کد خبر: ۲۳۰۸۹۰
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱
نکته قابل توجه در آخرین گزارش وزارت بهداشت شیوع این بیماری بین زنان است بطوری‌که در موارد جدید و درخصوص موارد شناسایی شده سال ۹۷ و نیمه امسال ۶۹ درصد مرد و ۳۱ درصد زن هستند که نشان می‌دهد راه انتقال جنسی این بیماری روند روبه رشدی دارد.
همزمان با هفته جهانی ایدز، خبرهای نه چندان امیدوارکننده‌ای از فعالیت‌ها برای بیماریابی و ارائه آموزش‌های پیشگیرانه از ابتلا به اچ‌آی‌وی/ ایدز در کشور به گوش می‌رسد.

به گزارش اعتدال به نقل از ایران، دیروز معاون بهداشت وزیر بهداشت در همایش روز جهانی ایدز از روند بیماریابی مبتلایان به ویروس اچ‌آی‌وی گلایه کرد. انتقاد این مقام مسئول متوجه جای خالی آموزش برای مهار ایدز و روند روبه رشد این بیماری از راه انتقال جنسی است.

بر اساس آنچه که او اعلام کرد؛ شیوع این بیماری از راه انتقال جنسی در سال 97 و نیمه اول امسال به 48.6 درصد افزایش یافته بطوری‌که آمار زنان مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی از رقم 18 درصد به 31 درصد در یک سال گذشته رسیده یعنی نزدیک به دو برابر زیاد شده است.

او در همین رابطه به این نکته اشاره کرد: «همیشه هنگامی که قصد انجام مباحث آموزشی را داریم، بلافاصله از برخی نهادها نامه‌ای به دست من می‌رسد که ما را محکوم به ترویج فحشا می‌کند.» شرایط برای مسئولان وزارت بهداشت و دیگر شرکای درگیر برنامه استراتژیک کنترل عفونت ویروس اچ‌آی‌وی نگران کننده است. نگرانی دکتر علیرضا رئیسی تنها به مشکلات آموزش پیشگیری از ایدز محدود نمی‌شود بلکه شناسایی بیمار مبتلا به ایدز مشکل اصلی دیگری است که هیاهو و جنجال‌های پیرامون آن این پدیده را دچار چالش جدی کرده است.

آخرین آمار تعداد موارد بیماریابی که دیروز 9 آذرماه از سوی وزارت بهداشت اعلام شد، نشان می‌دهد؛ تاکنون ۴۰ هزار و ۵۷۳ فرد مبتلا به ویروس ایدز در کشور شناسایی شده‌اند که از این تعداد ۱۸ هزار و ۹۳۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ۲۱ هزار و ۶۳۵ نفر زنده هستند. بر اساس نتایج تحقیقات وزارت بهداشت، در مجموع کل مبتلایان شناسایی شده ۸۲ درصد مرد و ۱۸ درصد زن هستند.

نکته قابل توجه در آخرین گزارش وزارت بهداشت شیوع این بیماری بین زنان است بطوری‌که در موارد جدید و درخصوص موارد شناسایی شده سال ۹۷ و نیمه امسال ۶۹ درصد مرد و ۳۱ درصد زن هستند که نشان می‌دهد راه انتقال جنسی این بیماری روند روبه رشدی دارد.

به گفته دکتر رئیسی، رفتارهای جنسی در کشور در حال افزایش است به گونه‌ای که در بین مبتلایان شناسایی شده سال ۹۷ و نیمه امسال ابتلا با سرنگ مشترک به ۳۱ درصد کاهش یافته و موارد انتقال جنسی به ۴۸.۶ درصد افزایش یافته است و انتقال مادر به نوزاد به ۲.۶ درصد رسیده است.

موارد ابتلا به ایدز با سرنگ مشترک در کل موارد ۶۰ درصد، انتقال جنسی در کل ۲۲ درصد و انتقال از مادر به نوزاد ۱.۷ درصد است. رئیسی در پایان حرف‌هایش از ورود افراد غیرمتخصص در ماجرای لردگان و جنجال شبکه‌های خارجی نیز انتقاد کرد و درباره شائبه انتقال ویروس از سوزن تست تشخیص قند خون مثالی زد: اگر یک بیماری در اتاق عمل تحت جراحی باشد و پزشک معالج به وسیله تیغی که به خون آن بیماری که ممکن است به HIV مبتلا باشد، دستش را ببرد، شانس ابتلای پزشک به HIV از طریق خون آن بیمار تنها ۰.۶۷ درصد است؛ پس چگونه می‌شود که عده‌ای به غلط ادعا می‌کنند افراد مبتلا به ایدز در آن منطقه به دلیل تست قند خون به بیماری دچار شده‌اند.‌
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری