کد خبر: ۲۳۳۵۴۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
بر اساس قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و اساسنامه فدراسیون فوتبال، تعداد زیادی از اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال نمی‌توانند در انتخابات پیش رو شرکت کنند.
بر اساس قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و اساسنامه فدراسیون فوتبال، تعداد زیادی از اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال نمی‌توانند در انتخابات پیش رو شرکت کنند.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، با قبول استعفای مهدی تاج از ریاست فدراسیون فوتبال، موضوع برگزاری انتخابات پیش از موعد این فدراسیون قوت گرفته تا رئیس جدید این تشکیلات،  پیش از روزهای سرنوشت‌ساز و مهم فوتبال ایران بر مسند ریاست بنشیند و برای آینده برنامه‌ریزی انجام دهد.

در صورتی که هیات رئیسه فدراسیون فوتبال برای برگزاری زودهنگام به نتیجه نرسد، انتخابات قانونی این فدراسیون باید در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برگزار شود.  

با این حال یکی از مواردی که از چهار سال قبل تاکنون به سرانجام نرسیده، موضوع اساسنامه فدراسیون فوتبال است که از گذشته تاکنون به محل اختلاف این فدراسیون و دولت تبدیل شده است چرا که از نگاه سئول‌نشین‌ها، فدراسیون فوتبال یک نهاد رسمی غیردولتی است اما دولت به علت پرداخت بودجه، این نهاد را دولتی می‌داند.

به همین دلیل در دوره مدیریت مهدی تاج، اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال نگارش شد و تحویل کمیسیون فرهنگی هیات دولت شده است اما همچنان این اساسنامه به تایید هیات دولت نرسیده است چرا که اختلافات نظرهایی در بندهای این اساسنامه وجود دارد.

با توجه به اینکه اساسنامه فدراسیون فوتبال تایید نشده، انتخابات این فدراسیون بر اساس اساسنامه‌ای که در دوره مدیریت صفایی فراهانی به تایید هیات دولت رسیده بود، برگزار خواهد شد که در این صورت عرصه بر بازنشستگان تنگ خواهد شد.

طبق اساسنامه فدراسیون فوتبال، افراد بالای ۶۵ سال نمی‌توانند در انتخابات این فدراسیون شرکت کنند که این قانون در دورهای گذشته نیز رعایت شده است اما موضوع مهم به قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در فوتبال مربوط می‌شود که در همین دوره نیز یقه برخی از مدیران را گرفت و برخی با گریزهای قانونی توانستند به فعالیت خود ادامه دهند.

اگر قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و قانون مدیران ۶۵ ساله در انتخابات این دوره رعایت شود، برخی از مدیران از جمله حیدر بهاروند، سرپرست کنونی فدراسیون فوتبال، فریدون اصفهانیان، محمود اسلامیان و ... نمی‌توانند در فوتبال به فعالیت خود ادامه دهند.

با توجه به کنار رفتن مهدی تاج و علی کفاشیان، در واقع بیش از ۸۰ درصد هیات رئیسه فدراسیون فوتبال تغییر خواهند کرد که در این صورت شاهد یک ترکیب جدید در راس فوتبال ایران خواهیم بود.

باید دید اساسنامه این فدراسیون تا قبل از انتخابات پیش رو با اصلاحات مدنظر این فدراسیون مبنی بر اینکه یک نهاد رسمی غیر دولتی محسوب شود، تایید خواهد شد یا باید بازنشسته‌ها جای خود را به مدیران دیگری بدهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری