کد خبر: ۲۲۷۵۸۷
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
آخرین تلاش های مکرون برای مذاکره ایران و آمریکا؛
مکرون در جمع خبرنگاران تاکید کرد که تلاش‌هایش هدر نرفته و اکنون شرایط برای از سرگیری گفت‌وگو و مذاکره میان ایران و آمریکا وجود دارد. وی گفت: اکنون برای ایران و آمریکا امکان استفاده از این فرصت وجود دارد تا با یکدیگر دیدار و به یک تفاهم دست یابند. فرانسه آماده است.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد: رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون با رئیس جمهور ایران حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفتگو کرده است.

به گزارش اعتدال، این خبرگزاری افزود: رئیس جمهور آمریكا دونالد ترامپ و همتای ایرانی خود حسن روحانی چهارشنبه آخرین فرصت خود را برای برگزاری یك نشست تاریخی دارند، زیرا رهبران اروپایی برای ترتیب دادن مذاكره با هدف کاهش تنش های زیاد شروع به رقابت كردند.

رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون در دیدار با رهبران جهان در نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متح ، فشار جدیدی را برای دیدار ترامپ با روحانی وارد کرده است.

ماکرون با بیان اینکه روحانی را برای ملاقات با نخست وزیر انگلیس، بوریس جانسون، همراهی کرده است، گفت که زمان این فرصت کوتاه است.

ماکرون گفت: "اگر روحانی کشور آمریکا را بدون ملاقات با رئیس جمهور ترامپ ترک کند، صادقانه بگویم این فرصت از دست رفته است زیرا این فرصت طی چند ماه دیگر برنمی گردد."

وی با ابراز موافقت جانسون گفت: " رئیس جمهور ترامپ به تهران نخواهد رفت، بنابراین آنها باید هم اکنون ملاقات کنند."

ماکرون تلاش های خود را برای ترتیب دادن یك نشست تاریخی انجام داده است و ماه گذشته ترامپ را با این ایده برانگیخت زیرا امیدوار است كه بتواند توافق نامه هسته ای 2015 با ایران را نجات دهد.

اما تنش ها بعد از حملات اخیر به زیرساخت های نفتی عربستان سعودی دوباره شعله ور شده اند. ایالات متحده ، ایران را مقصر دانسته است، ادعایی که فرانسه، انگلیس و آلمان از آن حمایت کردند.

ترامپ پیشتر برای دیدار با روحانی ابراز تمایل کرده بود، اما سه شنبه روشن ساخت که او فشار اقتصادی بر ایران را کاهش نمی دهد، شرطی که توسط روحانی برای آغاز هرگونه مذاکره ای تعیین شده است.

ترامپ با چهره ای تند و تیز در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: "تا زمانی که رفتارهای تهدید آمیز ایران ادامه یابد، تحریم ها برداشته نمی شوند".

روحانی نیز در پاسخ به سخنان ترامپ در مصاحبه ای با فاکس نیوز، گفت: " ترامپ با خروج از توافق هسته ای پایه و اساس اعتماد مورد نیاز را از بین برده است. اساسی ترین مسئله مورد نیاز اعتماد است و ترامپ اعتماد بین دو کشور را خراب کرد."

روحانی گفت: "ما باید اعتماد متقابل ایجاد کنیم. اگر دولت ایالات متحده آمریكا مایل به صحبت است ، باید شرایط لازم را ایجاد كند."

اما صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل ، که او نیز خواستار تشکیل جلسه روحانی و ترامپ شد، پس از دیدار با این دو رییس جمهور گفت که شرایط ایران برای تحریم ها "غیر واقعی" است ، اگرچه ماکرون گفت که "شرایط برای از سرگیری سریع مذاکرات فراهم شده است."

ماکرون در سخنرانی خود به مجمع عمومی درباره خطرات بیشتر در خاورمیانه هشدار داد. وی گفت: "من ساده لوح نیستم و به معجزه اعتقاد ندارم بلکه به شجاعت برقراری صلح اعتقاد دارم و معتقدم که ایالات متحده ، ایران و همه امضا کنندگان این توافق هسته ای دارای این شجاعت هستند."

نخست وزیر پاکستان، عمران خان گفت که هم ترامپ و هم محمد بن سلمان ولیعهد سعودی ، که با وی در سفر به نیویورک ملاقات کرده بودند، از وی خواسته اند تا با ایران میانجیگری کند.

عمران خان به خبرنگاران گفت: "ترامپ از من سؤال كرد كه آیا ما می توانیم اوضاع را تشدید كنیم و احتمالاً به توافق دیگری رسیدیم."

وی افزود: "من الان بیش از این نمی توانم چیزی بگویم، به جز اینکه ما در حال تلاش و واسطه هستیم."

پاکستان رابطه نزدیکی با عربستان سعودی دارد اما روابط خود را با ایران حفظ می کند و منافع خود را در ایالات متحده نشان می دهد.

ترامپ اما روز دوشنبه گفت که "او به دنبال هیچ واسطه ای نیست" و با نام بردن از ایران، گفت: "آنها می دانند با چه کسی تماس بگیرند."

ماکرون: ترامپ و روحانی شرایط مذاکرات را می دانند

رویترز نی گزارش داد: رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون با بیان اینکه معتقد است اکنون شرایط دیدار رهبران ایالات متحده و ایران مهیاست، گفت: "معتقدم که شرایط در این زمینه برای بازگشت سریع به مذاکرات ایجاد شده است. اکنون ایرانی ها و ایالات متحده وظیفه دارند که از این شرایط استفاده کنند و با هم همکاری کنند. "

رییس جمهور فرانسه در چند هفته گذشته به ویژه پس از حمله به تأسیسات نفتی سعودی در 14 سپتامبر تلاش کرده است تا تنش ها بین واشنگتن و تهران را کاهش دهد.

ماکرون از دو روز دیپلماسی در سازمان ملل استفاده خواهد كرد تا سعی كند دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا و حسن روحانی رئیس جمهور ایران را چهره به چهره با هم دیدار کنند، استفاده كند.

اما وقتی روحانی خواستار لغو تحریم های سخت ایالات متحده شد که اقتصاد این کشور را در تنگنا قرار داده و واشنگتن از این کار خودداری کرد تا این ایران بدون شرایط به سر مذاکره بیاید ، شانس دستیابی به موفقیت کمرنگ و کمرنگ تر به نظر می رسد ، حتی اگر دو رهبر هم چنان در نیویورک باشند.

ماکرون گفت: "یک میل مشترک برای پیشرفت وجود دارد و نه تنها یافتن راهی برای کاهش تنش ، بلکه ایجاد یک توافق بلند مدت است. اما این به اراده هردو طرف بستگی دارد."

ماکرون گفت یکی از پارامترهای مذاکرات این است که ایران هرگز نتواند سلاح هسته ای به دست آورد ، جنگ داخلی یمن را پایان دهد ، برنامه ای را برای امنیت منطقه ای تهیه کند که شامل بحران های دیگر منطقه ، اطمینان از جریان های دریایی در تنگه هرمز و رفع تحریم های اقتصادی باشد.

ماکرون گفت: "من فکر می کنم که رفع تحریم ها از طرف آمریکایی ها بدون هیچ گونه تصوری در مورد موضوعات دیگر امکان پذیر نیست."

"در عین حال ، تعهدات روشن از ایران درمورد نکاتی که ذکر کردم بدون تعهدات آمریکایی امکان پذیر نیست."

وقتی از وی سؤال شد که آیا او فکر می کند که هنوز هم می توانند این هفته دیدار کنند ، ماکرون از دو رهبر خواست که فرصت را از دست ندهند.

وی گفت: "من فکر نمی کنم در هفته ها و ماه های آینده فرصتی برای او (روحانی) برای بازگشت به ایالات متحده آمریکا وجود داشته باشد ، و فکر نمی کنم رئیس جمهور ترامپ به تهران برود."

ماکرون گفت: "این یک فرصت فیزیکی برای دستیابی به این فرصت است ، زیرا فکر می کنم بهترین راه برای شروع مذاکره این است که یک جلسه برگزار شود و یک بحث صریح بین دو شخصیت اصلی انجام شود."


تلاش مکرون برای دیدار روحانی و ترامپ بی‌نتیجه ماند

روزنامه وال استریت ژورنال نیز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که رئیس‌جمهور فرانسه روز سه‌شنبه در نیویورک بسیار تلاش کرده تا دیداری میان دونالد ترامپ و حسن روحانی ترتیب دهد، اما این تلاش‌های او به نتیجه نرسید.

 امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز سه‌شنبه در نیویورک تلاش بسیاری کرده است تا حسن روحانی و دونالد ترامپ روسای جمهور ایران و آمریکا با یکدیگر دیدار کنند اما طرف ایرانی تاکید داشته است که آمریکا باید ابتدا متعهد به رفع تحریم‌ها شود.

این تلاش‌های امانوئل مکرون با پشتیبانی محکم و قوی بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس انجام گرفت که در دیدار با مکرون به او گفته بوده با نظرش موافق است.

ظاهرا مکرون حین ملاقات با رئیس جمهوری ایران به او گفته است: آنچه اهمیت دارد، این است که اگر وی (روحانی) آمریکا را بدون دیدار با رئیس جمهور ترامپ ترک کند به منزله یک فرصت از دست رفته است.

این تلاش‌ها در حالی است که دونالد ترامپ روز سه‌شنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که کشورش آماده است تا تحریم‌ها و فشار علیه ایران را باز هم افزایش دهد.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، پیشنهاد رئیس جمهور فرانسه برای برگزاری این دیدار با واکنش مثبت دولت ترامپ مواجه شده است که سال گذشته به‌طور یک‌جانبه از توافق هسته‌ای 2015 با ایران خارج شد.

مکرون همچنین در راستای این تلاش‌های خود به‌طور جداگانه با روسای جمهور ایران و آمریکا دیدار کرد. بوریس جانسون نیز با سران دو کشور ملاقات داشت.

هدف او این بوده است که یک دیدار چند جانبه برگزار کند که در آن روسای جمهور ایران و آمریکا، به همراه مکرون و احتمالا سایر رهبران اروپایی حضور داشته باشند. چنین دیداری مستلزم این بوده است که ایران و آمریکا هرگونه پیش شرط برای ملاقات را حل‌وفصل کنند یا آن را کنار بگذارند.

ظاهرا بوریس جانسون نیز به روحانی گفته است: من با امانوئل موافق هستم. شما می‌بایست در یک طرف استخر بایستید و هم‌زمان با هم داخل آب شیرجه بزنید.

کاخ سفید و مقامات ایرانی تاکنون به درخواست‌ها برای واکنش به این خبر پاسخ نداده‌اند.

رئیس جمهور فرانسه عصر روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران تاکید کرد که تلاش‌هایش هدر نرفته و اکنون شرایط برای از سرگیری گفت‌وگو و مذاکره میان ایران و آمریکا وجود دارد. وی گفت: اکنون برای ایران و آمریکا امکان استفاده از این فرصت وجود دارد تا با یکدیگر دیدار و به یک تفاهم دست یابند. فرانسه آماده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری