کد خبر: ۲۰۳۳۱۹
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
کمیته حصر کماکان دیدارهایی در دستور کار دارد. دیدار اخیر آنها با دو مرجع تقلید برگزار نشد. آیت‌الله صافی‌گلپایگانی و آیت‌الله شبیری‌زنجانی دو مرجع تقلیدی بودند که هفته پیش نمایندگان عضو کمیته حصر بنا داشتند با آنها دیدار کرده و در موضوع حصر با آنها گفت‌وگو کنند. ديداري كه تاكنون ميسر نشده است.
کمیته حصر کماکان دیدارهایی در دستور کار دارد. دیدار اخیر آنها با دو مرجع تقلید برگزار نشد. آیت‌الله صافی‌گلپایگانی و آیت‌الله شبیری‌زنجانی دو مرجع تقلیدی بودند که هفته پیش نمایندگان عضو کمیته حصر بنا داشتند با آنها دیدار کرده و در موضوع حصر با آنها گفت‌وگو کنند. ديداري كه تاكنون ميسر نشده است.

به گزارش اعتدال، محمدرضا تابش، نایب‌رئیس فراکسیون امید، درباره بهبود وضعیت حصر به اعتماد‌آنلاین خبر داده: «با‌وجود پیگیری‌های فراوان زمانی برای ملاقات کمیته رفع حصر با رئیس‌جمهور ندادند. ظاهرا رهبری موضوع حصر را با رویکرد حل، به شورای امنیت ‌ملی ارجاع داده‌اند».

تابش با اشاره به اثرگذاری روحانی در زمینه رفع حصر همچنین گفته «آقای روحانی هم رئیس شورای عالی امنیت ملی است و هم رئیس‌جمهور و در زمینه رفع حصر بسیار می‌توانند ایفای نقش کنند». غلامرضا حیدری نیز به «شرق» می‌گوید «حالا که زمزمه‌ها نشان از موافقت ضمنی رهبری با رفع حصر دارد، بهتر است جناب رئیس‌جمهور در این زمینه با دقت و سرعت لازم وارد شود تا مسئله به جایی برسد».

تابش نیز در ادامه به دیدار اخیرش با رئيس‌جمهوري اصلاحات اشاره کرده و اینکه «همان‌طورکه ايشان هم چند‌ روز پیش گفتند، ظاهرا مسئله رفع ‌حصر در حد کلان آن از سوی مقام معظم رهبری با رویکرد حل به شورای عالی امنیت ملی ارجاع شده است».

نایب‌رئیس فراکسیون امید همچنین تأکید کرده «بعد از ارجاع مسئله حصر به شورای عالی امنیت ملی رئیس، دبیر و اعضای این شورا تعیین‌کننده هستند. امیدواریم اعضای شورای عالی امنیت ملی به این موضوع پی ببرند که رفع حصر به وحدت ملی استحکام می‌بخشد و این کار شایسته، مورد ‌انتظار قاطبه مردم اعم از اصلاح‌طلبان یا اصولگرایان است».

غلامرضا حیدری نیز درباره وضعیت دیدارها و پیگیری‌های انجام‌شده از سوی کمیته حصر به شنیده‌هایی ارجاع می‌دهد که گویا مبتنی‌بر آن مسئله رفع حصر از جانب مقام‌ معظم‌ رهبری به شورای عالی امنیت سپرده شده و حالا به اعتقاد این نماینده اصلاح‌طلب بهتر است رئیس‌جمهوری ضمن دیدار هر‌چه‌زودتر با اعضای کمیته حصر، در ‌پی حل این مسئله و ورود قطعی شورای عالی امنیت ملی برآیند.

حیدری همچنین تأکید می‌کند که براساس همین شنیده‌ها دیگر هیچ عذر‌ و‌ بهانه‌ای از جانب رئیس‌جمهوری پذیرفته نیست.

یکی از دلایل رأی‌آوردن ایشان، طرح شعارهای مبتنی‌بر رفع حصر بوده و حالا امیدواریم این اتفاق هرچه‌زودتر با درایت و مدیریت رئیس‌جمهوری اتفاق بیفتد.

فراکسیون امید مجلس از سال گذشته کمیته‌ای به نام کمیته رفع حصر تشکیل داده تا مسئله حصر از جانب برخی نمایندگان اصلاح‌طلب همه‌جانبه‌تر دنبال شود.

نمایندگان عضو این کمیته تاکنون دیدارها و ملاقات‌هایی با چهره‌های تأثیرگذار سیاسی داشته‌اند. گروهی از اصلاح‌طلبان نیز برای شادباش نوروز ٩٧ با دختران میرحسین موسوی دیدار کردند.

کمیته رفع حصر فراکسیون امید در همان روزهای نخستین شکل‌گیری با علی لاریجانی دیدار کردند. آنها همچنین در موضوع رفع حصر با آیت‌الله آملی‌لاریجانی، رئیس قوه‌ قضائیه دیدار و گفت‌وگو داشتند.

علی مطهری در اواخر سال گذشته به نکاتی اشاره کرده بود که نشان می‌داد گویا رفع حصر تا پایان سال ٩٦ قطعی است. بااین‌حال با پایان‌یافتن سال هم اتفاقی نیفتاد تا اینکه کمیته حصر و گروهی از نمایندگان عضو فراکسیون امید نوروز ٩٧ به دیدار عیدانه خانواده میرحسین رفتند. دیدار با خانواده کروبی نیز به‌دلیل کسالت فاطمه کروبی به تعویق افتاد.

کمیته رفع حصر جلسه‌ای با رئیس‌جمهوری نداشته
عبدالرضا هاشم‌زایی، نماینده تهران و عضو کمیته رفع حصر، با اشاره به پاسخ‌ندادن رئیس‌جمهوری به دیدار با این کمیته، گفت: «روحانی رئیس شورای عالی امنیت ملی و رئیس‌جمهوری است. او به قانون اساسی سوگند یاد کرده است. علاوه بر این يكي از مهم‌ترین خواسته‌ها و دغدغه‌ها در شعارهای مردم در زمان انتخابات مسئله رفع حصر بوده است؛ بنابراین انتظار از او با توجه به قول‌هایی که در زمان انتخابات داد، این است که رفع حصر صورت گیرد».

او در ادامه به «اعتمادآنلاین» تأکید کرد: «من معتقدم او به قولش و حتی به وظیفه قانونی‌اش به‌عنوان رئیس‌جمهور و مجری قانون اساسی عمل نکرد». این عضو فراکسیون امید گفت: «کمیته رفع حصر تاکنون چند ملاقات با مقامات و مسئولان داشته است؛ اما تاکنون جلسه‌ای با رئیس‌جمهوری نداشتیم و باید رئیس‌جمهوری با توجه به تعهدی که دارد، رفع حصر را پیگیری کند».

این عضو فراکسیون امید با اشاره به اظهارات ذوالنوری درباره توقف رفع حصر، گفت: «شاید ایشان اطلاعاتشان بیشتر از من است؛ اما گشایش‌هایی اتفاق افتاده است و درحال‌حاضر فرزندان و خویشاوندان درجه‌یک می‌توانند با مهندس موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی دیدار کنند؛ اما حصر کماکان باقی است».

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به ادعای ذوالنوری مبنی بر اینکه «سیاسیونی که کاسب حصر هستند، زمانی که دیدند کارهای مثبتی صورت گرفته است پوست موز زیر پای آقای کروبی انداختند که ایشان موضعی را بگیرند که اقدامی برای رفع حصر صورت نگیرد» گفت: «زمانی‌که آقای کروبی در مجلس نایب‌رئیس بود، من نماینده بودم. بعد از آن هم پنج سال در بنیاد شهید بودم، بنابراین با توجه به شناختی که از آقای کروبی دارم و از نزدیک با ایشان کار کرده‌ام، می‌دانم آقای کروبی و نوعا علما به این شکل نیستند که بتوان پوست موز زیر پای آنها انداخت و علما خودشان تصمیم می‌گیرند».

هاشم‌زایی گفت: «زمانی‌که آقای کروبی در حصر است، چه‌کسی می‌تواند به ایشان خط بدهد! اکثر علما خودشان تصمیم می‌گیرند و به این شکل نیست که تابع نظرات افرادی باشند».
شرق
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری