کد خبر: ۲۱۶۷۲۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۸
معلوم نیست که ایران دارای فناوری ساخت یا طراحی تسلیحات هسته‌ای پیشرفته باشد. اما تردیدی نیست که اگر تلاش کند، در مدت کوتاهی قادر به کسب این توانایی خواهد بود. ملاحظات سیاسی است که تاکنون مانع انجام این کار شده است.
جو سیرینسیون در دفنس وان نوشت: این هشدار مهلکی است که مشاور امنیت ملی آمریکا، جان بولتون طی دیدار ششم ژانویه با نتانیاهو آن را مطرح کرد: «ما تردیدی نداریم که ایران هنوز راهبرد تولید تسلیحات هسته‌ای را دنبال می‌کند». اما من مدرکی نیافتم که موید این هشدار بولتون باشد. معلوم نیست که منظور او از «ما» چه کسانی است اما مطمئنا شامل نهادهای اطلاعاتی آمریکا نمی‌شود. آنها به نتیجه کاملا متفاوتی رسیده‌اند. احتمال زیادی وجود دارد که این ادعای مشاور امنیت ملی نیز دروغی بیش نباشد؛ البته دروغی که می‌تواند پیامدهای جدی برای امنیت ملی آمریکا داشته باشد.

به گزارش اعتدال، در ادامه این مطلب آمده است: دن کوتس، مدیر نشنال اینتلیجنس بی‌تردید با بولتون مخالف است. او سال گذشته در سنا شهادت داد که ایران مایل است به برجام پایبند بماند؛ توافقی که صریحا ایران را از تولید سلاح اتمی منع می‌کند. همچنین وی گفت که این توافق با تسهیل دسترسی بازرسان به تاسیسات هسته‌ای، به میزان زیادی موجب شفافیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران شده است. یعنی برجام به توانایی ما برای کشف هر گونه تخطی در برنامه هسته‌ای ایران کمک کرده است. سازمان انرژی اتمی بین‌المللی تصدیق کرده که ایران کاملا به مفاد برجام پایبند بوده و نهادهای اطلاعاتی آمریکا نیز این را تایید کرده‌اند.

در گزارش سال ۲۰۱۷ جامعه نهادهای اطلاعاتی آمریکا درباره ارزیابی تهدیدات جهانی به صراحت آمده که «ما نمی‌دانیم که آیا در نهایت ایران تصمیم به ساخت بمب اتمی خواهد گرفت». این یعنی که بولتون هیچ توجیهی برای ادعای خود ندارد. «ما» یعنی نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا، اعتقاد ندارد که ایران به دنبال ساخت بمب هسته‌ای است. البته این حقیقت، چیزی نیست که بولتون در موقعیت خود از آن غافل باشد. پال کر در گزارشی که سال ۲۰۱۸ برای اداره پژوهش‌های کنگره نوشت، قید کرده: «دست‌کم از سال ۲۰۰۷ جامعه اطلاعاتی آمریکا اقدام به انتشار ارزیابی‌های طبقه‌بندی نشده‌ای کرده که اشعار می‌دارد ایران هنوز تصمیم به ساخت سلاح هسته‌ای نگرفته است. طبق یکی از این گزارش‌ها در سال ۲۰۰۷، نیرو‌های مسلح ایران تحت هدایت دولت تا پاییز سال ۲۰۰۳ به دنبال تولید بمب اتمی بودند. پس از این تاریخ، به دنبال افزایش فشارهای بین‌المللی، ایران برنامه هسته‌ای نظامی خود را متوقف کرد».

اهمیت ارزیابی تصمیمات ایران در این است که این کشور دست‌کم دارای توانمندی ساخت بمب‌های نسل اول اتمی است. معلوم نیست که ایران دارای فناوری ساخت یا طراحی تسلیحات هسته‌ای پیشرفته باشد. اما تردیدی نیست که اگر تلاش کند، در مدت کوتاهی قادر به کسب این توانایی خواهد بود. ملاحظات سیاسی است که تاکنون مانع انجام این کار شده است.

اگر ادعاهای بولتون صحت داشت، ایران می‌توانست هرگاه که بخواهد، تعهدات خود ناشی از برجام را زیر پا بگذارد و به ساخت بمب بپردازد. در این صورت آمریکا ناچار بود پیش از اینکه ایران با ساخت بمب جهان را غافلگیر کند، حمله پیش‌دستانه را در دستور کار قرار دهد. اما من نمی‌دانم که بولتون بر مبنای کدام مدارک چنین ادعایی را مطرح کرده است. حتی اسنادی که اسراییل ادعا می‌کند آنها را از انباری در تهران ربوده، تنها حکایت از چارچوب برنامه‌ریزی برای ساخت بمب پیش از سال ۲۰۰۳ دارد. جامعه اطلاعاتی آمریکا هنوز معتقد است که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند مانده است. جفری لوییز، کارشناس تسلیحاتی که این اسناد را بررسی کرده معتقد است: «تقریبا هیچ چیز جدیدی وجود ندارد».

ما نمی‌دانیم که ۱۶ سال بعد، ایران چه میزان از دانش لازم برای تولید سلاح‌های اتمی را در اختیار خواهد داشت اما به گفته استفن مول که در مذاکرات انعقاد برجام حضور داشت، توافق هسته‌ای با ایران براساس بدترین شرایط قابل پیش‌بینی منعقد شد. او در سال ۲۰۱۶ گفت: «این توافق را براساس آنچه می‌توانستیم ارزیابی و تصدیق کنیم، ترتیب دادیم مانند اینکه چه میزان مواد اولیه در اختیار دارند؟ ظرفیت غنی‌سازی ایران چقدر است؟ آیا جامعه بین‌المللی قادر است فعالیت‌های مشکوک در این کشور را بیابد؟ و غیره». پس چه چیزی ادعاهای نامتعارف بولتون را توجیه می‌کند؟ آیا او از رییسش ترامپ آموخته که حتی درباره آشکارترین حقایق نیز دروغ بگوید؟

فریبکاری بولتون، عمری طولانی‌تر از ترامپ دارد. او با مخفی کردن شواهد مخالف، به دروغ همه را متقاعد کرده بود که حکومت صدام دارای تسلیحات کشتار جمعی است. چنانکه پیتر بینارت بیان کرده، بررسی سخنان و مواضع بولتن طی دو دهه اخیر، نشان‌دهنده اظهاراتی مملو از تاکید بر اقدامات خیرخواهانه آمریکا، انگیزه‌های دشمنان آمریکا، بی‌فایدگی دیپلماسی و ثمربخش بودن جنگ است که البته برای این گفته‌ها، مدارک و شواهد درخوری نیز ارائه نمی‌کند. نظرسنجی موسسه پروپابلیکا از همکاران بولتن نشان می‌دهد که او همواره تلاش داشته شواهد اطلاعاتی را به انحراف بکشاند به این معنی که مانع ورود اطلاعاتی می‌شود که با پیش‌فرض های او متناقض است و علیه مخالفان خود دست به اقدامات تلافی‌جویانه می‌زند. به بیان کوتاه، آمریکا دارای یک مشاور امنیت ملی است که تمایلات و روحیه‌ای نزدیک به رییس‌جمهورش دارد که بیانگر موقعیتی بسیار مخاطره‌آمیز است.

کذب گویی ترامپ به اهداف بولتون کمک می‌کند اما او به کمی هشدارهای مبالغه‌آمیز هم نیاز دارد. با ادامه تور خاورمیانه‌ای او علیه ایران، باید منتظر رگباری از ادعاهای دروغ باشیم که به اندازه دروغ های خروجی از کاخ سفید موثرند. بنابراین ناچار خواهیم بود تمام ادعاهای او را مورد بررسی و مداقه قرار بدهیم تا میزان تطابق آنها را با حقیقت دریابیم. دروغ های بولتون و پومپئو در حال هموار کردن مسیر آغاز یک جنگ در خاورمیانه است؛ جنگی که منازعات بر سر احداث دیوار در مرز مکزیک را اتفاقی بسیار کم‌اهمیت جلوه خواهد داد.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
0
0
ما سبیلت را می تراشیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری