کد خبر: ۲۲۴۴۱۶
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
اینکه یک وزیری در دفتر کارش چراغ های اضافی را خاموش کند و یا از وسایل خنک کننده پر مصرف اجتناب کند هر چند که خوب است اما نمی تواند تاثیر چندانی بر کاهش مصرف داشته باشد. این مدیران باید تصمیماتی در جهت کاهش مصرف بگیرند و این اقدامات خیلی پذیرفته شده نیست.
محسن کوهکن نماینده لنجان و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اعتدال با تاکید بر لزوم اصلاح الگوی مصرف، گفت: شعار هایی که از سوی رهبر انقلاب در 10 سال اخیر استفاده شده همانند تکه های یک پازل است و در صورتی اجرایی شدن آنها می توانستیم شاهد اصلاح الگویمصرف در کشور باشیم. اما قوای سه گانه به عمق انتخاب شعارهای سال که از سوی رهبر انقلاب انتخاب می شود،نرسیده اند. به همین دلیل رهبر انقلاب هم اشاره کردند نام شعاری که برای یک سال انتخاب می شود در حاشیه تلویزیون نوشته می شود که برداشت من از فرمایش ایشان این است که رهبر انقلاب از اقداماتی که ما در خصوص شعار سال انجام می دهیم، راضی نیستند.

او با اشاره به انتخابات شعار اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر انقلاب، ادامه داد: رهبری  سال 88 را سال اصلاح الگوی مصرف نام گذاری کردند. اما اگر برنامه های دولت را در آن سال بررسی کنید گام هایی به منظور اصلاح الگوی مصرف نمی بینید.

این نماینده مجلس با تاکید بر لزوم اخذ تصمیمات از سوی مدیران ارشد به منظور کاهش مصرف و اصلاح الگوی مصرف، تاکیدکرد: اینکه یک وزیری در دفتر کارش چراغ های اضافی را خاموش کند و یا از وسایل خنک کننده پر مصرف اجتناب کند هر چند که خوب است اما نمی تواند تاثیر چندانی بر کاهش مصرف داشته باشد. این مدیران باید تصمیماتی در جهت کاهش مصرف بگیرند و این اقدامات خیلی پذیرفته شده نیست.

کوهکن با انتقاد از مصرف انرژی بالا از سوی بانک ها و ادارات دولتی، گفت:  مسئله کاهش مصرف انرژی را در کشور جدی نگرفته ایم در صورتیکه در کشورهای دیگر به این شکل نیست. برای مثال در جلسه ای که بنده در کشور آلمان حاضر شده بودند سالن را به گونه ای طراحی کرده بودند که نیازی به برق نبود و نور طبیعی از سقف گرفته می شد.در صورتیکه در ایران دستگاههای دولتی پرده ها را کشیده اند و لامپ روشن می کنند.

او گفت: راه کاهش مصرف انرژی در کشور این است که در قدم اول دولت برای ادارات و نهادها برق را به قیمت تمام شده به همراه سود مکفی بفروشد نه اینکه قیمت برق را در سر جمع اعتبارات جاریشان  محاسبه نکند. دولت باید برق ادارات دولتی را افزایش بدهد منتها اعتبارات جاری را اضافه نکند برای اینکه آنها صرفه جویی کنند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن تاکید کرد: دولتها اراده و برنامه ای برای کاهش مصرف انرژی ندارند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری