیمتش مناسبتر از واکسن‌های اروپا یا آمریکا باشد.» پس از نتایج مثبت آزمایش بر روی موش‌ها، این واکسن از روز دوشنبه به ۱۳ میمون از نژاد ماکاک تزریق شده است.

شیوهٔ کار این تیم پژوهشی تایلندی، که با دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا نیز همکاری می‌کند، بر یک فناوری تازه استوار است که تا پیش از این در ساخت واکسن به کار نرفته است.

این فناوری تازه که مخففا «ام.آر.ان.اِی» نامیده می‌شود کُدهای ژنتیکی را از دی‌ان‌ای به سلول‌ها منتقل می‌کند. به این ترتیب اطلاعات ژنتیکی‌ لازم به بدن می‌رسد تا خود بدن بتواند یک محافظت بازدارنده علیه ویروس ایجاد کند.

شرکت زیست‌فناوریِ مُدرنای آمریکا نیز یکی از پیشرفته‌ترین واکسن‌های آزمایشی کرونا را به همین شیوه ساخته است. دولت ایالات متحده نیم میلیارد دلار بودجه در اختیار این شرکت گذاشته است.

سرپرست این گروه پژوهشی تایلندی می‌گوید چنانچه واکسن تازه‌شان روی میمون‌ها موفق باشد تا ماه اکتبر می‌توان آن را روی انسان آزمایش کرد و اگر نتیجه مثبت بود آنگاه این واکسن تا یک ‌سال و نیم بعد در دسترس همگان قرار می‌گیرد.

رویای این گروه پژوهشی آن است که بتواند فناوری تولید واکسن کرونا را به کشورهای فقیر این منطقه از جمله کامبوج، لائوس و میانمار نیز برساند.

کرونا خاطرات تلخ اقتصادی اتحاد دو آلمان را زنده کرد
کاهش سرمایه‌گذاری، افت سطح مصرف خصوصی و نزول صادرات در سه ماهه اول نخست سال جاری میلادی، قدرتمندترین اقتصاد اروپا را درگیر دومین رکود عمیق خود از زمان اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۹۰ تا کنون کرد.

اداره آمار فدرال آلمان روز دوشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد، طی سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ و در مقایسه با فصل پایانی سال گذشته میلادی، میزان سرمايه گذاري ۶.۹ درصد، سطح مصرف خصوصی ۳.۲ درصد و ارزش صادرات این کشور ۳.۱ درصد کاهش یافته است.

بر پایه این گزارش، اقتصاد آلمان در سه ماهه ابتدایی سال جاری شاهد رکود ۲.۲ درصدی بوده که شدیدترین نرخ افت سه ماهه تولید ناخالص داخلی این کشور پس از بحران مالی سال ۲۰۰۹ و دومین رکود عمیق فصلی اقتصاد این کشور پس از اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۹۰ بوده است.

اقتصاددانان انتظار دارند که با افزایش چشمگیر محدودیت‌ها برای کسب و کارها که از اواسط ماه مارس گذشته و با هدف مهار شیوع شتابان ویروس کرونا رخ داد، روند نزولی رشد اقتصادی آلمان در سه ماهه دوم سال جاری افزایش یابد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری