کد خبر: ۲۳۴۲۴۹
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱
اگر روسیه واقعا تصمیم به تحویل سامانه دفاع موشکی اس - ۴۰۰ به ایران بگیرد، این چالشی مستقیم برای همسایگان ایران در منطقه حواهد بود و باعث افزایش تنش‌ها خواهد شد و شرکای مسکو در خاورمیانه را نگران خواهد ساخت. او می‌گوید اگر مسکو درخواست خرید ایران را رد کند این بدان معناست که قصد گسترش روابط با عربستان و اسرائیل را دارد و می‌خواهد فرصت مذاکره با ترامپ پابرجا باقی بماند.
با افزایش تنش میان و ایران و امریکا به نظر می‌رسد مسکو در حال تجدیدنظر در رویکرد پیشین خود درباره عدم فروش تسلیحات پیشرفته به ایران است.

به گزارش اعتدال؛ سایت "المانیتور" در گزارشی با اشاره با اینکه مقام‌های روسیه در سال‌های گذشته بنابر ملاحظات حاضر نبودند تا خطر فروش تسلیحات به خصوص موشکی به ایران را بپذیرند، می‌نویسد: "با افزایش سطح تنش در روابط ایران و امریکا به دنبال ترور ژنرال سلیمانی به نظر می‌رسد در حلقه تصمیم‌گیرندگان نظامی روس این باور ایجاد شده که فروش تسلیحات به ایران به نفع تهران و مسکو خواهد بود. "ولادیمیر ژیرونوفسکی" رهبر حزب لیبرال دموکراتیک اوایل ماه جاری گفته بود که روسیه نیازمند تنظیم همکاری‌های نظامی با ایران و فروش تسلیحات مدرن به آن کشور است. او گفته بود سامانه‌های دفاع موشکی اس - ۴۰۰ و اس - ۵۰۰ خواهند توانست آسمان ایران را بر روی هر تهدید خارجی‌ای ببندند".

"المانیتور" در ادامه می‌افزاید: "این در حالی است که روسیه پیشتر محتاطانه رفتار می‌کرد تا مبادا با فروش تسلیحات به ایران قطعنامه تحریم فروش تسلیحات شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با برنامه اتمی ایران را نقض کرده باشد. با این حال، مدت این فرمان در پاییز سال ۲۰۲۰ میلادی به پایان خواهد رسید. در گزارش سالانه تازه آژانس اطلاعات دفاعی امریکا اشاره شده بود که پس از پایان زمان ممنوعیت فروش تسلیحات، ایران درصدد خرید جنگنده سوخو ۳۰، یاک ۱۳۰ و سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه برخواهد آمد".

دو منبع نظامی روس که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود به "المانیتور" می‌گویند مذاکرات درباره فروش تسلیحات روسی به ایران از ماه آوریل ۲۰۱۹ میلادی در جریان هشتمین کنفرانس امنیت بین الملل سازماندهی شده توسط وزارت دفاع روسیه صورت گرفته بود.

"روسلان پوخوف" رییس مرکز تحلیل استراتژی‌ها و فناوری‌ها، اما معتقد است اگر روسیه واقعا تصمیم به تحویل سامانه دفاع موشکی اس - ۴۰۰ به ایران بگیرد، این چالشی مستقیم برای همسایگان ایران در منطقه حواهد بود و باعث افزایش تنش‌ها خواهد شد و شرکای مسکو در خاورمیانه را نگران خواهد ساخت. او می‌گوید اگر مسکو درخواست خرید ایران را رد کند این بدان معناست که قصد گسترش روابط با عربستان و اسرائیل را دارد و می‌خواهد فرصت مذاکره با ترامپ پابرجا باقی بماند.

"آندری فرولوف" کارشناس امور نظامی اما تردید دارد که روسیه قصد داشته باشد از بحران ایجاد شده برای فروش تسلیحات به ایران بهره‌برداری کند. او می‌گوید: "خرید سامانه دفاع هوایی از روسیه برای ایران نیز یک اولویت نیست. واقعیت آن است که در سال‌های اخیر خارجی‌هایی بوده‌اند که در دانشگاه‌های روسیه تحصیل کرده‌اند و می‌توانند فنون و دانش لازم در این زمینه را در اختیار ایران قرار دهند. ایران توانسته با تلفیق و ادغام فناوری روسی با تجهیزات خود تسلیحاتی را تولید کند. ایران می‌تواند با استفاده از نظرات مشاوران و کارشناسان خارجی به آنچه می‌خواهد دست یابد".

"یوری لیامین" کارشناس نظامی روس دیگری است که به "المانیتور" می‌گوید ایران در دهه‌های اخیر موشک‌های مبان‌برد و موشک‌های با برد بالا تولید کرده و وعده رونمایی از سامانه دفاعی کوتاه برد را در آینده نزدیک داده است و توانسته در زمینه سامانه‌های راداری موفقیت‌هایی کسب کند.

به گزارش اعتدال، چندی پیش رئیس سازمان فدرال همکاری‌های فنی - نظامی روسیه نیز از آمادگی این کشور برای فروش تسلیحات به جمهوری اسلامی ایران خبر داد. «دمیتری شوگایف» به خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه گفت: طرف روسی برای گفت‌وگو در خصوص همکاری‌ها با ایران در این عرصه (فروش سلاح) آماده است به شرط اینکه اجرای عملی طرح‌های یاد شده پس از لغو تحریم تسلیحاتی بین‌المللی صورت گیرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی آبان ماه سال جاری گفت: سال‌هاست خرید سلاح از طرف ایران طبق قطعنامه سازمان ملل ممنوع است و ما نمی‌توانیم سلاح خود را بفروشیم، اما اگر برجام را نگه داریم سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود و ما می‌توانیم به راحتی هم سلاح بخریم و هم بفروشیم".

رئیس سازمان فدرال همکاری‌های فنی - نظامی روسیه ادامه داد: ایران ممکن است به خرید تسلیحات از جمله هواپیماهای نظامی، بالگرد، تانک، کشتی‌های جنگی و مجموعه‌های پدافند ساحلی و موتورهای هواپیما و نیز تعمیر هواپیماها و نفربرهای زرهی و زیردریایی علاقه‌مند باشد.

شوگایف در ادامه سخنان خود گفت که روسیه به ایران سلاح های تدافعی از جمله مجموعه‌های تجسسی رادیوتکنیکی تحویل می‌دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری