کد خبر: ۲۳۴۵۹۰
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: وضعیت ایران و آمریکا در موقعیت میانجی‌گری قرار ندارد.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: وضعیت ایران و آمریکا در موقعیت میانجی‌گری قرار ندارد.

به گزارش اعتدال ایسنا، سید عباس موسوی صبح روز دوشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در مورد تلاش برخی از کشورها برای میانجیگری میان ایران و آمریکا از جمله تلاش‌های هند در این زمینه گفت: وضعیت ایران و آمریکا در وضعیتی میانجیگری قرار ندارد. آمریکا دارای رویکرد خصمانه نسبت به ایران است و ابایی از آن ندارد آنها با موجودیت ایران و ملت ایران مشکل دارند و به نظر نمی‌رسد که این مشکل و موضوع با اینگونه سخنان و میانجیگری حل شود.

موسوی ادامه داد: البته ما به تلاش کشورها در این زمینه احترام می‌گذاریم حسن نیت آنها را می‌ستاییم ولی آنها را ارجاع می‌دهیم به مقامات آمریکایی. ارجاع می‌دهیم که بررسی کنند که ریشه این مشکلات و تنش‌ها چیست و اگر صحبتی دارند با مقامات آمریکایی مطرح کنند. ما مواضع خود را در مورد آمریکا به صورت صریح اعلام کرده‌ایم و تاکید بر آن داریم که آنها باید دست از خصومت خود با ایران بردارند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ایران از ان پی تی خارج خواهد شد در برابر این موضوع که اروپایی‌ها پرونده ایران در مورد برجام را به شورای امنیت ارسال کند؟ اظهار کرد: این تصمیمی است که نظام باید بگیرد و اگر به این جمع‌بندی برسد آن را اعلام می‌کند.

موسوی با بیان این‌که ما اعلام کردیم که اگر اروپا بخواهد به ناحق و غیرقانونی پرونده ایران در برجام را در شورای امنیت مطرح کند ما اقداماتی که موثر باشد را در برابر این موضوع در دستور کار قرار می‌دهیم و از این جمله اقدامات می‌تواند خروج ایران از ان پی تی باشد ولی هنوز در نظام به این جمع‌بندی نرسیده‌ایم ولی به عنوان یک گزینه مطرح است.

وی همچنین در مورد اظهارات نخست وزیر پیشین عراق مبنی بر این‌که سردار قاسم سلیمانی در جریان سفر به این کشور حامل پیامی از سوی ایران بوده است و آیا ایران چنین موضوعی را تایید می‌کند، گفت: سردار قاسم سلیمانی دارای شخصیتی چند وجهی بودند. ایشان یک فرمانده مقتدر نظامی بودند به مسائل منطقه نیز آگاه بودند. در مورد مسائل منطقه و بازیگران آن و تاثیرگذاری هر یک از آنها صاحبنظر بودند و آقای ظریف و آقای سلیمانی به صورت مرتب با یکدیگر مشورت می‌کردند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: از محتوای پیام خبری ندارم ولی تایید می‌کنم که حامل پیامی بوده‌اند. ایشان یک ماموریت دیپلماتیک داشتند.

موسوی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا آقای ظریف و وزارت امور خارجه در جریان این پیام بوده‌اند، اظهار کرد: هماهنگی در سطوح مختلف نظام وجود دارد. یک ماموریت دیپلماتیک با هماهنگی دیپلماتیک و همکاری بخش‌های نظامی و سیاسی انجام می‌شود و هر پیامی که ایشان حاملش بودند از سوی نظام جمهوری اسلامی بوده است.

وی همچنین در مورد آخرین وضعیت طرح صلح هرمز نیز گفت: این طرح هنوز در مرحله‌ بررسی توسط کشورهای شامل طرح است اکثریت آنها با کلیات طرح موافق و چارچوب‌های طرح را پذیرفته‌اند.  به صورت شفاف و نهایی نظرات خود را در این زمینه گفته‌اند و ما منتظر این هستیم که اگر آنها واکنش و یا پیشنهاد دیگری دارند آن را دریافت کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: ابتکارات منطقه‌ای ایران همواره وجود داشته که آخرین آن طرح صلح هرمز بوده است.

موسوی در مورد اظهارات برخی از مقامات آمریکایی مبنی بر این‌که ایران به دنبال ضربه زدن به نیروهای آمریکایی در افغانستان است و آیا اقدامات ایران در راستای گرفتن انتقام خون سردار قاسم سلیمانی همچنان ادامه خواهد داشت، گفت: اقدامی که ایران در حمله به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق انجام داد با اطلاع دولت عراق بوده است. جمهوری اسلامی ایران اگر بخواهد اقدامی را انجام دهد با صراحت و شجاعت آن را اعلام می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: آنها (آمریکایی‌) حق دارند که نگران امنیت خودشان باشند چرا که می‌دانند چه اشتباه بزرگ و خطای نابخشودنی را مرتکب شدند ولی همان‌طور که گفتم اگر قرار باشد ما اقدامی را انجام دهیم اقدام ما رسمی و علنی خواهد بود و به صراحت مسئولیت آن را می‌پذیریم.

وی تصریح کرد: برخی از گمانه‌زنی‌ها در مورد برخی اتفاقات که به ایران نسبت داده می‌شود را قویا رد می‌کنیم و همان‌طور که گفتم اگر قرار شد اقدامی انجام دهیم آن اقدام رسمی و علنی خواهد بود.

موسوی همچنین در مورد خروج نیروهای آمریکایی از عراق، تصریح کرد: دولت و ملت عراق بر خروج اشغالگران آمریکایی از کشور خود مصر هستند و جمهوری اسلامی ایران نیز از این مطالبه مردم عراق و دیگر ملت‌های منطقه که خواسته به جایی است حمایت می‌کند، چرا که ما معتقدیم حضور نیروهای بیگانه در منطقه باعث افزایش بی‌ثباتی در منطقه می‌شود و اگر لازم باشد کمک می‌کنیم که این فرآیند (حضور نیروهای بیگانه از منطقه) سرعت بیشتری بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در مورد پیگیری‌های ایران در ارتباط با ترور سردار قاسم سلیمانی از سوی آمریکا، گفت: همان‌طور که پیش از این اشاره کردم اقداماتی برای پیگیری این ترور در سطح سازمان ملل و شورای امنیت انجام شده ما سندهایی را در این زمینه ثبت کردیم و این پیگیری‌ها ادامه خواهد داشت.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: با همکاری قوه قضاییه در داخل کشور نیز پیگیر ابعاد دیگری از این موضوع هستیم و قطعا عاملان ترور ایشان باید بدانند که خون سردار قاسم سلیمانی آنها را رها نمی‌کند.

موسوی در پاسخ به این سوال که جمهوری اسلامی ایران پس از اعلام طرح معامله قرن از سوی آمریکایی‌ها از کشورهای اسلامی خواست که اختلافات خود را کنار بگذارند و با یکدیگر برای دفاع از موضوع فلسطین اقدام کنند ولی علی‌رغم این موضوع سعودی‌ها از دادن روادید به هیات ایرانی برای شرکت در اجلاس جده امتناع کرد ، شما در مجموع چشم‌انداز روابط ایران و عربستان سعودی را چگونه می‌بینید، اظهار کرد: ما خارج از کم‌خردی و نفهمی برخی از مقامات که شما اسم آنها را بردید بر مواضع خود پافشاری می‌کنیم. ما راه‌حل خروج منطقه از بحران را همکاری کشورهای منطقه می‌دانیم و کماکان بر این همکاری‌ها اصرار داریم. ما معتقدیم که مساله‌ قدس و فلسطین مساله‌ اول جهان اسلام است و به خاطر اهمیت این موضوع ضروری است اگر کشورهای اسلامی با هم اختلافاتی دارند این اختلافات را در هر سطحی که هست به صورت موقت یا دائم کنار بگذارند و بر مساله اول دنیا که مساله فلسطین است متمرکز شوند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: ما امیدواریم این اقدامات وحدت‌شکن که شما نیز به آن اشاره کردید یعنی عدم صدور ویزا برای هیات ایرانی برای شرکت در اجلاس جده ادامه پیدا نکند، چرا که معتقدیم دنیای اسلام و جهان عرب دوستی بهتر از ایران نخواهد داشت. ما امیدواریم معدود کشورهایی که دراین منطقه در مورد این موضوع جور دیگری فکر می‌کنند در این زمینه تجدیدنظر کنند و براساس واقعیات عمل کنند.

موسوی در پاسخ به این سوال که شما چند وقت پیش گفتید که ایران از دل برجام ابتکاراتی را به اروپایی‌ها پیشنهاد کرده است و آیا نامه 14 صفحه‌ای آقای ظریف به مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز در این چارچوب بوده و در جریان سفر امروز ایشان به تهران در این زمینه رایزنی و گفت‌وگو خواهد شد، تصریح کرد: ما ابتکارات خود را به آنها ارائه کرده‌ایم و صحبت‌هایی در این زمینه شده است. اقای ظریف گفت‌وگوی صریحی در این چارچوب با مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا دو هفته پیش در هند داشتند.

وی با اشاره به سفر امروز مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا به ایران، اظهار کرد: کلیات موضوع برای ایشان روشن است و احتمالا امروز در مورد یکسری جزییات در مورد تعهدات اروپایی‌ها در برابر برجام با ایشان گفت‌وگو شود، چرا که اتحادیه اروپا علاوه بر نقش هماهنگ‌کننده خود یک طرف برجام است. امیدواریم که در جریان رایزنی‌های امروز که پیش‌بینی می‌کنیم صریح خواهد بود به جمع‌بندی‌های خوبی برسیم.

این دیپلمات کشورمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات وزیر خارجه فرانسه در ارتباط با وضعیت دو شهروند فرانسوی که در ایران در زندان به سر می‌برد و درخواست او مبنی بر آزادی هرچه زودتر این دو نفر که بنا به ادعای وزیر خارجه فرانسه در شرایط بدی به سر می‌برند، گفت: در مورد این موضوع نهادهای قضایی می‌توانند توضیح بیشتری بدهند آنچه که وزیر خارجه فرانسه گفته مربوط به یک شهروند ایرانی و یک شهروند فرانسوی است و جرم آنها امنیتی است و برخلاف اظهارنظرهایی مبنی بر تبرئه آنها منتشر شده بود با بررسی‌هایی که کردیم متوجه شدیم که تا به امروز چنین موضوعی صحت ندارد وآنها هنوز متهم و مجرم هستند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان این‌که برخی از نگرانی‌های دوستان فرانسوی را درک می‌کنیم ادامه داد: این دو نفر از حقوق قانونی خود برخوردار هستند چنانکه شهروند فرانسوی دسترسی کنسولی دارد و شهروند ایرانی (فریبا عادل‌خواه) که ما تابعیت دوگانه آن را قبول نداریم و شهروند ایرانی محسوب می‌کنیم چند بار با خانواده و دوستانشان دیدار کردند و تمامی امکانات برای آنها فراهم است.

وی خطاب به مقامات فرانسوی ادامه داد: آنها باید اجازه بدهند که این پرونده روند حقوقی خود را طی کند و ما فکر نمی‌کنیم که آنها با اینگونه فشارها و اظهارنظرها بتوانند به نتیجه دلخواه خود برسند باید اجازه داد که روند این پرونده طی شود و مطمئن هستیم که حقی ضایع نمی‌شود.

موسوی در مورد اظهارات اخیر رییس جمهور اوکراین مبنی بر کم‌بودن رقم میزان غرامتی که ایران قرار است به خانواده کشته‌شدگان اوکراینی که چندی پیش در تهران دچار سانحه شد بپردازد، اظهار کرد: در مورد این هواپیما و بحث غرامت کمیته‌ای تشکیل شده است دو طرف ایرانی و اوکراینی تاکنون مذاکرات خوبی در مورد بحث هواپیمای اوکراینی داشته‌اند. این مذاکرات به صورت حضوری و غیرحضوری انجام شده است و همان‌طور که گفتم مسائل مرتبط با آن در حال بررسی است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: نمی‌دانم حرف‌هایی که به صورت علنی زده می‌شود چقدر می‌تواند سازنده باشد و آیا سازنده است یا نه، ولی همان‌طور که گفتم ما دنبال حل و فصل این موضوع هستیم و موضوع غرامت نیز در کمیته تشکیل شده در حال بررسی است و به نظرم در حال حاضر زود است که در این مورد اظهارنظر کنیم.

وی همچنین در مورد حضور ناوشکن ژاپنی در منطقه و انتشار این خبر مبنی بر این‌که ژاپنی‌ها در قالب طرح آمریکایی‌ها برای ایجاد امنیت در منطقه در خلیج فارس حضور پیدا کرده‌اند، اظهار کرد: آنها ادعا نکردند که در قالب ائتلاف آمریکا وارد منطقه شده‌اند بلکه گفته‌اند به صورت مستقل برای امنیت تجاری خود وارد شده‌اند که البته ما به آنها اعلام کردیم این اقدام سازنده نیست و امنیت منطقه را کشورهای منطقه می‌توانند تعیین کنند. ما به آنها گفته‌ایم هرگونه حضور نظامی خارجی می‌تواند بر پیچیدگی‌های امنیتی منطقه بیفزاید و ما اقدام ژاپنی‌ها در این زمینه را قابل قبول نمی‌دانیم.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ارتباط با آخرین اقدامات وزارت خارجه برای بازگشت شهروندان ایرانی از چین به ایران به خصوص دانشجویان و شهروندان ایرانی که در شهر ووهان چین زندگی می‌کنند، گفت: در اینجا، جا دارد که عملکرد مسئولانه دولت چین در برابر این بیماری خطرناک (کرونای جدید) را تحسین کنیم و مجددا اعلام کنیم دولت و ملت چین با پشتکار و مدیریت قوی که در آنها وجود دارد از این بحران عبور خواهند کرد.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: جا دارد که برخورد غیراخلاقی مقامات آمریکایی با این بحران را تقبیح کنیم آنها به دنبال فرصت‌طلبی سخیف و زشتی از این موضوع بودند که این امر جای تقبیح دارد.

موسوی ادامه داد: از حدود 20 روز پیش سفارت ما در پکن و سرکنسولگری‌های ایران در نقاط مختلف چین از جمله در گوآنگجو، هنگ‌کنگ و شانگهای به حالت آماده‌باش درآمدند و ارتباط اولیه با ایرانیان مقیم ووهان برقرار شد. سعی شد که اقلام مورد نیاز آنها برای این افراد فرستاده شود. همان‌طور که می‌دانیم ووهان تحت شدیدترین قرنطینه بهداشتی قرار دارد و همه اقدامات باید در این زمینه با اطلاع دولت چین باشد. در این شرایط محدودیت آنها (چینی‌ها) را درک می‌کنیم نگرانی‌های افکار عمومی خود را درک می‌کنیم خوشبختانه وضعیت سلامتی شهروندان ایرانی در این منطقه خوب است و تا حالا به این بیماری مبتلا نشده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تصریح کرد: کمیته‌ ویژه‌ای در ارتباط با این بیماری تشکل شده است. وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اعضای آن هستند. وزارت راه و شهرسازی قبول کرده که با همکاری وزارت بهداشت تمهیدات لازم را برای اعزام هواپیما به شهر ووهان انجام دهد و چون شهر آلوده است باید برای این موضوع مکانیزم‌ها و استانداردهای بهداشتی دقیقی انجام شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار افغانستانی مبنی بر این‌که برخی از تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها در این راستا که ترور سردار قاسم سلیمانی بر روند گفت‌وگوهای ایران و افغانستان تاثیر می‌گذارد و ممکن است باعث متوقف شدن آن شود و نظر شما در این ارتباط چیست از دیگر سو آقایان طاهریان‌فر نماینده آقای ظریف در امور افغانستان به کابل سفری داشتند و دیدارهایی انجام دادند این سفر در چه چارچوبی بوده، گفت: خلأ وجود سردار شهید قاسم سلیمانی در منطقه پرشدنی نیست. ایشان یک فرمانده نظامی بودند که خیرخواه منطقه و کشورهای اسلامی بودند . همکاری‌های نزدیکی بین وزارت امور خارجه و سردار قاسم سلیمانی وجود داشت. با این وجود احساس نمی‌کنیم که بعد از شهادت ایشان، روندی که ایشان در منطقه دنبال می‌کردند دچار مشکل شود، این روند دنبال می‌شود و جانشین ایشان نیز این موضوع را دنبال می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تصریح کرد: سیاست خارجی ایران در برابر همسایگانش اصولی و براساس منطق است و این سیاست دچار تغییر نخواهد شد و ادامه پیدا می‌کند.

وی با بیان این‌که سفر جناب آقای طاهریان به افغانستان امر تازه‌ای نیست و ایشان بارها به افغانستان سفر کرده‌اند، اظهار کرد: لازم بود در شرایط جدید منطقه سفری به کشور همسایه افغانستان انجام شود و با مقامات این کشور در ارتباط با آخرین تحولات منطقه بین‌المللی و روابط دوجانبه رایزنی و گفت‌وگو شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به تصمیم اروپایی‌ها برای استفاده از مکانیسم حل اختلاف خبری منتشر شد که قرار است جلسه مشترکی بین ایران و دیگر طرف‌های عضو برجام برگزار شود، گفت: چندی پیش کارشناسان دو طرف با یکدیگر صحبت کردند و همچنین یکی از محورهای گفت‌وگوی امروز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با مقامات ایران موضوع برجام، آینده آن و ادعایی است که اروپایی‌ها در این زمینه دارند، است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: توافق شده که در آینده نزدیک کمیسیون مشترک برجام برگزار شود ولی تاریخ و مکان آن هنوز قطعی نشده است.

موسوی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با اظهارات رییس سنتکام مبنی بر این‌که تهدیدات ایران علیه آمریکا در منطقه ادامه خواهد داشت، گفت: اینجا منطقه ماست و ما بارها براهمیت خروج نیروهای نظامی بیگانه از منطقه تاکید کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ما در جریان حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد در پاسخ به ترور سردار قاسم سلیمانی از سوی آمریکایی‌ها نشان دادیم اهل تعارف و مماشات نیستیم و جمهوری اسلامی ایران هرگاه احساس کند که منافعش از سوی بیگانگان به خطر افتاده و یا اقدام بزدلانه از سوی دشمنان علیه ایران صورت بگیرد در پاسخ به اینگونه اقدامات رذیلانه درنگ نمی‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد: ما اگر بخواهیم کاری را بکنیم یا کاری را انجام بدهیم این شجاعت را داریم که اعلام کنیم که این کار را انجام داده‌ایم و به صراحت آن را می‌گوییم.

موسوی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند سلاح‌های استفاده شده از سوی انصارالله یمن شبیه سلاح‌های ایرانی است و قدامات اخیری که از سوی انصارالله یمن انجام شده در ادامه انتقام سخت ایران از آمریکایی‌ها برای ترور سردار قاسم سلیمانی اظهار کرد: یک ضرب‌المثل داریم که هر گردی گردو نیست بنابراین هر سلاحی شبیه سلاح ایرانی باشد، الزاما سلاح ایرانی محسوب نمی‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان این‌که در طی این سال‌ها ملت یمن به پیشرفت‌های نظامی خوبی برای دفاع از خود در برابر متجاوزگران رسیده است، تصریح کرد: برای بعضی‌ها سخت است که بپذیرند یک کشور درگیر جنگ بتواند به این پیشرفت‌ها برسد. این نگرانی‌ها و احساس حقارت آنها قابل درک است ولی ما آنچه  که در این زمینه مطرح می‌شود را قویا رد می‌کنیم. مردم یمن تحت محاصره شدیدی هستند غذا و دارو به سختی وارد این منطقه می‌شود حال چگونه می‌شود با توجه به این محدودیت‌ها اقلام نظامی به آنجا صادر شود یا یمنی‌ها اقدام به وارد کردن آن کنند.

موسوی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد سیاست منطقه‌ای ایران، گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در منطقه سیاست ثبات‌ساز و سازنده‌ای است و هرجا که احساس می‌کنیم حرف ما شنونده و نفوذ دارد سعی می‌کنیم از این نفوذ برای ایجاد ثبات در منطقه استفاده کنیم.

وی ادامه داد: اگر ما جایی حضور مستشاری داریم این موضوع بنا به دعوت دولت‌های منطقه و درخواست رسمی آنها بوده است و همان‌طور که بارها تاکید کرده‌ایم سیاست منطقه ایران سیاستی اصولی، سازنده و ثبات‌ساز است و این سیاست‌ها با توجه به فشارها و تحولات رخ داده عوض نشده و نخواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین با اشاره به پیشنهاد معامله قرن که از سوی آمریکایی‌ها مطرح شده، اظهار کرد: نوع موضع‌گیری برخی از کشورهای منطقه در مورد این طرح باعث تاسف است.

وی در پاسخ به این سوال که در حالی که سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه درصدد هستند از مکانیسم حل و فصل اختلافات در برجام استفاده کنند در حالی که به تعهدات خود در مورد ایران عمل نکرده‌اند مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز به تهران سفر کرده و با توجه به شرایط ذکر شده این سفر چه توجیهی دارد، گفت: اتحادیه اروپا و اروپایی‌ها هنوز مکانیزم ماشه را فعال نکرده‌اند.

موسوی با اشاره به استدلال‌هایی که ایران در این زمینه برای طرف‌های اروپایی مطرح کرده، اظهار کرد: آقای ظریف چندی پیش نامه‌ای 14 صفحه‌ای حقوقی و مستدل به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشتند و توضیحات مقامات اروپایی در این زمینه را زیر سوال برده و به چالش کشیدند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان این‌که رفت و آمدهای دیپلماتیک منافاتی با برخی مواضع اتحادیه اروپا ندارد، گفت: ما از این رفت و آمدها استقبال می‌کنیم و به نظر ما این سفر، سفر مهمی است.

وی ادامه داد: امیدواریم که ایشان در گفت‌وگو با مقامات ایران منطق و ریشه شرایط جدید را متوجه شوند استدلال‌های ایران را بشنوند و اگر حسن نیتی در آنها هست برای کاهش تنش اقدام کنند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با سفر مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا به تهران، افزود: ایشان در این سفر علاوه بر دیدار با آقای ظریف، با رییس جمهور و رییس مجلس شورای اسلامی دیدار خواهند کرد و پیش‌بینی می‌کنیم که گفت‌وگوی امروز مقامات ایرانی با آقای بورل صریح خواهد بود.

موسوی با بیان این‌که حدود دو هفته پیش نیز آقای ظریف و آقای بورل در حاشیه اجلاس رایسینا در هند با هم دیدار کردند، گفت: در این دیدار آقای ظریف به صورت صریح و شفاف با ایشان گفت‌وگو کردند و به نظر می‌رسد این روند در دیدار امروز نیز ادامه داشته باشد.

وی با بیان این‌که ما دلخوری‌های شدیدی از اروپایی‌ها داریم، گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها علی‌رغم وعده‌هایی که داده بودند به تعهدات خود در مورد این توافق بین‌المللی عمل نکردند و با بی‌عملی خود نشان دادند که کاری از پیش نمی‌برند یا اراده یا توان لازم برای این موضوع را ندارند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا وزیر امور خارجه در اجلاس امنیتی مونیخ شرکت خواهد کرد، اظهار کرد: آقای دکتر ظریف در این کنفرانس شرکت می‌کنند البته اگر مثل اجلاس داووس در سوئیس در این زمینه کارشکنی صورت نگیرد.

موسوی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در مورد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و نوع تعامل این کشور با تهران بعد از برگزیت، گفت: برگزیت مساله‌ی داخلی آنهاست و آنچه که برای ما مهم است رابطه متقابل لندن با تهران است مبتنی بر احترام به حاکمیت ایران و خودداری از دخالت در امور داخلی کشورمان است ایران انتظار دارد که دولت بریتانیا به عنوان یک کشور مستقل و مسئول عمل کند و ما امیدوار هستیم که سرنوشت روابط ایران و بریتانیا به خواستن یا نخواستن کشورهای ثالث گره نخورد. ما امیدواریم که این اراده در مقامات بریتانیا وجود داشته باشد و شاهد رویکرد ذکر شده از سوی مقامات این کشور باشیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با سفرهای مکرر اخیر یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان به ایران و برخی گمانه‌زنی‌ها در این زمینه از جمله این‌که وی حامل پیام‌هایی از سوی مقامات سعودی یا آمریکایی برای تهران بوده است، اظهار کرد: اگر قرار بود که سفر خیلی خاصی باشد و اتفاقات پس پرده‌ای انجام شود این سفرها و خبرهای مربوط به آن علنی انجام نمی‌شد و راه‌های دیگری برای تماس بود.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان این‌که سفرهای انجام شده سفرهای روتینی است، ادامه داد: ما با چند کشور توافق کرده‌ایم که هرگاه احساس کردیم در مورد مسائل دوجانبه و منطقه‌ای نیازمند رایزنی و گفت‌وگو هستیم با یکدیگر گفت‌وگو کنیم و به کشورهای هم سفر کنیم بنابراین این سفرها در همین چارچوبی است که اشاره کردم.

موسوی ادامه داد: در این سفرها دو کشور در مورد مکانیسم دوجانبه‌ای که می‌تواند امنیت تنگه هرمز را بیشتر تامین کند و دو کشور در این زمینه با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند رایزنی و گفت‌وگو کرده‌ایم و با یکدیگر توافق کرده‌ایم.

وی با تاکید بر این‌که سفرهای انجام شده سفرهای معمول و عادی است، خاطر نشان کرد: البته دوستان ما در منطقه یکسری نگرانی‌هایی دارند آنها نگران افزایش تنش در منطقه هستند و ما در مورد این مسائل با یکدیگر صحبت کرده‌ایم.

این دیپلمات کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که بعد از مصاحبه اخیر وزیر امور خارجه با رسانه آلمانی اشپیگل شاهد هجمه‌ها و اعتراضات به سخنان وی در مورد احتمال مذاکره ایران و آمریکا بعد از ترور سردار قاسم سلیمانی بودیم و آیا اختلافی بین وزارت امور خارجه و نظام و ارتباط با این موضوع وجود دارد چرا که این اظهارنظرها و هجمه‌ها چنین موضوعی را القا می‌کند، گفت: ما خود نگران این بودیم که این اتفاقات و هجمه‌های عجیب و غریب که بخشی از آن از سوی کم‌اطلاعی است این احساس را دامن می‌زند که یک دوگانه‌ای وجود دارد در حالی که اینگونه نیست. جمهوری اسلامی ایران یک کل واحد است در آن دیدگاه‌های متنوعی وجود دارد که این موضوع می‌تواند شامل سیاست خارجی کشور نیز باشد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: وزارت امور خارجه به عنوان دستگاه مجری در عرصه سیاست خارجی، تصمیماتی که در سلسله مراتب نظام در این عرصه گرفته می‌شود را اجرا می‌کند و وزیر امور خارجه به عنوان نماد سیاست خارجی کشور حرفی را می‌زند که حرف نظام و جمهوری اسلامی ایران است.

موسوی با تاکید بر این‌که این دوگانگی که برخی درصدد القای آن هستند وجود ندارد، ادامه داد: ما این دوگانگی را مضر سیاست خارجی کشور می‌دانیم.

وی با تاکید بر این‌که کارنامه و عملکرد آقای ظریف در طول این 40 سال برای همه روشن است، گفت: ایشان هر نظری که داشته باشند مجری نظرات مقامات عالی کشور هستند و حرف نظام و جمهوری اسلامی ایران را در عرصه‌ی بین‌المللی مطرح می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: حرف ما این است که جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه مذاکره دوجانبه‌ای با آمریکا نخواهد داشت و آنچه که نظام بر آن تاکید دارد و وزیر امور خارجه اعلام کرده این است که آمریکا باید به برجام برگردد و به شرایط قبل از سال 2017 بازگردد و تحریم‌های یک جانبه‌ای که علیه ایران اعمال کرده لغو کند در آن صورت اگر خسارت‌های وارد شده را جبران کند می‌تواند در قالب مذاکرات ایران با طرف‌های برجام در گوشه‌ای بنشیند و وارد مذاکرات در قالب 1+5 شود. آنچه که مطرح شد حرف تازه‌ای نیست و بارها از زبان مقامات جمهوری اسلامی ایران بیان شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند نوع موضع‌گیری‌های منفعلانه برخی از کشورهای عربی و اسلامی در ارتباط با طرح معامله قرن به خاطر ایران است، گفت: من نمی‌دانم چرا برخی کشورهای عربی و اسلامی در برابر این طرح سکوت کردند یا برخی از آنها با آن مخالفت جدی نکردند. ما در موضع‌گیری‌ها خود نیز اعلام کردیم که این طرح یک توطئه بزرگ علیه فلسطین و جهان اسلام است و اگر چنین طرحی اجرایی شود که به نظر ما اجرایی نمی‌شود، حیثیت اعراب  و مسلمانان برباد می‌رود.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر شاهد این بوده‌ایم که براساس یک پروژه صهیونیستی دشمنان جهان اسلام تلاش زیادی کرده‌اند که دوست را به جای دشمن و دشمن را به جای دوست نشان دهند. آنها می‌خواهند اینگونه نشان دهند که اعراب به جای رژیم صهیونیستی با ایران مشکل دارند و ایران را جای رژیم صهیونیستی بنشانند.

موسوی اضافه کرد: متاسفانه برخی کشورهای منطقه نیز با کوته‌بینی این موضوع را مطرح می‌کنند در حالی که باید آنها آگاه باشند که ایران خیرخواه کشورهای منطقه است و براساس اصول و اهدافی که دارد همواره خواستار اتحاد جهان اسلام بوده است و رژیم صهیونیستی سدی بر این موضوع است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: امیدواریم که کشورهای منطقه به دام این پروژه صهیونیستی نیفتند البته ملت‌ها و دولت‌های منطقه بیدار هستند و معدود کشورهایی هستند که هنوز به این بیداری نرسیدند.

سیدعباس موسوی درباره عملیات ارتش  سوریه در ادلب نیز گفت : ارتش سوریه حق دارد در سرزمین خودش و جاهایی که اشغال شده و آن را تهدید علیه تمامیت ارضی خود می داند و جایی که تروریسم لانه و ریشه دارد، دست به عملیات بزند. کشورهای دیگر باید در این زمینه  به خواست دولت و ملت سوریه و تمامیت ارضی و امنیت ملی سوریه احترام بگذارند.

وی  تصریح کرد : برخی کشورها نگرانی هایی دارند که در قالب روند آستانه مطرح می کنند و این نگرانی ها حتما مدنظر همگان است ولی باید اجازه داد دولت و ملت سوریه درباره سرنوشت کشورشان خودشان تصمیم بگیرند.

 موسوی درباره آخرین تحولات  مربوط به سازو کار اینستکس نیز اظهار  کرد : ما  به عنوان وزارت خارجه و دولت  از هر روزنه ای که به ملت و دولت کمک کند که فشارها را کم کند، حمایت می کنیم، ولی نکاتی مدنظر مااست.

وی در این ارتباط خاطرنشان کرد : اینستکس مقدمه ای بود بر تعهدات ۱۱ گانه اروپا که گفتند اگر قرار است این تعهدات را انجام دهیم مقدمه ای باشد که تبادلات مالی را به راحتی انجام دهیم. مدت ها طول کشید این کار را انجام دادند و متاسفانه عدم استقلالی که در اتحادیه اروپاست و حرف شنوی آنها از آمریکا و فشارپذیری از قلدر تا حالا مانع انجام بسیاری از تعهدات اروپا بوده است. این مکانیسم را راه انداختند و ما هم نهاد متناظر را راه انداختیم و دو نهاد با هم در ارتباطند و رئیس اینستکس اخیرا ایران بوده است ولی آنکه باید اقدام عملی انجام دهد، اروپایی ها هستند که باز به نظر می رسد، دنبال سازوکار و راه حل و چراغ سبزهای آمریکا هستند.

وی بیان کرد: این به خودشان مربوط است، طرف ایران آمادگی دارد این کانال راه بیفتد و نقل و انتقالات مالی صورت بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد کانال مالی سوییس که روز گذشته  با حضور سفیر این کشور اروپایی در تهران راه اندازی شد ، گفت: ما چیزی به عنوان کانال بشردوستانه یا مشابه آن را به رسمیت نمی شناسیم. فارغ از اینکه همه تحریم ها را غیرقانونی می دانیم،  تحریم هایی دارویی و غذایی در هیچ شرایطی مورد پذیرش نیست و نباید مورد تحریم قرار گیرد و این که اینها برای راه اندازی کانالی  که در این موارد تسهیل کننده این مسائل است، بخواهند تبلیغ و سر وصدا کنند و به شدت در فضای مجازی به آن پرداخته شده  به نظر ما خیلی ارزش پرداختن هم ندارد.

 این دیپلمات کشورمان تاکید کرد  :  همان طور که اشاره کردم ما از همه روزنه هایی که باعث کاهش فشار بر ملت ایران بشود استفاده کرده و آن را مفید می دانیم. البته هم آمریکایی ها می دانند تعهداتی دارند، هم رای دیوان بین المللی دادگستری داریم که دارو و غذا جزو اقلام تحریمی نیست و آنها موظفند تسهیلات لازم را برای این نوع کالاها فراهم کنند.

 وی تاکید کرد : اعطای مجوزهای قطره چکانی مشروط و مقید کردن آنها به برخی چیزها، نمی تواند آمریکا را از تعهداتی که نسبت به ملت ایران دارد و جنایات جنگی که با تحریم دارو علیه ملت ایران مرتکب شده، مبرا کند.

وی گفت: این داروها با پول این ملت وارد شده و چیز جدیدی نیست و  یک سال و نیم پیش باید این کار صورت می گرفت و  با توجه به  کارشکنی آمریکایی‌ها  ،الان انجام شده و شرکت سوئیسی که این کار را انجام داده ، مزدش را می‌گیرد و با پول ملت ایران این کار را انجام می‌دهد .

موسوی ادامه داد: توقعات ما  از طرف‌های مقابل بیش از اینهاست، تعهدات آنها ده ها و صدها برابر این کانال است و هیچگونه منتی بر سر دولت و ملت ایران در این زمینه وجود ندارد.

 سخنگوی وزارت امور خارجه  در پاسخ به سوالی مورد اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه مبنی بر اینکه دیگر چیزی به نام روند آستانه وجود ندارد، نیز گفت  : از دیدگاه ایران تنها روندی که می تواند به دستیابی به راه حل سیاسی کمک کند، همین روند آستانه است که سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برای آن زحمات زیاد کشیدند. در تماس ها بین مقامات سه کشور و به ویژه مقامات ایران و ترکیه هنوز تأکید بر این روند به عنوان تنها روند موجود که می تواند به دستیابی به راه حل سیاسی پایدار برای بحران سوریه کمک کند، وجود دارد.

وی در همین راستا تاکید کرد : ما روند آستانه را دستاوردی برای سه کشور و به نفع مردم و کشورهای منطقه و به ویژه ملت سوریه که سالها درگیر بحرانی که بیگانگان بر آنها تحمیل  کرده اند ، می دانیم.

موسوی در نشست مطبوعاتی‌اش که حدود 90 دقیقه به طول انجامید در ابتدای سخنان خود فرارسیدن چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری