کد خبر: ۲۳۹۱۳۷
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵
همه گیری بیماری کووید-۱۹ همچنان در جهان ادامه دارد و کشورها با اتخاذ تدابیری همچون بستن مرزها، تمدیدِ محدودیت‌های تردد و حفظ فاصله گذاری اجتماعی در تلاش برای مهار این بیماری هستند. کروناویروس جدید که عامل بروز بیماری کووید-۱۹ است در حال حاضر به ۲۱۰ کشور و منطقه از سراسر جهان گسترش پیدا کرده است.
همه گیری بیماری کووید-۱۹ همچنان در جهان ادامه دارد و کشورها با اتخاذ تدابیری همچون بستن مرزها، تمدیدِ محدودیت‌های تردد و حفظ فاصله گذاری اجتماعی در تلاش برای مهار این بیماری هستند. 

به گزارش اعتدال، کروناویروس جدید که عامل بروز بیماری کووید-۱۹ است در حال حاضر به ۲۱۰ کشور و منطقه از سراسر جهان گسترش پیدا کرده است.

آخرین آمار و اطلاعات کرونا در ایران و جهان در روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ (۲۱ آوریل ۲۰۲۰ میلادی) را در اینجا دنبال کنید.

بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در جهان تا به امروز سه‌شنبه به ویروس کرونا مبتلا شده و از این تعداد بیش از 174 هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که در همین روز، بر اثر بحران کرونا قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت نیز برای نخستین بار در تاریخ به زیر صفر دلار برای هر بشکه رسید.

جدیدترین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در جهان

جدیدترین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در جهان

آخرین آمار آمریکا
با مرگ 1044 تن دیگر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در ایالات متحده آمریکا، شمار کلی قربانیان این بیماری در این کشور به 45 هزار و 558 تن رسید. همچنین آمار کل مبتلایان در این کشور نیز با افزوده شدن 10259 نفر دیگر، در مجموع به 803 هزار 18 نفر رسید.

جهش آمار روزانه فوتی‌ها در هلند
مقام‌های دولت هلند اعلام کردند با مرگ ۱۶۵ نفر دیگر در شبانه روز گذشته، آمار جان‌باختگان کووید ۱۹ در این کشور به ۳ هزار و ۹۱۶ نفر رسید. همچنین شمار کلی مبتلایان به کرونا در هلند با افزایش ۷۲۹ نفری در ۲۴ ساعت گذشته، به ۳۴ هزار و ۱۳۴ مورد رسیده است.
روز گذشته آمار فوتی‌های کرونا در هلند به ۶۷ نفر رسیده بود که کمترین میزان از حدود یک ماه پیش بود، اما این آمار در شبانه روز گذشته نزدیک به دو و نیم برابر رشد داشت.

۶ هزار فوتی؛ آمار بلژیک همچنان نگران‌کننده است
بر اساس داده‌های رسمی، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته در بلژیک ۹۷۳ نفر و تعداد جان‌باختگان این بیماری در همین مدت ۱۷۰ نفر بوده است. به این ترتیب شمار کلی مبتلایان کرونا در بلژیک از آغاز شیوع کرونا تا کنون به ۴۰ هزار و ۹۵۴ و فوتی‌ها به ۵ هزار و ۹۹۸ نفر رسید.

با وجود آن که آمار مبتلایان به کرونا در روزهای گذشته در مجموع روند کاهشی داشته و روز سه‌شنبه برای نخستین بار در یک هفته به زیر هزار نفر رسیده، اما شمار بالای مبتلایان و جان‌باختگان در این کشور همچنان نگران‌کننده است.

بازگشت کرونا به چند استان شمال شرقی چین
هواپیماهای مسافربری که از روسیه به چین بازمی‌گردند، به دلیل ممنوعیت ورود پروازهای بین المللی به فرودگاه پایتخت، پکن، ناچارند در فرودگاه‌های استان‌های مجاور فرود بیایند. این موضوع احتمالا به کشف موارد تازه‌ای از ابتلا به کرونا به ویژه در استان‌های شمال شرقی در روزهای آینده می‌انجامد.

در این میان مسئولان چینی در یک هواپیمای جت ایر چاینا که روز دوشنبه از مسکو در مرکز استان شی‌آن فرود آمد به مواردی مشکوک به کرونا برخورد کردند.

مقام‌های استان شاآنشی چین نیز روز سه شنبه از بازگشت ویروس کرونا به این منطقه پس از سه هفته آرامش خبر دادند. ۲۱ مورد ابتلا به کرونا در این استان که همگی ملیت چینی دارند به تازگی با هواپیما از روسیه بازگشته‌اند. علاوه بر این افراد، ۷ نفر از همان مسافران نیز بدون داشتن علامت ظاهری، به ویروس کرونا مبتلا بوده‌اند.

در روزهای گذشته با رسیدن هواپیماهای مسافربری از مبدأ مسکو به استان هیلونگ‌جیانگ در منتهی الیه شمال شرقی چین تاکنون بارها مواردی از ابتلا به کرونا مشاهده شده است.

۲۸ هزار مبتلا در سوئیس
با مبتلا شدن ۱۱۹ نفر دیگر به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته در سوئیس، شمار کلی موارد ابتلا به کرونا در این کشور کوچک اروپایی به ۲۸ هزار و ۶۳ مورد رسید. در ضمن با ثبت هفت مورد فوتی دیگر کرونا در همین مدت، شمار کلی جان‌باختگان این ویروس مهلک در سوئیس اکنون به هزار و ۴۳۶ نفر رسیده است.


آخرین آمار ایران
کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران روز سه شنبه اعلام کرد که تاکنون ۸۴ هزار و ۸۰۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۵ هزار و ۲۹۷ نفر رسیده است.
وی با اعلام این که از دیروز تا امروز دوم اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی هزار و ۲۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده شمار جان‌باختگان این بیماری در ۲۴ ساعت گذشته را ۸۸ نفر ذکر کرد. جهانپور افزود: «تا امروز ۶۰ هزار و ۹۶۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و ۳ هزار و ۳۵۷ نفر دیگر نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.»

به گفته این مقام دولتی ایران تاکنون ۳۶۵ هزار و ۷۲۳ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

افغانستان؛ تست کرونا‌ی اشرف‌غنی منفی شد؛ شمار مبتلایان افزایش یافت
آزمایش ویروس کرونای اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان منفی اعلام شد. به کفته صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، این تست به درخواست آقای غنی انجام شده‌ است. ابتلای ۲۰ تن از کارمندان نهاد ریاست جمهوری افغانستان به ویروس کرونا تایید شده است. همزمان شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان اندکی افزایش یافت و به ۱۰۹۲ نفر رسید. شمار قربانیان این ویروس مرگبار در این کشور تنها ۳۵ نفر ثبت و اعلام شده است.

آمار روزانه مبتلایان اسپانیا دو و نیم برابر شد
بر اساس آخرین آمار رسمی اعلام شده از مبتلایان کرونا در اسپانیا، در شبانه روز گذشته ۳ هزار و ۹۶۸ نفر دیگر دچار این ویروس شده‌اند. به این ترتیب آمار روزانه مبتلایان کرونا در اسپانیا نسبت به دیروز تقریبا دو و نیم برابر شد و در مجموع به ۲۰۴ هزار و ۱۷۸ نفر رسید.

شمار جان‌باختگان کووید ۱۹ در این کشور نیز با افزایش 430 موردی در ۲۴ ساعت گذشته به مجموع ۲۱ هزار و ۲۸۲ نفر از ابتدای شیوع بیماری تا کنون رسیده است.

شمار مبتلایان در روسیه از ۵۲ هزار نفر گذشت
دولت روسیه از ثبت ۵ هزار و ۶۴۲ مبتلای جدید به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در این کشور خبر داد. در همین مدت ۵۱ نفر بر اثر کووید-۱۹، بیماری ناشی از این ویروس، در روسیه درگذشته‌اند. شمار مرگ و میر ناشی از این ویروس در روسیه اگر چه قابل مقایسه با کشورهای اروپای غربی نیست اما در ماه جاری میلادی افزایش داشته است. شمار مبتلایان در روسیه تا به امروز ۵۲ هزار و ۷۶۳ نفر و تعداد قربانیان ۴۵۶ نفر اعلام شده است.

بیانیه وزارت بهداشت دانمارک در خصوص تجمع بیش از ۵۰۰ نفر
وزارت بهداشت دانمارک امروز سه‌شنبه اعلام کرد دولت حداقل تا اول سپتامبر اجازه تجمع و گردهمایی بیش از ۵۰۰ نفر را نخواهد داد. این بیانیه وزارت بهداشت دانمارک در تضاد با گزارش رسانه‌های این کشور است که پیش‌تر از آزادی گردهمایی‌های بزرگ از ۱۰ ماه مه به بعد خبر داده بودند. تجمع بیش از ۱۰ نفر تا ۱۰ ماه مه در دانمارک همچنان ممنوع است.

سازمان جهانی بهداشت: تعيين منشأ کرونا هنوز امکان‌پذیر نیست
تاکشی کاسایی، مسئول منطقه غرب اقیانوس آرام سازمان جهانی بهداشت در جریان یک نشست خبری آنلاین در روز سه شنبه گفت تعیین منشأ دقیق شیوع ویروس کرونا در این مرحله امکان‌پذیر نیست و با وجود انجام تحقیقات در این زمینه تاکنون هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است. کاسایی افزود: «با این حال، شواهد موجود نشان می‌دهد که منشأ این ویروس از حیوانات بوده است.»

گمانه‌زنی آمریکا دربارهٔ نقش آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان در شیوع کرونا
رئیس جمهور آمریكا، دونالد ترامپ هفته گذشته گفت دولت وی در تلاش است تا مشخص كند كه آیا منشأ ویروس كرونا آزمایشگاهی در ووهان چین بوده است یا نه.

نگرانی سازمان جهانی بهداشت از افزایش آمار ژاپن
سازمان جهانی بهداشت نسبت به اوج گیری دوباره آمار مبتلایان و به ویژه جان‌باختگان کرونا در ژاپن در روزهای اخیر ابراز نگرانی کرد. تاکشی کاسایی، مسئول منطقه غرب اقیانوس آرام سازمان جهانی بهداشت با اعلام این موضوع گفت که با این حال ژاپن از کانون های بزرگ شیوخ کرونا نیست. تا کنون در ژاپن ۱۱ هزار و ۱۳۵ نفر به کووید ۱۹ دچار شده و در مجموع ۲۶۳ نفر نیز از این بیماری جان باخته‌اند.

تأثیر کرونا بر روند آشتی آمریکا و طالبان
شیوع کرونا احتمالا بر روند آشتی میان آمریکا و طالبان افغانستان تأثیر منفی خواهد گذاشت زیرا ممکن است شماری از زندانیان دولتی نزد طالبان به این ویروس دچار شده و جان خود را از دست بدهند. برخی رسانه‌های غربی از قول منابع نزدیک به این پرونده گفته‌اند همزمان با آغاز بهار، فصل نبردها در افغانستان، مقام‌های آمریکایی نگران از سرگیری حملات و درگیری‌ها در این کشور هستند. مبادله زندانیان طالبان و اردوی ملی افغانستان بخشی از توافق‌نامه آشتی آمریکا بار طالبان برای پایان دادن به جنگ داخلی در این کشور بوده است.

آغاز لغو تدریجی قرنطینه در ایتالیا از ۴ مه
جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد بنا دارد از تاریخ ۴ مه (۱۵ اردیبهشت) مقررات قرنطینه و تعطیلی در این کشور را به صورت تدریجی لغو کند.

۵.۷ درصد مردم فرانسه کرونا می‌گیرند
بر اساس برآورد پژوهشگران انستیتو پاستور فرانسه، تا روز۱۱ مه (۲۲ اردیبهشت) ۵.۷ درصد مردم فرانسه یعنی جمعیتی معادل ۳.۷ میلیون نفر در این کشور به کرونا مبتلا خواهند بود. مقررات کنونی قرنطینه در کشور ۶۷ میلیونی فرانسه قرار است از تاریخ ۱۱ مه به صورت گام به گام برداشته شود.

کمک نقدی ۱۰۰ هزار ینی دولت ژاپن به تمام ساکنان کشور
دولت ژاپن در راستای برنامه اقتصادی خود در مقابله با تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا به تمام افراد مقیم در این کشور ۱۰۰ هزار ین، معادل ۹۰۰ دلار پول نقد می‌دهد. 

تاکایچی سانائه، وزیر امور داخلی ژاپن گفته است که این کمک مالی به سرعت توزیع خواهد شد. به گزارش خبرگزاری رسمی ژاپن «هر فردی که تا تاریخ ۲۷ آوریل نامش در فهرست ساکنان ژاپن وجود داشته باشد، واجد شرایط این کمک هزینه است. این بدان معناست که این طرح ژاپنی ها و همچنین خارجیانی را که کارت اقامت ژاپن و ویزای بیش از سه ماهه دارند را پوشش می دهد.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری