کد خبر: ۲۲۰۰۴۵
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به معضلات و مشکلات پیش روی کشور در سال ۹۷ خاطرنشان کرد: اگر در سال ۹۷ مشکلاتی وجود داشته، دولت به فکر بوده و اینگونه نیست که برخی می‌گویند دولت به مشکلات مردم توجهی نمی‌کند.
رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به معضلات و مشکلات پیش روی کشور در سال ۹۷ خاطرنشان کرد: اگر در سال ۹۷ مشکلاتی وجود داشته، دولت به فکر بوده و اینگونه نیست که برخی می‌گویند دولت به مشکلات مردم توجهی نمی‌کند.

به گزارش اعتدال، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری صبح دوشنبه در حاشیه آخرین جلسه هیأت وزیران در جمع خبرنگاران با تبریک به مناسبت فرا رسیدن ایام ولادت امام علی (ع) و همچنین نوروز باستانی به مردم ایران به بیان نکاتی درباره آنچه که در سال ۹۷ در کشور گذشت پرداخت و گفت: امسال مردم بزرگ ایران هم سختی‌ها و مشکلات و هم حماسه‌های بسیار بزرگی را آفریدند.

وی افزود: در سختی‌ها و مشکلات هم دشمنان همه توان خود را علیه ملت ایران بکار گرفتند و هم شاهد نامهربانی‌هایی از سوی طبیعت بودیم؛ در تابستان ۹۷ مردم از لحاظ آب و برق در برخی ساعات و هفته‌ها در مضیقه بودند.

رئیس جمهوری با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی دولت و وزارت نیرو در زمینه تأمین آب و برق مردم خاطرنشان کرد: به لطف خدا وزارت نیرو در این زمینه تلاش‌های بسیار خوبی انجام داد و خدای متعال نیز رحمت خود را بر ما نازل کرد؛ امیدواریم سال آینده شاهد کاهش این مشکلاتی که در سال ۹۷ در زمینه تأمین آب و برق داشتیم باشیم. همچنین سال ۹۷، ۴۰۰۰ مگاوات برق آبی خود را به دلیل شرایط دریاچه‌ها از دست دادیم. با این حال در طول سالی که گذشت هشت نیروگاه برقی با ظرفیت ۱۲۰۰ مگاوات در مدار قرار گرفت و ۱.۱ میلیارد متر مکعب آب مهار شد.

روحانی با اشاره به خدمات ارائه شده از سوی دولت برای روستاییان گفت: در سال ۹۷ بیش از ۱۵۰۰ روستا را آبرسانی کرده‌ایم و همچنین به ۳۰۰۰ روستا گاز رسانده‌ایم. ان شاءالله این روند را در سال ۹۸ و سال‌های آتی ادامه خواهیم داد.

وی تاکید کرد: اگر در سال ۹۷ مشکلاتی وجود داشته، دولت به فکر بوده و اینگونه نیست که برخی می‌گویند دولت به مشکلات مردم توجه نمی‌کند. دولت در جهت برطرف کردن مشکلات مردم طرح‌های بسیاری را در سال جاری اجرا کرد و همه توان و تلاش خود را برای حل مشکلات کشور به کار گرفت و این راه را در سال ۹۸ نیز ادامه خواهد داد.

رئیس جمهوری با اشاره به اقدامات خصمانه مقامات ایالات متحده آمریکا علیه ایران در اعمال تحریم‌ها و فشارهای جدید اظهار کرد: مشکل دیگر ما در سال ۹۷ دشمنان قسم خورده‌ای بودند که با همه توان آمدند تا جلوی پیشرفت کشور و زندگی عادی مردم را بگیرند. آمریکایی‌ها بدون هیچ دلیلی همچون معاهده‌های دیگر از برجام خارج شد و به قول خود شدیدترین تحریم‌ها را علیه ملت ایران اعمال کرد.

روحانی گفت: آمریکایی‌ها فکر می‌کردند که اگر تحریم‌ها و فشارها به ملت ایران را افزایش دهند می‌توانند به ایران و تهران باز گردند و به مردم ما مسلط شوند اما دستیابی به این هدف امکان ناپذیر است و ملت ایران همانطور که از سال ۴۲ تا کنون ایستادگی کرده‌اند، ایستادگی خواهند کرد.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه ما کاروان ملت ایران بودیم و مسیری را از سال ۹۲ شروع کردیم بیان کرد: مسیر و قله ما روشن بود و به برخی از این قله‌ها رسیدیم ولی راهزنان به ما حمله کردند و مسیر و نظم حرکت ما کمی متوقف و کار ما هم کمی سخت شد. آمریکا، صهیونیست و ارتجاع منطقه دست به دست هم دادند تا انتقام ۴۰ ساله خود را از ما بگیرند. در زمینه ارز و قیمت کالاها برای ما مشکل درست کردند اما دولت خسته و ناامید نشد و دست روی دست نگذاشت و به طور مداوم به فکر حل مشکلات و نابسامانی‌های ارزی بود.

وی ادامه داد: بخش‌های مختلف دولت به خصوص بانک مرکزی تلاش کرد و ما تا حدی توانستیم قیمت ارز را کنترل کنیم و در این زمینه یک مهار نسبی انجام شد. البته این بدان معنا نیست که قیمت ارز متعادل است و ما به نقطه مطلوب رسیده‌ایم اما دشمن می‌خواست تورم ما روزانه بالا برود. در شهریور و مهر ما در زمینه تورم مشکلات زیادی داشته‌ایم اما توانستیم رشد تورم ماهانه را کنترل کنیم.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه امسال فشار و سختی به مردم وارد شد و مردم سالی را با سختی و فشار گذراندند تاکید کرد: اما دولت تمام توان خود را به کار گرفته و می‌گیرد و ما نسبت به آینده بسیار امیدواریم. وظیفه رسانه‌ها هم ایجاد امید و وحدت بیشتر است، زیرا با این دو اصل می‌توانیم از سختی‌ها عبور کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه آمریکا در رسیدن به اهداف خود ناموفق بود خاطرنشان کرد: آنها وقتی از برجام خارج شدند انتظار داشتند که ما هم خارج شویم و اروپا هم از آمریکا حمایت کند اما آنها به اهدافشان نرسیدند. ما حساب شده حرکت کردیم و اکنون مورد تحسین کشورهای دنیا هم هستیم.آمریکا فکر نمی‌کرد ما اینگونه عمل کنیم. اروپا هم زیر بار حرف آمریکا نرفت. امروز همه کشورهای دنیا جز چند کشور معدود، پشتیبان ایران هستند. از لحاظ حقوقی هم ما موفقیت‌های زیادی به دست آوردیم. هم در دادگاه لاهه و هم دادگاه‌های اروپایی آمریکا را شکست دادیم.

روحانی همچنین گفت: بخش حقوقی دولت و وزارت خارجه مسئول هستند لایحه شکوائیه‌ای علیه کسانی که در آمریکا در طراحی و اجرای تحریم‌ها دخالت کرده‌اند، به عنوان جنایت علیه بشر تدوین کنند و در دادگاه صالحه در داخل کشور مطرح کنند و اگر دادگاه رأی داد، قدم‌های بعدی را دنبال کنیم.

روحانی ادامه داد: اقدام آمریکا نه علیه فناوری هسته‌ای بلکه علیه سلامت مردم، محیط زیست، مواد غذایی و داروی مردم بود.

رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه ما به ابزاری جدید نیاز داشتیم تا از این مرحله عبور کنیم خاطرنشان کرد: من یک بار به صورت خصوصی به رهبر انقلاب گفتم و یکبار هم در جمع مسئولان به رهبری گفتم که ما در شرایط جنگ روانی و اقتصادی هستیم. آیا شما قبول دارید؟ ایشان گفتند بله، من گفتم آیا شما قبول دارید در این شرایط به یک فرمانده نیاز داریم که مثل دوران دفاع مقدس همه به او کمک کنند؟ پیشنهاد من این بود که رهبری فرماندهی را قبول کنند و ما همه تابع و کنار ایشان باشیم اما ایشان گفتند ما به فرمانده نیاز داریم ولی رئیس جمهور باید فرمانده باشد.

روحانی با بیان اینکه ما برای حل مشکلات به لحاظ ساختاری نیز اقدام کردیم، گفت: به ملت بزرگ ایران می‌گویم مطمئن باشند لحظه‌ای از توطئه دشمنان و حل مشکلات مردم غفلت نمی‌کنیم و با همه توان به دنبال حل مشکلات هستیم. برای کسانی که حقوق ثابت دارند افزایش ۲۰ درصدی حقوق را دنبال کرده و قانون مصوب مجلس را اجرایی می‌کنیم. تکلیف حقوق کارگران نیز همین هفته مشخص می‌شود. برای بخش پزشکی هم تصمیمات لازم را اتخاذ کرده‌ایم. به اقشار مستضعف جامعه که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند نیز در حد توان کمک می‌کنیم.پرداختی ما به این اقشار بیش از چهار برابر شده است ولی نیاز آنها بیش از این است.

وی تاکید کرد: تمام توان خود را برای اشتغال، تولید و تأمین کالاهای اساسی مردم به کار می‌گیریم. تا پایان سال حدود ۱۵ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی پرداخت کردیم. برای سال آینده ممکن است تغییراتی در شیوه تأمین کالاهای اساسی مردم ایجاد کنیم اما مسیر تأمین این کالاها را ادامه می‌دهیم. همچنین کمک‌های کالایی را ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه برخی صادر کنندگان، وارد کنندگان و مغازه داران شرایط کشور را مراعات نمی‌کنند بیان کرد: با این حال بیشتر آنها خیلی خوب، سالم و عادلانه کالا را در اختیار مردم می‌گذارند اما برخی کالاها را در پستوی مغازه خود به گونه‌ای دیگر توزیع می‌کنند یا حقوق مردم را رعایت نمی‌کنند. من از تعزیرات، ستاد حمایت و قوه قضائیه می‌خواهم بیش از پیش فعال باشند.

روحانی با بیان اینکه امیدوارم در سال آینده با وحدت، هماهنگی و تلاش بیشتر بتوانیم شرایط بیشتری داشته باشیم، اظهار کرد: ان‌شاءالله با این اقدامات دشمن را از مسیر و اقداماتی که تا کنون به ناروا انجام داده است مأیوس خواهیم کرد.

وی با اشاره به در پیش بودن ایام تعطیلات نوروز و سفرهای نوروزی گفت: باید همه نهادها و افرادی که در ایام نوروز و سفرهای نوروزی مسئولیتی بر عهده دارند تلاش کنند تا به بهترین نحو این ایام سپری و همه مسافران به سلامت سفر خود را انجام دهند.

رئیس جمهوری همچنین با اشاره به تلاش خبرنگاران و اصحاب رسانه در اطلاع رسانی و پوشش اخبار بخش‌های مختلف کشور گفت: از همه اصحاب رسانه که در طول سال در کنار مردم حضور داشتند و مسائل کشور را برای آنها بیان کردند و همچنین به انتقاد از دولت پرداختند تشکر می‌کنم. این انتقادات اگر سازنده باشد برای دولت بسیار مهم و ارزشمند است.

روحانی افزود: حتماً نباید مردم را مأیوس کنیم و در جامعه شکاف ایجاد نمائیم و خدمتگذاران را متهم کنیم. من شهادت می‌دهم که همه مسئولان، دستگاه‌های اجرایی، در تلاش هستند تا وظایف خود را به بهترین نحو انجام دهند. در این شرایط اصحاب رسانه باید از ما انتقاد کنند و به مردم نیز اطلاع دهند.

وی تصریح کرد: نباید دشمن اصلی و توطئه اصلی را فراموش کنیم. بلکه باید هر چه لعنت داریم بر کسی بفرستیم که این شرایط را برای ما به وجود آورد؛ آمریکایی‌ها، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه‌ای این شرایط را برای ما به وجود آورده است. این در حالیست که برخی می‌گویند این مدیریت کشور است که باعث ایجاد چنین شرایطی شده است. در پاسخ به این افراد باید گفت که پروژه‌هایی که اخیراً افتتاح شده و همچنین پروژه‌های دیگر و اقداماتی که در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود نتیجه مدیریتی است که در کشور حاکم است.

رئیس جمهوری با اشاره به مدیریت حاکم بر دستگاه‌های اجرایی کشور خاطرنشان کرد: وزیر بهداشت که در این مجموعه مدیریت می‌کند قول داده که تا پایان دولت دوازدهم پرداختی بیماران را از ۳۳ درصد به ۲۵ درصد برساند و این بدان معناست که دولت راه خود را طی می‌کند و وظایف خود را انجام می‌دهد.

وی در پایان با بیان اینکه سال ۹۸ سال امیرالمومنین علی (ع) است، اظهار کرد: ان‌شاءالله سال ۹۸ سالی بسیار مبارک برای ملت بزرگ ایران، اصحاب رسانه و همه ما باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری