کد خبر: ۲۳۰۲۵۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
کارشناس مسائل اقتصادی می‌گوید: تزریق پول نقد به جامعه در قالب یارانه، آن‌هم به بهانه بازگشت مابه‌التفاوت نرخ بنزین به اقشار کم‌درآمد، طرح نادرست و اشتباه بود. بهترین راه‌حل این بود که مازاد درآمد صرف امور زیربنایی و اقدامات توسعه‌ای شود.
علی قنبری، اقتصاددان و عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس در ارتباط با طرح افزایش قیمت بنزین، بر این باور است که چنین طرحی در شرایط فعلی کشور، مناسب نبود و علاو بر ایرادات کارشناسی که بر آن وارد است، این طرح در شرایط حساس کنونی کشور به هیچ عنوان منطقی به نظر نمی‌رسید. از یک سو، بحث حریم‌ها و فشارهای خارجی مطرح بود و از سوی دیگر، فشار اقتصادی در داخل کشور. در چنین شرایطی شاهد بودیم که این دو سطح با همراهی هم زمینه‌ساز اعتراضات اخیر شدند.

وی در گفت و گو با انتخاب افزود: «خواست و دغدغه شهروندان ایرانی نسبت اجرای طرح سهمیه‌بندی و افزایش بنزین بر حق است. زمانی که در وضعیت کنونی کشور، قیمت یک فرآورده مهم همچون بنزین سه برابر افزایش پیدا می‌کند، باید توجه داشت که رخدادی تورم‌زا اتفاق افتاده و بر نرخ غالب کالاها تاثیر خواهد گذاشت. هیچ‌گونه دلیلی وجود ندارد که یکباره قیمت بنزین این‌گونه افزایش پیدا کند. بهترین طرح، همان روندی بود که دروان ریاست جمهو‌ری خاتمی در دستور کار قرار گرفت، یعنی سالی 20 درصد قیمت افزایش پیدا می‌کرد. افزایش سه برابری به طور طبیعی در جامعه التهاب و نگرانی ایجاد می‌کند که نتیجه آن را در چند روز گذشته نیز شاهد بوده‌ایم.»

این اقتصاددان در ادامه تصریح کرد: «تزریق پول نقد به جامعه در قالب یارانه، آن‌هم به بهانه بازگشت مابه‌التفاوت نرخ بنزین به اقشار کم‌درآمد، طرح نادرست و اشتباه بود. بهترین راه‌حل این بود که مازاد درآمد صرف امور زیربنایی و اقدامات توسعه‌ای شود. یعنی اقداماتی همچون بهداشت، درمان، آموزش و رفاه عمومی. اگر حتی کمک به افراد کم برخوردار به صورت غیرنقدی انجام می‌شد، تا حدودی قابل قبول‌تر به نظر می‌رسید. این‌که 30 هزار میلیارد تومان بی جهت در خدمت افزایش نقدینگی قرار بگیرد، اساسا نادرست است.»

قنبری، در بخشی دیگر از گفته‌های خود تصریح کرد:  «اکنون تصمیم گرفته شده و به مرحله اجرایی در آمده است اما باید در ابتدای امر افزایش قیمت به صورت پلکانی اتفاق می‌افتاد و ثانیا، باید مازاد درآمد دولت صرف کارهای زیربنایی و توسعه‌ای شود. کارهایی که تولید و اشتغال به همراه داشته باشد. در ادامه نیز به افراد کمتر برخوردار بسته‌های حمایتی داده می‌شد.»

این اقتصاددان در بخش پایانی گفته‌های خود اظهار داشت: «بر این باور هستم که بسته‌های حمایتی دولت و حتی قبل از آن سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به هیچ عنون منجر به استقرار عدالت اجتماعی نخواهد شد. حتی در سطحی دیگر، این اقدامات دولت موجب افزایش سطح توقعات مردم می‌شود و کمکی به تخصیص عادلانه ثروت در جامعه نخواهد کرد.»
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
قربانی
|
Germany
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
0
0
متاسفانه هر روز شاهد گران شدن کرایه ماشین های شخصی و تاکسی ها هستیم من به شخصه به جای 2500 تومان ، دیروز 4000 تومان کرایه ماشین دادم . این انصاف نیست . البته راننده ها هم مقصر نیستند. ولی من هم به عنوان کارگر که ماهی 1 میلیون و 700 تومان حقوق میگیرم توان دادن روزی 10 هزار تومان هزینه رفت و برگشت ندارم . بنزین لیتری 3000 تومان در همه نرخ ها و در همه کالا ها تاثیر می گذارد و شعار دولت در ثابت ماندن قیمت ها ، دروغی بزرگ است و خود آنها به خوبی می دانند که قیمت ها 100 درصد افزایش می یابد . حتی بسته های حمایتی مثلا مبلغ 170 هزار تومان برای خانواده 4 نفری با این هزینه های سنگین دردی را دوا نمی کند پول 2 کیلو گوشت را هم نمی دهند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
0
0
در این کشور ، وظیفه حاگمان اسلامی فقط سخنرانی و قمپوز در کردنه ؟؟
اینجا کسی به عدالت اعتقاد نداره ؟؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری