کد خبر: ۲۴۰۱۹۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲
کرونا همچنان در حال گسترش است و روز به روز بر تعداد کسانی که بر اثر آن می‌میرند، افزوده می‌شود. در واقع دولت کار خودش را می‌کند و کرونا هم کار خودش را.
کرونا همچنان در حال گسترش است و روز به روز بر تعداد کسانی که بر اثر آن می‌میرند، افزوده می‌شود. در واقع دولت کار خودش را می‌کند و کرونا هم کار خودش را.

به گزارش اعتدال،  «ندانستن صورت مسأله، مهم‌ترین مانع "حل مسأله” است. مثال بارزش کروناست که هنوز چون خودش به عنوان صورت مسأله برای بشر چندان شناخته شده نیست، دانشمندان هنوز نتوانسته اند دارو یا واکسنی را به عنوان حل مسأله برایش بسازند. حالا حکایت ماست و عادی شدن روابط اجتماعی و اقتصادی که به خاطر کرونا، چند وقتی دچار افت شده بود. این که دولت اجازه داده است کسب و کارها دوباره فعال شوند، عده زیادی از ما را دچار وضعیتی کرده است که می شود آن را "اختلال تشخیص صورت مساله” نامید.

تا دیروز صورت مسأله برای ما این بود: ویروس کرونا در سطح وسیعی از جامعه پراکنده شده و حل مسأله نیز چنین تعریف شده بود: «باید با رعایت اصولی مانند در خانه ماندن و بهداشت فردی و فاصله اجتماعی تا حد امکان از این ویروس دور باشیم.» اما اکنون که بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و اداری عادی شده است، اکثر ما دچار سوءتفاهم شده‌ایم و فکر می‌کنیم صورت مسأله این است: «کرونا دیگر خطری جدی نیست» و لذا دیگر مثل گذشته، رعایت نمی‌کنیم.

صورت مسأله واقعی اما چیست؟ به نظر می رسد باید این باشد: «دولت مدتی فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی را کاهش داد تا شاید کرونا کنترل شود ولی چون کرونا همچنان به پیشروی خود ادامه داد، از سر ناچاری و برای جلوگیری از ورشکستگی اقتصادی و تبعات سنگین اجتماعی، فعالیت‌ها را به حالت عادی برگرداند. بنابراین با یک تصمیم سیاسی و اقتصادی مواجهیم که هیچ ربطی به فعالیت‌های کشنده ویروس کووید ۱۹ ندارد. کرونا همچنان در حال گسترش است و روز به روز بر تعداد کسانی که بر اثر آن می میرند، افزوده می شود. در واقع، دولت کار خودش را می کند و کرونا هم کار خودش را.»

با درک درست صورت مسأله، حل مسأله نیز چنین است: «همچنان باید تا حد امکان از خانه خارج نشویم، فاصله اجتماعی را به طور جدی حفظ کنیم و بهداشت فردی را جدی تر از قبل بگیریم.»

در این میان، خبر بد این است که کرونا از گسترش ارتباطات اجتماعی به شدت استقبال می کند چون برای فعال بودن به بدن انسان نیاز دارد. (در محیط از بین می رود.) خبر بدتر این که بسیاری از ما با درک نادرست صورت مسأله، در حال خدمت به کووید ۱۹ و خیانت به خود و همنوعانمان هستیم. و خبر خوب این که ما انسان هستیم و قدرت تعقل و تفکر داریم و می توانیم با تشخیص درست صورت مسأله، رفتار درست را انتخاب کنیم.

یادمان باشد ویروس کرونا، قادر به حرکت نیست. این ما انسان ها هستیم که با عدم رعایت فاصله اجتماعی و دیگر توصیه های بهداشتی، آن را در سطح جهان پراکندیم.»

منبع: عصرایران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
مرتضي صدري
|
-
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
0
0
با تقديم سلام و احترام
من و هموطناني كه از ابتدا در منزل خود را قرنطينه
نموديم بر اساس تصميم شخصي و خود خواسته
براي جلوگيري از اپيدمي انجام داديم و هنوز هم
داريم مراعات مي كنيم دولت هم بداند با موعظه
و حرف كاري نمي شود كرد بايد برنامه ريزي علمي
و ضمانت اجرايي قوي داشت تا بر ويروس غلبه
كنيم در حقيقت إقايان كاري كه بخشي از مردم
انجام دادند را به حساب خودشان گذاشتند اين
طور نيست كمي از اقدام ساير كشور ها ياد بگيريم ما به فاصله گيري و قرنطنينه همچنان ادامه مي دهيم
والسلام
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری