کد خبر: ۲۲۲۰۵۸
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
با توجه به اينكه ما پروتكل الحاقي را داوطلبانه اجرا مي كرديم ديگر دليلي براي اين كار باقي نمي ماند. ما غني سازي را با تمام ظرفيت ادامه مي دهيم و آب سنگين را كه براساس تحريم آمريكا نمي توانيم صادر كنيم، ذخيره مي كنيم. اين كار به ضرر ما نيست، اين آمريكايي ها هستند كه بايد از اين موضوع بترسند و نگران باشند.
8 می سال 2018 ترامپ فرمان خروج از برجام را صادر کرد. او طی سخنانی در کاخ سفید با طرح ادعاهای واهی علیه ایران، گفت که قصد دارد دنیا را از اقداماتی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مطلع کند. 

به گزارش اعتدال، ایران، پس از خروج آمریکا از برجام به درخواست اروپا،‌ چین و روسیه برای حفظ برجام و جبران بی تعهدی آمریکا فرصت داد تا این خسارات جبران شود اما با گذشت این مدت نه تنها حمایت اروپایی‌ها صرفا در کلام بوده و حتی با وجود راه اندازی با تعلل سیستمی به نام اینستکس،  اقدام عملی برای تامین منافع ایران انجام نشده است. اکنون ایران تصمیم گرفته است تا اقدامات متقابلی را براسا بندهای از برجام انجام دهد. البته اقدامات ایران به معنای خروج از برجام نمی‌تواند باشد.

در همین راستا امروز حسن روحانی رسما کاهش تعهدات برجامی ایران را اعلام کرد و اظهار داشت: از امروز فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین را متوقف می‌کنیم. البته روحانی باب مذاکره را باز گذاشت و با بیان اینکه از برجام خارج نشده ایم تصریح کرد: راه ما مشخص است و در چارچوب برجام از حق قانونی خود برای یک مرحله استفاده می‌کنیم، ۶۰ روز هم به طرف مقابل مهلت داده‌ایم و امیدواریم بتوانیم در این ۶۰ روز با مذاکرات سازنده به نقطه مطلوب برسیم.

در پی واکنش ایران به عدم پایبندی آمریکا به برجام برخی نمایندگان مجلس در گفت وگو با خبرنگار اعتدال، موضع مجلس را در ان باره تشریح کرده اند که در ذیل مشروح ان ارائه می گردد:

نقوی حسينی: اقدامات متقابل ايران در چارچوب برجام خواهد بود

يك عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينكه اقدامات متقابل ايران به خروج آمريكا از برجام در چارچوب برجام خواهد بود گفت: ما غني سازی را با تمام ظرفيت ادامه مي دهيم و آب سنگين را كه براساس تحريم آمريكا نمي توانيم صادر كنيم، ذخيره مي كنيم. اين كار به ضرر ما نيست. اين آمريكايي ها هستند كه بايد از اين موضوع بترسند و نگران باشند.

موضع مجلس در واکنش به کاهش تعهدات برجامی ایران

سیدحسین نقوی حسینی در گفت و گو با اعتدال با اشاره به پاسخ‌هاي احتمالی ایران به خروج آمریکا از برجام گفت: بعد از خروج آمريكا از برجام آن هم خلاف موازين بين المللي، جامعه جهاني اين رفتار را تقبيح كرد اما باز هم آمريكا با ادامه رفتارهاي خصمانه اش عليه جمهوري اسلامي ايران محدوديت هاي زيادی براي كشور ايجاد كرد.

وي با اشاره به سالگرد خروج خلاف موازين بين المللي آمريكا از برجام اظهار كرد: بعد از اين اقدام، جمهوري اسلامي ايران با مراودات، مذاكرات و گفت و گو با ساير اعضاي 1+5 در برجام باقي ماند و راهكارهايي را دنبال كرد كه از طريق آن مراودات برجامي ادامه پيدا كند اما متاسفانه آمريكايي ها فشارها را مضاعف كردند كه ديگر جمهوري اسلامي ايران نمي تواند نسبت به آن ساكت بماند؛ حتما دولت اقداماتي را در دستور كار قرار خواهد داد و  رييس جمهور فرمان های خاصي را صادر مي كند.

اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تاكيد كرد كه اين اقدامات بر خلاف موازين بين المللي ، NPT و برجا م نخواهد بود و در چارچوب ظرفيت های موجود انجام مي شود.

نقوي حسينی توضيح داد: جمهوری اسلامی ايران با امضای برجام همه ی بارهای ناشی از آن را تحمل كرد، توافقي بين المللي كه مود تاييد شوراي امنيت و مورد استقبال اتحاديه اروپا و جامعه جهاني بود اما آمريكايي ها با عملكردي خلاف موازين بين المللي از آن خارج شدند. اگر اتحاديه اروپا هم در برجام نماند خلاف موازين بين المللي عمل كرده است.

وي ادامه داد: ضرورتي ندارد كه بگوييم مي خواهيم از برجام خارج مي شويم چون خروج از برجام نفعي براي ما ندارد اما مي توانيم اقدامات متقابلی انجام دهيم يعني حتي اگر همه اعضا از برجام خارج شدند ضرورت ندارد كه ما خروج از برجام را مطرح كنيم بايد برجام را كم لن يكن و خاتمه يافته تلقی كنيم و اقدامات خودمان را انجام دهيم.

نقوي حسيني در پايان و در جمع بندی با بيان اينكه اقدامات متقابل ما در چارچوب برجام خواهد بود، گفت: با توجه به اينكه ما پروتكل الحاقي را داوطلبانه اجرا مي كرديم ديگر دليلي براي اين كار باقي نمي ماند. ما غني سازي را با تمام ظرفيت ادامه مي دهيم و آب سنگين را كه براساس تحريم آمريكا نمي توانيم صادر كنيم، ذخيره مي كنيم. اين كار به ضرر ما نيست، اين آمريكايي ها هستند كه بايد از اين موضوع بترسند و نگران باشند.


صفاری نطنزی: خروج از برجام به نفع كشور نخواهد بود

رييس كميته سياست خارجي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شورای اسلامي تاكيد كرد كه در شرايط فعلي خروج از برجام به نفع كشور نخواهد بود لذا ايران براي پاسخ متقابل به آمريكا اقداماتي در قالب برجام انجام خواهيم داد.

موضع مجلس در واکنش به کاهش تعهدات برجامی ایران

مرتضي صفاری نطنزی در گفت و گو با اعتدال با اشاره به پاسخ  هاي احتمالی ایران به خروج آمریکا از برجام گفت: پاسخ هاي ما در چارچوب برجام خواهد بود چون اساسا خروج از برجام و يا بر هم زدن آن به نفع ما نيست.

وي با تاكيد بر اينكه بر هم زدن و خارج شدن از برجام به نفسه نفع و فايده اي براي ما ندارد، يادآور شد: درست  است كه ما با ماندن در برجام علي رغم خروج آمريكا يكسري محدديت ها را پذيرفته ايم اما باز هم به هم زدن برجام و خروج از آن تنها بهانه اي به دست آمريكا مي دهد كه با فرصت ايجاد شده پرونده ايران را در پكيجي به شوراي امنيت ببرد، قطعنامه هاي سابق را احيا كرده و فضاي جديدي عليه جمهوري اسلامي ايران به وجود آورد. در اين شرايط كشورهاي دنيا موظف به پيروي از قطعنامه شوراي امنيت هستند اين ها همه نشان مي دهد كه ما در خروج از برجام نفعي نخواهيم برد.

اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه ايران مي توان در قالب محتويات برجام اقداما ت متقابل انجام دهد، گفت: اين اقدامات در چارچوب محدوديت هاي جديد آمريكايي براي ما در حوزه هسته اي است؛ انگار آمريكايي ها نفهميده اند كه در نهايت چنين محدوديت هايي به نفع ما خواهد بود.

وي تاكيد كرد كه تمامي اين اقدامات در راستاي نشان دادن اقتدار كشور است و لذا نبايد مردم هيچ نگراني از اين بابت داشته باشند.

صفاري نطنزي اقدامات خصمانه اخير آمريكا در قرار دادن نام سپاه در ليست گروه هاي تروريستي، تحريم صادرات نفت ايران و ممانعت از كمك رساني به مناطق سيل زده را اقدامات زنجيره اي خواند و گفت كه قطعا ما با امكاناتمان مقابله به مثل خواهيم كرد.

بروجردی: بی‌توجهی اروپایی‌ها به ضرب‌الاجل ۶۰ روزه ایران، به ضرر خودشان تمام می‌شود

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که «عدم توجه اروپایی‌ها به ضرب‌الاجل ۶۰ روزه ایران به ضرر آنها تمام خواهد شد» گفت: تصمیم شورای عالی امنیت ملی معقول و منطقی است، انتظار اروپایی‌ها هم برای عمل ما به تعهدات‌مان بی‌جاست.

موضع مجلس در واکنش به کاهش تعهدات برجامی ایران

علاء‌الدین بروجردی، با اشاره به بیانیه شورای عالی امنیت ملی درباره‌ اقدامات ایران در قالب برجام و دادن مهلت ۶۰ روزه به کشورهای باقی‌مانده در برجام برای اجرای تعهدات‌شان گفت: توافق با ۱+۵ در یک جاده دوطرفه صورت گرفت. ما پذیرفتیم برخی محدودیت‌ها را در عرصه فناوری هسته‌ای اعمال کنیم و طرف مقابل نیز تحریم‌ها را بردارد. این‌که آمریکای ترامپ بازی را برهم زد و از برجام خارج شد و به اروپایی‌ها برای عمل نکردن به تعهدات‌شان فشار آورد به معنای خارج شدن از جاده دوطرفه است.

وی ادامه داد: در این شرایط طبق متن برجام ما اجازه عکس‌العمل نسبت به عدم اجرای تعهدات طرف مقابل داریم. این را منطق و منافع ملی هم ایجاب می‌کند. آنچه شورای امنیت ملی تصمیم گرفته اقدامی معقول و منطقی است. دلیلی ندارد که چون ترامپ برخلاف توافق به کشورها فشار وارد می‌کند تا از ایران آب سنگین خریداری نکنند، تولید اورانیوم غنی‌سازی ما هم متوقف شود. این شگرد و یا توطئه شیطانی در این جهت بود که چون ما محدودیتی در انبارکردن داریم دیگر مجبور به تولید نباشیم این غیرمنطقی است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همان‌طور که رییس شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد ما تولیدات خود را ادامه داده و انبار می‌کنیم. ما می‌توانیم افزون‌تر از توافق هم انبار کنیم. اقدام شیطانی آمریکا در راستای توقف تولیدات ما در آب سنگین و درباره‌ غنی‌سازی اورانیوم بود ولی ما کشوری با داشتن دانش هسته‌ای هستیم که هزینه‌های هنگفت داده و تعدادی از دانشمندان ما با اقدامات رژیم پلید رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند.

بروجردی با تاکید بر این‌که «صنعت هسته‌ای ما مرهون خون پاک شهدا و تلاش دانشمندان جوان است»، اظهار کرد: منطق حکم نمی‌کند که ما در این شرایط محدودیت‌ها را بپذیریم. با توجه به این‌که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد ما می‌توانیم اقداماتی را انجام داده و حتی به سمت صادرات غنی‌سازی با درصد بالاتر برویم. در این باره خط قرمز ما علاوه بر NPT، فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر عدم تولید بمب هسته‌ای است غیر از این ما هر اقدامی را مجاز به انجام هستیم تا زمانی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند و تحریم‌ها را برندارد باید این قطار با سرعت در ریل قرار گیرد.

وی در پایان گفت: اگر اروپا به ضرب‌الاجل ۶۰ روزه ما توجه نکند به ضررش تمام خواهد شد. آنها علاقه‌مند بودند که ایران در این چارچوب حرکت کند اما وقتی خودشان تعهدات‌شان را عمل نمی‌کنند انتظار این‌که طرف مقابل تعهداتش را عملیاتی کند، بی‌جا است.


فلاحت پیشه: ضرب الاجل دوماهه سرنوشت برجام را تعیین می کند

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پیام جمهوری اسلامی ایران به اعضای برجام را صلح آمیز دانست و گفت: با ضرب الاجل دوماهه و مذاکرات پیش رو می توان سرنوشت برجام را تعیین کرد.

موضع مجلس در کاهش تعهدات برجامی ایران

حشمت الله فلاحت پیشه گفت: پیام جمهوری اسلامی ایران برای اعضای برجام، صلح آمیز بود؛ برخلاف آمریکایی ها که پیمان های بین المللی و معاهدات جهانی را شکستند، جمهوری اسلامی ایران حاضر نشد که پیمان منع اشاعه را نقض کند.

وی اظهار داشت: ضرب الاجل دو ماهه ای که جمهوری اسلامی ایران تعیین کرده است، به صورت محترمانه اعضای باقی مانده برجام را به پیگیری نشست های برجام چه در سطح کارشناسی و چه در سطح وزاری امور خارجه در مورد تعهدات طرفین دعوت کرده است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از زمان اجرای برجام، فقط جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود عمل کرده است و کشورهای دیگر به عنوان طرف های برجام تعهدات خود را به ویژه در موضوع تحریم این امر اجرا نکردند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در پاسخ به این سوال که با ضرب العجل دوماهه ایران به طرف های برجامی چه اتفاقی خواهد افتاد، گفت: در این مذاکرات می توان سرنوشت برجام را تعیین کرد؛ اگر برجام ماندنی و قوی باشد که خواسته های ایران را تامین کند؛ طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران در آینده در قالب برجام قوی تر عمل می کند.

وی با بیان این که این جراحی باعث صحت و سلامت و قدرت بیشتر برجام می شود، اظهار داشت: اگر برجام خنثی باشد به طوری که نتواند تحریم های ایران را بردارد، به طور طبیعی نمی تواند تحریم های ایران را نیز باز گرداند و لذا از بندهای 36 و 26 برجام هیچ استفاده ای نکرده و نمی تواند 6 قطعنامه اصلی ایران را احیا کند؛ آن چه که آمریکایی ها سعی کردند در قالب برجام بگنجانند این بود که اگر طرفی از برجام اظهار کند که برجام اجرا نشده، تحریم ها بازگردد.

فلاحت پیشه اظهار داشت: اکنون بدون آمریکا اعضای برجام بهتر می توانند در باره آن صحبت کنند و در قالب برجام، تحریم ها تعدیل شود یا اینکه برجام در نهایت کنار می رود و قطعنامه علیه ایران باز نمی گردد.


جمالی: مجلس از تصمیم رئیس جمهوری حمایت می کند

عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس از تصمیم رئیس جمهوری حمایت می کند و ان شاء الله با همبستگی و اتحاد مسئولان و ملت، توطئه های صهیونیست ها و دشمنان ملت ایران خنثی خواهد شد.

موضع مجلس در کاهش تعهدات برجامی ایران

محمد جواد جمالی نوبندگانی اظهار داشت: امروز یکسال از خروج ترامپ از برجام می گذرد،در این مدت آمریکایی ها به اذعان خودشان بیشترین فشارها را از نظر اقتصادی، تحریم های همه جانبه و تلاش برای برهم زدن امنیت ایران داشته اند.

وی افزود: آنان اخیرا هم بیان کردند ایران به هیچ وجه نباید غنی سازی هسته ای داشته باشد در حالی که این موضوع یکی از مفاد برجام بود و 1+5 حق غنی سازی را برای ایران به رسمیت شناخته بود و ایران جزو باشگاه کشورهای غنی سازی هسته ای بود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد:جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا اعلام کرد ما در مقابل خروج آمریکا از برجام منفعلانه عمل نمی کنیم ولی 1+4 هم به عنوان اصل مهم باید به تعهداتش برجام اقدام کند، متاسفانه اروپایی ها یا نتوانستند یا نخواستند و به قول دکتر ظریف وزیر امور خارجه تنها درصد کمی از تعهداتشان را عملی کردند.

نماینده مردم فسا در مجلس افزود: بالاخره صبر جمهوری اسلامی ایران هم حدی دارد، گرچه با ماندن بر برجام و خویشتنداری به دنیا نشان دادیم که ما خواهان حل و فصل مسائل به شیوه مسالمت آمیز هستیم ولی به نظر می رسید در آمریکا این خویشتنداری ایران طور دیگری تعبیر شده و آنان این موضوع را ضعف ما تلقی کردند به همین دلیل اقدام امروز ایران در توقف برخی اقدامات توافق برجام بسیار خوب و سنجیده و به جا بود.

جمالی با تاکید بر این که مجلس شورای اسلامی از تصمیم رییس جمهوری حمایت می کند، گفت: ان شاءالله با همبستگی و اتحاد مسئولان توطئه های صهیونیست ها، بن سلمان و دشمنان ایران خنثی خواهد شد.


تابش: ضرب‌الاجل ۶۰ روزه ایران تصمیمی مقتدرانه و در جهت تامین منافع ملی است

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس ضرب الاجل ۶۰ روزه ایران برای طرف‌های برجام را تصمیمی مقتدرانه، هوشمندانه و درجهت تأمین منافع ملی دانست و ابراز امیدواری کرد که سایر کشورها با عمل به تعهدات خود، ایران را در ایفای تعهدات بین المللی و نقش آفرینی مؤثر در منطقه یاری کنند.

موضع مجلس در کاهش تعهدات برجامی ایران

محمدرضا تابش با اشاره به ضرب الاجل ۶۰ روزه ایران برای طرف‌های برجام گفت: تصمیماتی که مسئولان کشور در مقابل زیاده خواهی‌های آمریکا در پیوند با رژیم صهیونیستی و انفعال اروپا گرفته‌اند، خردمندانه و شرافتمندانه است.

وی افزود: علیرغم هشدار رهبری معظم انقلاب اسلامی مبنی بر بی اعتمادی به آمریکا در مذاکرات هسته‌ای، برای تأمین منافع ملی و توجه به خواست اکثریت مردم که خواهان صلح و آرامش هستند، در این موضوع با قدرتهای جهانی مذاکره و برجام که مبتنی بر خرد و توافق جمعی بود متولد شد. آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در چند نوبت نسبت به اجرای کامل تعهدات ما، صحّه گذاشت و فتوای رهبری انقلاب مبنی بر حرام دانستن ساخت سلاح هسته‌ای منتشر شد.

نماینده مردم اردکان در مجلس با طرح این سوال که «ما چه کار و اقدامی در جهت اجرای برجام باید انجام می‌دادیم که انجام نداده‌ایم؟»، گفت: خروج یکجانبه و قلدرمآبانه آمریکا و انفعال و کندی اروپا در ایفای تعهدات جبرانی ما را به تصمیم گیری اخیر رساند که کاملاً مقتدرانه، هوشمندانه و در جهت تأمین منافع ملی است.

تابش همچنین ادامه داد: ما در حال حاضر تمامی اقدامات خویش را طبق قواعد پیش بینی شده در برجام قرار داده‌ایم و امیدواریم سایر کشورها با عمل به تعهدات خود، ایران - کانون ثبات در منطقه و در خط مقدم مقابله با تروریسم را در ایفای تعهدات بین المللی و نقش آفرینی مؤثر در صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی- یاری کنند.

وی خاطرنشان کرد: گزینه‌های خروج از برجام و خروج از ان پی تی مقابل روی ماست که در موقع لزوم و با محاسبه دقیق هزینه - فایده آن برای مردم و کشور، تصمیم خواهیم گرفت.

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس در پایان گفت: کشورهای متخاصم از قدرت نیروهای مسلح ما در منطقه مطلعند و در صورت به خطر افتادن منافع و امنیت ملی ایران، نقاط فراوان آسیب پذیر آنها در امان نخواهد بود.


برومندی: صبر ایران آستانه‌ای دارد

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیانیه شورای عالی امنیت ملی درباره اقدام متقابل در خصوص برجام و ضرب‌الاجل ۶۰ روزه به کشورهای باقیمانده در برجام را مورد حمایت مجلس خواند و گفت که این مهلت ۶۰ روزه فرصت طلایی برای اروپایی‌ها خواهد بود.

موضع مجلس در کاهش تعهدات برجامی ایران

محمد مهدی برومندی با اشاره به بیانیه شورای عالی امنیت ملی درباره‌ی اقدامات متقابل ایران در برجام گفت: برجام توافق بین المللی پذیرفته شده و مورد تأیید مهمترین نهاد سازمان بین‌المللی یعنی شورای امنیت سازمان ملل بود. ما کاملاً به تعهدات خود عمل کردیم که ۱۴ گزارش آژانس در بازدید از تأسیسات هسته‌ای ما و اعلام پایبندی ایران به برجام و تعهداتش نشان دهنده‌ی این موضوع است. کشورهای اروپایی هم چنین موضوعی را تأیید و مورد تاکید قرار دادند.

وی یاد آور شد: قرار بود در برجام نسبت به رفع مشکلات و مسائل جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های اقتصادی گام برداشته شود و ایران در قبال توافق نفع اقتصادی داشته باشد. اما بعد از برجام شاهد قراردادی کاملاً یک طرفه بودیم. ما همه چیز را متوقف کردیم اما هر روز نسبت به گذشته فشارها شدیدتر و تحریم‌ها ظالمانه‌تر شد.

برومندی افزود: آمریکا و کشورهای اروپایی در قبال این توافق قانون شکنی آشکار و نقض عهد کردند. اروپایی‌ها تنها به صدور بیانیه و اظهار تأسف اکتفا کردند. حتی بعد از تحریم نفت و ایجاد مشکلات اقتصادی از سوی آمریکا آقدامی را انجام ندادند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه صبر جمهوری اسلامی ایران آستانه‌ای دارد افزود: مردم از وضعیت موجود ناراضی و معترض هستند به همین دلیل اقدام شورای عالی امنیت ملی مثبت و مورد حمایت و تاکید مجلس و نمایندگان و مردم خواهد بود.

برومندی ادامه داد: از امروز فروش مواد غنی شده مازاد ۳۰۰ تن متوقف می‌شود. ما این مواد را می‌فروختیم و کیک زرد دریافت می‌کردیم. که با بیانیه شورای امنیت دیگر این کار صورت نمی‌گیرد. درباره‌ی آب سنگین اراک هم اگر مازاد ۱۳۰ تن داشتیم می‌فروختیم که این کار هم متوقف خواهد شد. ما مدت ۶۰ روزه‌ای را به اروپایی‌ها برای عمل به تعهداتشان داده‌ایم که این فرصت طلایی خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: طبق قانون مصوب مجلس در صورتنقض برجام جمهوری اسلامی ایران حق اقدام متقابل دارد که امروز بخشی از کار عملیاتی شد. اگر اروپایی‌ها فرصت ۶۰ روزه را از دست دهند غنی سازی بیشتر از سه و نیم درصد را انجام خواهیم داد. و اراک راه راه اندازی می‌کنیم. اقداماتی که قبل از برجام در زمینه آب سنگین اراک انجام می‌دادیم را ادامه خواهیم داد. این تصمیم در سطح عالی نظام و شورای عالی امنیت ملی گرفته شده و مردم و مجلس و همه ارکان نظام از این تصمیم و سایر تصمیمات آینده حمایت خواهند کرد.

برومندی ادامه داد: اروپا از فرصت به دست آمده استفاده کند چون برهم خوردن برجام لطمه‌ای به صلح و امنیت بین‌المللی وارد می‌کند و ناامنی منطقه و اتفاقات متعددی را رقم می‌زد.

وی در پایان تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران مستحکم و استوار در راستای احقاق ملت ایستاده و همه ارکان نظام و مردم هم از آن حمایت خواهند کرد.


رحیمی جهان‌آبادی: نیازمند اجماع ملی در داخل در مورد ضرب‌الاجل ۶٠ روزه برجام هستیم

رئیس کمیته حقوق بین الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ایجاد اجماع در داخل، دوری از تنش نظامی و آماده شدن برای گفتگو و مذاکره با طرف های غربی را سه گام مهم ایران بعد از ضرب‌الاجل ۶٠ روزه در مورد برجام دانست.

موضع مجلس در کاهش تعهدات برجامی ایران

جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به ضرب الاجل ۶۰ روزه ایران در مورد برجام گفت: قرارداد برجام مجموعه ای از حقوق و تکالیف برای طرف‌های این قرارداد بوده که بعد از اقدامات آمریکا نه تنها آنها به تعهدات خود عمل نکردند بلکه آشکارا حقوق ایران را نقض کردند و اروپایی‌ها هم نتوانستند به نحو مطلوب از حقوق ایران دفاع کنند.

وی افزود: وقتی ایران نتواند به حقوق خود دست یابد طبیعی است که تعهدات را کاهش می‌دهد. در فرجه زمانی ۶۰ روزه یا طرفهای برجام توانایی دفاع از حقوق ایران و احقاق حقوق را دارند یا خیر. بستگی دارد اروپایی‌ها این اعتقاد را دارند و می‌خواهند از آمریکا پیروی ‌کنند یا نه. البته کار اروپایی ها کار راحتی نیست؛ آنها باید بین تحریم‌های آمریکا و ادامه این روند که باعث می‌شود در قبال آمریکا دچار چالش شوند یکی را انتخاب کنند، در واقع آمریکا هزینه کار را برای اروپا افزایش داده است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس در ادامه تصریح کرد: اروپایی‌ها از طرفی می‌خواهند تنش در منطقه را حل و فصل کنند و از طرفی ضرر و زیان وسیع تحریم ها شامل حال آنها می شود. از سوی دیگر این تنها روند ممکن برای ایران بوده است اگر نهایت طرف‌ها به تعهدات خود عمل نکردند ایران از برجام خارج خواهد شد.

رحیمی جهان آبادی ضرب الاجل ۶۰ روزه ایران را یک روند منطقی و تنها گزینه ممکن توصیف کرد و گفت: ما در این زمینه نیازمند اجماع ملی هستیم، بخش های متفاوت حاکمیت در این باره می‌تواند فشارها را بر ایران بیشتر کند بنابراین باید در این باره اجماع ایجاد شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر سه گام مهمی که ایران باید بردارد یکی ایجاد اجماع وسیع و فراگیر بین تمامی بخش های حاکمیت است؛ زیرا اثرگذاری آن بسیار بیشتر از سیاست های متشتت خواهد بود، گام دوم دوری از تنش نظامی و گام سوم آماده شدن برای گفتگو و مذاکره با طرف های غربی است.

وی در پایان تاکید کرد: روندی که از سوی ایران و آمریکا شروع شده نهایتا می‌تواند به مذاکره ختم شود تا طرف‌ها حرف‌های جدیدی بزنند. البته باید توجه داشته باشیم آمریکا بدش نمی آید این روند را به سمت تنش ببرد، اما ما باید از تنش نظامی دوری کنیم و اجازه آن را ندهیم زیرا آثار و تبعات سنگینی برای منطقه خواهد داشت.


نجفی خوشرودی: اقدام ایران در تعلیق برخی تعهدات در برجام منطقی است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت 60 روز عاقلانه و کاملا منطقی است.

موضع مجلس درباره کاهش تعهدات برجامی ایران

«علی نجفی خوشرودی» اظهار داشت: با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام جمهوری اسلامی ایران باوجود خویشتنداری، رایزنی های بسیاری با سایر طرف های توافق هسته ای از جمله اروپایی ها انجام داد.

وی افزود: به دلیل عدم اقدام عملی سایر طرف های برجام و همچنین اعمال تحریم های یک جانبه آمریکا ، جمهوری اسلامی ایران در یک اقدام حقوقی اصول مندرج در این توافق از جمله ماده 36 بخشی از تعهدات خود را به حالت تعلیق درآورد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: این اقدام معقولانه حقوقی ایران برای حفظ و حراست از منافع ملی انجام شد.

نماینده مردم بابل در مجلس ادامه داد: سخنان رییس جمهوری به روشنی مبانی منطقی و قانونی این تصمیم را تدوین کرد و هم پیام روشنی به سایر طرف های برجام داد که تعهدات فقط یک جانبه برای ایران نیست، بلکه حقوق و تکالیف متقابل است و آنان باید به مفاد آن متعهد باشند.

نجفی خوشرودی تصریح کرد: چنانچه اقدامات عملی از سوی اروپایی ها صورت نگیرد، ایران تصمیمات دیگری را اتخاذ می کند، این اقدام پاسخ روشنی از سوی دولت و ملت ایران به اروپایی هاست.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با این تصمیم خود نشان داد که در حمایت از منافع مردم با کسی تعارف ندارند، متحد و منسجم خواهند بود، ضمن این که تبعات این اقدام به لحاظ حقوقی و بین المللی مستقیما به آمریکا مرتبط است.

وی تصریح کرد: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این موضوع را در جلسه یکشنبه آینده این کمیسیون به احتمال زیاد با حضور وزیر امور خارجه بررسی می کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری