کد خبر: ۲۳۴۰۳۴
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲
سرانجام محاکمه سومین رییس جمهور آمریکا در سنا شروع شد و همانطور که انتظار می‌رفت حواشی بسیاری نیز داشت.
سرانجام محاکمه سومین رییس جمهور آمریکا در سنا شروع شد و همانطور که انتظار می‌رفت حواشی بسیاری نیز داشت.

به گزارش اعتدال به نقل از رویترز، دمکرات‌ها جمهوریخواهان را متهم کرده‌اند که اجازه دسترسی آنها به متن محاکمه و اسناد آن را نداده‌اند؛ اتهامی که جمهوریخواهان نیز آن را قبول دارند. دمکرات‌ها حتی اجازه دسترسی به شهود را نیز نداشتند. بدین ترتیب اولین ساعات محاکمه کاملاً به نفع ترامپ پیش رفت. آدام شف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا از قطعنامه مجلس سنا در این باره گفت: ما شب گذشته برای نخستین بار متن قطعنامه را درباره روند برگزاری جلسات محاکمه مشاهده کردیم. وقتی که متن را دیدیم متوجه شدیم چرا آنها نگذاشتند از متن قطعنامه مطلع شویم. این قطعنامه طوری است که باعث می‌شود روند استیضاح اصلا شبیه به روند محاکمه بیل کلینتون رئیس جمهور پیشین امریکا نباشد.

درحقیقت بنا به نظر دمکرات‌ها، قطعنامه محاکمه طوری تنظیم شده که اصولاً محاکمه‌ای درکار نباشد. وکلای ترامپ نیز ساعات اولیه محاکمه را کاملاً به حملات شخصی به شف و بقیه سران دمکرات سپری کردند. جمهوریخواهان با ۵۳ رای در برابر ۴۷ رای توانستند جلوی دسترسی دمکرات‌ها به اسناد، مدارک و شهود محاکمه را بگیرند.

بر اساس طرح از پیش تعیین شده، روند محاکمه ترامپ در ۴ روز برگزار می‌شود که در دو روز نخست، ۱۲ ساعت به تیم رؤسای محاکمه و ۱۲ ساعت به وکلای ترامپ وقت اختصاص داده می‌شود. سناتورها حق همراه داشتن تلفن همراه را نخواهند داشت و شهادت شهود هم پشت درهای بسته ادا می‌شود. در این طرح، بندی پیش‌بینی شده که این امکان را به رئیس جلسه می‌دهد تا هر زمان که لازم دید، طرح تبرئه رئیس‌جمهور را به رأی بگذارد.

به گزارش شفقنا، ترامپ ماه گذشته میلادی از سوی کنگره‌ی تحت کنترل دمکرات‌ها استیضاح شد. اتهام او جلوگیری از اجرای قانون و به خطر انداختن امنیت ملی آمریکا با همدسی دول خارجی است. البته به دلیل اکثریت بودن جمهوریخواهان در سنا، انتظار نمی‌رود محاکمه ترامپ به برکناری او از سمت ریاست جمهوری ایالات متحده منجر شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری