کد خبر: ۲۱۰۷۳۷
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴
بیشتر رسانه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ساعتی پس از حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز به این حادثه پرداختند.
بیشتر رسانه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ساعتی پس از حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز به این حادثه پرداختند.

به گزارش اعتدال، رویترز، فرانس ۲۴، الجزیره،خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس از جمله رسانه‌هایی هستند که به این حادثه پرداختند اما هیچکدام از آنها از واژه تروریستی برای تشریح این حمله استفاده نکرده و صرفاً آن را حمله عناصر مسلح نامیدند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد: یک جنبش عربی در اهواز مسئولیت حمله تروریستی در هنگام رژه امروز در این شهر را که منجر به کشته شدن ۲۴ نفر شد برعهده گرفت.

  
شبکه خبری روسیا الیوم گزارش داد: در پی حمله مسلحانه حین برگزاری رژه نظامی در شهر اهواز واقع در جنوب غربی ایران، دست کم ۹ نفر از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران کشته و ۲۱ تن دیگر نیز زخمی شدند.

روسیا الیوم به نقل از خبرنگار خود در تهران گزارش داد: حسن روحانی رئیس جمهور ایران رژه نظامی مشابه در تهران را پس از خبر حمله مسلحانه در اهواز ترک کرد.

این شبکه افزود: سپاه پاسداران، یک گروه مسلح را که در اهواز فعالیت می کند، مسئول این حمله اعلام کرده و افزوده است که دو عنصر مسلح را دستگیر و سه تن دیگر را نیز به هلاکت رسانده است.

اسکای نیوز عربی: کشته شدن عناصری از سپاه پاسداران انقلاب ایران در حمله اهواز

شبکه خبری اسکای نیوز عربی با تمرکز روی شهادت شماری از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در این حمله تروریستی گزارش داد که تلویزیون رسمی ایران اعلام کرده است که براثر حمله تروریستی در جریان رژه نظامی در اهواز، شماری زخمی شده اند.

سایت اسکای نیوز وابسته به امارات متحده عربی سپس با انتشار خبری با عنوان «کشته شدن عناصری از سپاه پاسداران انقلاب ایران در حمله اهواز» نوشت: در جریان یک رژه نظامی در منطقه اهواز واقع در جنوب غربی ایران، ۸ نفر از عناصر سپاه انقلاب ایران کشته شدند.

این شبکه با ادعای اینکه اهواز و دیگر شهرهای ایران صحنه اعتراضات مردمی علیه سیاست های نظام ایران بوده است، در ادامه نوشت که تلویزیون ایران اعلام کرده است که در این حمله چند فرد مسلح از جایگاه ویژه تیراندازی  را آغاز کرده اند.

این شبکه همچنین اعلام کرد که ایران دو گذرگاه مرزی با عراق را به سبب حمله اهواز بسته است.

العربی الجدید: حمله مسلحانه در یک رژه نظامی در اهواز شماری کشته و زخمی برجای گذاشت

پایگاه اینترنتی روزنامه العربی الجدید وابسته به قطر نیز در این باره نوشت: در پی حمله عناصر مسلح در جریان رژه نظامی نیروهای ایرانی در منطقه اهواز که همزمان با آغاز سالگرد وقوع جنگ ایران و عراق برگزار می شود، شماری کشته و زخمی شدند.

العربی الجدید با انتشار فیلم زیر نوشت: سخنگوی سپاه ایران، جنبش «الاهوازیه» را مسئول اجرای این حمله در حین رژه نظامی دانسته و گفته است که عربستان پشت حمایت از این گروه قرار دارد.

الجزیره: شمار کشته شدگان حمله به رژه نظامی در اهواز به ۱۰ تن رسید

شبکه خبری الجزیره قطر نیز در این باره گزارش داد: شمار کشته شدگان حمله به رژه نظامی در اهواز به ۱۰ کشته رسیده که بیشترشان نظامی هستند.
ارم نیوز: ۱۱ کشته و دهها زخمی در حمله به یک رژه نظامی در شهر اهواز

سایت ارم نیوز وابسته به امارات متحده عربی نیز با اشاره به حمله تروریستی اهواز نوشت: یکی از مسئولان شهر اهواز در جنوب ایران روز شنبه اعلام کرده است که شمار کشته و زخمی شدگان حمله به یک رژه نظامی در ین شهر که از سوی عناصر مسلح معارض صورت گرفت، افزایش یافته است.

این سایت به نقل از حسین حسین زاده معاون سیاسی استاندار خوزستان  شمار کشته شدگان را  ۱۱ نفر از نیروهای سپاه پاسداران اعلام کرده است.

این سایت همچنین به نقل از وی نوشته است که در این حمله همچنین ۳۰ تن زخمی شده اند.

سایت مذکور مدعی شده است که این مسئول ایرانی احتمال داده است که به دلیل حجم حمله و تیراندازی، تعداد مهاجمان بیشتر از چهار نفر بوده اند.

از سوی دیگر رسانه های سعودی تنها به انتشار اخبار مربوط به این حمله تروریستی به نقل  از رسانه های ایرانی اکتفا کرده اند.

'سی سی تی وی' تلویزیون مرکزی چین و 'شینهوا' خبرگزاری رسمی این کشور به صورت جداگانه گزارش کردند گروهی به نام 'الاحوازی' که ایران آن را یک گروهک تروریستی و جدایی طلب می داند، مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

بنا به گزارش رسانه های چین در جریان حمله افراد ناشناس سیاهپوش به رژه، دهها نفر کشته و زخمی شده اند اما آمار دقیق هنوز اعلام نشده است.

تارنماهای 'چاینا ارگ' و 'انگلیش نیوز' چین نیز گزارش کردند شماری از زخمی شدگان از نیروهای سپاه هستند که در رژه شرکت داشتند.
گزارش خاطر نشان می کند شمار مهاجمان به رژه اهواز 4 نفر بودند که گفته می شود سه نفر آنها کشته و یک نفر نیز دستگیر شده است.

رسانه های چین افزوده اند که از دیدگاه کارشناسان ایران، این گروه تروریستی و جدایی طلب از سوی عربستان سعودی حمایت می شود.
شینهوا نیز از قول 'محمد جواد ظریف' وزیر خارجه کشورمان نیز آورده است که آمریکا و اذناب این کشور باید مسئولیت این حمله تروریستی به رژه ارتش و سپاه را برعهده بگیرند.

گزارش به نقل از وی تاکید می کند که ایران متولیان و حامیان تروریست ها در منطقه و ارباب آمریکایی آنها را مسئول این حمله می داند و برای دفاع از جان، مال و کیان کشور از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

رسانه های ژاپنی از جمله شبکه های خبری 'کیودو' و 'ان اچ کی' و تارنماهای ژاپن تودی و ژاپن نیوز نیز اخبار مربوط به این حمله تروریستی را به طور گسترده بازتاب داده و آورده اند تصاویر منتشر شده فرار زنان و کودکان و زمین گیر شدن شماری از افراد در نتیجه این اقدام تروریستی را نشان می دهد.

این گزارش ها می افزاید ایران از سال 2011 میلادی، که بهار عربی بسیاری از کشورهای منطقه را دربر گرفت، وضعیت با ثباتی داشته و به ندرت موردی از حمله به نیروهای نظامی ایران وجود داشته است.

رئیس‌جمهوری ایران مجبور شد تا شرکت در مراسم رژه تهران را نیمه‌کاره رها کند

نشریه فایننشال تایمز در گزارشی این حادثه را دومین حمله تروریستی طی سال‌های اخیر در ایران خواند و عنوان کرد که در پی وقوع آن حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران مجبور شد تا شرکت در مراسم رژه تهران را نیمه‌کاره رها کند.

این نشریه همچنین توییت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره دست داشتن یک رژیم خارجی در این حادثه را به اختلاف میان ایران و عربستان نسبت داد و عنوان کرد: ایران و عربستان سال‌هاست که در منطقه درگیر جنگ قدرت هستند.

بر اساس این گزارش، یک گروه مسلح تروریستی که ظاهرا وابسته به گروهک تجزیه طلب الاحواز بوده است در جریان رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز پس از پوشیدن لباس مبدل به جایگاه مسئولان و فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی حمله کردند. تاکنون 24 نفر در این حادثه به شهادت رسیده و ده ها تن مجروح شده‌اند.

بازتاب حمله تروریستی اهواز در رسانه‌های جهان

بخش عربی شبکه خبری روسی اسپوتنیک نوشت: 9 نفر از نیروهای سپاه پاسداران ایران در حمله تروریستی صبح امروز در اهواز کشته شدند.

شبکه خبری سعودی العربیه هم از کشته شدن 8 نفر از نیروهای سپاه ایران در حمله مسلحانه خبر داد.

بخش عربی خبرگزاری فرانس 24 گزارش داد: در حمله مسلحانه در جریان رژه نظامی در اهواز شماری از غیرنظامیان کشته و زخمی شدند.
بخش عربی شبکه روسیا الیوم نوشت: هشت نفر از نیروهای سپاه پاسداران در حمله مسلحانه در جریان رژه نظامی در شهر اهواز در جنوب غرب ایران کشته شدند.

شبکه خبری المیادین گزارش داد که در حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز ایران شماری از این نیروها کشته و زخمی شدند.

بازتاب حمله تروریستی اهواز در رسانه‌های جهان

بخش انگلیسی بی بی سی نیز خبر داد که افراد مسلح ازپارکی درحوالی محل رژه تیراندازی کرده و یونیفورم نظامی بر تن داشتند.

به نوشته بی بی سی، تصاویر پس از این واقعه نشان می دهد که سربازان مجروح به محلی امن منتقل می شوند.

تارنمای بخش انگلیسی تلویزیون روسی راشا تودی نیز این تیراندازی را همزمان با گرامیداشت سالروز آغاز جنگ ایران وعراق عنوان کرد. این رسانه به نقل از منابع ایرانی نوشت که تیزاندازی دقایقی پس از آغاز رژه لشکر 92 زرهی ارتش ایران رخ داد و حدود 10 دقیقه طول کشید.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از تلویزیون ایران نوشت که عناصر تکفیری عامل وقایع امروز اهواز بودند.این خبرگزاری ادامه داد که این عبارت اشاره به 'ستیزه جویان اسلام گرا' دارد.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز به نقل از رسانه های ایران خبر داد که 8 تن در جریان حمله امروز جان باختند و افزود: اهواز مرکز استان نفت خیز خوزستان است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری