کد خبر: ۲۱۰۳۷۶
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
-فرحناز سیزده ساله و بزرگ‌تر از خواهرش گلناز است. در محله شیرآباد زاهدان چشم گشوده و رویایش این است که معلم شود. از روزی که خود را شناخته در جست و جوی هویت است. والدینش مدعی هستند ایرانی اند اما پدربزرگ فرحناز هم بی شناسنامه است و امروز نوه ها هم بی شناسنامه و از بسیاری حقوق اولیه از جمله تحصیل محروم مانده اند.  قوانین تابعیت در ایران بر اساس خون است و فقط فرزندان مردان شناسایی شده به عنوان ایرانی می‌توانند از حق شهروندی برخوردار شوند. بر اساس قانون فرزندان زنان ایرانی که با مردان غیر ایرانی ازدواج می‌کنند از داشتن شناسنامه محروم هستند.

امکان تحصیل کودکان بی شناسنامه
تا چند سال پیش این کودکان حق ثبت ‌نام و تحصیل در مدارس ایران را نداشتند. اما فرمان پدرانه مقام معظم رهبری برای ایجاد فرصت تحصیل برای حتی کودکان غیر ایرانی، نور امید را به زندگی این کودکان نیز تاباند. فرحناز امسال در کلاس سوم ابتدایی هم‌ کلاسی گلناز خواهر 9 ساله ‌اش است. هرچند سوابق تحصیلی این کودکان در اسناد رسمی درج نمی ‌شود، اما همین فرصت کورسوی امیدی برای تحقق رویای معلم شدن اوست. به گفته دبیر کمیسیون فاقدان و مشکوک‌التابعین شورای تامین استان در سال‌های اخیر با تلاش استانداری بیش از 25 هزار نفر موفق به دریافت شناسنامه شدند. با این حال برای افراد دارای پرونده مفتوح در استانداری و فرمانداری‌ها و افراد زیر نظر اداره‌ کل اتباع فرصتی فراهم شده است با ثبت‌نام در فرمانداری‌ ها از امکان تحصیل در مدارس برخوردار شوند. سال گذشته 12 هزار نفر در کلاس ‌های درس حاضر شدند و امسال پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا 15 هزار نفر افزایش یابد.این روزها در فرمانداری ‌ها ثبت‌نام این کودکان انجام می شود هرچند فرمانداری زاهدان دیرتر از موعد آغاز به کار کرد و کمی سخت ‌‌گیرتر است، اما روند کلی انجام می شود.زنی 40 ساله که همراه دو کودکش برای ثبت نام فرزندان به فرمانداری زاهدان مراجعه کرده است می گوید: شبی که اعلام کردند ثبت نام شروع شده است به فرمانداری مراجعه کردم اما اعلام کردند هنوز بخش نامه ارسال نشده است بنابراین از ورود ما به فرمانداری جلوگیری کردند و من و عده زیادی پشت در فرمانداری منتظر بودیم تا جواب قانع کننده ای دریافت کنیم اما فقط اعلام می کردند بخش نامه که آمد بیایید. وی ادامه می دهد: استرس داشتم که فرزندانم از تحصیل باز بمانند و از زمان ثبت نام اطلاع پیدا نکنم، به همین دلیل هر روز از شیر آباد که در حاشیه شهر واقع است به فرمانداری مراجعه می کردم و البته رفت و آمدم  هم هزینه هایی در بر داشت. وی ادامه می دهد: بعد از یک هفته بالاخره اطلاع دادند برای ثبت نام به هنرستان مقابل فرمانداری مراجعه کنم که روند ثبت نام خوب بود و مثل سال گذشته مانعی نبود و راحت تر کار ثبت نام انجام شد.«رضا. الف» هم که در حال تکمیل فرم است 
می گوید: امسال همکاری فرمانداری خیلی خوب بود فقط اعلام کردند برای ثبت نام فرزندانم باید کارت تولد داشته باشم که نداشتم بنابراین در ابتدا از ثبت نام نا امید شدم، اما بعد از چند روز همسایه ام که همین مشکل را داشت  اطلاع داد مشکلش با تهیه استشهاد محلی برای اثبات پدر بودنش رفع شده است. وی می افزاید: با مراجعه مجدد توانستم دو دخترم را ثبت نام کنم.

12 هزار واجد تعلیم در سال گذشته
مسئول دبیرخانه کمیسیون فاقدان شناسنامه و مشکوک التابعین می گوید: با پیگیری های این کمیسیون، منویات مقام معظم رهبری مبنی بر این که کسی نباید از تحصیل باز بماند در دستور کار قرار گرفت و دو دستور العمل تدوین و از مرکز به استان ابلاغ شد.«میثم برازنده» بیان می کند: دستورالعمل، شرایط خاصی نداشت و برای همه افرادی بود که فاقد مدارک هویتی هستند و از شش تا 18 سالگی را شامل می شود.وی ادامه می دهد: این ثبت نام از ابتدای مرداد به مدت یک ماه شروع شد اما فرمانداری زاهدان برای انگشت نگاری کار را به تعویق انداخت که آن یک هفته را تمدید کردیم. با ابلاغ دستورالعمل با فرمانداری ها مکاتبه و در کانال روابط عمومی و یکی از خبرگزاری ها هم  موضوع اطلاع رسانی شد. وی می گوید: سال گذشته بیش از 12 هزار نفر واجد تعلیم ثبت نام کردند و از آمار امسال هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست، اما پیش بینی می شود این تعداد به 15 هزار نفر برسد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری