کد خبر: ۲۲۶۹۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸
«پیش از آن که وزارت امور خارجه پیگیر کارهای باشگاه استقلال در امر نامه‌نگاری و تذکر به ایتالیایی‌ها شود، شاید یک راه‌حل بسیار ساده‌تر وجود داشته باشد: این که خود استراماچونی در یک کنفرانس خبری بیاید و شفاف‌سازی کند. خودش بگوید که وضعیتش در باشگاه باثبات است، مشکلی ندارد و فقط این ایتالیایی‌ها هستند که دروغ می‌گویند!»
روزنامه شرق نوشت: «استقلال تهران خواسته یا ناخواسته فصل عجیب‌وغریبی را سپری می‌کند؛ این باشگاه که بر خلاف فصول گذشته امسال را به‌موقع شروع کرد و بازیکنان مد نظرش را خرید، با آندره‌آ استراماچونی، یکی از مربیان مشهور فوتبال ایتالیا هم به توافق رسید تا شبیه به دیگر رقیب تهرانی، یک مربی خارجی هم داشته باشد. آندره‌آ در استقلال استارت باشکوهی داشت و در بازی‌های پیش‌فصل تقریبا به هیچ تیمی رحم نکرد؛ آن‌قدر خوب که شاید خود استراماچونی هم به این باور رسیده بود که تیم یکدست و منسجمی دارد. شروع فصل اما برای «استرا» سخت‌تر از زمین‌های دیگری شد که روی آن بازی تدارکاتی انجام داده بود. او ابتدا به ماشین‌سازی بازی اولش را باخت و بعد هم در ثانیه‌های پایانی هفته دوم، بازی برده را با یک مساوی مقابل فولاد به پایان رساند. این‌ طور شد که سبک ایتالیایی استقلال که در دیدارهای پیش‌فصل سبکی تهاجمی، جذاب و بی‌رحم بود، از شش امتیاز فقط یک امتیاز را گرفت و کمی هواداران تیم را همین ابتدای کار نگران کرد.

البته این نگرانیِ فنی فقط قطره‌ای از بحران‌های پیچیده و عجیبی است که این روزها تیم آبی‌پوش پایتخت تجربه‌اش می‌کند. آنها که برای سومین‌ بار در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر هدایت‌شان را به یک سرمربی خارجی و برای اولین‌ بار در تاریخ تیمشان را به یک مرد ایتالیایی داده‌اند، فکرش را هم نمی‌کردند در عرض دو، سه هفته به اندازه ماه‌ها حاشیه داشته باشند. اخلاق استراماچونیِ خوش‌تیپ چندان کیف‌وکوک نیست و این سرمربی تا به همین الان چند بار حسابی به آستانه نقطه جوش رسیده. او که به واسطه حضور علی خطیر به استقلال آمده، حالا با رفتن حامی‌اش به‌ناگاه متوجه شده پذیرش حرف‌های دیگران برایش سخت است و حس می‌کند در «چهاردیواری»‌ای گیر افتاده که کمتر کسی زبانش را می‌داند.

ابتدا داستان سومین بازیکن خارجی که می‌خواست و به فرودگاه آمد و بعد دوباره برگشت دردسرساز شد تا خبر برسد او می‌خواهد از ایران برود. این خبر را هم نه رسانه‌های داخلی، بلکه یکی از خبرنگاران نزدیک به خود استراماچونی در رسانه‌های ایتالیایی نوشت. همسر استرا هم آن خبر را استوری اینستاگرامش کرد تا نشان دهد بی‌پایه‌واساس نیست. چه‌بسا اگر غرامتی بابت فسخ قرارداد در کار نبود، استرا، استارت‌نزده، به کشورش برگشته بود. با این‌ حال بازیکن مد نظر او خریداری شد و آرامش به اردوی استقلال هم برگشت.

کمی بعد اما داستان مترجم رقم خورد تا این‌ بار خبر دهند استراماچونی در ایران «زندانی» شده؛ این خبر را هم رسانه‌های ایتالیایی و دست‌برقضا دوتا از معتبرترین آنها؛ یعنی گاتزتا دلو اسپرت و کوریره دلو اسپرت نوشتند. باشگاه استقلال فراموش کرده بود (ادعای مسئولان فدراسیون) برای مترجمش آی‌دی کارت صادر کند و این مربی ایتالیایی که دو مترجم هم در اختیار دارد، بدون حضور آنها بازی اول لیگ را برگزار کرد. بعد او در کنفرانس نشست و کافه را به‌ هم ریخت! استراماچونی با تلخی تمام کنفرانس خبری را با پرت‌کردن صندلی ترک کرد. سناریوی عدم حضور او در کنفرانس خبری دنباله‌دار شد. استرا نه در کنفرانس خبری قبل و نه بعد از بازی با فولاد شرکت نکرد تا شاید به زعم خودش در هیچ «سیرکی» شرکت نکرده باشد. او ابتدا از مسئولان باشگاه استقلال بابت عدم هماهنگی برای داشتن مترجم شاکی بود و بعد از بازی هم از دست قضاوت داور.

جنجال‌های این مرد خوش‌پوش ایتالیایی هنوز در رسانه‌ها دست‌به‌دست می‌چرخید که به‌یک‌باره «گاتزتا دلو اسپرت»، معروف‌ترین روزنامه ورزشی ایتالیا، خبر داد که استراماچونی می‌خواسته از ایران به ایتالیا برای استراحتی چندروزه برگردد که مأموران فرودگاه به دلیل مشکلاتی که در ویزایش وجود داشته مانع از پرواز او شده و نگذاشته‌اند که استراماچونی برگردد. ایتالیایی‌ها و در رأس آن، سایت روزنامه کوریره دلو اسپرت هم که نشان داده علاقه خاصی به استفاده از واژه «زندانی» دارد، بلافاصله بعد از گزارش گاتزتا خبری از «زندانی» شدن استرا در ایران منتشر کرد و نوشت که نگذاشته‌اند او راهی ایتالیا شود.

تکذیب استقلال، تکذیب استراماچونی و دوباره تکذیب استقلال!

سرگیجه اصلی اما از همین نقطه به‌ بعد شروع می‌شود. استقلالی‌ها بلافاصله بیانیه‌ای صادر کردند و خبر دادند که ایتالیایی‌ها کذب می‌نویسند! آنها نوشتند سرمربی‌شان نه‌تنها درخواستی برای خروج از ایران نداشته، بلکه حتی درخواستی برای مرخصی هم نداشته و در اولین تمرین آبی‌ها شرکت می‌کند. این که چطور روزنامه معتبری مثل گاتزتا دلو اسپرت کذب می‌نویسد و اصلا چرا باید برای باشگاه استقلال کذب بنویسد شبیه سناریوی ترسیم «دشمن فرضی» نشان می‌داد. همین گاتزتا اولین رسانه‌ای بود که خبر از حضور استرا در استقلال داده بود؛ همین گاتزتا اولین رسانه‌ای بود که رقم قرارداد «واقعی» این مربی ایتالیایی با این باشگاه ایرانی را نوشت و همین گاتزتا بود که آخرین گفت‌وگو را با استراماچونی پیش از سفر به ایران انجام داد. آن زمان کمتر کسی صحبت از غرض‌ورزی رسانه‌های ایتالیایی با باشگاه استقلال می‌کرد ولی در عرض یکی، دو هفته، باشگاه استقلال خبرنگاران ایتالیایی را به کذب‌نویس‌های ایتالیایی تبدیل کرد تا همه‌ چیز را زیر سؤال ببرد.

با این اوصاف و در شرایطی که تقریبا همه داشتند می‌پذیرفتند که استقلال درست می‌گوید، به‌ناگاه مصاحبه‌ای از استراماچونی با خبرگزاری رسمی ایتالیا منتشر شد که تمام بیانیه باشگاه را زیر سؤال برد! استرا خبر داد نه‌تنها به فرودگاه رفته و خود باشگاه برایش ماشین گرفته، بلکه تأیید کرد به‌دلیل مشکلاتی که در ویزایش وجود داشته نتوانسته به ایتالیا سفر کند. این‌ بار اما باشگاه استقلال بیانیه‌ای صادر نکرده ولی از یک در دیگر وارد شده است. اسماعیل خلیل‌زاده، رئیس هیات‌مدیره باشگاه استقلال، در گفت‌وگویی صورت‌مسئله را به شکل جذاب‌تری پاک کرده و می‌گوید: «استراماچونی گفته اصلا مصاحبه‌ای با رسانه‌های خارجی نداشته است!» این که خبرگزاری رسمی آنسای ایتالیا هم مثل گاتزتا و کوریره دلو اسپرت جهت برهم‌زدن شرایط باشگاه استقلال دروغ می‌نویسند و مصاحبه خیالی از خودشان منتشر می‌کنند هم یکی دیگر از دغدغه‌هایی است که این روزها باشگاه آبی‌پوش تهرانی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند.

دست‌ به دامن وزارت امور خارجه

حالا که همه‌چیز در باشگاه استقلال گل‌وبلبل است، شرایط همه‌جوره برای مربی ایتالیایی‌اش مناسب است و بازیکنان هم گلایه‌ای از مشکلات، از جمله مشکلات مالی ندارند و با تمرکز فقط در پی خوشحال‌ کردن هواداران هستند، مسئولان باشگاه استقلال، ریشه حواشی اخیر را جسته‌اند و با نوشتن نامه‌ای به وزارت امور خارجه خواسته‌اند این مشکل را از «ریشه» حل کنند. طبق صحبت‌های رئیس هیات‌مدیره استقلال، این باشگاه نامه‌ای به وزارت امور خارجه نوشته و از آنها خواسته به رسانه‌های ایتالیایی که علیه استقلال جوسازی کرده و اخبار دروغ منتشر می‌کنند تذکر داده شود. البته پیش از آن که وزارت امور خارجه پیگیر کارهای باشگاه استقلال در امر نامه‌نگاری و تذکر به ایتالیایی‌ها شود، شاید یک راه‌حل بسیار ساده‌تر وجود داشته باشد: این که خود استراماچونی در یک کنفرانس خبری بیاید و شفاف‌سازی کند. خودش بگوید که وضعیتش در باشگاه باثبات است، مشکلی ندارد و فقط این ایتالیایی‌ها هستند که دروغ می‌گویند!»
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری