کد خبر: ۲۲۸۳۱۴
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳
بنیامین نتانیاهو برای مقابله با ایران بر روی رئیس جمهور آمریكا شرط بندب كرده بود ولی اکنون به نظر می رسد به یك شکست راهبردی دست یافته است. پرچمدار نتانیاهو - در مبارزه با ایران - به آرامی در حال غرق شدن است. ترامپ ، کاپیتانی که نتانیاهو در راس این مبارزه قرار داده بود، دیگر از اورشلیم دستور نمی گیرد. قانونگذاران جمهوری خواه که "دوستان لیکود" را دوست دارند، دیگر مشتاق آمریكا در خاورمیانه نیستند. دموکرات ها به نوبه خود تا انتخاب خود برای انتخاب کاندیدای ریاست جمهوری صبر می کنند.
اکتیوا الدار در الماننیتور نوشت: تابلوهای تبلیغاتی غول پیکر حزب لیکود با حضور بنیامین نتانیاهو که همراه با  دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده لبخند می زند، تحت عنوان "نتانیاهو ، یک لیگ متفاوت" هنوز هم بر فراز تقاطع های مهم اسرائیل قرار دارد. چه کسی می داند شاید حزب لیکود به زودی با توجه به وضعیت مذاکرات تشکیل دولت ائتلاف جدی ، به آنها نیاز پیدا کند. یک دور دیگر انتخابات ممکن است به زودی در دستور کار قرار بگیرد. با این حال، همچنان سرمایه گذاری نتانیاهو در رئیس جمهور ایالات متحده ادامه دارد.

به گزارش اعتدال، در ادامه این مطلب آمده است: اکنون سیاست خارجه ی ترامپ و بخصوص سیاست خاورمیانه ای اش یک علامت هشدار به نتانیاهو است که با ادامه ی رویکرد ایالات متحده و این بار با تنها گذاشتن کردها در شمال سوریه، وی رفته رفته متوجه می شود که دیواری که به ان تکیه داده در حال فروریختن است.

نتانیاهو در سخنرانی 3 اکتبر بار دیگر تهدید ایران را پیش کشید. او که همواره از اعتراف به شکست بیزار است، ترجیح می دهد پیرامون هولوکاست دوم صحبت کند. با این حال، کاپیتان ترامپ دیگر از  اورشلیم دستور نمی گیرد، جمهوری خواهان اگرچه حزب لیکود را دوست خود می دانند، اما دیگر نمی خواهند ایالات متحده را درگیر جنگ دیگری در خاورمیانه کنند. دموکرات ها هم که سرشان گرم انتخابات بعدی است.

با تضعیف پلتفرم حمایتی سه بعدی که نتانیاهو راهبردش در مقابل ایران را بر آن بنا کرده، شکاف های ضلع سوم مثلت بتدریج آشکار می شوند. حمله ی موشکی به تاسیسات نفتی با پاسخی از سوی ایالات متحده روبرو نشد. پومپئو گفت: ایالات متحده از تصمیم عربستان حمایت می کند، اما حاضر نیست به جای این کشور بجنگد. ترامپ هم اضافه کرد که عربستان یا باید خودش بجنگد، یا هزینه ی جنگ را پرداخت کند تا ما به جایش بجنگیم.

در این بین چرخش محمد بن سلمان در گفتگو با سی بی اس و اعتراف به اینکه در موضوع ایران از راه حل دیپلماتیک حمایت می کند نیز نقشه های نتانیاهو را بر باد می دهد. او  بارها اعتراف کرده که منافع مشترک ضد ایرانی راه را برای برقرای صلح اسرائیل و کشورهای عرب سنی هموار می کند و مسئله ی فلسطین را به دست فراموشی و آن را در زیر شهرک سازی های کرانه ی باختری دفن می کند.

اعتماد به ترامپ و اروپای شرقی برای دور زدن اتحادیه ی اروپا و اروپای غربی نیز شکست خورد. اروپا هنوز سهم نتانیاهو در تقلایش برای بیرون کشیدن ایالات متحده از برجام را فراموش نکرده است. جوزب بورل فونتلس(Josep Borrell Fontelles) سیاستمدار ارشد اسپانیایی در صحبت هایش در اتحادیه ی اروپا در پی خروج ترامپ از برجام گفت: او اولین رئیس جمهوری از آمریکاست که فریاد دشمنی اش را به گوش اتحادیه ی اروپا رساند و ما را دشمن خطاب کرد. او نتانیاهو را هم به خاطر سیاست های اشغال و نادیده گرفتن راه حل دو کشور به باد انتقاد گرفت.

شاید بهتر باشد "لیگ متفاوتی" که نتانیاهو از ان دم می زند به یک لیگ پایین تر تنزل داده شود، تا حدی هم به خاطر پرونده های فسادی که هنوز باز است. لیاقت نتانیاهو یک کمیسیون رسمی تحقیق است، نه یک جلسه ی فرمالیته ی کیفر خواست پیش دادستان.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری