کد خبر: ۲۱۶۷۲۰
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۳
رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که در تماس تلفنی اخیرش با رئیس جمهور آمریکا به توافقی تاریخی با وی دست یافته است.
رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که در تماس تلفنی اخیرش با رئیس جمهور آمریکا به توافقی تاریخی با وی دست یافته است.

به گزارش اعتدال، به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی اظهار کرد که وی در تماس تلفنی اخیر با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود به توافقی "تاریخی" با وی دست یافته است.

وی افزود: ما از این که ترامپ مواضع مختلف درباره سوریه را قبول دارد، استقبال می‌کنیم اما این مساله در عمل اتفاق نمی‌افتد.

وی درباره پیشنهاد ترامپ مبنی بر ایجاد یک منطقه امن در شمال سوریه نیز گفت: ترکیه منطقه امن به مساحت ۲۰ مایل که ترامپ درباره آن صحبت می‌کند را ایجاد خواهد کرد. من حس مثبتی نسبت به ایجاد این منطقه دارم . در این باره با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز صحبت کرده‌ام او نیز واکنش مثبتی داشته است. همچنین عربستان سعودی. اما دیگر هیچ واکنش جدی از سوی آنها ندیده‌ایم. ما به این روند ادامه خواهیم داد. 

اردوغان تأکید کرد: ترکیه هیچ‌گاه نمی‌پذیرد که عناصر داعش و یگان‌های مدافع خلق کرد در نزدیکی مرزهایش حضور داشته باشند و آنها را به سوراخ‌هایشان می‌اندازیم. یگاه‌های مدافع خلق در ایجاد این منطقه امن در شمال سوریه هیچگونه مشارکتی نخواهند داشت. ما این منطقه را به تروریست‌ها واگذار نخواهیم کرد. ما با ائتلاف در این راستا همکاری می‌کنیم.

رئیس‌جمهوری ترکیه اظهار کرد: مادامی که مسائل حساس کشور من مورد نظر قرار بگیرد ترکیه می‌تواند مسائل را در "روح ائتلافی" با ترامپ حل و فصل کند.

وی در ادامه تصریح کرد: تفاوت در مواضع آنکارا و واشنگتن درباره سوریه ناراحت کننده است. امیدواریم که با ترامپ به یک توافق درباره سوریه دست یافته باشیم رئیس جمهوری آمریکا در این تماس بار دیگر بر تصمیم خود برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تاکید کرد.

رئیس جمهوری ترکیه اظهار داشت: ترکیه همچنین کشوری برای برادران کرد است و از حدود ۳۰۰ هزار کرد از برادران عین العرب (کوبانی) استقبال کرده اما درهای خود را بر روی تروریست‌ها بسته است.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که از حقوق خودمان حمایت می‌کنیم از حق و حقوق برادران سوری‌مان نیز حمایت می‌کنیم.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه اظهاراتش اعلام کرد:‌برخی از پیام‌های رئیس جمهوری آمریکا در فضای شبکه‌های اجتماعی من و دوستانم را ناراحت کرده است.

وی با اشاره به مذاکرات شب گذشته‌اش با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد مذاکرات مثبتی با یکدیگر داشتیم. هدف‌مان این است که حجم مبادلات تجاری میان دو کشور را به ۷۵ میلیارد دلار برسانیم و می‌خواهیم در همین راستا گام‌هایی سریع برداریم.

اردوغان در بخش دیگری از اظهاراتش با حمله‌ به بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه گفت:‌ حزب اپوزیسیون ترکیه با حمایت فتو ( وابسته به فتح‌الله گولن ) توانست کمپین انتخاباتی ۲۰۱۴ را پیش ببرد. زمانی که تنها حمایت فتو کافی نبود به دنبال حمایت پ.ک.ک رفت.

وی ادامه داد: پ.ک.ک، یگان‌های مدافع خلق و داعش نمی‌توانند دیگر در میان ما نفوذ کنند. در عفرین یگان‌های مدافع خلق دچار ضربه سختی شدند در منبج و فرات نیز اینگونه خواهد شد.

رئیس جمهوری ترکیه در بخش دیگری از اظهاراتش خطاب به برادران کرد گفت: ای برادران کرد، بازیچه آنها نشوید در این کشور این دولت، دولت اعراب کردها و ترک‌های ساکن خاک این کشور است. کردها با رای دادن به احزاب سیاسی حامی پ.ک.ک در انتخابات از آنها حمایت نکنید.

او در ادامه اظهاراتش در واکنش به انتقادات دیگران درباره‌ حضورش در سوریه گفت: مقایسه حضور ترکیه با حضور کشورهای دیگر در سوریه تحقیری علیه آنکارا محسوب می‌شود.

اردوغان همچنین یادآور شد، به احتمال خیلی زیاد ۲۳ ژانویه (سوم بهمن) با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دیدار خواهد کرد.

به گزارش المیادین، وی افزود: به غیر از این تدارک یک نشست سه‌جانبه با پوتین و حسن روحانی نیز داده شده است. برگزاری این نشست در دستور کار است اما تاریخ دقیق آن هنوز معلوم نیست با این حال مذاکرات ما در فرمت نشست آستانه خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری