کد خبر: ۲۱۴۹۲۵
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
پس از حادثه تلخ سقوط هواپیمای شرکت آسمان در ۹ مایلی فرودگاه یاسوج، در حال حاضر پروازها به این فرودگاه متوقف شده است.
پس از حادثه تلخ سقوط هواپیمای شرکت آسمان در ۹ مایلی فرودگاه یاسوج، در حال حاضر پروازها به این فرودگاه متوقف شده است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، در روز ۲۹ بهمن‌ ماه سال ۱۳۹۶ یک فروند هواپیمای ای تی آر ۷۲ شرکت هواپیمایی آسمان با 66 سرنشین در نزدیکی فرودگاه یاسوج و در اثر برخورد به یکی از کوه‌های رشته کوه دنا سقوط کرد و این مساله به فوت تمام سرنشینان منجر شد.

پس از این حادثه سازمان هواپیمایی کشوری پرواز ای تی آر ۷۲ را در آسمان ایران ممنوع کرد که البته پس از چند هفته بار دیگر مجوزهای لازم برای تداوم پرواز این هواپیماها ارائه شده است.

رصد وضعیت بازار صنعت هوایی ایران نشان می‌دهد که در حال حاضر هیچ پروازی به مقصد یا از مبدا فرودگاه یاسوج انجام نمی‌شود. در هیچ یک از سامانه‌های اینترنتی فروش بلیت هواپیما برای روزهای آینده برنامه پروازی برای یاسوج وجود ندارد و پیگیری‌های خبرنگار ایسنا نشان می‌دهد که در حال حاضر هیچ یک از ایرلاین‌ها برای این فرودگاه برنامه پروازی ارائه نمی‌کند.

علی محسنیان، مدیر فرودگاه یاسوج، گفت: فرودگاه یاسوج در حال حاضر براساس مقررات بین‌المللی از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب در منطقه خدمات هوانوردی و فرودگاهی ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه فرودگاه یاسوج تعطیل نیست چراکه تعطیل بودن فرودگاه تعاریف خاصی دارد، اظهار کرد: این فرودگاه از اول اسفند ماه 96 تاکنون به بیش از 700پرواز مسافربری، هلی‌کوپتر نظامی، انتظامی، امدادی، اورژانس و شخصی خدمات ارائه کرد.

محسنیان با بیان اینکه در فرودگاه یاسوج در این مقطع پرواز برنامه‌ای(یاسوج- تهران و بلعکس) ندارد و برقرار نیست، افزود: متاسفانه ناوگان امبرائر شرکت "آتا" که پروازهای یاسوج را پس از سانحه سقوط پرواز "تهران- یاسوج" انجام می داد بعلت بوجود آمدن مشکلات حقوقی نتوانسته به تعهدات خود عمل کنند و این مشکل تنها مربوط به فرودگاه یاسوج نبود.

مدیر فرودگاه یاسوج خاطرنشان کرد: آنچه نیاز است که مردم استان کهگیلویه و بویراحمد بدانند این است که در شرکت فرودگاه‌های کشور، وظیفه ما توسعه و بهسازی و آماده سازی زیرساختهای فرودگاهی است که هم اکنون به جرات می توانم اعلام کنم تمامی زیرساختهای پروازی از جمله سطوح پروازی، روشنایی باند، طرح هایی پروازی، بهسازی ترمینال، بهسازی معابر، بهسازی تاسیسات و تجهیزات مورد نیاز و تامین امکانات به نحو مطلوب در فرودگاه یاسوج برای برقراری پروازها فراهم شده است و برابر استانداردهای روز همه آنچه که باید در این فرودگاه داشته باشیم را داریم.

مدیران فرودگاه‌ها اختیار و توانایی چندانی بابت برقراری پرواز ندارند

محسنیان تصریح کرد: برقراری، توسعه و استمرار پرواز در فرودگاه‌هایی که در مناطق کمتر توسعه یافته همچون یاسوج هستند یک مساله فرا فرودگاهی است و مدیران فرودگاه‌ها به تنهایی اختیار و توانایی چندانی بابت این موضوع ندارند بنابراین نیازمند همکاری و همیاری مسئولان اجرایی و سیاسی استان هستیم تا با استفاده از پتانسیل خود بتوانند شرکت‌های هواپیمایی را ترغیب و تشویق به برقراری پرواز در این منطقه کنند.

وی ادامه داد: طی چند ماه گذشته با 6 ایرلاین کشور نشست‌ها و پیگیری هایی داشته ایم نماینده بویراحمد و دنا و استاندار پیگیر این مساله هم هستند اما تا این لحظه خبری از برقراری پروازهای "تهران- یاسوج" و بلعکس در فرودگاه یاسوج نیست.

مدیر فرودگاه یاسوج عنوان کرد: برخی ایرلاین ها قول هایی برای ماههای آینده دادند اما تا زمانی که این موضوع قطعی نشود بطور عمومی اعلام نمی کنیم.

محسنیان بیان کرد: از زمان وقوع سانحه پرواز" تهران – یاسوج" به مدت 4ماه پروازی نداشته ایم که با حضور شرکت "آتا"در مقطعی(حدود 2ماه) پروازها برقرار شد اما بعداز کنسل شدن پروازهای فرودگاه یاسوج از سوی شرکت "آتا" از مرداد ماه امسال تاکنون(حدود 5ماه) پروازی نداشته ایم.

پیگیری مسئولان تنها راه از سرگیری پروازهای یاسوج

وی تاکید کرد: راه اندازی پروازهای فرودگاه یاسوج تنها با رایزنی، پیگیری و تلاش مسئولان عالی و اجرایی استان است.

مدیر فرودگاه یاسوج اظهارکرد: با وجود اینکه استانداری بابت اجرای پروژه بهسازی و توسعه باند فرودگاه یاسوج 50 درصد سهم ریالی پروژه را تعهد کرده بود اما ریالی به تعهداتش عمل نکرد اما پروژه تمام شد.

محسنیان با اشاره به تماس های زیاد مردمی برای تغییر مسیر پروازهای فرودگاه یاسوج بیان کرد: تغییر مسیر پروازها فنی نیست، مسیرهای هوایی کشور امن هستند و میسر هوایی ناامن نداریم بلکه آنچه که باعث می شود ایمنی در یک مسیر هوایی به خطر بیفتد نادیده گرفته شدن مقررات هوانوردی است.

وی افزود: بسیاری از مسیر های پروازی کشور بر فرار کوه ها و ارتفاعات عبور می کنند اما ایمن هستند.

مدیر فرودگاه یاسوج اضافه کرد: ما بخاطر شرایط اجتماعی و ذهنی مردم پیشنهاد تغییر مسیر پروازهای فرودگاه یاسوج را به دستگاههای زیربط داده ایم اما از اختیارات ما خارج است و باید در کمیته تخصصی فنی و امنیتی موضوع مطرح و مورد بررسی قرار گیرد که تاکنون پاسخ مثبتی در این رابطه دریافت نکرده ایم.

پروازهای یاسوج حداکثر تا پایان امسال از سر گرفته می شوند

همچنین شاهرخ کناری، فرماندار شهرستان بویراحمد نیز در این خصوص گفت: برای راه اندازی و از سر گیری پروازهای فرودگاه یاسوج یکی دو شرکت هواپیمایی اعلام آمادگی کردند.

وی اظهار کرد: شرکت آسمان اعلام کرد که ما می توانیم پروازهای یاسوج را با یک هواپیمای ای تی آر ۷۲ انجام دهیم اما چون ذهنیت مردم یاسوج و استان نسبت به این هواپیما مثبت نبود استاندار با این شرکت موافقت نکرد.

کناری افزود: نماینده بویراحمد و دنا و استاندار با دو شرکت هواپیمایی رایزینی و مذاکره کرده اند که منتظر پاسخ این دو شرکت هستیم.

فرماندار شهرستان بویراحمد در پاسخ به این سوال که مردم استان و یاسوج تا کی امیدوار به از سرگیری پروازهای فرودگاه یاسوج باشند، اضافه کرد: قطعا و حداکثر تا پایان امسال پروازهای فرودگاه یاسوج به هر قیمتی باشد، راه اندازی و از سر گیری می شود.

از مسئولان سازمان هواپیمایی کشور گلایه‌مندیم

همچنین عزیز فیلی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز با بیان اینکه استاندار و نماینده بویراحمد و دنا در حال پیگیری از سرگیری پروازهای یاسوج هستند، به خبرنگار گفت: با شرکتهای مختلف هواپیمایی در حال رایزنی و پیگیری این مشکل هستیم که در صورت قطعی شدن اطلاع رسانی خواهد شد.

وی افزود: ما هم از مسئولان سازمان هواپیمایی کشور گلایه مند هستیم چراکه باید به راه اندازی پروازهای فرودگاه یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد کمک کنند.

فیلی اضافه کرد: دنبال از سرگیری پروازهای فرودگاه یاسوج هستیم که امیدواریم با برقراری پروازها استقبال مردم را نیز داشته باشیم تا مداومت و استمرار داشته باشند.

علی محمد احمدی، استاندار کهگیلویه و بویراحمد روز دوشنبه، دوازدهم آذرماه در نشست شورای اداری استان با حضور معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: با نگاه ویژه شرکت هواپیمایی ایران شرکت قشم ایر پروازهای فرودگاه یاسوج را راه اندازی می کند.

وی افزود: بعد از سقوط هواپیمای ای تی آر ۷۲ آسمان مسیر "تهران-یاسوج"، پروازهای فرودگاه یاسوج توسط شرکت هواپیمای آتا انجام شد که بعد از مدتی به دلیل خارجی بودن کادر پروازی این پروازها نیز متوقف شد .

احمدی اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام شده و نگاه ویژه شرکت هواپیمایی ایران شرکت قشم ایر قرار است یک هواپیما با کیفیت بالا برای پروازهای فرودگاه یاسوج اختصاص دهد که امیدواریم بزودی شاهد راه اندازی پروازها در این فرودگاه باشیم.

همچنین جعفر گوهرگانی، معاون امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به سفر 12 آذرماه خانم ابتکار به یاسوج در نشست شورای اداری استان خطاب به معاون رئیس جمهور گفت: با توجه به اینکه شما رابطه صمیمانه با خانم شرف‌بانی مدیرعامل شرکت هواپیمایی کشور دارید، انتظار داریم با ایشان در خصوص برقراری پروازهای فرودگاه یاسوج، مرکز این استان صحبت کنید چراکه بیش از چند ماه است که در مرکز استان پروازی نداریم.

مردم و مسئولان برای تردد به شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد یا قید سفر هوایی را می‌زنند و بصورت زمینی با اتوبوس و سواری به تهران سفر می کنند و یا با سختی فراوان از مسیر "شیراز- تهران" اقدام به مسافرت و پرواز می کنند. انتظار می رود که مسئولان استانی و کشوری برای این مساله تدبیری اساسی بیندیشند و این مشکل مردم یاسوج را برطرف کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری