کد خبر: ۲۲۷۵۵۳
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۵
امیدوارم تا ساعات آینده اتفاق های خوبی درباره ایران رخ دهد؛
رئیس جمهوری فرانسه که برای حضور در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، ابراز امیدواری کرد تا ساعات آینده در نیویورک پیشرفتی در مسأله هسته ای ایران رخ دهد.etedaal.ir
امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه بعد از ظهر روز سه‌شنبه به وقت نیویورک در سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد تأکید کرد که افزایش فشار علیه ایران بر سر مسائل هسته‌ای حاصلی جز افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس ندارد.

به گزارش اعتدال، امانوئل ماکرون خطاب به حاضران در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت:«پس از آن‌که آمریکا از توافق هسته‌ای وین [برجام] خارج شد، من یک چارچوب جامع را ارائه کردم که می‌تواند به حفظ و تکامل برجام و اجرای آن با رویکردی گسترده‌تر کمک کند. بدین ترتیب برجام می‌تواند فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و برنامه موشکی این کشور را نیز در بر گیرد.»

رئیس‌جمور فرانسه در ادامه گفت: «در ماههای اخیر شاهد تشدید مستمر تنش‌ها در منطقه بوده‌ایم و حملات 14 سپتامبر [23 شهریور] علیه عربستان نیز وضعیت را به وضوح تغییر داده است. ما اکنون با خطر درگیری بر اثر اشتباهات محاسباتی یا واکنش‌های نامتناسب مواجه هستیم.»

وی هشدار داد: «صلح می‌تواند قربانی یک اشتباه محاسباتی یا واکنش نامتناسب شود. پیامدهای درگیری در منطقه بسیار سنگین است و شرایط به‌گونه‌ای شده که گویی در لبه پرتگاه هستیم.»

ماکرون در خصوص راهکار خود برای عبور از این شرایط گفت: «من عمیقاً بر این باورم که زمان آن رسیده که مذکرات بین آمریکا،‌ ایران، امضاکنندگان برجام و کشورهای منطقه که بیش از همه نیازمند امنیت و ثبات هستند، آغاز شود.»

وی در مورد شرایط و اهداف مذاکرات مد نظر خود اظهار داشت: «اول از همه باید اطمینان حاصل شود که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت. دوم اینکه بحران یمن باید حل و فصل شود. سوم اینکه یک طرح امنیت منطقه‌ای که بحران‌های دیگر منطقه و همچنین امنیت دریانوردی را در بر گیرد، تدوین شود و بالاخره اینکه همه تحریم‌های اقتصادی علیه ایران برداشته شود.»

رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه خاطرنشان کرد: «من به هیچ وجه ساده‌لوح نیستم و به معجزه هم اعتقادی ندارم، اما معتقدم برای دستیابی به صلح باید شجاعت داشت. آمریکا،‌ ایران و امضاکنندگان برجام باید این شجاعت را از خود نشان دهند.»

مکرون: امیدوارم تا ساعات آینده اتفاق های خوبی درباره ایران رخ دهد

رئیس جمهوری فرانسه که برای حضور در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، پیش از سخنرانی در سازمان ملل ابراز امیدواری کرد تا ساعات آینده در نیویورک پیشرفتی در مسأله هسته ای ایران رخ دهد.

امانوئل مکرون گفت: ما باید به منظور جلوگیری از افزایش تنش ها در منطقه، بار دیگر به میز مذاکره بازگردیم.

وی ادامه داد:باید بحث های صریحی درباره فعالیت های هسته ای ایران، فعالیت های ایران در منطقه و همچنین فعالیت های بالستیک این کشور انجام شود.

در همین ارتباط، روزنامه لوموند فرانسه نیز در گزارشی تحلیلی شرایط را شرایطی بسیار دشوار برای امانوئل مکرون ارزیابی کرد.

در گزارش لوموند آمده است: کار مکرون در نیویورک در رابطه با پرونده ایران بسیار سخت است. آنها (ایرانی ها) در مذاکرات مختلف نشان داده اند که انعطاف پذیر هستند اما برای مذاکره با آمریکا بسیار سرسخت هستند. دیدگاه ایرانی ها و آمریکایی ها درباره هرگونه دیدار دوجانبه میان مقامات دو کشور کاملا با یکدیگر متفاوت است.

ایرانی ها معتقدند ملاقات با طرف مقابل تنها پس از پایان فرایند مذاکرات ممکن است، درحالی که آمریکایی ها خواستار ملاقات در کوتاه ترین زمان هستند.

لوموند افزود: از سویی دیگر، یکی از ویژگی های ترامپ این است که به تنهایی و بسیار سریع تصمیم می گیرد و تلاش برای بازگرداندن وی از تصمیم هایش بسیار سخت و دشوار است. او روحیه ای به شدت معامله گر دارد.

رئیس جمهوری فرانسه در جریان اجلاس گروه هفت در شهر بیاریتز فرانسه تلاش فراوانی کرد تا راهی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا پیدا کند، تلاش‌هایی که منجر به سفر غیرمنتظره "محمدجواد ظریف " وزیر امور خارجه ایران به محل برگزاری اجلاس شد اما نتیجه ملموسی از تحرکات دیپلماتیک فرانسوی‌ها تاکنون بدست نیامده است.

از سویی دیگر، حمله موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی تنش‌ها در منطقه خلیج فارس را افزایش داده است. عربستان و آمریکا انگشت اتهام انجام این عملیات را به سوی ایران می‌گیرند ولی ایران هرگونه ارتباط با این حملات را تکذیب می کند.

اجلاس عمومی سازمان ملل متحد درحالی در هفته جاری در نیویورک برگزار می‌شود که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با طرح صلحی موسوم به «طرح صلح هرمز» به این اجلاس می‌رود و محمدجواد ظریف وزیر خارجه به سی‌ان‌ان گفته است در صورتی که ایالات متحده تحریم‌ های ایران را لغو کند، رئیس جمهوری ایران حاضر است همین هفته با دونالد ترامپ در نیویورک دیدار کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری