کد خبر: ۲۲۱۰۶۰
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶
وزیر خارجه آمریکا در یک نشست پشت درهای بسته با رهبران 15 سازمان ایرانی-آمریکایی تاکید کرده است که واشنگتن به دنبال هیچ گونه اقدام نظامی علیه ایران نیست. / در مورد صدمه ندیدن مردم به خاطر تحریم ها، هیچ تضمینی در کار نیست / بولتون با مجاهدین خلق ارتباط دارد، اما من و ترامپ نداریم/ یکی از حضار از پومپئو پرسید «ایا ایده ی کودتا در ایران را بررسی کرده اید؟». وزیر خارجه امریکا در پاسخ به شوخی گفت: «اگر هم می کردیم، به نظرتان من آن را به شما می گفتم؟»
وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی با چند تن از رهبران جامعه ایرانی_آمریکایی اظهار کرد که دولت آمریکا به دنبال مداخله نظامی در ایران نیست و با احتیاط در به کار بردن لفظ "تغییر حکومت در ایران" گفت که آمریکا بیشتر به دنبال آن است تا "رهبرانی غیرانقلابی" ایران را اداره کنند.

به گزارش اعتدال به نقل از اسپوتنیک، سایت خبری اکسیوس با استناد به اظهارات سه نفر از حاضران این جلسه و شخص دیگر که به طور هم‌زمان از جلسه یادداشت‌برداری کرده، نوشته است که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی محرمانه با پانزده تن از رهبران جامعه ایرانی-آمریکایی در هتل رنسانس دالاس گفته است که دولت ترامپ "قصد انجام اقدام نظامی در ایران را ندارد".

اسپوتنیک به ادامه گزارش اکسیوس اشاره کره و می‌نویسد: در این نشست از پمپئو پرسیده شد که "اگر تغییر حکومت (ایران) از داخل اتفاق نیفتد آخرین اقدام چه خواهد بود" گفت که دولت آمریکا "مراقب است تا از لفظ تغییر حکومت استفاده نکند" و برنامه‌ای برای مداخله نظامی در ایران ندارد. همچنین در پاسخ به این سوال که آیا دولت آمریکا امکان برپا کردن کودتا را در نظر دارد یا خیر، با کنایه گفت که اگر هم این چنین باشد او به حاضران نخواهد گفت.

اسپوتنیک همچنین با استناد به این گزارش نوشت: پمپئو که سعی داشت از کلمات مناسبی درباره موضع دولت آمریکا در برابر ایران استفاده کند گفت که دولت بیشتر به دنبال "رهبرانی غیر انقلابی برای اداره کردن ایران است". وی همچنین اظهار کرد که عملکرد دولت ترامپ برای هدایت اعتراضات سال ۱۳۸۸ در ایران که در آن اختلافات بر سر درستی انتخابات ریاست جمهوری به اعتراضات گسترده منجر شد به گونه‌ای متفاوت از دولت اوباما می‌بود اما به چگونگی آن اشاره‌ای نکرد.

این خبرگزاری با استناد به یادداشت‌هایی که اکسیوس می‌گوید از این نشست ثبت شده‌اند نوشت: پمپئو گفته است "در حال حاضر در حکومت ایران چیزی به عنوان میانه‌رو وجود ندارد" و افزوده " تضمینی وجود ندارد که تحریم‌های سخت جدید دولت ترامپ موجب آسیب دیدن مردم ایران نشود".

اسپوتنیک در آخر به نقل از این سایت خبری نوشت: پمپئو همچنین اقرار کرد که جان بولتون و رودی جولیانی در یک گردهمایی گروهک منافقین که تا سال ۲۰۱۲ از سوی آمریکا یک سازمان تروریستی به حساب می‌آمدند، سخنرانی کرده‌اند اما افزود "من و رئیس جمهور ترامپ این کار را نکرده‌ایم".
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری