کد خبر: ۲۱۵۴۸۱
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰
یکی از مقامات ارشد اسراییلی می‌گوید: «ترامپ با این کار اساسا کلید سوریه را به ولادیمیر پوتین تقدیم کرده است. مشکل اینجاست که آن را رایگان و بدون هیچ چشم داشتی داده است. با توجه به اینکه او تاجری باهوش و باتجربه تلقی می‌شود، این اتفاق مأیوس‌کننده و موجب نگرانی است».
بن کاسپیت در المانیتور نوشت: اگر امکانش وجود داشت، نتانیاهو یکی از شدیداللحن ترین سخنرانی‌هایش علیه ترامپ را ترتیب می‌داد. این نخستین بار است که نتانیاهو دلتنگ مقام پیشین ریاست‌جمهوری آمریکا، یعنی باراک اوباما می‌شود.

به گزارش اعتدال؛ در ادامه این مطلب آمده است: یکی از اعضای کابینه نتانیاهو به شرط عدم افشای نامش به ما گفت: «فقط تصور کنید که اگر اوباما بدون اعلام قبلی تصمیم به خروج نظامیان آمریکایی از سوریه می‌گرفت، نتانیاهو چه بلایی سرش می‌آورد. او در هر دو مجلس آمریکا حاضر می‌شد و تمام محافل لابی‌گری اسراییل در آمریکا مانند ایپک، ادلسون و غیره را علیه اوباما برمی‌انگیخت. او اعلام می‌کرد که رییس‌جمهور آمریکا مستقیما به منافع اسراییل ضربه زده است. اما مشکل اینجاست که ترامپ این کار را کرده نه اوباما. بنابراین تمام کاری که نتانیاهو می‌تواند انجام دهد این است که طی یک مکالمه تلفنی مودبانه به ترامپ بگوید اسراییل به حفظ منافع امنیتی خود در سوریه با کمک آمریکا ادامه خواهد داد».

سال گذشته چند بار به نخست‌وزیر اسرائیل هشدار داده شد که دولت ترامپ گزینه خروج نظامیان از سوریه را روی میز دارد و هر لحظه امکان اجرای آن وجود دارد. روسای ارتش و اطلاعات اسراییل احتمال می‌دادند که ترامپ بهانه‌ای برای بیرون کشیدن خود از بحران سوریه دست‌وپا کند. نتانیاهو طی یک سال گذشته تمام فشاری را که می‌توانست بر دولت آمریکا وارد کرد تا از لغو یا تعویق این تصمیم اطمینان یابد. اما او به تازگی دریافت که تمام امیدهایش به یاس بدل شده است.

تا پیش از این نتانیاهو از پیروزی و حضور متحد خود در کاخ سفید لذت می‌برد. او هر چه می‌خواست از ترامپ گرفته بود: انتقال سفارت آمریکا به قدس، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و گستراندن چتر دیپلماتیک آمریکا بر تمام محافل حامی اسراییل. اما این هفته نتانیاهو اولین قسط از خسارت ناشی از تلون مزاج سیاسی و بی‌ثباتی مواضع ترامپ را پرداخت کرد.

یکی از مقامات ارشد اطلاعاتی اسرائیل به شرط عدم افشای هویتش به المانیتور گفت: «این باورنکردنی است. ترامپ این تصمیم را باوجود مخالفت تمام مشاوران و مقامات آمریکایی اتخاذ کرد». این گفته صحیح است. در هفته‌های اخیر، مقامات اسراییلی در تمام سطوح، تاکید مقامات ارشد آمریکایی بر تعهدات این کشور نسبت به اسراییل را دریافت کرده بودند. همه آنها به زبان مشابهی سخن می‌گفتند: «حضور آمریکا در سوریه ضروری است، هیچ قصدی برای ترک سوریه در آینده نزدیک وجود ندارد، اگر هم چنین قصدی وجود داشته باشد، آمریکا به طور همزمان از تمام اهرم‌های دیپلماتیک برای دور کردن ایران از مرزهای اسراییل و حفاظت از منافع آن استفاده خواهد کرد.» اما این هفته تمام این وعده‌ها با یک توییت از جانب ترامپ محو شدند. همراه با آن نیز بسیاری از مقاماتی که چنین وعده‌هایی می‌دادند از صحنه سیاست محو شدند. وزیر دفاع آمریکا، جیمز متیس استعفای خود را اعلام کرد که البته موجب غافلگیری کسی در تل‌آویو نشد.

حضور دو هزار نیروی نظامی آمریکا در مرز عراق، سوریه و اردن نیز از مزیت عملیاتی چندانی برای امنیت اسرائیل برخوردار نبود.

همه در اسراییل متفق‌القول هستند که اعلام خروج عجولانه آمریکا از سوریه، در بدترین زمان ممکن صورت گرفته است. این اتفاق موفقیت احتمالی اسراییل در مقابله با نفوذ ایران در سوریه را به تعویق می‌اندازد.

ترامپ حتی تلاش نکرد از اعلام خروج نظامیان خود برای اخذ امتیاز از روس‌ها به منظور ممانعت از نزدیک شدن ایران به مرزهای اسراییل استفاده کند. او بی هیچ مابه ازایی این کار را می‌کند که مخالف منطق، مشورت نزدیکان و منافع آمریکا و متحدانش است. یکی از منابع نزدیک به نتانیاهو به شرط حفظ هویتش به ما گفت: «این طبیعت ترامپ است، چه خوب چه بد. تا حالا با وجهه خوب او مواجه بودیم و حالا بدی‌هایش. تمام امید ما این است که این وضعیت تکرار نشود.»

در واقع بیشتر نگرانی اسراییل بابت خروج آمریکا از منطقه مرزی التنف است که خاری در گلوی روسیه، سوریه و ایران بود. پایگاه آمریکا در این منطقه مانع ارسال زمینی محموله های تسلیحاتی ایران به دمشق و بیروت بود. هر چه هم که از آنجا می‌گذشت، هدف حملات هوایی اسراییل با استفاده از حضور آمریکایی ها به عنوان یک سپر دفاعی قرار می‌گرفت. اما این قضیه دیگر تمام شده است.

یکی از مقامات ارشد اسراییلی بازهم به شرط عدم افشای هویتش می‌گوید: «ترامپ با این کار اساسا کلید سوریه را به ولادیمیر پوتین تقدیم کرده است. مشکل اینجاست که آن را رایگان و بدون هیچ چشم داشتی است. با توجه به اینکه او تاجری باهوش و باتجربه تلقی می‌شود، این اتفاق مأیوس‌کننده و موجب نگرانی است».

اسراییل فرصتی برای اظهار نگرانی یا مخالفت ندارد. ارتش در حال تدارک دیدن برای یک پاسخ عملیاتی به خروج قریب الوقوع آمریکاست. یکی از مقامات ارتش اسرائیل می‌گوید: «ما به رفتار عادی خود ادامه می‌دهیم. در ماموریت نیروی هوایی تغییری به وجود نمی‌آید و به مقابله با نفوذ ایران ادامه می‌دهیم».

مشکل اصلی متعلق به حوزه‌های دیپلماتیک، راهبردی و بین‌المللی است. یکی از مقامات ارشد دیپلماتیک اسراییل به ما گفت: «هنوز هم می‌توانیم با این قضیه کنار بیاییم. اوضاع اردنی‌ها از ما وحشتناک‌تر است. حضور آمریکایی‌ها در الطنف، عاملی حیاتی برای آنها بود. آنها نگرانند خروج آمریکا موجب جان گرفتن دوباره داعش شود.» اما شانسی که اردنی‌ها آورده‌اند این است که اسراییلی ها قادر نیستند این منطقه را ترک کنند ‌و شراکت راهبردی میان این دو دولت قوت خواهد گرفت. اسراییل در پایان این هفته، با اسراییل در آغاز آن متفاوت است. این نخستین بار است که آنها مجبور می‌شوند بهای گزافی بابت سیاست‌های ترامپ بپردازند. یکی از مقامات اسرائیلی می‌گوید: «تا امروز می‌دانستیم که وعده های روسیه برای ممانعت از پیشروی ایران پایدار نخواهد ماند. اما حالا می‌دانیم که روی حمایت آمریکایی‌ها نیز نمی‌توانیم حساب کنیم. از این به بعد تنها باید به خودمان اتکا کنیم».
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری