کد خبر: ۲۱۰۵۵۲
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳
رویای بن‌سلمان برای عربستان و ناسیونالیسم سعودی؛
همین ناسیونالیسم جدید است. اکنون او با طرح این موضوع که ایران اهداف امپریالیستی برای سلطه بر بخش مهمی از شبه جزیره عربستان را دارد دشمنی را ایجاد کرده که به خیال خود سبب ایجاد بسیج داخلی برای مقابله با ایران در میان جوانان و تقویت ناسیونالیسم مدنظر او می‌شود. از سوی دیگر او با استفاده از این اهرم ناسیونالیستی درصدد رونق بخشیدن به اقتصاد عربستان است.
در حال حاضر عربستان سعودی تحت حاکمیت محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به جای تاکید بر مفهوم عرب بودن یا مسلمان بودن بر سعودی‌بودن اصرار می‌ورزد. این موضوع نشان می‌دهد که ولیعهد آن کشور برای تقویت قدرت خود و تثبیت و تحکیم جایگاه‌اش به ناسیونالیسم سعودی متوسل شده است.

به گزارش اعتدال؛ سایت "میدل ایست ای" با اشاره به تلاش محمد بن سلمان برای ترویج نوعی "ناسیونالیسم سعودی" می‌نویسد: "این موضوع جای بحث دارد که آیا عربستان سعودی یک ملت است یا خیر. شاهزاده محمد بن سلمان اما مصمم است تا ملی‌گرایی تازه سعودی را میان جوانان آن کشور ترویج دهد. شعار او این است: عربستان سعودی برای سعودی‌ها و نخست عربستان سعودی که مشابه شعار نخست امریکا ترامپ است. او همواره در سخنرانی‌های خود اشاره می‌کند که عربستان سهودی نوجوانان و جوانان زیادی دارد. تقریبا 51 درصد از جمعیت آن کشور را افراد زیر 25 سال تشکیل می‌دهند. شاهزاده سعودی رویای قرار گرفتن عربستان در زمره کشورهای مدرن جهان را دارد. او خواستار شناساندن میراث فرهنگی و ملی عربستان سعودی به کشورهای خارجی است. آینده ترسیمی در رویای او عربستان سعودی لیبرال و مدرن‌شده است. ناسیونالیسم تازه محمد بن سلمان به جوانان آن کشور وعده خروج از رکود اقتصای گذشته، دغدغه‌های مذهبی و رهایی از محافظه‌کاری احتماعی را می‌دهد. محمد بن سلمان درصدد گرد‌آوردن مردم عربستان سعودی زیر پرچم ناسیونالیسم سعودی است. ناسیونالیسم جدید عربستان سعودی یک ابتکار عمل از بالا به پایین است. هدف آن ایجاد پیوندی میان جوانان با نهاد سلطنت در عربستان سعودی است. این الگوی جدید در عربستان سعودی مانند تمام ملی‌گرایی‌ها نیاز به روشنفکران، کارآفرینان و جوانان دارد تا در سطح مردمی گسترش یابد.

"میدل ایست ای" اما می‌نویسد که به نظر می‌رسد محمد بن سلمان دیر به قافله تلاش برای ترویج ناسیونالیسم رسیده چرا که در دیگر نقاط جهان تناقض‌های موجود در ناسیونالیسم آشکار شده است. هنوز هم برای مدرن شدن عربستان سعودی زود است چرا که روحیه مردانه در آن کشور حاکم است. در حالی که زنان می‌توانند به تماشای مسابقات فوتبال در محیطی کاملا مردانه بنشینند اما مردانگی در آن کشور به چشم می‌خورد. زنان می‌توانند رانندگی کنند اما باید برای سفر به خارج از کشور از سرپرست مرد اجازه بگیرند. همچنین، آنان هنوز هم برای ازدواج مجدد باید از اقوام مرد خانواده اجازه بگیرند. همچنین، زمانی که شوهر آن زن خارجی باشد این وزرات کشور عربستان سعودی است که باید به زن مجوز دهد.

این سایت در ادامه اشاره می‌کند که این یکی از عللی که محمد بن سلمان علاقمند به افزایش تنش با ایران است، همین ناسیونالیسم جدید است. اکنون او با طرح این موضوع که ایران اهداف امپریالیستی برای سلطه بر بخش مهمی از شبه جزیره عربستان را دارد دشمنی را ایجاد کرده که به خیال خود سبب ایجاد بسیج داخلی برای مقابله با ایران در میان جوانان و تقویت ناسیونالیسم مدنظر او می‌شود. از سوی دیگر او با استفاده از این اهرم ناسیونالیستی درصدد رونق بخشیدن به اقتصاد عربستان است. با این حال، تناقضاتی در ناسیونالیسم سعودی دیده می‌شود. این ناسیونالیسم به قبیله‌گرایی در مناقشات منطقه‌ای متوسل می‌شود. این موضوع را می‌توان در اختلاف یک ساله آن کشور با قطر مشاهده کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری