کد خبر: ۲۴۰۰۶۱
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۵
با کاهش محدودیت‌ها در بیشتر کشورها که همراه با آزادی بیشتر مردم شده است براساس آمار تا عصر امروز بیش از ۳ میلیون و ۷۸۲ هزار به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.
با کاهش محدودیت‌ها در بیشتر کشورها که همراه با آزادی بیشتر مردم شده است براساس آمار تا عصر امروز بیش از ۳ میلیون و ۷۸۲ هزار به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.

به گزارش اعتدال، تاکنون بیش از یک میلیون و ۲۷۶ هزار نفر نیز پس از ابتلا به کرونا بهبود یافته‌اند.

شمار افرادی که به خاطر ابتلا به ویروس کرونا در جهان جان خود را از دست داده‌اند، از ۲۶۱ هزار نفر گذشت.

ایالات متحده با بیش از ۷۳ هزار نفر و پس از آن بریتانیا با عبور از مرز  ۳۰ نفر بیشترین تعداد جان باخته را دارند. ایتالیا در رتبه بعدی این جدول قرار دارد.

گرچه به خاطر روش‌های مختلف کشورها در محاسبه و پایین بودن شمار تست‌های تشخیصی در برخی از کشورها، ممکن است آمار واقعی در بسیاری از نقاط جهان پنهان مانده باشد.

در ادامه می‌توانید آخرین اخبار منتشر شده در خبرگزاری‌های بین‌المللی دربارۀ شیوع ویروس کرونا را در روز سه‌شنبه ۵ مه ۲۰۲۰ مصادف با ۱۶ اردیبهشت دنبال کنید.

شمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در جهان

شمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در جهان

کرونا در آمریکا

شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به 73 هزار و 145 نفر رسیده و تعداد مبتلایان به یک میلیون و 245 هزار و 857 نفر رسیده است.

کرونا در انگلیس

در انگلیس با افزایش 649 نفری تعداد قربانیان در طول 24 ساعت گذشته، شمار جان باختگان این بیماری به 30 هزار و 76 نفر رسیده است. با این احتساب بریتانیا با پشت سر گذاشتن اسپانیا و ایتالیا از لحاظ تعداد قربانیان کووید 19 پس از ایالات متحده در رتبه دوم ایستاده است.

در این کشور تعداد افراد مبتلا به 201 هزار و 101 نفر افزایش یافته است.


افزایش مرگ و میر کرونا در بریتانیا نسبت به ایتالیا؛ کارآیی دولت جانسون زیر سوال رفت

شمار قربانیان ویروس کرونا در بریتانیا از ایتالیا فراتر رفت؛ رخدادی که توان بوریس جانسون، نخست وزیر و دولت او را برای مهار بحران سلامت شهروندان این کشور به چالش کشید.

تازه‌ترین داده‌های منتشر شده توسط اداره ملی آمار بریتانیا نشان می دهد که تعداد جانباختگان ناشی از شیوع ویروس کرونا در این کشور به ۳۲ هزار و ۳۲۳ نفر رسیده است. بدین ترتیب در میان کشورهای درگیر با گسترش بیماری کووید-۱۹، آمریکا با جمعیتی در حدود ۵ برابر بریتانیا تنها کشوری است که بیش از این رقم قربانی داده است.

گزارش اداره آمار بریتانیا بر پایه شمارش تمامی گواهی‌های فوت صادر شده برای بیماران مبتلا به بیماری کووید-۱۹ و نیز موارد مشکوک به ابتلا به این بیماری بوده است. حتی با حذف مرگ‌های مشکوک به کرونا تعداد جانباختگان ناشی از این ویروس در بریتانیا به 30هزار و 76 تن می‌رسد که باز هم از ایتالیا بیشتر است.

احزاب مخالف معتقدند که این رقم ثابت كرده است كه دولت برای تهیه تجهیزات درمانی كافی و انجام آزمایش‌های تشخیص ویروس کرونا بسیار كُند عمل کرده است.

در مقابل، دومینیک راب، وزیر خارجه کابینه آقای جانسون یاد آور شد که کشورهای مختلف جهان معیارهای متفاوتی برای اعلام آمار مرگ و میر ناشی از کرونا دارند و مقایسه عملکرد دولت‌ها بر پایه این اعداد منطقی و منصفانه نیست.

همزمان برخی دیگر از اعضاء دولت بریتانیا تاکید کرده‌اند که شتاب شیوع ویروس و شدت کشتار آن می‌تواند متاثر از عوامل متفاوتی از جمله یکسان نبودن میانگین سنی جمعیت کشورها باشد؛ بنابراین برای قضاوت عادلانه برای کارآیی سیاست‌ها در مقابل این ویروس باید تا پایان دوره شیوع آن و آغاز یک بررسی بین‌المللی مستقل صبر کرد.

با این وجود، رویترز روز سه‌شنبه با انتشار گزارشی مدعی شد که دولت بریتانیا در عمل به وعده خود برای افزایش امکانات مراقبت از سالخوردگان تعلل کرده و تاکنون ۱۲ هزار و ۷۰۰ تن از افرادی که در آسایشگاه‌های سالمندان حضور دارند به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

کرونا در ایتالیا

آمار وزارت بهداشت ایتالیا نشان می‌دهد شمار مبتلایان در این کشور به 214 هزار و 457 نفر افزایش یافته و تعداد تلفات بر اثر این ویروس به 29 هزار و 684 مورد رسیده است. در طول 24 ساعت گذشته 369 نفر در ایتالیا بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

کرونا در اسپانیا و آلمان

اسپانیا از لحاظ شدت درگیری و تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جایگاه دوم جدول جهانی و پس از آمریکا قرار گرفته است.

با فوت 244 نفر بر اثر کرونا در 24 ساعت گذشته، شمار قربانیان در اسپانیا 25 هزار و 857 نفر و تعداد افراد مبتلا در این کشور به 253 هزار و 682 مورد رسیده است.

در آلمان، شمار قربانیان کرونا به 6 هزار و 993 نفر رسیده است؛ تاکنون بیش از 167 هزار و 372 نفر در آلمان به این ویروس مبتلا شدند. از دییروز تا امروز، به تعداد قربانیان کرونا در آلمان افزوده نشده است.

کرونا در چین

چین به عنوان نخستین کشوری که کرونا در آن شیوع پیدا کرد و بیشترین آمار قربانی و ابتلا را به خود اختصاص داده بود، اکنون پس از گذشت چند ماه در جایگاه یازدهم در جدول جهانی از لحاظ تعداد مبتلایان قرار گرفته است.

وزارت بهداشت چین اعلام کرده است طی ۲۴ ساعت گذشته تنها دو مورد جدید مورد ابتلا در کشور به ثبت رسیده و به 82 هزار و 883 نفر افزایش یافته است. بر اساس آمار اعلامی دولت چین، تعداد جانباختگان به 4633 نفر رسیده است.

کرونا در فرانسه

170 هزار و 551 نفر در فرانسه مبتلا به ویروس کرونا شده اند و شمار قربانیان در این کشور به 25 هزار و 531 نفر رسیده است.

کرونا در ترکیه

ترکیه از لحاظ شمار مبتلایان در جایگاه هشتم قرار گرفته و در حال حاضر بیش از 131 هزار نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شدند؛ شمار قربانیان به 3 هزار و 584 نفر رسیده است.

کرونا در روسیه

مقام‌های بهداشتی روسیه شمار قربانیان این کشور را یک هزار و 537 و تعداد افرادی که تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شدند را 165 هزار و 929 نفر اعلام کرده است. نکته این که در طول 24 ساعت گذشته 10 هزار و 559 نفر به این ویروس مبتلا شده اند.

کرونا در برزیل

در برزیل با ثبت 45 جان‌ باخته در شبانه روز گذشته و 1584 مورد ابتلا جدید، تعداد قربانیان کرونایی به 7 هزار و 966 نفر رسیده است.

طبق گزارش وزارت بهداشت برزیل شمار مبتلایان به کرونا 116 هزار و 299 نفر شده است.

شمار مبتلایان در ایران مجددا سیر صعودی گرفت

وزارت بهداشت ایران اعلام کرد شمار موارد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در این کشور از ۱۰۰ هزار تن فراتر رفت.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و قربانیان بیماری کووید-۱۹ گفت: «با شناسایی ۱۶۸۰ مورد طی ۲۴ ساعت گذشته، آمار موارد ابتلا به این بیماری در کشور به ۱۰۱۶۵۰ نفر رسید.»

به گفته همین منبع در شبانه روز گذشته ۷۸ نفر جان خود را بر اثر ابتلای به این بیماری از دست دادند. به این ترتیب شمار قربانیان ویروس جدید کرونا در ایران به ۶۴۱۸ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید چند باره بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی، در خانه ماندن و پرهیز از ترددهای غیرضرور گفت: «بی‌تردید افزایش نسبی موارد بیماری طی روزهای اخیر به رفتار خودمان بازمی‌گردد؛ به طوری که حتی موارد تردد و مسافرت‌های غیرضرور[ی] را شاهد هستیم. امیدواریم با دقت بیشتر مردم و رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی از سوی آنها، طی روزهای آتی شاهد کاهش مجدد موارد ابتلای جدید به بیماری در سراسر کشور باشیم.»

امروز هم علیرضا زالی، فرمانده مبارزه با کرونا در تهران گفت تغییری در شرایط این شهر به وجود نیامده و از گروه‌های پرخطر خواست از حضور در سطح شهر اجتناب کنند.

فرمانده مبارزه با کرونا در تهران از لزوم بازنگری پروتکل‌های بهداشتی برخی مشاغل خبر داد و گفت "به نظر می‌رسد پروتکل‌هایی که برای این مراکز صادر شده در تناسب با شرایط جمعیت حاضر در آن ها نیست".

همزمان حسین عرفانی رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت هشدار داده که "هنوز با ایمنی گله ای یا انبوه در ایران خیلی فاصله داریم. بنابراین اینکه عده ای از مردم فکر کنند ایمنی پیدا کرده اند و می توانیم وارد شرایط عادی زندگی شویم درست نیست".

به گفته او، کمتر از نیم درصد ایرانیان به کرونا مبتلا شده‌اند، این در حالی است که برای ایمنی گله ای یا ایمنی انبوه که برخی مطرح می کنند باید ۷۰ تا ۷۵ درصد جمعیت گرفته باشند.

شمار جان‌باختگان در افغانستان به ۱۰۴ نفر رسید
به گفته وزارت صحت افغانستان در شبانه روز گذشته با شناسایی ۱۶۸ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا از زمان شیوع بیماری به ۳۳۹۲ نفر رسید.

در ۲۴ ساعت گذشته ۹ بیمار دیگر کووید-۱۹ در افغانستان جان خود را از دست دادند. به این ترتیب شمار رسمی قربانیان ویروس جدید کرونا در افغانستان به ۱۰۴ نفر رسید.

رسانه‌های محلی گزارش می‌کنند شناسایی یک مورد ابتلا در ولایت نورستان، نشانگر آن است که ویروس کرونا در تمامی کشور منتشر شده است.

در روزهای گذشته مثبت بودن نتیجه تست کرونای ۱۵۶ نفر از ۵۰۰ مورد تصادفی در کابل، نگرانی‌ها از شیوع سریع و گسترده بیماری در افغانستان را افزایش داده است.

ثبت ۸۶ مورد جدید ابتلا در تاجیکستان
وزارت بهداشت تاجیکستان اعلام کرد با ثبت ۸۶ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا، شمار بیماران در این کشور به ۳۷۹ نفر رسید. بنا به اعلام همین منبع در ۲۴ ساعت گذشته ۳ نفر دیگر در تاجیکستان بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند. به این ترتیب شمار قربانیان در تاجیکستان به ۸ نفر رسید.

فاصله‌گذاری اجتماعی در آلمان تا یک ماه تمدید شد

دولت فدرال آلمان و ۱۶ ایالت این کشور با تمدید یک ماهه فاصله‌گذاری اجتماعی برای مقابله با کرونا موافقت کردند.

به گزارش رویترز، منابع آگاه اعلام کردند که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و سروزیران ۱۶ ایالت در جلسه‌ای موافقت کردند تا برخی محدودیت‌های مقابله با کرونا لغو شود اما فاصله‌گذاری اجتماعی تا پنجم ژوئن (۱۶ خرداد) تمدید شد.

وزارت کشور آلمان همچنین روز سه‌شنبه با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا، طرح کنترل مرزی با کشورهای همسایه را تمدید کرد.

«هورست زهوفر» وزیر کشور آلمان از حزب سوسیال مسیحی (CSU)، کنترل مرزهای مشترک با اتریش، سوئیس، فرانسه، لوکزامبورگ و دانمارک را به دلیل شیوع کووید-۱۹ تا ۱۵ می (۲۶ اردیبهشت) تمدید کرد. این طرح همچنین در مورد پروازهای از مبداء اسپانیا و ایتالیا نیز اعمال می‌شود.

بر اساس بخشنامه‌ای که این وزارتخانه صادر کرده، خطر گسترش دوباره ویروس کرونا جدی است و باید با شدت کنترل شود.

چرا آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در روسیه پایین است؟

روسیه اکنون با ثبت آمار ۱۰ هزار مبتلا در هر روز به کانون شیوع کرونا در اروپا تبدیل شده است و بیش از ۱۶۵ هزار نفر در پهناورترین کشور جهان مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند با این وجود آمار جانباختگان به یک هزار و ۵۳۷ نفر می‌رسد که نشانگر آن است کمتر از یک درصد روس‌ها به دلیل کرونا جان خود را از دست می‌دهند.

بیش از یک ماه است که روسیه در شرایط قرنطینه یا تعطیلی کامل به سر می‌برد و بسیاری کار خود را از دست داده‌اند چرا که اجازه خروج از خانه‌های خود را ندارند.

با این وجود هر روز بر تعداد مبتلایان به این ویروس در نقاط مختلف روسیه افزوده می‌شود و تنها طی چهار روز اخیر، هر روز بیش از ۱۰ هزار فرد جدید به کرونا مبتلا شده‌اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به تازگی مدت قرنطینه را برای ۱۱ روز دیگر تمدید کرده است.

در این بین، هنوز برای بسیاری این پرسش بی پاسخ مانده است که چگونه با وجود گسترش روزافزون کرونا، آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری در روسیه پایین‌تر از آمارهای جهانی و کمتر از یک درصد است.

واسیلی آکیمکین مدیر پژوهشگاه اپیدمیولوژی سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه (سازمان مسئول مبارزه با بیماریهای عفونی) علت سطح پایین مرگ و میر بر اثر کرونا در روسیه را تشخیص زودهنگام این بیماری دانسته است.

وی با بیان اینکه بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تست تشخیص کرونا تاکنون در روسیه گرفته شده است، اظهار داشت: روسیه در مکان دوم جهانی در تعداد تست‌های کرونا قرار دارد و استفاده از تست کرونای با کیفیت بالا امکان تشخیص به موقع این بیماری و جدا کردن بیماران با نشانه‌های ضعیف و افراد فاقد نشانه بیماری را فراهم کرده است.

آکیمکین معتقد است که این اقدامات باعث شده افراد کمتری از مردم روسیه از جمله افرادی که در گروه ریسک کرونا قرار دارند، جان خود را  از دست بدهند ضمن اینکه تشخیص زودهنگام باعث می شود دولت بتواند جریان بیماری را کنترل کند و اجازه ندهد تا وضعیت بیماران کرونایی وخیم شود.

بر اساس گزارش ستاد مبارزه با کرونا در دولت روسیه، حدود ۹۰ درصد بیماران کرونایی در مسکو افراد با سن زیر ۶۵ سال هستند و همین مساله باعث شده امید دربهبودی آنها بیشتر باشد.

اگر چه دیروز آنا پوپووا رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه اعلام کرد که سرعت انتشار ویروس کرونا در روسیه روند نزولی گرفته است و  مسیر برای کنترل و مهار بیماری کرونا در روسیه درست پیش می‌رود اما امروز ستاد مبارزه با کرونا اعلام کرد که برای چهارمین روز پیاپی، بیش از ۱۰ هزار نفر در روسیه کرونا گرفته اند تا همچنان روسیه در صدر کشورهایی قرار داشته باشد که کرونا در آن بسرعت گسترش می‌یابد.

وزیر فرهنگ روسیه کرونا گرفت

سخنگوی وزارت فرهنگ روسیه اعلام کرد: اولگا لیوبیمووا وزیر فرهنگ این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده است.

آنا اوساچوا روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دولتی تاس با بیان این مطلب افزود: وزیر فرهنگ هم‌اکنون از راه دور کار می‌کند  و جلسات کاری به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: وزیر اکنون در خانه است و هیچ صحبتی در مورد بستری شدن او در بیمارستان مطرح نشده است.

میخائیل میوشوستین نخست وزیر روسیه، ولادیمیر یاکوشف وزیر کشاورزی و دیمیتری ولکوف معاون وی از جمله مقامات روسیه هستند که در یک هفته گذشته به کرونا مبتلا شدند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری