کد خبر: ۲۴۰۲۱۳
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
جهان همچنان با شیوع کرونا دست به گریبان است و آمارهای منتشر شده تا عصر روز جمعه نشان می دهد که تعداد مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در سراسر جهان به ۴ میلیون نفر نزدیک شده است.
جهان همچنان با شیوع کرونا دست به گریبان است و آمارهای منتشر شده تا عصر روز جمعه نشان می دهد که تعداد مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در سراسر جهان به ۴ میلیون نفر نزدیک شده است.

به گزارش اعتدال، تعداد کل جان‌ باختگان در اثر کرونا در جهان به بیش از ۲۷۳ هزار نفر بالغ گشته است و بیش از یک میلیون و ۳۷۰ هزار نفر نیز از بیماری کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند.

آخرین آمار و اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان در روز جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹خورشیدی (۸ مه ۲۰۲۰ میلادی) را در اینجا دنبال کنید.

بر اساس رتبه‌بندی کشورها، ایالات متحده آمریکا با حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار مبتلا و بیش از ۷۷ هزار جان‌ با‌خته همچنان در صدر جدول شیوع کرونا در جهان است.

در اروپا کشورهای فرانسه، ایتالیا و اسپانیا از کاهش شیوع کرونا خبر داده اند، و فرانسه از روز دوشنبه ۱۱ مه اولین مرحله از پایان قرنطینه در این کشور را به اجرا می گذارد.

با این حال روند شیوع کرونا در روسیه در حال افزایش است و در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۰ هزار مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ شناسایی شده است که تعداد کل مبتلایان در روسیه را به بیش از ۱۸۷ هزار نفر رسانده است.

جدیدترین شمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در جهان

جدیدترین شمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در جهان

ایتالیا؛ تعداد جان‌ باختگان کرونا از ۳۰ هزار نفر فراتر رفت
بر اساس تازه ترین امارهای منتشر شده از سوی ایتالیا، تعداد کشته ‌شدگان در اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در این کشور از ۳۰ هزار نفر فراتر رفت.

با فوت ۲۴۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، ایتالیا بالاترین تعداد جان باختگان کرونا در اتحادیه اروپا را داراست با این حال روند شیوع ویروس کرونا در ایتالیا کند شده است.

ایتالیا از نظر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا بعد از ایالات متحده آمریکا و بریتانیا، در رده سوم جهانی قرار دارد.

هشدار سازمان جهانی بهداشت: احتمال مرگ ۱۹۰ هزار نفر در آفریقا طی یک سال
سازمان جهانی بهداشت روز جمعه هشدار داد که در صورت عدم موفقیت اقدامات مهار کننده شیوع ویروس کرونا در قاره آفریقا، احتمال دار بیش از ۱۹۰ هزار نفر طی یک سال در این قاره جانشان را از دست بدهند.

مطالعه‌ای که سازمان جهانی بهداشت در ۴۷ کشور آفریقایی انجام داده است نشان می دهد که کرونا می تواند در سال اول شیوع بین ۸۳ هزار تا ۱۹۰ هزار نفر را بکشد.

تحقیقات جدید از شیوع طولانی مدت ویروس کرونا طی چند سال آینده خبر می دهند.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت می گویند مدل کندتر و غیرقاعده‌مندتر شیوع ویروس در آفریقا، مدلی متمایز از سایر نقاط جهان برای آفریقا ایجاد کرده است.

در سراسر قاره آفریقا تاکنون بیش از ۲ هزار نفر در اثر بیماری کووید-۱۹ جان باخته‌اند.

بالاترین نرخ بیکاری در تاریخ آمریکا در ۸۰ سال اخیر
نرخ بیکاری در ایالات متحده آمریکا به دلیل تعطیلی کسب و کارها در اثر شیوع ویروس کرونا به ۱۴.۷ درصد رسیده است که بالاترین نرخ بیکاری در تاریخ این کشور پس از رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ به شمار می رود.

تنها در ماه آوریل ، ۲۰.۵ میلیون نفر در آمریکا کارشان را از دست دادند و در مجموعه در دو ماه اخیر تعداد بیکاران در آمریکا به بیش از ۳۳ میلیون نفر رسیده است.

تنها دو ماه قبل و پیش از شیوع ویروس کرونا در آمریکا، نرخ بیکاری در این کشور ۳.۵ درصد بود که کمترین میزان بیکاری در تاریخ ۵۰ سال گذشته آمریکا به شمار می رفت.

یکی از بدترین شرایط در بخش اوقات فراغت، هتل ها و رستوران‌ داری در آمریکا اتفاق افتاده است که در آن ۷.۷ میلیون نفر یا ۴۷ درصد افرادی که در این بخش کار می کرده‌اند، بیکار شده اند.

در بخش آموزش و خدمات بهداشتی نیز ۲.۵ میلیون نفر بیکار شده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت: بازار ووهان در شیوع کرونا نقش داشته است
سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرد که بازار عمده فروشی مرکز شهر ووهان چین در شیوع ویروس کرونا در پایان سال ۲۰۱۹ نقش داشته است. ویروسی که در ۴ ماه اخیر حدود ۴ میلیون نفر در جهان را مبتلا کرده است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت این بازار که در آن حیوانان زنده هم به فروش می رفت، احتمالا یا منبع شیوع ویروس و یا تقویت کننده شیوع آن بوده است.

این سازمان گفته است که هنوز مشخص نیست که آیا حیوانان زنده یا فروشندگان آلوده و یا خریداران ویروس را به این بازار منتقل کرده‌ بودند.

با این حال این سازمان جهانی گفته است که تحقیقات بیشتری باید در این زمینه صورت گیرد.

افغانستان؛ تعداد مبتلایان به کووید-۱۹به ۳۷۷۸ تن رسید
به گزارش وزارت صحت عامه افغانستان، با ابتلای ۲۱۵ نفر به بیماری کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد کل مبتلایان در افغانستان به ۳۷۷۸ نفر رسیده است.

تاکنون در افغانستان ۱۰۹ تن در نتیجه بیماری کووید-۱۹ جان باخته‌اند و ۴۷۲ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

همچنین روز گذشته اعلام شد که تست کرونای فیروز‌الدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان مثبت است. سخنگوی وزارت صحت عامه گفته است که حال عموی وزیر خوب است و وی در قرنطینه به سر می برد. پیش از این منشی آقای فیروز هم به کرونا گرفته بود.

وزارت صحت عامه افغانستان گفته است که روند گسترش ویروس کرونا در کشور سیر صعودی دارد و اگر فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود، این سیر صعودی شدت بیشتری خواهد گرفت.

چین با انجام تحقیقات مستقل برای تعیین منشاء ویروس کرونا موافق است
سفیر چین در آلمان روز جمعه به یک مجله آلمانی گفت که چین با انجام تحقیقات مستقل برای تعیین منشاء ویروس کرونا موافق است .

وو کین، سفر چین در آلمان به اشپیگل گفته است که ما درها را برای تحقیقات بین‌المللی باز گذاشته‌ایم و از تبادل تحقیقات میان دانشمندان حمایت می کنیم.

استرالیات خواستات تحقیقات بین‌المللی در مورد منشاء ویروس کرونا و شیوع آن شده است.

همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و مایک پمپئو، وزیر خارجه می گویند شواهدی وجود دارد که نشان می دهد منشاء ویروس کرونا در آزمایشگاهی در ووهان چین است.

آمارهای رسمی چین نشان می دهد که این کشور توانسته شیوع ویروس کرونا را کنترل کند و در روز جمعه تعداد جان باختگان در این کشور صفر اعلام شد.

اسپانیا؛ مرحله دوم خروج از قرنطینه و باز شدن سواحل بارسلون
دولت اسپانیا روز جمعه اعلام می کند که بارها، رستوران‌ها و مکان‌های عبادتی در کدام مناطق اسپانیا اجازه دارند که فعالیت‌ شان را از سر بگیرند.

این دومین مرحله از روند پایان دادن به قرنطینه در اسپانیاست که یک خروج چهارمرحله‌ای از قرنطینه را پیش بینی کرده است. این روند چهار مرحله‌ای تا پایان ماه ژوئن به طول خواهد انجامید.

با این حال به نظر می رسد این مکان‌ها در مادرید، پایتخت اسپانیا همچنان بسته بمانند زیرا نیمی از مبتلایان به کووید-۱۹ در مادرید شناسایی شده‌اند.

یکی از نشانه‌های بازگشت به زندگی عادی تصمیمی است که مقامات شهر بارسلون گرفتند و سواحل دریا را از ساعت ۶ تا ۱۰ صبح به روی مردم باز کردند تا مردم بتوانند در سواحل شنا کنند.

اسپانیا روز جمعه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۲۹ نفر در این کشور در اثر کرونا جان باخته‌اند. تعداد کل جان‌ باختگان در اثر کرونا در اسپانیا به بیش از ۲۶ هزار نفر رسیده است و تعداد کل مبتلایان بیش از ۲۶۰ هزار نفر اعلام شده است.

استرالیا لغو محدودیت‌های کرونا را آغاز کرد
اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا جزییات طرح دولتِ این کشور برای حذف قرنطینه‌های خانگی مرتبط با همه‌گیری کرونا را که قرار است از امروز (جمعه) آغاز شود، تشریح کرده است.

این طرح سه فاز دارد و ایالت‌ها مجازند که با توجه به شرایط خود آن را به لحاظ زمانی و جزییات تغییر دهند.

در فاز نخست، تجمع‌های پنج نفره در داخل خانه و تجمع های ۱۰ نفره در محیط باز مجاز خواهد شد.

در فاز دوم حذف محدودیت‌ها قرار است تجمع ها تا سقف ۲۰ نفر مجاز شمرده شود.

همچنین فعالیت سینماها و سالن‌های آرایش و زیبایی و باشگاه‌های ورزشی و همچنین ورزش‌های گروهی از سر گرفته شوند.

در فاز سوم هم تجمع‌های تا سقف ۱۰۰ نفر مجاز خواهند بود.

با این حال، اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا گفته چگونگی حذف محدودیت‌ها و اجرای سه فاز بازگشایی در اختیار مقام‌های ایالتی خواهد بود تا بنا به مقتضیات ایالت و وضعیت شیوع کرونا در آنجا تصمیم‌گیری کنند.


کرونا در ایران
وزارت بهداشت ایران روز جمعه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته ۵۵ نفر در اثر کرونا جان باخته‌اند که در نتیجه تعداد کل جان باختگان در ایران به ۶۵۴۱ رسیده است. همچنین با اضافه شدن بیش از ۱۵۰۰ مورد جدید، تعداد کل مبتلایان به کووید-۱۹ درایران به حدود ۱۰۵ هزار نفر بالغ گشته است.

تاکید اتحادیه اروپا به مساله "بازگشت به مرزهای باز" پس از کرونا
یکی از مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا گفت، این اتحادیه بایستی هر زمان که ویروس کرونا تحت کنترل درآمد، به مساله "بازگشت به مرزهای باز" بیندیشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اظهارات حاکی از فشار از سوی کمیسیون اجرایی اروپا به کشورهای اتحادیه است تا سفر در منطقه شینگن را که در نتیجه اقدامات یکجانبه برای کنترل و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا متوقف شده بود، از سر بگیرند.

متوقف شدن سفر بین ۲۶ کشور منطقه شینگن یادآور بسته شدن بدون هماهنگ مرز در جریان بحران مهاجرتی ۲۰۱۵ – ۲۰۱۶ است.

حالا هم واکنش کشورهای عضو به همه گیری ویروس کرونا شامل توقف‌های موقت در مرزها و چک‌آپ‌های اورژانسی سلامت مسافران ورودی است که به نوعی وحدت اتحادیه اروپا را در مقابل یک آزمون سخت‌تر دیگر قرار داده است.

ییلوا یوهانسون، کمیسیون امور داخلی اتحادیه اروپا گفت: ما حالا باید به آینده نگاه کنیم و به عادی شدن اوضاع برگردیم. هر زمان که وضعیت سلامت اجازه دهد، این کار را انجام می‌دهیم. کشورهای عضو اقدامات متفاوتی را در یک رفتار ناهماهنگ انجام می‌دهند. از بین بردن این محدودیت‌های متفاوت ملی خودش زمان‌بر است اما می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

کمیسیون اروپایی از کشورهای عضو می‌خواهد تا به تدریج کنترل‌های مرزی ملی را بردارد و در روزهای آتی نیز خط مشی‌هایی را برای یک اقدام متوازن برای جلوگیری از موج جدید عفونت و احیای اقتصادی ارائه می‌کند.

یوهانسون این مساله را یادآور شد که منطقه شینگن برای نخستین بار بین پنج کشور و در ۱۹۸۵ ایجاد شد.

در حال حاضر، محدودیت‌های اعمال شده مرزی ضربه سختی بر بخش گردشگری اتحادیه اروپا وارد کرده است.

آنتونیو گوترش: کرونا سونامی نفرت به راه انداخته است
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه با صدور بیانیه‌ای نسبت به بروز «سونامی نفرت» در جهان در پی شیوع ویروس کرونا هشدار داد.

در ماه‌های گذشته و از زمان شیوع ویروس کرونا، گزارش‌های متعددی از بیگانه ستیزی، چینی ستیزی، یهودی ستیزی و مسلمان ستیزی در کشورهای مختلف جهان منتشر شده است.

گوترش هشتم مه و در بیانیه خود بدون اشاره به کشور خاصی خواستار واکنش قاطع جهان برای پایان دادن به این روند شد.

«من ویروس نیستم»: واکنش شهروندان آسیایی‌تبار فرانسه به نژادپرستی در پی شیوع کرونا ویروس
دبیرکل سازمان ملل متحد در این بیانیه که در سالروز پایان جنگ جهانی دوم صادر شده آورده است: «به دنبال سپر بلا می‌گردیم. به وحشت دامن می‌زنیم. نفرت از بیگانگان (دیگران) در اینترنت و خیابان موج می‌زند. نظریه‌های توطئه و یهودستیزانه گسترش می‌یابند و مسلمانان قربانی حملات ناشی از بیماری کووید-۱۹ هستند.»

گوترش با ابراز نگرانی از وضعیت مهاجران نوشت: «مهاجران و پناهجویان به انتشار ویروس متهم و مواردی از ممانعت از دسترسی آن‌ها به خدمات درمانی و بهداشتی دیده شده است.»

پس از شیوع جهانی ویروس کرونا، گزارش‌های متعددی از تحت فشار قرار گرفتن پناهجویان در کمپ‌های کشورهای اروپایی و همچنین ایالات متحده آمریکا منتشر شده است.

دبیرکل سازمان ملل بدون نام بردن از دولت‌ها و سیاستمداران افزوده است: «تفکر منزجر کننده قربانی کردن سالمندان در میان دیگر افراد آسیب پذیر» هم شروع به گسترش کرده است.

گوترش با هشدار نسبت به حمله به «خبرنگاران، افشاگران، کادر درمانی،کارکنان نهادهای بشردوستانه و مدافعان حقوق بشر» گفته است این افراد تنها به دلیل آنکه کار خود را انجام می‌دهند» در دوره اخیر هدف نفرت پراکنان بوده اند.

دبیرکل سازمان ملل متحد برای رویارویی با این موج نفرت و «دیگرستیزی» به‌ویژه از آموزگاران خواست تا به استفاده جوانان و نوجوانان، از رسانه‌‌های اجتماعی توجه بیشتری کنند. آقای گوترش کاربران کم سن و سال شبکه‌های اجتماعی را «جمعیت بی‌دفاع» در برابر داده‌های فنآوری‌های نوین توصیف کرده و از شبکه‌های اجتماعی خواسته تا در برابر انتشار محتوای نژادپرستانه، زن‌ستیزانه یا پیشداورانه مقاومت کنند.


ابتکار پاکستان برای کاهش سطح بیکاری‌ها در دوران شیوع کرونا

کم نیستند کارگران روزمزدی که در پی شیوع کرونا در پاکستان کارشان را از دست داده‌اند. این افراد برای تامین معاش، قدرت انتخاب زیادی ندارند و یا باید به کارهایی بسیار سخت و طاقت‌فرسا با دستمزدی بسیار ناچیز تن دهند و یا برای نجات خانواده‌های گرسنه خود متوسل به گدایی بشوند.

برای حل این معضل، دولت پاکستان وارد عمل شده است.

اسلام آباد که مدتهاست برنامۀ بلندپروازانه‌ای را برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی آغاز کرده، از دهها هزار کارگری که اکنون بیکار شده‌اند برای کاشت میلیون‌ها درخت در سراسر کشور استفاده می‌کند.

پاکستان اجرای مقررات محدودیت در رفت و آمد را از ۲۳ مارس آغاز کرده است و از آن زمان تا کنون کارگران روزمزد بسیاری به شغل جدید «کارگران جنگل» گمارده شده اند. آنها در چهارچوب طرح «۱۰ میلیارد درخت» نهال درختان را در مناطق تعین شده از سوی دولت می‌کارند.

این تلاش دولت، نمونه‌ای از سرمایه گذاری‌هاست که هم به خانواده‌های کم درآمد و حفظ پویایی اقتصاد داخلی کمک می‌کند و هم کشور را برای مقابله با تهدید بزرگتری که تغییرات آب و هوایی است آماده می‌کند.

این کارگران جنگل، روزانه بطور متوسط ۵۰۰ تا ۸۰۰ روپیه (۳ تا ۵ دلار) دستمزد می‌گیرند و به این ترتیب نگرانیِ کمتری برای سیر کردن خانواده‌هایشان دارند.

برنامۀ بلندپروازانه کاشت ۱۰ میلیارد درخت، در سال ۲۰۱۸ میلادی توسط عمران خان، نخست وزیر پاکستان به اجرا گذاشته شد و قرار است ظرف ۵ سال نیز عملی شود.

هدف از اجرای این برنامه، مقابله با افزایش دمای زمین، جاری شدن سیل و خشکسالی در این کشور است.

اگرچه با شیوع کرونا در پاکستان، فعالیت کارزار کاشت ۱۰ میلیارد درخت موقتا تعطیل شد اما عمران خان به تازگی دستور از سرگیری فعالیت‌ها در این کارزار را صادر کرد و به این ترتیب بیش از ۶۳ هزار فرصت کاری جدید نیز ایجاد شد.

به گفته امین اسلم، از مشاوران نخست وزیر پاکستان امسال در چهارچوب این برنامه سه برابر سال اول اجرای آن نیروی کار گرفته شده است و حتی در برخی فعالیت‌ها از زنان نیز استفاده می‌شود.

به این ترتیب در حالی که هنوز مقررات منع آمد و شد در پاکستان حاکم است، کامیون‌های حمل نهال درختان می‌توانند در جاده‌ها در حرکت باشند و کارگران روزمزد می‌توانند برای شرکت در این برنامه، خانه‌هایشان را ترک کنند. همه کارگران ماسک می‌زنند و باید فاصله دو متری از یکدیگر را نیز حفظ کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری