کد خبر: ۲۳۷۵۵۰
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵
بهداشت عمومی، اقتصاد، نظام آموز و پروش و حمل و نقل ایران نیز همانند بسیاری از کشورهای جهان به علت شیوع ویروس کرونا به شدت آسیب دیده است. اما در جمهوری اسلامی ایران شیوع این ویروس اختلافات اجتماعی و سیاسی را که برای چندین دهه بطور پنهان ادامه داشته، همانند دیگر مواقع بحرانی، آشکار ساخته است.
آسیا تایمز نوشت: شیوع ویروس کرونا اختلافات مذهبی در ایران را آشکار ساخت. اسلامگرایان تندرو رهنمودهای وزارت بهداشت و درمان را نادیده می گیرند.

به گزارش اعتدال، در ادامه این مطلب آمده است: بهداشت عمومی، اقتصاد، نظام آموز و پروش و حمل و نقل ایران نیز همانند بسیاری از کشورهای جهان به علت شیوع ویروس کرونا به شدت آسیب دیده است. اما در جمهوری اسلامی ایران شیوع این ویروس اختلافات اجتماعی و سیاسی را که برای چندین دهه بطور پنهان ادامه داشته، همانند دیگر مواقع بحرانی، آشکار ساخته است.

یک روز پس از صدور دستور بسته شدن حرم امام رضا و حضرت معصومه در روز 16 مارس برای پیشگیری از شیوع کرونا که تا کنون نزدیک به 18500 نفر را مبتلا و حدود 1300 نفر را به کام مرگ کشانده است، گروهی از تظاهرکنندگان خشمگین در اعتراض به این اقدام به این دو مکان مقدس هجوم برده و درهای ورودی آنها را شکسته و با سردادن شعار تلاش کردند نا خود را به درون حرم برسانند. این درحالی است که در عربستان زیارت خانه خدا برای مدت نامعلومی متوقف شده است.

یکی از افرادی که برای گشودن درهای حرم حضرت معصومه وارد عمل شده بود خطاب به کسانی که در تظاهرات علیه تصمیم وزارت بهداشت شرکت کرده بودند گفت تصمیم این وزارتخانه که از سازمان جهانی بهداشت الهام گرفته است نباید محترم شمرده شود چون کارکنان این سازمان به خدا و ماوراء الطبیعه باور ندارند.

آزاده کیان استاد جامعه شناسی در دانشگاه پاریس گفت با اینکه این تندروها را نمی توان نماینده اکثر افراد دیندار به شمار آورد اما انها افرادی ستیزه جو و تاثیر گذار هستند. وی گفت تعداد این افراد از چند صد نفر تجاوز نمی کند اما به خوبی سازمان یافته اند. آنها دستورات دولت روحانی را نادیده می گیرند چون بر این باورند که وی فردی لیبرال و طرفدار غرب است و به همین علت نباید به دستورات وی عمل کرد.

آزاده کیان می گوید این افراد از اعضای گروه های فشار هستند و با روحانیون بسیار محافظه کار روابط نزدیک دارند.

رسانه های اجتماعی در ایران به اتفاق، حمله به حرم امام رضا و حضرت معصومه را محکوم و از اینکه ایران گرفتار نوعی درک ساختگی از اسلام شده است ابراز تاسف کرده اند. برخی از این نیز از این  فراتر رفته و تظاهر کنندگان را متعصبان نادان مذهبی توصیف کرده اند. احمد زمانی  روحانی اصلاح طلب نماینده مجلس، حمله به مرکز مذهبی را کار مقدسان جاهل معرفی و از اینکه مقامات به سرعت با رفتار وحشیانه تظاهر کنندگان برخورد نکرده اند، انتقاد کرد.

حسین رزاق که صفحه توئیتر وی 10 هزار دنبال کننده دارد در زیر عکس هجوم تظاهر کنندگان به حرم حضرت معصومه و امام رضا نوشت داعش داخلی به حرم امام رضا حمله کرد. خداوند همه شمار را نابود کند.

هیچ ایرانی در گروه داعش عضویت نداشت بلکه برعکس ایران در سرکوب داعش نقش مهمی بر عهده داشته است اما اکنون بیم آن می رود که افراطیون مذهبی نقش مهمتری در عرصه سیاسی ایفا کنند.

محمود صدری استاد جامعه شناسی در دانشگاه تگزاس شمالی دولت روحانی را مسئول قدرت گرفتن افراطیون معرفی کرد و گفت دولت بذر افراط گرایی را خود پاشیده است و اکنون محصول آنرا درو می کند. وی می گوید این هیولایی است که سالها پرورش یافته و در هر گونه تجمعات تبلیغاتی نظام، هسته مرکزی آن را تشکیل می دهد.         

وی می گوید کسانی که به حرم امام رضا حمله کردند همان کسانی هستند که در سال 2011 به سفارت انگلیس حمله کردند.

بسیاری از ایرانیان بر این باورند که آشوب برپا شده از سوی مهاجمان به اعتبار رژیم آسیب وارد آورده است. آنها می گویند اقدام این گروه اقلیت، به حساب کل مردم ایران نوشته خواهد شد و جهانیان خواهند گفت که ایرانی ها به مراکز مهم مذهبی خود حمله کرده و درهای آنها را درهم شکستند.

مخالفان این گروه تندورو می گویند امروز عصر رسانه های اجتماعی است و هر اتفاقی که در گوشه ای از دنیا رخ دهد به سرعت در سراسر جهان بازتاب پیدا می کند و کسانی که به اسلام علاقه مند هستند از مشاهد چنین اقداماتی احساس انزجار خواهند کرد.

تندروها در انتخابات اخیر مجلس به پیروزی چشم گیری دست یافتند و از این پس دولت حسن روحانی در وضعیت مخاطره آمیزی قرار خواهد داشت.
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
0
0
چرا سعی میکنید در این شرایط فرقه های مطرود نظام را به نظام نسبت دهید
بس است دیگر
از روح و روان مردم چه میخواهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
0
0
این رفتارها ربطی به اصولگرایان که شما آنها را تندرو می خوانید ندارد. حمله کنندگان به حرم ها در قم و مشهد، از شیعه های انگلیسی و افراد جاهل هستند
فرید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
0
0
متاسفانه در تمام شهرها این گروه متعصب واحمق وجاهل فعال هستند. خودشان را درمقام نبوت وامامت میدانندوباعث وبانی بدبختی ایران هم همینگروه هستند.الان جنگ ما با دنیا وتحریم کشنده مردم همین کروهند.تحلیل عالی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
0
0
لطفاً حقایق را با چرندیات مخلوط نکنید، آیا امثال قالیباف و... که در انتخابات رأی آوردند در دار و دسته ی کسانی هستند که درب حرم مطهر حضرت معصومه را شکستند!
من موافق خیلی از افرادی که به مجلس راه پیدا کردند نیستم اما نباید انصاف را فراموش کرد
ناشناس
|
Italy
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
0
0
همیشه تو آفساید هستید. خاک به سرتون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
0
0
امار ایتالیا وچین و امریکا برا چی بالیه
شهرفرنگ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
0
0
متأسفانه خیلی از موضوع ها در کشور ما دارد خطرناک می شود ، اقتصاد ، گرایش ها یا تعصبات مذهبی ، سیاست ، مدیریت ، دشمنان اجنبی و مستعمره چی ، فرهنگ عمومی ، قانونمندی ، .... ، در زمان حساس و طبیعتاً خطرناکی هستیم ، امیدوارم عقلانیّت و منطق جامعه را از این بحران ها و وابستگی های خطرناک نجات دهد .
سایبرخان
|
-
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
0
0
اینها تقصیر دارند اما کم آنهایی که به اینها گفته اند و یک عمر در گوش اینها خوانده اند بیایند و ببینند

یا حرف هایی که تا امروز می زدند دروغ است یا این چیزهایی که امرزو می گویند دروغ است
ادیب فیضی تبریزی
|
Denmark
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
0
0
جهالت شاخ و دم ندارد .
لطفا آیه اول سوره حجرات را باین جماعت گوشزد کنید .
ابراهیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
0
0
این گروهها از فرقه شیعه انگلیسی شیرازی هستند لطفا غرض و دشمنی این پادوهای منافق را به حساب محبان اهل بیت ننویسید .اگر مبارزه با فرهنگ استعمار و استکبار افراطی گری است غالب مردم ایران افراطی هستند
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری